تاثیر گردو بر سلامت قلب - پورتال رنگی

خواص خوراکی ها , سیستم قلبی عروقی ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

آیا گردو می تواند از سلامت قلب محافظت کند؟

آیا گردو می تواند از سلامت قلب محافظت کند؟

گردو نوعی آجیل خوش مزه است و یک نعمت برای ماست. با این حال، با توجه به آخرین مطالعه، منفعت آن ها ممکن است فراتر از ذائقه ما باشد و می تواند برای قلب بسیار مفید باشد. آیا خوردن روزانه یک مشت از گردو میتواند سلامت قلبی و عروقی را بهبود بخشد؟

یک مطالعه جدید نتیجه گیری می کند که آجیل ممکن است ریسک قلبی عروقی را در افراد مبتلا به اضافه وزن کاهش دهد.

هیچ تعجبی وجود ندارد که کسی این موضوع را بخواند و به آن علاقه نداشته باشد. چون شرایط سلامتی مبتنی بر رژیم غذایی، یکی از نگرانی های عمده در ایالت متحده است.

عوامل چاقی و دیابت در بالای لیست قرار دارند. این دو عامل افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی را در افراد افزایش می دهند که عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

از آنجایی که رژیم غذایی نقش مهمی در توسعه شرایطی که سلامت قلب را تحت تاثیر قرار می دهد دارد، نقش محققان در این زمینه بسیار موثر است.

این رقابت اکنون در پی یافتن مداخله ساده در رژیم غذایی است که ممکن است به جلوگیری از چاقی و دیابت کمک کند، پیشرفت آن ها را متوقف کند یا در دنیای ایده آل آن ها را معکوس کند.


بیشتر بخوانید:

لیست گیاهان دارویی برای سلامت قلب

پیشگیری از چاقی و دیابت با مصرف گردو

از دست دادن دندان در دوران میانسالی و خطر بیماری قلبی


فواید آجیل

آجیل جزو غذاهایی قرار دارد که خوردن آن توصیه شده است.

این مواد مغذی، سرشار از مواد غذایی حاوی چربی های “خوب”، امگا 3 و مجموعه ای از عناصر غذایی هستند که برای بدن مفید است.

بررسی گسترده ای که در سال 2016 منتشر شد، نتیجه گیری کرده است که: مصرف بیشتر آجیل با کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و مرگ و میر ناشی از بیماری های تنفسی، دیابت و عفونت ها همراه است .

همچنین بخوانید:  تفاوت پیاز سفید با پیاز قرمز

یافته های جدید به این نکته توجه دارد که ممکن است، مصرف آجیل قادر به تامین تمام نیاز بدن ما نباشد. برای مثال، کسی که به طور منظم آجیل مصرف می کند ممکن است مستعد خوردن سطوح بالاتری از غذاهای طبیعی و تازه باشد.

از طرف دیگر، کسی که عملا هیچ آجیلی مصرف نمی کند ممکن است مقادیر کمتری از غذاهای تازه دیگر را هم مصرف کند. در اینجا مشکل تاثیر یک غذای واحد بر روی جمعیت است. افراد با یکدیگر متفاوت هستند و بنابراین عادات غذایی آن ها نیز با یکدیگر فرق میکند.

جدا کردن یک نوع غذا از کل آن مانند قرصی که حتما باید مصرف شود مشکل است. بسیاری از مطالعات مزایای مهمی از رژیم های غذایی که شامل آجیل هستند را گزارش کرده اند. به عنوان مثال، یک مطالعه که شامل داده های رژیم غذایی بیش از صد هزار نفر بود، به این نتیجه رسیده که:

مصرف بالای همه نوع و یا انواع خاصی از آجیل، به طور معکوس با کل بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

امروزه در پی آزمایش های متعدد، کاملا مشخص شده که آجیل به طور متوسط علاوه بر رژیم غذایی متعادل، مورد استقبال قرار می گیرد.


بیشتر بخوانید:

دستور تهیه میان وعده آجیلی

دستور پخت نان تخمه و آجیل


کاوش در درون گردو

تعدادی از انواع آجیل به طور جداگانه برای منافع سلامتی افراد مورد ارزیابی قرار گرفته است. جدیدترن تحقیقات در این زمینه، که در حال حاضر در مجله مواد مغذی منتشر شده است، بر فواید آن در سلامت قلبی عروقی متمرکز شده است.

