8 روش درمان خانگی دندان درد - پورتال رنگی

دهان و دندان ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

8 روش درمان خانگی دندان درد

8 روش درمان خانگی جهت تسکین دندان درد

درد دندان تجربه ایست بسیار بد و ناراحت کننده، که همه ما حداقل یک بار در طول زندگی خود داشته ایم. بر اساس یک نظرسنجی، بیش از 90% از بزرگسالان، از انواع مختلف بیماریهای دهان و دندان، از جمله پوسیدگی دندان، رنج می برند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند، چگونگی انجام و استفاده از برخی روش های تسکین درد، با استفاده از داروهای خانگی بوده، که هزینه آن در مقایسه با هزینه روش های دندانپزشکی، هیچ است. اما توصیه اکید داریم، در صورت بارداری، تغذیه نوزاد با شیر مادر، و یا هر گونه شرایط پزشکی خاصی، با پزشک ویا دندان پزشک خود مشورت نمایید.

شستشو با آب نمک

8 روش درمان خانگی دندان درد

آب نمک، به عنوان ماده ای ضدعفونی کننده و طبیعی، و درمانی آسان و موثر جهت بهبودی دندان درد محسوب می شود. با اضافه کردن نصف قاشق چای خوری نمک به یک لیوان آب گرم، و استفاده از آن به عنوان دهانشویه، علاوه بر تسکین درد دندان، از تورم جلوگیری نموده،  موجب تمیز شدن مناطق اطراف موضع درد می گردد.

آب اکسیژنه

8 روش درمان خانگی دندان درد

محلول 3% آب اکسیژنه و آب مقطر،  نه تنها موجب تسکین و کنترل بیشتر و بهتر درد دندان گشته، عاملی موثردرکاهش پلاکهای دندانی و بهبودی خونریزی لثه به شمار می آید. می توان آن را درست همانند آب نمک، به عنوان محلول دهانشویه،  مورد استفاده قرار داد. فقط در هنگام قرقره کردن از خوردن آن پرهیز شود.

گل میخک

8 روش درمان خانگی دندان درد

گل میخک به خاطر دارا بودن ماده ایی به نام (اوژنول)، از دیر باز به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی و تسکین دهنده درد دندان،  مورد استفاده واقع گردیده است.  ریختن مقداری پودرگل میخک بر روی موضع درد یا جویدن مقدار کمی از این گل،  باعث آزاد شدن روغن و عصاره آن شده، موجب تسکین درد می گردند. همچنین، استفاده از مقدار بسیار کمی از روغن گل میخ (حدود 2 قطره کافی است) و چکاندن آن در ناحیه درد، در تسکین آن بسیار موثر می باشد.

همچنین بخوانید:  لیست روشهای خانگی برای درمان دندان درد

کمپرس سرما

8 روش درمان خانگی دندان درد

کمپرس سرما جهت تسکین  هر نوع دردی موثر است. محل درد را به مدت 15 دقیقه، با قرار دادن یک بسته یخ یا کیسه ایی پلاستیکی مملو از یخ، که در پارچه ایی نازک پیچیده شده است، کمپرس نموده تا اعصاب آن موضع بیحس شده، درد از بین رفته، التهاب و تورم نیزکاهش یابند.

سیر

8 روش درمان خانگی دندان درد

سیر به جهت دارا بودن خواص دارویی، از جمله نابودی باکتری های مضر و خطرناک، به عنوان مسکنی موثر مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین روش استفاده از آن، خرد کردن و قراردادن سیر در موضع درد و یا به آرامی جویدن آن است. می توان از این روش تسکین طبیعی، تا زمان برطرف شدن درد، حتی به مدت چند روز، استفاده نمود.

برگ گوآوا

8 روش درمان خانگی دندان درد

برگ گوآوا با خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی اش،  نه تنها مسکنی موثر جهت بهبودی درد دندان بوده، بلکه دارویی جهت التیام زخمهای دهان، و درمان لثه های متورم می باشد. یک یا دو برگ آن را آنقدر جویده تا عصاره آن، دندان دردناک و موضع آسیب دیده را تحت تاثیر خود قرار دهد. روش دیگر استفاده، به کار بردن جوشانده این برگ می باشد. مقداری برگ (گوآوا)  را ،در آب مدتی بجوشانید و پس از ولرم شدن دمای این جوشانده، نمک دریا به آن افزوده، به عنوان دهانشویه ایی موثر و قوی استفاده نمایید.

برگ چمن

8 روش درمان خانگی دندان درد

برگ چمن با دارا بودن خواص ضد باکتری خود، علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی دندان و تسکین درد، دارای منافع کوتاه مدت و بلند مدت دیگری نیز می باشد. جهت دستیابی به بهترین نتیجه، یا آن را باید، مستقیما، خورد و یا از عصاره وآب آن به عنوان دهانشویه استفاده نمود. علاوه بر آن،  برگ چمن باعث سم زدایی از لثه ها و کاهش رشد باکتری ها می گردد.

همچنین بخوانید:  پیشگیری از درد دندان درآوردن کودک

پیاز

8 روش درمان خانگی دندان درد

پیاز حاوی مواد دارویی خاصی، جهت نابودی میکربهای عامل عفونت، و به دنبال آن، تسکین

درد می باشد. بهترین روش استفاده، جویدن مقداری از آن توسط سمت دردناک دهان است. با این کار آب پیاز با نفوذ به موضع درد، آن را تسکین می دهد. اگر درد آنقدر شدید است که نمی توان پیاز را جوید، بهترین راه، استفاده از انگشت خود برای نگه داشتن آن، در محل درد می باشد.

حتی اگر دندان هایی سالم و قوی و تمیز داشته باشید، هنوز امکان ابتلاء به این نوع بیماری ها و درد ناشی از آنها وجود دارد. یاد گرفتن و به کارگیری به موقع این روش ها بسیار کار ساز و موثر می باشند.

brightside

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x