اصول ست کردن رنگ ها در دکوراسیون

دکوراسیون داخلی , سبک زندگی ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ۲ دیدگاه

اصول ست کردن رنگ ها در دکوراسیون

طراحان معمولا از چرخه رنگ برای به تصویر کشیدن و نمایش دادن رنگ های یک طیف رنگی واضح و دیدنی استفاده می کنند. این مدل کاری مدل ساده اما خیلی مهم است، باید بدانیم که نیاز نیست خیلی هم به تمامی اصول چرخه رنگ پایبند بود.

استفاده از رنگ های متفاوت شیوه بسیار خوبی برای طراحی است؛ اما انتخاب پالت مناسب کار راحتی نیست. کنار هم قرار دادن رنگ های مختلف به ساده شدن این فرایند کمک می کند.

در این تکنیکِ طراحی از بیش از سه رنگ خالص و متضاد در یک فضا استفاده نمی شود. این موضوع انتخاب های شما را محدودتر می کند و به خانه شما در مقایسه با خانه هایی که دارای رنگ های یک نواخت هستند، تنوع و انرژی می بخشد. اگر آماده تغییر هستید، در این مطلب به شما تکنیک ست کردن رنگ ها را آموزش می دهیم.

اصول ست کردن رنگ ها در دکوراسیون

این تکنیک طراحی در طراحی مد ریشه دارد. در دهه ۱۹۶۰ طراحان بریتانیایی و دیگر طراحان اروپایی دو یا سه رنگ خالص را انتخاب کرده و در کنار هم به کار می بردند. این تکنیک گسترش یافت، اما چند سال پیش دوباره ظهور کرد، ولی نه در صنعت مد. بسیاری از طراحان داخلی امروزی چند رنگ روشن را در کنار هم قرار می دهند تا اتاق ها را از نظر بصری جذاب و دیدنی کنند.

کنار هم قرار دادن رنگ های اصلی؛ در این نوع طراحی دو یا سه رنگ خالص در یک فضا در کنار هم قرار می گیرند. در این تکنیک همه رنگ ها اولیه و ثانویه در کنار هم قرار می گیرند. با وجود این، امروزه طراحان از ترکیبی از همه این رنگ ها استفاده می کنند.

نکته: از یک روند خوب استفاده کنید که در آن نتیجه ترکیب رنگ ها مشخص و رنگ های گرم و سرد در آن تعریف شده باشند.

کنار هم قرار دادن رنگ های مکمل؛ اگر از رنگ های متضاد در چرخه رنگ به درستی استفاده شود، تأثیر بسیار خوبی در طراحی داخلی خانه خواهد گذاشت. برای مثال صندلی ای زرد ـ سبز در این اتاق بسیار زیبا در کنار نقاشی قرمز ـ بنفش قرار گرفته اند.

نکته: رنگ هایی که دارای شدت یکسانی هستند، در کنار هم قرار دهید. اگر رنگ اصلی شما روشن است، رنگ های دیگر را نیز روشن انتخاب کنید. اگر رنگ اصلی شما پاستلی است، رنگ های دیگر را نیز پاستلی بگیرید.
کنار هم قرار دادن رنگ های مونوکروم؛ در این تکنیک از یک رنگ با درجات مختلفی از سایه، شدت، و ارزش رنگی استفاده می شود. برای این کار می توانید از بافت ها و مواد مختلف استفاده کنید.

نکته: در طراحی معاصر از موکت هایی با یک رنگ روشن و یک الگوی گرافیکی بسیار استفاده می شود.
کنار هم قرار دادن رنگ های مشابه؛ استفاده از رنگ هایی که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته اند، یک ترکیب لطیف و نرم ایجاد می کند. این دیوار سبز با کنسول و وسایل بنفش هماهنگی بسیار زیبایی برقرار کرده است.

