پوست چطور با تغییرات فصلی تحت تاثیر قرار می گیرد؟ - پورتال رنگی

پوست و مو 27 اسفند 1396 بدون دیدگاه

پوست چطور با تغییرات فصلی تحت تاثیر قرار می گیرد؟

پوست چطور با تغییرات فصلی تحت تاثیر قرار می گیرد؟

پوست شما چطور با تغییرات فصلی تحت تاثیر قرار میگیرد؟

در طول زمستان تغییرات ناگهانی و زیاد دما زمانی که از محیط گرم سربسته به محیط سرد روباز وارد می شویم می تواند روی پوست تاثیراتی بگذارد.

وقتی نوبت به مراقبت های پوستی می رسد ، به نظر می رسد که انگار مجبور باشیم یک محافظت مداوم در طول سال داشته باشیم. حال آنکه تابستان به این معنی است که پوستمان را با کرم های ضد آفتاب پوشش دهیم و زمستان یعنی تماما اقداماتی برای حفظ و نگه داری پوست در مقابل خشکی و تحریکات پوستی .

و اما علم در مورد تاثیرات تغییرات فصلی روی پوستمان چه باید بگوید؟ یک تحقیق نوین منتشر شده در ژورنال پزشکی پوست بریتانیایی ، در مورد فشار روی سطح سلولی و بافت ها توضیح می دهد.

محققان پوست 80 شرکت کننده بزرگسال را در طول زمستان و تابستان مورد بررسی قرار دادند. به کمک زیر ذره بین بردن مشاهدات ، تغییرات در سطح فراورده های پروتئین فلاگرینی که از کار افتاده اند در گونه ، اطراف لب و دستهای شرکت کننده ها مورد مشاهده قرار گرفتند. فلاگرین ، مثلا رشته های پروتئینی متراکم شده، به فیبرهای کراتین در سلول های مخاطی میچسبند که به محاظت از عملکرد حفاظی پوست کمک کند. همچنین محققان تغییرات را در بافت های کورنئوسیت ها که همان سلول های خارجی ترین بخش اپیدرم پوست هستند ، مشاهده کردند.

مولف ارشد جیکاب تایسن از دانشگاه کپنهاگ دانمارک می گوید: این تحقیق به طور واضح نشان می دهد که حفاظ پوست توسط شرایط اب و هوایی و تغییرات فصلی تحت تاثیر قرار میگیرد. هم کودکان و هم بزرگسالان در قسمت های شمالی جغرافیایی از گونه های سرخ شده در فصل زمستان رنج میبرند و حتی برخی ممکن است به حساسیت های پوستی دائمی مانند اگزما و سرخ شدگی گونه ها دچار شوند. بااستفاده از ذره بین های بزرگ نشان می دهیم که پوست از چروک شدن رنج میبرد و بنابراین سطح خودش را تغییر می دهد.

سرطان پوست یکی از رایج ترین سرطان های تشخیص داده شده در ایالت متحده میباشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که دی ان ای های بازسازی نشده در پوست که معمولا توسط اشعه ماورابنفش که از خورشید ساطع می شود ایجاد میشود ، اسیب میبینند این دگرگونی را به راه می اندازند. زندگی در شرایط اب وهوایی مناطق خیلی شمالی ، استوایی و نیمه استوایی می توانند احتمال ریسک این خطر ناشی از تابش افتاب را بالا ببرند. تایسن تاکید کرد که امید است این تحقیق پیامی درمانی و پزشکی برای مردم بفرستد تا در زمستان با استفاده از نرم کننده ها و  در تابستان با استفاده از کرم های ضد افتاب از پوستشان مراقبت کنند.

نینا گاد عضو انجمن درماتولوژی بریتانیا گفت: ما کاملا می دانیم که رطوبت می تواند بر بافت های پوست تاثیر بگذارد و اختلال های پوستی مانند اگزما و بی ثباتی رطوبت را بر طبق فصل به شدت تحت تاثیر بگذارد. در زمستان تغییرات سریع دما از گرمای فضای سر بسته به سرمای فضای باز می تواند بر مویرگ ها تاثیر بگذارد و قرار گیری در معرض هوای مرطوب برای مدت طولانی می تواند عملکرد حفاظتی پوست را مختل کند.

زمانی که پوست با اگزما تحت تاثیر قرار گرفت حصارهای حفاظتی پوست ضعیف شده و آن را در مقابل اثرات اب و هوایی اسیب پذیر میکند. عوامل دست ساخته بشر از جمله تصفیه کننده های هوا، جنس الیاف پوشاک، و تخت های برنزه کننده پوست و غیره همچنین این تاثیر را ی گذارند.

او اضافه کرد: این تحقیق از آن جهت که دلایل بیشتری برای تغییرات فصلی پوست را در یک سطح بافت سلولی روشن سازی می کند جالب است. ابتلا به این مشکلات پوستی بیشترین دلیل رایج برای مراجعه به پزشک می باشد. هر مطالعه ای در راستای بهبود درک اختلالات پوستی و اینکه چطور به بهترین شکل  آنها را مدیریت کنیم همیشه یک گام مثبت است.

medicaldaily

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of