» درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

دهان و دندان ۰۹ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

10 روش موثر در برطرف نمودن سفیدی روی زبان و سلامت سازی آن

مواد زائدی که از فعالیت های حیاتی بدن ناشی می شوند، نه تنها از طریق ادرار، مدفوع و تعریق بدن، بلکه از طریق زبان نیز دفع می گردند. با پاکسازی دائمی زبان، از این مواد مسموم، بدن خود را تمیز،  و از شر سموم دور نگاه خواهید داشت. پاکسازی زبان، در بهبود  و افزایش حساسیت پرزهای چشایی، داشتن نفسی خوش بو، جلوگیری از پوسیدگی و کرم خوردگی و تجمع جرم و پلاک روی دندانها و کاهش بیماری های لثه، نقش موثری ایفا مینماید.

در این مقاله، به جمع آوری و ارائه روشهایی در جهت درمان و بهبودی سفیدی سطح زبان و سالم نگاه داشتن هر چه بیشتر و بهتر آن پرداخته شده است.

علت سفیدی زبان چیست؟

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

زبان سفید می تواند نشانگر بیماری ها باشد.

از قدیم،  بررسی وضعیت زبان، در تشخیص بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفته است. قبل از ظهور و تهاجم بیماری و عوارض آن، وضعیت بد زبان نشانگر وجود نوعی اختلال و عدم کارکرد درست بدن، در انسان می باشد. شفا دهندگان قدیمی (حکیم باشی ها. مترجم) معتقد بودند، با وجود بر طرف شدن علائم ظاهری بیماری، تا رنگ زبان به حالت عادی بازنگشته، بیماری درست درمان نشده است.

محل ایجاد سفیدی بر روی زبان، نشانگر عضوی است که نیاز به درمان دارد.

بخش جلویی و نوک زبان: نشانگر بیماریهای سیستم تنفسی می باشد. ریه ها علت تشکیل سفیدی در لبه های زبان می باشند. سفیدی ناحیه میانی زبان، نشانه مشکلات قلبی است.

بخش میانی زبان: مشکلات کبدی روی لبه چپ این منطقه مشخص می شوند.  بخش راست این ناحیه، مشکلات مربوط به پانکراس (لوزالمعده. مترجم) را منعکس می نماید. ناراحتی ها و بیماری های مربوط به معده،  بخش میانی این قسمت را متاثر می سازند.

همچنین بخوانید:  نکات مهم بهداشت دهان و دندان در معلولان

انتهای زبان: در این ناحیه، سفیدی لبه ها، حاکی از مشکلات کلیوی می باشند. وجود سفیدی در بخش میانی،  نشاندهنده مشکلاتی در روده،  و سفیدی ته زبان، به ویژه اگر رنگ این  ناحیه به خاکستری متمایل بوده و یا ترک هایی روی آن دیده شود،  نشاندهنده وجود و احتباس مقادیر زیادی از مواد سمی در روده است که، این خود علامتی از بیماری هایی همچون التهاب شدید معده، زخم معده و یا اثنی عشر می باشد.

علاوه بر تمامی موارد فوق، سفیدی زبان، نشاندهنده ضعف سیستم ایمنی بدن بوده، و فراموش نکنید که  می تواند نشانه ایی از عدم بهداشت دهان باشد.

درمان های طبیعی جهت پاکسازی سطح زبان

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

در این بخش به بررسی چند روش طبیعی در پاکسازی سطح زبان می پردازیم. این روشها به حفظ سلامتی لثه ها و دندانها نیز کمک می نمایند.

1- سیر

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

شگفت انگیز به نظر می رسد، اما همان سیر، که خوردنش باعث بد بو شدن دهان می گردد، کمک موثری در کشتن باکتری ها بوده، باعث پاکیزگی سطح زبان می شود. پس بهتر است عقاید قدیمی را کنار گذاشته، به خوردن سیر خام اقدام کنید.

2- آلوورا

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

آلوورا، دارای خاصیت ضد التهابی و خواص درمانی می باشد. جهت نابودی جرم و میکرب های موجود بر روی زبان، یک قاشق غذا خوری از آب آلوورا، قرقره کرده، پس از چند دقیقه بیرون بریزید و سپس دهان خود را با آب گرم بشویید. می توانید این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید.