این تحقیق جدید در مرکز تحقیقات تغذیه انسانی “جین مایر” در دانشگاه تافتس در ام. ای مدفورد، انجام شد.

همچنین بخوانید:  آشنایی با خواص شیر درون نارگیل

برای اجتناب از مشکلات ناشی از رژیم غذایی موجود در کل جمعیت، آخرین مطالعه به دقت رژیم غذایی شرکت کنندگان را کنترل کرد. این بدان معناست که محققان می توانند روزانه تعداد انگشت شماری از رژیم غذایی استاندارد در آمریکا اضافه کرده و اثرات آجیل را به طور نسبی  در شرکت کنندگان مشاهده کنند.

با این حال، عیب این روش در این است که تنها می توان آن را در یک نمونه کوچک انجام داد که شامل 26 مرد و زن بودند.

هر شرکت کننده – که همه آن ها دچار اضافه وزن یا چاق بودند اما در عین حال سالم بودند – چهار هفته را با یک رژیم غذایی گذراندند و سپس در چهار هفته باقی مانده رژیم غذایی آن ها تغییر یافت.

یکی از رژیم های غدایی به صورت کنترل شده بود و رژیم غذایی دیگر تقریبا مشابه بود. به جز اینکه 15 درصد کل کالری را در این رژیم جایگزین کرده بودند. هر دو رژیم غذایی کم فیبر و شامل انواع میوه ها و سبزیجات بودند. مقدار کالری، چربی کل و میزان کربوهیدرات ها یکسان بود.

مشخص شد که افزودن آجیل به رژیم غذایی شرکت کنندگان، حساسیت انسولین را بهبود بخشید. همچنین تاثیر مثبتی بر دیگر کارکردهای بیماری « قلبی – متابولیک » یعنی تغییرات در سرم انسولین و عملکرد سلول های بتا، که انسولین را ذخیره و آزاد می کنند، تاثیر مثبت داشت.

گردوها به طور طبیعی دارای اسیدهای چرب غیر اشباع بالا هستند. بنابراین می توانند جایگزین بخشی از چربی های اشباع شده در رژیم غذایی شوند. این چربی های سالم برخی از اثرات محافظتی که مشاهده کردیم را توضیح دهد”.

دکتر دایان مک کی، پژوهشگر ارشد

او ادامه می دهد: ” اما این مواد همچنین شامل تعدادی از ترکیبات گیاهی زیست فعال و همچنین ویتامین و مواد معدنی ضروری است که به احتمال زیاد به این مزایا کمک کرده اند. واقعا جالب است که تنها یک تغییر کوچک – خوردن یک مشت آجیل روزانه – ممکن است تاثیر زیادی بر سلامت این افرادی که در معرض خطر هستند داشته باشد.

همچنین بخوانید:  عوارض مصرف این نوشیدنی ها بر مینای دندان

احتیاط

پیش از تشویق و قبل از رسیدن به نتیجه گیری های شرکت کنندگان، باید بیشتر کار را در یک نمونه بزرگتر انجام داد. همچنین لازم به ذکر است که این تحقیق توسط انجمن ملی تحقیق و ترویج منافع گردو (NPSA) تأمین مالی شده است، که مأموریت آن “حمایت ” است. البته علم، تجمع آشکاری از شواهد تعدادی از مطالعات در طول زمان را نشان می دهد. تحقیق در مورد مزایای بالقوه بهداشت و درمان از گردوها متفاوت است. نویسندگان، مطالعات قبلی را که به تاثیرات گردوها بر سلامتی پرداخته اند ذکر می کنند. اما در بسیاری از موارد، این پروژه ها توسط  (NPSA) پشتیبانی ‌می شوند. اگرچه این مزایا در چنین آزمایشهایی نشان داده شد، اغلب آنها در مقیاس کوچک اجرا می شوند. البته تحقیقات جدید در مجله معتبر منتشر شده و در موسسات معتبر انجام شده است. اما باید به شکلی از شک و تردید سالم به نتیجه رسید. با توجه به شواهد، به نظر می رسد که رژیم غذایی غنی از آجیل به طور کلی برای سلامت مفید است. با این حال در این مرحله، مزایای خاص گردوها، به تحقیقات بیشتر نیاز خواهد داشت. اگر آنها واقعا خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را در افراد دارای اضافه وزن کاهش می دهند، گردوها می توانند گزینه ای کم هزینه و طبیعی باشند.

medicalnewstoday

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x