راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او - پورتال رنگی

سلامت ۰۷ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

چگونه دندان های همستر را سالم نگه داریم

آیا در مورد سلامت دندان همستر خود نگران هستید؟ همستر یک حیوان فوق العاده است که معمولا مراقبت از آن آسان است. با این حال، آن ها مستعد مشکلات دندان هستند، زیرا دندان هایشان به طور دائمی در طول زندگی شان رشد می کند. اگر دندان های همستر ها به اندازه کافی نیفتد، می توانند بیش از حد رشد کنند و آلوده و دردناک شوند. به منظور حفظ سلامت دندان های همسترها، شما باید مراقبت و پیشگیری کنید، مراقب علائم عفونت باشید، تا مشکلی پیش نیاید.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

قسمت اول:

جلوگیری از مشکلات دندان پزشکی

1_ بگذارید همستر شما چوب بجود.

شما می توانید 1-2 اسباب بازی چوبی میله ای برای همستر خود تهیه کنید. اگر چه این کار های سرگرم کننده به شما یک دید فوق العاده و رنگارنگ می دهد. آن ها اغلب نیازمند اسباب بازی های چوبی هستند که با رنگ دانه های غیر سمی رنگ شده اند.

بسته های چوب های جوییدنی برای همستر ها باتوجه به نوع برند، تعداد و فروشگاهی که شما از آنها خرید می کنید معمولا 1-10 دلار قیمت دارند. شما همچنین می توانید چوب های پاپ سایکل که در اکثر فروشگاه های بزرگ و مغازه های صنایع دستی موجود هستند را به همستر پشمالوی خود بدهید.

چوب های جویدنی اغلب از چوب بلکسی یا چوب های سبک وزن دیگر ساخته شده اند.

اطمینان حاصل کنید که چوب ها در حال حاظر در دسترس هستند، و این که آیا همستر شما در آینده ممکن است با مشکلات دندانی مانند رشد بیش از حد دندان ها مواجه شود یا خیر.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

2_ به همستر خود چوب دست نخورده بدهید. اگر شما به دنبال روش های مغذی تر و سازگار تر با محیط زیست برای حفظ دندان های همستر خود هستید، می توانید از شاخه درختان میوه ای عاری از سم استفاده کنید. قسمتی که حدودا 7.6  الی 10.2 سانتی متر درازا و حدود 2.5 الی 5.1 سانتی متر ضخامت دارد را قطع کنید و آن را به همستر خود بدهید.

چوب درخت سیب، درخت گیلاس، هلو و یا گلابی بهترین موارد برای خرید هستند.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

3_ اجازه دهید همستر تان یک بار در ماه بیسکوییت سگ بجود. شما می توانید بیسکوییت های سگ را به عنوان جایگزینی برای چوب استفاده کنید. با این حال، بیسکوییت سگ می تواند بسیار چرب باشد، بنابراین، باید تنها در موارد خاص و در مقادیر کم استفاده کنید.

در صورتی که  همستر ها به طور متعادل بیسکوییت سگ بخورند، هم سالم تر خواهند بود هم به عنوان درمانی ویژه در نظر گرفته می شود.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

4_ اطمینان حاصل کنید اقلامی که به همستر خود می دهید برای آن ها ایمن است. همستر ها اغلب هر چیزی که به آن ها داده می شود را میجوند. بنابراین، هرگز نباید هرچیز سمی یا غیر قابل هضمی را به آن ها بدهید. به آن ها اشیا پلاستیکی برای جویدن ندهید. همچنین از دادن قطعات گیاهان خطرناکی مانند چوب آجیل انگلیسی، گل ادریسی، و آزالیا به همستر ها خودداری کنید.

اطمینان حاصل کنید تمام چیز هایی که به آن ها برای جویدن می دهید غیر سمی باشند.

به دنبال یک برچسب که موارد غیر سمی و مناسب برای حیوانات را روی محصولات مشخص می کند باشید. قبل از آن که چیزی که خریده اید را به همستر خود بدهید اطمینان حاصل کنید دقیقا چه چیزی به همستر می دهید و از ماهیت آن شی مطمعن شوید. به عنوان مثال به همستر خود یک قطعه چوبی که به صورت تصادفی پیدا کرده اید و از نوع چوب آن مطمعن نیستید را ندهید.