3- نمک

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

نمک یکی از بهترین و موثرترین مواد جهت شستشوی دهان می باشد. ذرات زبر نمک، به زدوده شدن مواد و جرم های باقی مانده بر روی زبان، کمک موثری می نمایند. مقداری نمک بر روی زبان خود پاشیده و توسط مسواک، تمامی سطح زبان خود را شسته، سپس دهان خود را با آب گرم شستشو دهید. روزی دو بار می توانید این کار را تکرار نمایید.

همچنین بخوانید:  علل ایجاد آفت دهان و راه درمان آن

4- زردچوبه

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

زردچوبه فقط یک ادویه نبوده، و از عالی ترین جایگزین ها، برای داروهای ضد عفونی کننده دهان میباشد. زردچوبه و آب مرکبات (هر نوعی از مرکبات. مترجم) را با هم مخلوط نموده، خمیری از آنها بسازید و به مدت دو دقیقه، سطح زبان خود را با آن بپوشانید و سپس اقدام به شستشوی دهان خود با آب گرم نموده، سپس نتیجه را ملاحظه فرمایید.

5- مسواک یا برس

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

کاملا، زبان خود را، از انتها به سمت ابتدا،  با مسواک یا برس خاص، تمیز نمایید. سعی کنید زیاد، به زبان خود فشار وارد نسازید.

6- دهانشویه، با استفاده از گیاهان دارویی و نمک

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

از گیاهانی با خواص دارویی استفاده نمایید — به عنوان مثال، بابونه، نعناع و مریم گلی، از این دسته گیاهان دارویی می باشند. یک قاشق غذاخوری بابونه را با یک قاشق چایخوری نعناع و یک قاشق چایخوری مریم گلی و مقدار بسیار کمی پوست درخت بلوط، مخلوط نموده، آب جوش به آنها بیفزایید. اجازه دهید این جوشانده سرد شود، سپس یک قاشق غذاخوری نمک به آن افزوده و این جوشانده درمانی را در دهان خود، روزی دو بار، پس از مسواک زدن،  قرقره نمایید.

(باید و نباید هایی) برای داشتن زبانی سالم

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

1- سیگار نکشید

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

مصرف سیگار و دخانیات باعث ایجاد التهاب در پرزهای روی زبان شده، به این مفهوم که سلول های مرده، روی زبان جمع شده، باعث ایجاد محیطی مناسب برای رشد باکتری ها می شوند. دود سیگار دارای مواد شیمیایی مضری برای بافت داخل دهان می باشد.

2- اکیدا الکل مصرف نکنید

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

مصرف الکل علاوه بر دارا بودن عوارض و عواقب بسیار خطرناک، به دو صورت، یکی ایجاد التهاب در پرزهای چشایی و دیگری ایجاد کم آبی در بدن، اثر زیان بار خود را، روی زبان می گذارد. بنابر این باید اکیدا از مصرف آن صرف نظر نمود.

همچنین بخوانید:  روشهای طبیعی از بین بردن جرم دندان

3- آب بیشتری بنوشید

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

فواید نوشیدن آب، تمامی بدن، از جمله زبان را نیز در بر می گیرند. کمبود آب و خشکی دهان، باعث ایجاد سفیدی زبان می گردد. تداوم در نوشیدن آب همراه با رعایت عواملی هم چون وزن بدن، میزان فعالیت، و نوع آب و هوای منطقه، در سلامتی بیشتر بدن و عدم تشکیل سفیدی روی زبان، نقش مهمی ایفا می نماید. همواره بطری آب به همراه داشته باشید و به محض احساس تشنگی، آب مصرف نمایید.

کمبود آب دارای دیگر علائمی هم چون، ادرار غلیظ، احساس فرسودگی، خستگی شدید، سردرد و کم ادراری، می باشد.

4- بهبود کیفیت بهداشت دهان

درمان سفیدی زبان با 10 روش موثر

منطقی است که بپذیریم، کیفیت بهداشت دهان باعث کاهش میزان باکتری ها می شود. لازم است، بعد از هر وعده غذایی به نظافت دهان و دندانهای خود بپردازیم، یک بار صبح و بار دیگر قبل از خواب. روش مطلوب و درست انجام این کار بدین شرح است: دندانها و زبان خود را تمیز نماییم، با استفاده از نخ دندان، مایع دهان شویه و دهان شویه ضد عفونی کننده.

brightside

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x