چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

سلامت 27 فروردین 1397 بدون دیدگاه

آموزش مراقبت از پنجه سگ

پنجه های سگ به طور مداوم در برابر سایش و شکسته شدن قرار می گیرند. با این حال، برخی از موقعیت ها وجود دارد که می توان از پای سگ در برابر این حوادث محافظت کرد. هنگامی که وضع آب و هوا نامناسب است، برای محافظت از پنجه های سگ خود، از تماس آن ها با زمین گرم یا سرد جلوگیری کنید. به طور کلی، مهم است خطر آسیب به پنجه سگ خود را به حداقل برسانید، به طور منظم آن ها را بررسی کنید و اگر آسیب ببیند، مراقب آن ها باشید.


بیشتر بخوانید:
نقش سگ در زندگی چیست؟
آیا باید سگ خود را به بغل کنید؟
گربه بهتر از سگ است یا سگ بهتر از گربه ؟


روش اول: حفاظت از پنجه های سگ در زمستان:

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

زمان بودن سگتان در خارج از خانه را به حداقل برسانید.

وقتی آب و هوای سرد و برف یا یخ روی زمین وجود دارد، تماس با زمین یخ زده می تواند به پا های سگ آسیب برساند. اگر دمای هوا زیر درجه انجماد است، زمان بودن سگ در خارج از خانه را محدود کنید، در نتیجه سگ زیاد در برابر سرما قرار نمی گیرد و پنجه هایش نیز آسیب نمی بیند.

 • اگر پنجه های سگ بیش از حد در تماس با زمین منجمد قرار بگیرد، ناخن ها شکننده می شوند و ترک برمیدارند. بهتر است همراه با سگ به طور مداوم حرکت کنید و تنها در یک نقطه نمانید، بهتر است همیشه در حال حرکت باشید.
 • یک قانون خوب این است که سگ خود را در خارج از خانه بیش از حدی که فکر می کنید می خواهید قرار بگیرد، نگه دارید.
 • سگ خود را در لانه ای که کف آن یخ بسته و منجمد شده است قرار ندهید.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

نژاد و شرایط سگ خود را مد نظر بگیرید.

عضی از سگ ها در مقابل سرما زدگی بهتر عمل می کنند. اگر یک سگ کوچک که بدنی کوچک با خز زیاد یا کم مانند چیواهوا دارید، نباید او را زمان زیادی را در خارج از منزل در شرایط انجماد قرار دهید. اگر یک هاسکی دارید، آن وقت می توانید زمان زیادی را بدون هیچ مشکلی خارج از خانه سپری کنید.

 • یک سگ جوان و سالم نیز در آب و هوای سرد بیشتر از یک سگ بسیار پیر تر پیشرفت می کند. شرایط فیزیکی سگ خود را در آن موقعیت نیز مد نظر بگیرید.
 • پنجه های سگ هایی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند، مقاوم تر از سگ های دیگر است. خون در پنجه هایشان سریع تر گرم می شود و ناخن های آن ها مقاومت در برابر سرما دارند.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

پس از تماس پای سگ با یخ و برف، آن را پاک کنید.

هنگامی که سگ خود را از سرما خارج کردید، مطمئن شوید که یخ، برف یا آب را که روی پنجه هایشان قرار گرفته است را پاک کرده اید. این کمک خواهد کرد که پای سگ را سالم نگه دارید و احتمال بروز سرمازدگی را به حداقل برساند.

 • اطمینان حاصل کنید که بین انگشتان پا را اگر یخ و برف وجود دارد را چک کرده اید. گاهی اوقات توپ یخ می تواند بین انگشتان سگ شکل بگیرد. اگر سگ شما در حین راه رفتن کمی میلنگد، مطمئن شوید که توپ یخ در میان پنجه هایش شکل نگرفته باشد.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

بعد از تماس پنجه سگ با نمک و مواد شیمیایی، آن ها را بشویید.

یکی از خطرات عمده برای چنگال سگ شما در زمستان، نمک یا مواد شیمیایی است که برای جاده ها و پیاده روها استفاده می شود. هر بار که سگ شما زمان زیادی را خارج از خانه صرف کند، مطمئن باشید که بعدا آنها را بشوئید. ناخن های آن ها را با آب گرم بشورید و سپس با حوله خشک کنید.