منابع نامناسب جویدنی بزرگ برای همستر ها، کاغذ توالت خالی و یا کاغذ حوله ای توالت هستند. این موارد سبب می شوند که همستر چیزی برای خوردن پیدا کند.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

5_ به همستر خود غذاهای سالم بدهید.  علاوه بر رشد بیش از حد دندان ها، همستر شما می تواند مشکلات دندانی بیشتری با وجود رژیم غذایی ناسالم را دارا شود. برای او میوه های سالم و سبزیجات تهیه کنید.این غذاها علاوه بر تامین موارد مورد نیاز برای جویدن، مقدار زیادی آب شیرین دارد که سبب حفظ سلامت دندان همستر  می شوند.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

6_ همستر خود را سالانه برای مراقب و چک آپ ببرید. حتی اگر هیچ مشکلی در رابطه با مشکلات دندانی در همستر خود مشاهده نکردید، هر سال باید یک دامپزشک همستر شمارا معاینه کند. تنها یک دامپزشک قادر خواهد بود سلامت حیوان را ارزیابی کند و مشکلاتی که شما قادر به شناسایی آن نیستید را تشخیص دهد.

برخی از همستر ها ممکن است یک فک ناهموار داشته باشند که توانایی خرد کردن دندان های آن ها را داشته باشد. دامپزشک می تواند به جلوگیری از رشد بیش از حد دندان های همستر کمک کند.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

قسمت دوم

شناسایی پتانسیل مشکلات دندان

1_ دندان های همستر خود را هر هفته بازبینی کنید. از آن جا که همستر ها مستعد مشکلات دندانی هستند، باید دندان های آن ها هر هفته چک شود. همستر را نگه دارید و آرام دهان آن را باز کنید و با دست کشیدن بر خز پشت سر او، حیوان را مجبور به لبخند زدن کنید، این گونه می توانید دندان آن را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که دندان های جلویی که دندان نیش نامیده می شوند، بر روی هم دیگر قرار می گیرند.

اگر دندان های نیش بالا یا پایین بیش از حد رشد کرده باشند، نمی توانند روی هم قرار بگیرند. اگر دندان ها بر روی هم دیگر قرار می گیرند اما همستر نمی تواند تکه غذا را هنگامی که فک او باز است میان آن دو نگه دارد، نشان می دهد که دندان های همستر بسیار بلند است.

همچنین باید به دنبال دندان های ترک خورده یا شکسته شده باشید. دندان های ترک خورده یا شکسته شده همستر باید به دام پزشک نشان داده شود.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

2_ به اشتها همستر خود توجه کنید. احتمال دارد یک همستر که دچار مشکلات دندانی است، غذای کمتر از حد نرمال مصرف کند. اگر ظرف غذای همستر شما پر از غذا باقی بماند، ممکن است به دلیل رشد بیش از حد دندان ها یا مشکلات دندانی دیگر باشد.

همستر ها تمایل دارند در قفس های خود غذا ها را پنهان کنند، بنابراین همستر شما ممکن است به جای غذا خوردن آن را پنهان کند. هنگامی که هر هفته قفس همستر خود را تمیز می کنید، شاهد هدر رفتن غذاهای زیادی خواهید بود.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

3_ به علایم کاهش وزن همستر ها توجه کنید. بسیار سخت است که متوجه شوید آیا یک همستر از جهت پوسته پوسته شدن وزن خود را از دست می دهد یا دلیل دیگری دارد! کاهش وزن نشانه این است که همستر شما به خوبی غذا نمی خورد، و اغلب حاکی از مشکل های دندانی است.

سعی کنید به طور منظم همستر خود را وزن کنید تا مطمعن شوید که وزن اون نرمال است. این کار سبب کاهش وزن راحت تر می شود.

