علل تورم واژن و روش های درمان آن - پورتال رنگی

سیستم ادراری و تناسلی ۰۹ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

علل تورم واژن و روش های درمان آن

دلایل تورم واژن و درمان

تورم واژن می تواند بیماری ناراحت کننده ای باشد، اما به ندرت این بیماری وخیم میشود.

افراد مبتلا به تورم واژن اغلب فکر می کنند که آنها یک عفونت مخمر دارند، اما این تنها یکی از احتمالات است. تورم واژینال می تواند به علت آلرژی، عفونت های منتقل یافته از راه جنسی  (STIs)، کیست ها یا آمیزش جنسی خشن باشد. درمان به علت بستگی دارد.

هر کسی که تورم واژینال تجربه می کند  علائمی از عفونت را می بیند و برای تشخیص و درمان باید به پزشک مراجعه کند.

در اینجا 14 علت احتمالی تورم واژن همراه با راه های درمانش را مشاهده میکنیم.

 1. آلرژی

علل تورم واژن و روش های درمان آن

واکنش آلرژیک می تواند موجب تورم واژن شود. واژن بخش مهمی از بدن است و ممکن است به هر موادی (مانند مواد بهداشتی) واکنش نشان دهند.

این مواد عبارت اند از:

 •     صابون ها
 •     روان کننده ها
 •     مواد شستشوی واژن
 •     پد های بهداشتی
 •     لوسیون بدن
 •     کاندوم لاتکس

تورم ممکن است در پاسخ به یک محصول جدید یا حتی محصولی که بدن با آن آشنایی دارد ایجاد شود، همچنین می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. اگر یک فرد مظنون به حساسیت به یک محصول خاص باشد، بهترین راه برای جلوگیری از تورم و حساسیت این است که استفاده از آن محصول را متوقف کنید و به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 1. تحریک

حتی اگر آلرژی وجود نداشته باشد، بدن ممکن است در هنگام تماس با محصولات خاص واکنش نشان دهد. حتی مواد های شیمایی که به طور گسترده ای استفاده می شود ممکن است موجب تورم واژینال شود.

رایحه های شیمیایی اغلب باعث تحریک و تورم می شوند. آنها را می توان در بسیاری از محصولاتی یافت که با واژن ارتباط دارند، از جمله:

 •     پودر لباس شویی
 •     عطرها
 •     کاغذ توالت
 •     مواد شستشو دهنده بدن

برخی از انواع پارچه نیز ممکن است باعث تحریک و تورم واژن شود. به طور خاص، لباس توری یا پلی استر ممکن است پوست را تحریک کند.

گاهی اوقات لباس باعث تورم می شود. رشته های نازک یا رشته هایی که لبه ها را به طور کامل پوشش نمی دهند، ممکن است باعث ایجاد اصطکاک اضافی در ناحیه در طول شبانه روز شود که در نهایت می تواند منجر به تورم شود.

شناسایی مواد تحریک کننده واژن و اجتناب از آن ها مهم است. اگر فرد استفاده از یک محصول خاص را متوقف کند و سپس تورم کاهش یابد، آنگاه می تواند موادی که باعث حساسیت می شود را پیدا کند.

هرکسی که قادر به شناسایی علت تورم واژینال نیست، باید به یک پزشک یا متخصص پوست مراجعه کند.

 1. مقاربت خشن

مقاربت جنسی خشن می تواند موجب بروز تورم واژن شود.  اصطکاک اضافه ای که در هنگام مقاربت خشن ایجاد می شود می تواند منجر به ناراحتی یا درد در هنگام رابطه جنسی و تورم واژن پس از زایمان شود.

مقاربت خشن همچنین می تواند بافت واژن را پاره کند، فرد را در معرض خطر بیشتر عفونت قرار می دهد.

اگر شخصی مظنون باشد که مقاربت خشن موجب تورم واژینال شود، ممکن است بخواهد با استفاده از روغن باعث کاهش اصطکاک شود.

داروهای ضد التهاب غیروابسته یا داروهای ضد التهاب غيراستروئیدی ممکن است در صورت وجود تورم باعث درد شود.

