رویدادهای مهم امروز – ۱۱ مهر ۱۳۹۵

اخبار و حوادث , گوناگون ۱۱ مهر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

امروز در تاریخ

 

? تقویم خورشیدی (۱۱ مهر  ۱۳۹۵)
? تقویم میلادی (۲ اکتبر ۲۰۱۶)
? تقویم قمری (۱ محرم ۱۴۳۷)

در تقویم شمسی

شروع به کار تلویزیون در ایران (۱۳۳۷ ش)

با راه ‏اندازی و بهره‏برداری از نخستین فرستنده تلویزیونی ایران در یازدهم مهرماه ۱۳۳۷ ش، تلویزیون ایران، پخش برنامه‏ های خود را آغاز کرد. تلویزیون ایران در ابتدا به صورت یک بخش کاملاً خصوصی اداره می‏شد که ابتدا در هر روز چهار ساعت برنامه پخش می‏کرد. این تلویزیون برای گسترش مناطق تحت پوشش خود، در سال ۱۳۴۰ ش فرستنده دیگری در آبادان و یک فرستنده تقویتی در اهواز تأسیس کرد. در اواخر سال ۱۳۴۲ش، تلویزیون ایران از ساختار یک شرکت خصوصی به شرکت سهامی تلویزیون ایران تغییر شکل داد تا این که تلویزیون ملی ایران با امکانات یک استودیو، سه دوربین و دو دستگاه ضبط مغناطیسی در آبان ماه ۱۳۴۵ش، به صورت تلویزیون دولتی و به طور آزمایشی آغاز به کار کرد. در نهایت، سازمان تلویزیون ملی ایران در ۲۹ اسفند ۱۳۴۵ش رسماً افتتاح شد و کار خود را وسعت بخشید. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت و با گذشت زمان، فعالیت‏های این سازمان به صورت افزایش فرستنده و شبکه‏های رادیویی و تلویزیونی در تهران و شهرستان‏ها رو به گسترش نهاد. چنانکه تا به امروز (۱۳۸۲ ش) این سازمان دارای ۳۰ مرکز در استان و شهرستان‏های مختلف ایران، نزدیک به بیست شبکه سراسری رادیویی و تلویزیونی و بیش از پانزده دفتر منطقه‏ای در کشورهای مختلف جهان و ده‏ها شبکه رادیویی و تلویزیونی در تهران و شهرستان‏ها می‏باشد. همچنین طی سال‏های اخیر شبکه جهانی جام جم، بخش وسیعی از دنیا شامل قاره آسیا و اقیانوسیه، قاره اروپا و شمال آفریقا و قاره آمریکا را تحت پوشش قرار داده و شبکه جهانی سحر نیز به چندین زبان برنامه پخش می‏کند. همچنین شبکه خبری و بین‏المللی العالم از ابتدای سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز کرد که در سراسر جهان قابل دریافت می‏باشد.

ادامه پیشروی دشمن تا ۱۵ کیلومتری اهواز و اشغال منطقه غرب کارون (۱۳۵۹ش)

چند روز پس از تجاوز دشمن بعث به جمهوری اسلامی ایران، ارتش عراق با پیشروی در جبهه‏های جنوب، قصد تصرف شهرهای دزفول، شوش، خرمشهر، آبادان و اهواز را نمود ولی مقاومت‏های شدید مردمی، مانع این امر گردید. دشمن پس از چند روز پیشروی در جبهه‏های جنوب، از اشغال این شهرها مأیوس شده و ناجوانمردانه این منطقه را زیر آتش سنگین توپخانه و حملات موشکی خود قرار داد که به شهید و زخمی شدن تعدادی از مردم مظلوم و بی‏پناه جنوب منجر شد. رژیم عراق در ادامه این تجاوزات، تمام تلاش خود را برای تصرف پایگاه هوایی دزفول به کار گرفت ولی از اشغال آن به خاطر مقاومت‏های مردمی بازماند و وحشیانه، شهر دزفول را زیر ضربات سهمگین موشک‏های دور برد خود قرار داد. شهر شوش هم گرچه هرگز به تصرف دشمن درنیامد، اماهمواره با توپخانه دشمن مورد حمله قرار گرفت که در این حملات به مقبره حضرت دانیال نبی(ع) خساراتی وارد گردید.