نکته: یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب و از دو رنگ دیگر برای عناصر دیگر موجود در فضا استفاده کنید.
کنار هم قرار دادن رنگ های خنثی. سیاه و سفید عموما به عنوان رنگ های خنثی شناخته می شوند. کنتراست رنگی آن ها تاثیر عمیقی در فضا ایجاد می کند. در این آشپزخانه مدرن، تمیز، و پیچیده از هر دوی این رنگ ها به میزان درستی استفاده شده است.

نکته: وقتی با پالت سیاه و سفید کار می کنید، سعی کنید اشیای تزئینی را به رنگ خالص انتخاب کنید تا در فضا تنوع ایجاد شود.
استفاده از وسایل تزئینی. اگر ترجیح می دهید دیوارها دارای رنگی خنثی باشند، از این تکنیک در اشیای تزئینی استفاده کنید. استفاده از گل دان ها یا تابلوهای نقاشی با یک رنگ روشن راه ساده ای برای زندگی بخشیدن به یک اتاق بی روح است.

این رنگ های دکوراسیون شما را باهوش تر می کند

امروزه می دانیم که رنگها روی حالات و خلق و خوی شما تاثیر می گذارند، اما آیا رنگها می توانند شما را باهوش تر کنند ؟

نه تنها رنگهایی که برای تزیین دکوراسیون خانه خود استفاده می کنید روی حس و حال شما تاثیر می گذارند، بلکه روی انرژی، خلاقیت، آرزو و میزان یادگیری نیز تاثیر می نهند، که همگی اینها از اجزای لازم فکر و هوش شماست .
بنابراین اگر می خواهید هوش خود را تحریک کنید، دکوراسیون و لوازم منزل را از میان این رنگ ها انتخاب کنید .

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی با افزایش اکسیژن رسانی به مغز باعث تحریک فعالیت ذهنی شما می شود. همچنین به شما احساس قدرت و آمادگی بیشتری برای انجام کارها می دهد. اگر در حال انجام یک پروژه همراه با همسر خود هستید، بهترین مزیتش این است که این رنگ باعث تحریک تعاملات اجتماعی شما می شود. ( درحالیکه نسبت به رنگ قرمز کمتر حس پرخاشگرانه و رمانتیک دارد.)

رنگ نارنجی نماد قدرت است. اما اینجوری فکر نکنید که مجبورید همه دیوارها را با یک رنگ نارنجی ضخیم برای گرفتن تاثیر مورد نظرتان، رنگ آمیزی نمایید. این رنگ می تواند بعنوان یک هارمونی در کنار رنگهای دیگر همان تاثیر را روی شما بگذارد. شما همچنین می توانید از یک رنگ ملایم تر و یا خاکی تر مثل هلویی ، بهارنارنج ، کدو تنبل و یا رنگ غروب آفتاب استفاده کنید. برای جلوگیری از افراط سعی کنید که تنها یک دیوار را رنگ کنید ویا از کوسن و اشیا زینتی دیگر استفاده کنید .
اگر به طور طبیعی بیش فعال هستید و یا خیلی زود عصبانی می شوید، نباید از رنگ نارنجی تند استفاده کنید.
همچنین اگر زود پریشان می شوید، از استفاده از نارنجی تند خود داری کنید. برای کسانی که مبتلا به بیماری ADHD (بیش فعالی) هستند نیز رنگ مناسبی نمی باشد. از این رنگ برای رنگ آمیزی آشپزخانه خود استفاده نکنید چون این رنگ گرسنگی را بیشتر میکند.

رنگ زرد

رنگ زرد نیز تحریک کننده فعالیتهای ذهنی است، اما استفاده بیش از حد رنگ زرد شما را کمی حساس می کند . از آنجایی که کمک می کند تا حافظه شما فعالیت بیشتری داشته باشد، تمرکز شما را افزایش داده و ( در موارد کمی ) خلاقیت شما را زیاد می کند، رنگ بسیار عالی برای استفاده در جایی که درس می خوانید ، کارهای دستی انجام می دهید و یا روی پروژه های بزرگ کار می کنید است.