 1. کیست های مجرای گارتنر

مجرای گارتنر، مجاری هستند در دوران بارداری زمانی تشکیل می شود که اندام های ادراری و جنینی در حال رشد هستند و معمولا پس از زایمان ناپدید می شوند. اگر بخشی از این مجرای باقی بماند، به عنوان یک مجرای گارتنر شناخته می شود. بافت باقی مانده ممکن است به دیواره واژن متصل شود و به یک کیست تبدیل شود.

کیست های مجرای گارتنر بی ضرر هستند، اما وقتی رشد می کنند، می توانند مشکل ساز نیز شوند. کیست مجرای گارتنر ممکن است باعث آلودگی یا ایجاد درد و تورم در مهبل (واژن) شود.

در بعضی موارد، رشد کیست ها در خارج از مهبل (واژن) نیز ظاهر می شود.

اغلب جراحی برای از بین بردن این کیست ها مشکل است اما هنگامی که کیست از بین می رود، علائم باید کاهش یابد.

 1. کیست های بارتولین

غدد Bartholin  در هر دو طرف واژن هستند. آنها رطوبت را ترشح می کنند.

ممکن است افراد نسبت به کیست های ایجاد شده در این غدد بی تفاوت باشند، در این صورت ممکن است آبسه شکل بگیرد. همچنین پوست در اطراف مهبل (واژن) ممکن است ملتهب و دردناک باشد. در برخی موارد ممکن است احساس سوزش یا خونریزی نیز وجود داشته باشد.

اگر کیست یا آبسه کوچک باشد، ممکن است به خودی خود تخلیه شود. گاهی یک حمام گرم به کاهش درد کمک کند و داروهای می توانند درد و تورم را کاهش دهند.

در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است مصرف آنتی بیوتیک هارا توصیه کنند و یا گاهی برای حذف کیست دست به جراحی بزنند.

 1. سلولیت

سلولیت یک عفونت باکتریایی از لایه های داخلی پوست است که ممکن است سبب ایجاد تورم، قرمز و ناراحتی شود.سلولیت در فرد هنگامی رخ می دهد که باکتری ها در برشی از بدن جمع شوند (این برش به هر دلیلی ممکن است ایجاد شود مثلا هنگامی که در حال تراشیدن پاها هستید برشی ایجاد شود) .

تمیز کردن قسمت بریده شده به طور مرتب ممکن است برای مبارزه با عفونت کمک کند. در برخی موارد، پزشک آنتی بیوتیک را توصیه می کند.

 1. واژینوز باکتریایی

علل تورم واژن و روش های درمان آن

آنتی بیوتیک ها معمولا برای درمان واژینوز باکتریایی تجویز می شوند.

رشد بیش از حد باکتری های مضر در واژن ممکن است منجر به واژینوز شود. علائم ممکن است شامل تورم و بیرئن روی خاکستری با بوی بد باشد.

بسیاری از موارد خودشان حل می شوند، اما یک پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای سرعت بخشیدن به بهبودی توصیه کند.

تمیز کردن ناحیه واژن به طور مرتب و اجتناب از تحریک کننده ها می تواند به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک کند.

 1. عفونت مخمر

عفونت مخمر ناشی از رشد بیش از حد گونه ای از قارچ است. این عفونت می تواند باعث تورم واژینال شود، سایر علائمی که ممکن است ایجاد شود عبارتند از:

 •     سوزش
 •     درد در هنگام رابطه جنسی و ادرار کردن
 •     قرمزی
 •     خراش برداشتن پوست

عفونت های مخمری با داروهای ضد قارچی درمان می شوند. با این حال، توصیه می شود برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد.

 1. STIs و سرویکیت

برخی از این عفونت ها می توانند باعث التهاب دهانه رحم شوند، که به آنها سرویکیت گفته می شود. علائم سرویکس می تواند شامل درد در هنگام مقاربت، خونریزی بین دوره های قاعدگی وترشحات بیش از حد و غیر طبیعی باشد.

در زیر برخی از STI  ها می توانند موجب تورم واژینال شوند.

 •     Chlamydia : این نوع سرویکیت می تواند به طور جدی به سیستم تولید مثل زن آسیب وارد کند و همچنین ممکن است باعث درد هنگام ادرار شود.
 •     گونوره: نشانه های این نوع عفونت در زنان اغلب خفیف هستند و به راحتی با عفونت در دستگاه ادراری یا مثانه اشتباه گرفته می شوند. سایر علائم شامل خونریزی بین دوره ها و افزایش ترشحات است.
 •     Trichomoniasis : این عفونت ناشی از انگل است و ممکن است علائمی نداشته باشد. فرد وجود این نوع عفونت را زمانی میفهمد که علائمی شامل خارش، درد، درد در هنگام ادرار را احساس کند.