 • نمک و مواد شیمیایی برای سگ شما خطرناک هستند. آنها می توانند به سطح ناخن ها آسیب برسانند. آنها همچنین می توانند در صورتی که سگ پاهای خود را با زبانش تمیز می کند وارد دهانش شود.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

پنجه های سگ خود را مرطوب کنید.

اگر سگ شما در طول زمستان مقدار زیادی از وقت خود رادر بیرون از خانه صرف کند، احتمالا به رطوبت اضافی نیاز خواهد داشت. مرطوب کننده برای چنگال های سگ، که معمولا به عنوان “بالم پنجه” شناخته می شود، می تواند فرم آن ها را انعطاف پذیر و بدون ترک و شکنندگی حفظ کند. آن را قبل و بعد از قرار گرفتن سگ در سرما، بر پنجه ها بمالید.

 • از مرطوب کننده ای استفاده کنید که برای پنجه های سگ طراحی شده است. این نوع مرطوب کننده را می توان در فروشگاه های حیوان خانگی و خرده فروشان آنلاین یافت.
 • همچنین می توانید با دستورالعمل های خانگی، مرطوب کننده سگ دست ساز بسازید. مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و کره شیا.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

برای سگ های خود جوراب های زخیم مخصوص سگ بخرید.

اگر شما قصد دارید سگ خود را در مدت زمان طولانی در یخ و برف بچرخانید، می توانید از پاهای او محافظت کنید. این جوراب های زخیم برای سگ ها در فروشگاه های آنلاین و پت شاپ ها موجود است. ممکن است در روز های اول، برای سگ شما استفاده از این جوراب ها سخت باشد اما پس از چند هفته به آن عادت خواهد کرد.

وقتی جوراب زخیم برای سگ خود می خرید، مطمئن شوید که سایز دقیق آن را برای او خریده اید. شما باید پاها سگ خود را اندازه گیری کنید و یک جوراب را که برای اندازه پای سگ شما طراحی شده است، بخرید.

روش دوم: از پای سگ خود در تابستان مراقبت کنید

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

در دماهای خنک تر در طول روز با سگ خود به پیاده روی بروید.

اگر می خواهید مدت زمان زیادی سگ خود را به گردش و پیاده روی ببرید، زمانی را انتخاب کنید که درجه سطح زمین در خنک ترین حالت ممکن باشد. صبح زود و بعد از غروب آفتاب، بهترین زمان های گردش با سگ هستند.

 • علاوه بر حفاظت از پنجه سگ خود، قدم زدن با آن ها در دماهای سردتر از خستگی و کم آبی بدنشان حفاظت می کند.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

قبل از این که سگ خود را بیرون بیاورید،

درجه حرارت زمین را بررسی کنید. هنگامی که درجه حرارت در تابستان بالا است، مهم است که از پنجه سگ خود را از سطوح گرم حفاظت کنید. یک راه خوب برای انجام این کار این است که بیرون بروید و قبل از این که سگتان را روی آن بگذارید زمین را لمس کنید. اگر توانستید زمین را راحت لمس کنید، سگ خود را بر روی آن قرار دهید.

 • شن و ماسه نیز می تواند خیلی گرم شود که پاهای سگ شما را می سوزاند. مراقب درجه حرارت شن و ماسه قبل از این که سگ خود را بر روی آن رها می کنید، باشید.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

سگ خود را روی سطوح خنک نگه دارید.

اگر سگ خود را در هوای گرم از خانه خارج می کنید، اطمینان حاصل کنید که آن ها در چمن یا سطوح خنک کننده دیگر راه می روند. نگه داشتن سگ خود در پوشش گیاهی کمک می کند تا از سوخته شدن پنجه هایشان جلوگیری شود.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

بر روی پنجه های سگ های خود، محافظ بگذارید.

شما می توانی از محافظ در تابستان برای پنجه های سگ های خود استفاده کنید. آن ها را بر روی پاهای سگ خود بگذارید قبل از آن که در مناطقی مانند بتن داغ یا دیگر سطوح داغ، راه بروند.

 • این محافظ ها اغلب گزینه های خوبی برای حفاظت پاهای سگ از گرما در طول پیاده روی است. آن ها پاهای سگ را از برش ها و خراش ها محافظت می کند.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

سوزش پاها را درمان کنید.