از رنگهای زرد تیره دور بمانید. چون ممکن است خلاقیت شما را از بین ببرد بخاطر همین است که استفاده از این رنگ توصیه نمی شود و روی گزینه های روشن تر ( و یا رنگ پریده تر ) تاکید می شود. در واقع می توانید برای استفاده از رنگ زرد در اتاق ، گلهای زرد تازه و یا یک ظرف پر از لیمو قرار دهید .
رنگ زرد زمانی که در تقابل با یک رنگ تیره تر یا خنثی قرار می گیرد زیباتر نشان می دهد.

رنگ آبی

آبی آسمانی در کلاس های مدارس بسیار محبوب است، برای اینکه بهره وری ، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می برد. این رنگ تاثیر آرامش دهنده ای دارد و سوخت و ساز بدن را کاسته و اشتها را از بین می برد. زمانی که جلوی هیجانات بیش از اندازه زندگی شما گرفته شود، آن وقت زمان زیادی برای اندیشیدن به جزئیات مهم خواهید داشت.

از رنگ های آبی تیره و یا بسیار روشن نباید در فضاهای کاری استفاده کرد ( مثل اتاق کار، دفاتر خانگی و یا آشپزخانه)، چون این کار واقعا می تواند فعالیت شما را سرکوب کند. درعوض، گزینه هایی چون فیروزه ای، آبی رنگ پریده ، آبی های متالیک یا آبی آسمانی مناسب هستند. از رنگهای هم خانواده در کنار هم استفاده کنید ،می توانید از آبی پررنگ در بالشتان استفاده کنید.
رنگ آبی رنگی با خاصیت قدرت و متمرکز کننده برای افراد بیش فعال و یا پریشان خاطر است که می توان در سرتاسر اتاق از آن (در شکل ملایم ترش) در سایه های مختلف و در ترکیب با رنگ های دیگر استفاده کرد. اگر شما به رنگ های طبیعی تمایل دارید،می توانید رنگهای آبی پررنگ استفاده کرده و یا یکی از رنگ های محرک هوش را بکار ببرید.

سفید برفی

ما به شما یک طرح کاملا سفید برای افزایش قوای فکریتان پیشنهاد نمی کنیم مگر آنکه نویسنده رمان های عاشقانه باشید. این رنگ اغلب برانگیزاننده احساسات و یا دلتنگ شدن است که هر دوی اینها می توانند مانع فکر کردن به حال و آینده شوند. با این حال رنگ سفید رنگی مناسب برای استفاده در هر یک از زمینه هایی که در بالا گفته شده می باشد. این رنگ به وضوح ذهن شما را یاری میکند و شما را به پاک کردن چیزهای درهم برهم و موانع تشویق می کند (جسمی و روحی)

رنگ مشکی

رنگ سیاه با بسیاری از رنگ هایی که در بالا ذکر شد، هماهنگ می شود، و برای ایجاد یک فضای شیک و مدرن مناسب است. این رنگ می تواند ذهن خلاق برخی افراد را تحریک و آنها را حرفه ای تر و پیچیده تر نماید.

خیلی ها ممکن است این رنگ را رنگی افسرده کننده بدانند اما با استفاده درست بسیار هم جذاب خواهد بود . فقط مطمئن شوید که رنگ مشکی مثل یک هایلایت است و بر رنگ اصلی غالب نشده باشد.

خاکستری

رنگ خاکستری ممکن است برای برخی افراد گزینه بهتری نسبت به مشکی باشد.در حالی که به خودی خود هیچ قدرت محرک هوشی ندارد، ولی با عقل و دانش و استحکام در ارتباط است. همچنین برای بهبود تاثیر رنگ های دیگر در اندازه کوچک مناسب است.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

2 نظرات روشن "اصول ست کردن رنگ ها در دکوراسیون"

سلام تاروت عزیزم،مرسی از مطالب مفیدت،چطوری می تونم مثل قبل مطلب رو به اشتراک بذارم