هر کسی که مظنون به داشتن یک STI  باشد باید فورا به پزشک مراجعه کند.

 1. تبخال تناسلی

تبخال ویروس سیمپلکسی است که اغلب باعث ایجاد خوشه های کوچک، تاول های دردناک در نزدیکی مهبل (واژن) می شود. تبخال ها می توانند با ترکیدن یا درد های شدیدی همراه باشند.

ممکن است که بعضی افراد علائم را نمی بینند و هنگامی متوجه می شوند که تورم، درد، و قسمت هایی از بدن نیز همراه با این زخم ها هستند.

در حال حاضر هیچ درمان برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروهای تجویزی ممکن است موجب کوتاه شدن یا جلوگیری از شیوع آن شوند.

 1. ادم

اصطلاح ادم یک مجموعه ای از آب یا مایع در بدن را توصیف می کند. ادم در واژن معمولا ناشی از گره های لنفاوی است.

شرایطی که رحم را بزرگتر یا فشار بر رگها در لگن قرار دارند بیشتر می شود، مانند فیبروئید رحم یا بارداری، می تواند باعث ایجاد ادم شود.

پزشک باید علت ادم را برای درمان آن شناسایی کند. ماساژ آرام منطقه ممکن است به کاهش تورم در برخی موارد کمک کند، اما این باید تحت نظر یک دکتر انجام شود.

 1. بارداری

علل تورم واژن و روش های درمان آن

یک جنین در حال رشد ممکن است روی عروق خونی و عضلات فشار آورد و منجر به تورم واژینال شود.

حاملگی همچنین ممکن است باعث تورم واژن شود.

همانطور که جنین رشد می کند، فشاری بر روی لگن و عضلات و رگ های خونی قرار می گیرد.

این فشار می تواند باعث التهاب و بروز بازگشت خون و مایع از سیستم لنفاوی شود، که ممکن است منجر به تورم شود.

هر کسی که تورم ناخوشایند واژینال را در دوران بارداری تجربه می کند، باید در مورد مصرف داروهای سالم با پزشک خود مشورت کند.

 1. حمله جنسی

آسیب از تجاوز جنسی نیز ممکن است موجب تورم واژن و خونریزی و همچنین درد لگن شود.

سازمان های مانند تجاوز، سوء استفاده، و شبکه ملی ایمان RAINN)) در ایالات متحده پشتیبانی آزاد و محرمانه را ارائه می دهند. خط تلفن 24 ساعته این سازمان همچنین تماس گیرنده را با خدمات محلی که می تواند کمک کند، متصل می کند. شماره تلفن های خبری RAINN 800-656-HOPE (4673) است.

افرادی که تجاوز جنسی و سوءاستفاده جنسی را تجربه کرده اند باید با یک پزشک برای بحث در مورد ایجاد هر گونه بیماری و دریافت هر گونه درمان صحبت کنند.

 1. اشیای خارجی در مهبل (واژن)

هنگامی که بدن سعی می کند یک جسم واردشده در مهبل را اخراج کند، علائم ممکن است عبارتند از:

 •     درد
 •     ورم
 •     خارش
 •     تحریک
 •     تب

به طور مرتب تمیز کردن مهبل (واژن) ممکن است از ایجاد این علائم جلوگیری کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

تورم واژن معمولا یک وضعیت حاد پزشکی نیست. در هر کسی یک علت نامعلومی دارد که باید حتما به دکتر مراجعه کند.

اگر علائم زیر وجود دارد، درمان را جدی تر دنبال کنید:

 •     علائم عفونت، مانند تب و یا لرز
 •     علائم دردناک و غیر قابل تحمل است

هر کسی که مظنون به داشتن یک STIs باشد بایدبه پزشک مراجعه کند.

برای کشف علت تورم واژن، یک پزشک ممکن است یک معاینه فیزیکی یا یک آزمایش خون انجام دهد. بسیاری از داروها برای درمان تورم واژینال در دسترس هستند و بیشترین موارد را می توان به سرعت درمان کرد.

medicalnewstoday

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of