برای وزن کردن همستر خود، او را در یک ترازو- ی دیجیتال قرار دهید و سپس وزن  آن را صفر کنید. هنگامی که ترازو صفر می شود، اجازه دهید همستر بر روی ترازو به بالا برود، سپس وزن را بخوانید.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

4_ به رطوبت بیش از حد توجه کنید. یک همستر که دندان ناسالم دارد ممکن است بزاق بیش از حد ترشح کند. این بزاق بیش از حد به این علت تشکیل می شود که همستر نمی تواند دهان خود را ببند و به درستی بلع انجام دهد. و همچنین بیش از حد سوزش ایجاد می شود زیرا همستر در معرض فشار و درد است.

بزاق بیش از حد معمولا اطراف دهان و چانه همستر است.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

5_ بوی دهان همستر. اگر فکر می کنید که همستر شما دچار مشکلات دندانی است، بوی دهان همستر می تواند سرنخی برای این موضوع باشد. دهان همستر ها با وجود عفونت بوی بدی میگیرد. این بوی غذا و بدن همستر شما نیست بلکه بوی بسیار تندی است.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

قسمت سوم:

مشکلات درمانی دندان

1_ اگر شما آموزش دیده و با اعتماد به نفس هستید، دندان های همستر خود را اصلاح کنید. شما می توانید با استفاده از یک ناخن گیر دندان های همستر خود را که بیش از حد رشد کرده اند اصلاح کنید، اما این کار باید با دقت انجام شود در غیر این صورت سبب شکستگی دندان می شود. بنابراین قبل از اصلاح و برش دندان همستر، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. آن ها می توانند راه هایی را برای نگه داشتن همستر حین این عمل، راه هایی برای ترمیم دندان ها، و اشتباهات را به شما نشان دهند.

اگر شما برای انجام این کار در خانه تردید دارید، آن را به دامپزشک خود واگذار کنید. دندان های ضعیف می توانند سبب بروز مشکلات زیادی شوند و سلامت همستر را به خطر اندازند.

باید دندان های عقبی که بیش از حد رشد کرده اند را با ابزار خاصی برش داد، و این کار در حالی باید انجام شود که همستر آرام و ریلکس در دفتر دامپزشکی قرار دارد. دامپزشک شما احتمالا از یک دستگاه دندانپزشکی اولتراسونیک استفاده می کند تا دندان های همستر را به دقت بتراشد.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

2_ دندان های همستر خود را به دست دامپزشک بسپارید. اگر در مراقبت از دندان های همستر خود با اسباب بازی های جویدنی مشکل دارید، با دامپزشک ملاقات کنید.آن ها با خوشحالی دندان های همستر تان را تمیز می کنند و شمارا راهنمایی می کنند که چگونه دندان های همستر تان سالم تر نگه دارید.

اطمینان حاصل کنید که پیش یک دامپزشک مجرب در زمینه کار با حیوانات جونده بروید، این دامپزشکان معمولا به عنوان دامپزشکان حیوانات عجیب و غریب شناخته شده هستند.

راهنمای مراقبت از همستر و دندان های او

3_ درمان های دارویی را دریافت کنید. اگر همستر شما مشکل رشد بیش از حد دندان و یا مشکلات دیگر را دارد، ممکن است به دلیل عفونت باشد یا مشکلات اساسی دیگری داشته باشد. دامپزشک برای همستر شما دارو هایی برای درمان و حل مشکلات بهداشتی تجویز می کنند و تنها کار شما این است که در خانه درمان را پیگیری کنید.

در مورد عفونت ناشی از رشد بیش از حد دندان ها، احتمالا دامپزشک یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می کند. این دارو را تحت نظر دامپزشک به همستر خود بدهید.

نکات:

به همستر خود یک تکه چوب که در آن سوراخ حفر شده باشد و قطر آن حداقل 5.1 سانتی متر است بدهید. این کار به این حیوانات چیزی برای جوییدن و چیزی برای خزیدن می دهد.

سعی کنید جویدنی های طعم دار بخرید.  طعم اضافه شده به آن سبب می شود که همستر بیشتر آن را گاز بزند و بجود.

wikihow

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of