گر پا های سگ شما در یک سطح گرم سوخته است، مهم است که آن ها را درمان کنید تا زخم او به سرعت التیام یابد. اگر سوختگی کمی دارند، پاها را در آب سرد بشویید، آن را خشک کنید، یک آنتی بیوتیک دامپزشکی روی محل بپاشید، و سپس آن را بانداژ کنید. اگر پاها به شدت سوخته اند، باید توسط دامپزشک درمان شوند.

 • نشانه های این که پای سگ شما کمی سوخته است این است که آن ها به آرامی راه می روند و پس از راه رفتن پای خود را لیس می زنند. این یک سوختگی جزئی است که طبیعی است و جای نگرانی ندارد
 • سوختگی های شدید با نگاه کردن به پاهای آن ها می توان تشخیص داد. به طوری که تغییر رنگ داده یا زخم شده است.

روش سوم: سگ را از تمامی موقعیت های خطرناک دور نگه دارید

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

سگ خود را دور از اشیاء تیز بر روی زمین نگه دارید.

چنگال سگ ممکن است به وسیله راه رفتن بر روی اشیای تیز یا خشن به راحتی زخمی شود. سگ خود را کاملا از مناطق با اشیاء تیز بر روی زمین دور نگه دارید و یا قبل از آوردن سگ خود به یکی از این مناطق، به طور کامل آن جا را پاکسازی کنید.

 • به عنوان مثال، سگ خود را خارج از محل کار که در آن تراشه های فلزی یا قطعات شیشه ای می تواند بر روی زمین نگه داشته شود، قرار دهید.
 • به عنوان یک قاعده کلی، نگذارید سگتان در جایی راه برود که شما قبلا در آن محل راه نرفته اید.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

اجازه ندهید سگتان بر روی زمین های حاوی مواد شیمیایی و سمی راه برود.

اگر سگ شما از مواد سمی عبور کند، می تواند سبب آسیب شود. سگ همچنین می تواند این ماده را هنگامی که پنجه های خود را میلیسد، ببلعد. به عنوان مثال، پاک کننده های کف می توانند مواد شیمیایی را که برای سگ شما خطرناک هستند، داشته باشند.

 • هنگام تمیز کردن کف خانه خود با مواد شیمیایی قوی، سگ خود را خارج از منطقه نگه دارید.
 • همچنین به برچسب های پاک کننده های کف خود نگاه کنید تا اطمینان حاصل کنید که آن ها سمی نیستند.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

پاهای سگ خود را به طور مداوم برای پیشگیری از آسیب های احتمالی چک کنید.

بازرسی آن ها به طور مرتب برای کاهش ترک و یا سوراخ ها می تواند به شما کمک کند مشکلات را پیش از رسیدن به آن ها جدی بگیرید.

 • حداقل روزی یک بار پاهای سگ خود را بررسی کنید. در صورتی که سگ شما وقت زیادی را صرف خارج از منزل یا در مناطقی که پاهای آن ها ممکن است آسیب ببیند، می کند، بیشتر به آن ها نگاه کنید.

چگونه از پنجه های سگ خود مراقبت کنیم؟

مطمئن شوید که میان انگشتان سگ را نیز بررسی می کنید.

هنگام بررسی پنجه سگ خود برای آسیب، میان انگشتان او را نیز بررسی کنید، که  اغلب به دلیل وارد شدن خار و یا سوراخ شدن در آنجا ایجاد زخم  می شود.  حذف سریع این موارد مهم است، زیرا آن ها به راحتی می توانند باعث عفونت و درد شوند.

 • اگر یک تیغ دارید از آن استفاده کنید تا این موارد را از میان انگشتان سگ بردارید. آرام باشید، در غیر این صورت سگ شروع به تقلا کردن می کند.
 • اگر نمی توانید به طور کامل خار را بردارید، از یک دامپزشک کمک بخواهید.خار های جاسازی شده میان انگشتان می تواند یک عفونت شدید ایجاد کند و بر روی توانایی سگ شما را برای پیاده روی تاثیر بگذارد، بنابراین مراقبت های دامپزشکی مناسب حیاتی است.

wikihow

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of