 

قطع کامل روابط دیپلماتیک ایران و عراق در اوج جنگ تحمیلی (۱۳۶۶ ش)

روابط سیاسی ایران و عراق که پس از امضای قرارداد ۱۳۵۳ ش (۱۹۷۵ م) الجزایر، رو به بهبودی می‏رفت با وقوع انقلاب اسلامی به سردی گرایید و در فاصله یک سال و نیم بعد از پیروزی انقلاب، وقوع حوادث متعدد و درگیری‏های پراکنده، باعث ایجاد تنش در روابط دو کشور شد. شروع جنگ تحمیلی و حمله سراسری ارتش بعث عراق، از نقاط عطف روابط بین دو کشور به شمار می‏آید و از دیدگاه روابط بین‏الملل، منشاء اثر در ارتباطات دیپلماتیک محسوب می‏گردد. حمله عراق به جمهوری اسلامی ایران در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، اگر چه نقطه اوج این تنش‏ها به حساب می‏آمد، اما روابط رسمی دیپلماتیک همچنان برقرار بود و دیپلمات‏های دو کشور، در طول سال‏های جنگ، در سفارت دو طرف باقی ماندند، هر چند این حضور در پایین‏ترین رده‏ها بود. با این حال در پایان هفتمین سال از جنگ هشت ساله، دو کشور، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را قطع کردند و دیپلمات‏های ایران و عراق، عازم کشورهای خود شدند.

 

آغاز هفته مبارزه با سرطان (۱۱ تا ۱۷ مهر)

همه ساله یک هفته با عنوان هفته مبارزه با سرطان (۱۱ تا ۱۷ مهر) در کشور به بیماران سرطانی اختصاص یافته است. با توجه به اهمیت این بیماری لازم است در خصوص پیشگیری از آن به افراد مختلف جامعه اطلاعات لازم داده شود. در این بیماری معمولاً برخی از سلولهای بدن بصورت نامنظم و بدون تدبیر خاص شروع به تکثیر کرده و میزان مرگ آن سلولها کاهش قابل ملاحظه ای می یابد. پزشکان برای جلوگیری از ابتلای افراد به سرطان شیوه های مختلفی را پیشنهاد می کنند که از آن جمله می توان به مواردی از قبیل نکشیدن سیگار، پرهیز از رژیم غذایی کم چربی همراه با استفاده از مواد گیاهی فراوان، معاینه مرتب توسط پزشک و دندانپزشک، توجه به هر برآمدگی و یا زخمی که تمایل به التیام ندارد و به هر نوع تغییری در اعمال طبیعی بدن حساس باشد، پرهیز از ایستادن در مقابل تابش مستقیم و شدید نور خورشید، شناخت مواد سرطان زا و عدم استفاده از آنها در محیط کار و خانه و توجه به بهداشت و سلامت روان اشاره کرد. هر ساله بیش از ۱۰ میلیون نفر مبتلا به سرطان تشخیص داده می شوند. تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۲۰ این رقم به ۱۵ میلیون در سال برسد. سرطان علت مرگ ۶ میلیون نفر در سال بوده که ۱۲ درصد کل مرگ و میر در دنیا را شامل می شود. در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد علل سرطان وجود دارد که می تواند باعث پیشگیری از یک سوم از سرطانها بشود. سرطان ریه، روده بزرگ و معده جزء ۵ سرطان شایع در مردان و زنان در دنیا می باشند. سرطان ریه و معده شایعترین سرطان در مردان و سرطان سینه و سرویکس شایعترین سرطان در بین زنان هستند. با وجود پیشرفت های فزاینده در زمینه پیشگیری و درمان سرطان، میزان کل ابتلا به انواع سرطانها در سراسر جهان در ۲ دهه آینده ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت که این افزایش بیشتر به سبب کمبود امکانات بهداشتی در کشورهای درحال توسعه است. لزوم توجه به علائمی که فرد را مشکوک به سرطان می کند در حال حاضر از اهمیت خاصی برخوردار است

در تقویم هجری

 

در تقویم میلادی

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !