لکه های سیاه روی پوست بیضه ها به چه دلیل است؟ - پورتال رنگی

پوست و مو ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

لکه های سیاه روی پوست بیضه ها به چه دلیل است؟

وجود لکه های سیاه بر روی پوست بیضه ها ممکن است نگران کننده باشد، اما بسیاری از علل شایع این لکه ها بی خطر هستند و ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند یا با یک راه حل ساده درمان شوند.

طیف وسیعی از شرایط می تواند باعث ایجاد این لکه های سیاه شود. برای اطمینان از درمان مناسب بهتر است که به یک متخصص حرفه ای مراجعه کنید.

در این مقاله، ما شرایطی را بررسی می کنیم که سبب ایجاد این لکه های سیاه بر روی پوست بیضه ها می شود. همچنین علائم همراه با این لکه ها، چگونگی تشخیص پزشک و گزینه های درمانی موجود را بیان خواهیم کرد.


بیشتر بخوانید:

علائم بیماری های مردانه را بشناسید

بیماریهای مقاربتی و روشهای پیشگیری

آموزش 10 ترفند برای رفع اختلالات نعوظ مردان

بیماری های مقاربتی و روش انتقال و درمان آنها


علت های این لکه ها

لکه های سیاه روی پوست بیضه ها به چه دلیل است؟

این لکه های سیاه ممکن است به طور موقت یا دائمی بر روی بیضه ها به وجود آیند. دلایل زیر بعضی از شایع ترین علل ایجاد این لکه ها را بیان می کند.

کبودی

صدمات  فیزیکی می تواند به رگ های خونی ضعیف آسیب برساند و باعث جمع شدن خون در بافت ها شود. این ناحیه ای از پوست که تیره و حساس شده است را به عنوان کبودی می شناسند.

بسیاری از این کبودی ها ظرف دو هفته از بین می روند.

فولیکول های تیره و یا زیر پوستی مو

پس از برداشتن مو، اغلب توسط وکس کردن و یا اصلاح، موهای جدید ممکن است ظاهری تیره تر از قبل داشته باشند.

اگر مو در اوایل مرحله رشد در زیر پوست گرفتار شود یا زیر پوست رشد کند، برآمدگی ناشی از آن ممکن است به عنوان یک نقطه تیره یا بی رنگ دیده شود.

موهای زیر پوستی ممکن است دردناك یا نازك و متورم شوند.

جوش های معمولی و یا سر سیاه

این بیماری های جزئی پوست ناشی از عفونت خفیف یا منافذ مسدود شده است. این موارد بسیار شایع هستند و ممکن است به صورت نقطه های تیره روی پوست بیضه ها ظاهر شوند.

بیشتر جوش ها ی معمولی و سرسیاه بی ضرر هستند. آنها اغلب در طی چند ماه با مراقبت های اولیه در خانه، مانند  رعایت بهداشت و کمپرس آب گرم، حل می شوند.

لک شدگی یا تیره شدن پوست( هایپر پیگمنتاسیون Hyperpigmentation )

Hyperpigmentation زمانی رخ می دهد که در برخی از مناطق پوست رنگدانه بیشتری جمع شود. این مسئله می تواند به عنوان انواع ضایعات پوستی مانند موارد زیر دیده شود:

 • کک و مک
 • خال گوشتی
 • لکه های تیره پوستی ناشی از اشعه آفتاب
 • ترک های پوستی
 • لکه های پیری

در سال 2013، 400 مرد بین سنین 3 تا 91 ساله که به علت بیماری های تناسلی  تحت درمان قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. از این تعداد، 85.6 درصد مبتلا به هایپرپیگمانتاسیون بودند.

ضایعات هایپرپيگمنتاسيون عموما بی ضرر هستند و بسیاری از آنها علائمی غیر از تغییر رنگ پوست ندارند.

آنژیوکراتوم

این وضعیت باعث می شود رگ های خونی کوچک کشیده شوند و منجر به غده های پوستی غیر سرطانی شوند که ممکن است قرمز یا آبی باشند.

این زخم ها اغلب سر روشن و شفافی دارند و اکثر آنها:

 • سایزی بین 1 میلیمتر تا 8 میلیمتر دارند
 • شکلی برآمده دارند
 • به صورت غیر طبیعی سفت هستند
 • و به صورت تصادفی روی بیضه ها پخش می شوند

اگر این غده ها باعث خارش شوند و یا فرد به طور تصادفی آنها را بخراشد، ممکن است پوسته پوسته شوند، خونریزی کنند و یا تبدیل به تاول های خونی شوند.

غده های آنژیوکراتوم معمولا بی ضرر هستند و علائم دیگری ندارند. با این حال، برای افرادی که آنها را با علائم عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) یا سرطان اشتباه می گیرند، نگران کننده هستند.

خطر ابتلا به این ضایعات با افزایش سن افزایش می یابد. در سن 16 سالگی، برای یک پسر حدود 0.6 درصد احتمال دارد که این بیماری را تجربه کند. این خطر برای مردان بالای 70 سال به 17 درصد می رسد.

زگیل ناحیه تناسلی

این ضایعات می توانند بر روی اندام تناسلی، داخل ران ها یا جاهای دیگر در ناحیه کشاله ران تشکیل شوند. آنها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ارثی ایجاد می شوند.

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های تناسلی است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زنند که در ایالات متحده از هر 100 نفر بزرگ سالی که فعالیت جنسی دارد، 1 نفر به این بیماری مبتلا شده است.

زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی های سفید یا گوشتی رنگ ظاهر شوند و بعضی از آن ها ممکن است شبیه به گل کلم باشند. هم چنین، برخی از آن ها ممکن است تیره باشند یا مرکزی تیره داشته باشند.

التهاب پوستی بیضه ها

درماتیت به التهاب مزمن پوست اشاره دارد. از آن جایی که پوست بیضه ها بسیار نازک است، آن ها به راحتی تحریک و ملتهب می شوند. قرار گرفتن در معرض آلرژن ها و تحریک کننده ها، به خصوص به طور منظم، می تواند باعث التهاب پوستی بیضه ها شود.

خارش و خشک شدن پوست ملتهب می تواند رگ های خونی نزدیک به سطح پوست را تحریک کند. این مسئله می تواند منجر به کبودی یا ظهور لکه های تیره شود.

با این که هر فردی می تواند تقریبا به هر چیزی واکنش آلرژیک داشته باشد، برخی از ترکیبات و مواد شیمیایی می توانند باعث التهاب بیشتر شوند.

برخی علل شایع التهاب خارجی ناحیه تناسلی عبارتند از:

 • لباس های رنگ شده
 • مواد شیمیایی در مواد شوینده
 • چرب کننده ها و اسپرم کش ها
 • آنتی بیوتیک و ضد عفونی کننده های موضعی
 • عرق سوز شدن به خاطر لباس زیر یا محافظ های ورزشی

علل  به ندرت شایع

به ندرت، لکه های سیاه روی بیضه ها می تواند یک بیماری شدید پزشکی مانند HIV یا سرطان پوست را نشان دهد.

روش تشخیص

لکه های سیاه روی پوست بیضه ها به چه دلیل است؟

یک متخصص آزمایشات متعددی را برای علت یابی این لکه ها انجام خواهد داد. آنها ممکن است بتوانند تنها بر اساس یک معاینه فیزیکی تشخیص درستی دهند، اما گاهی آزمایش های پیچیده تر ممکن است لازم باشد.

پزشک همچنین ممکن است فرد را به یک متخصص پوست ارجاع  دهد. این موارد بستگی به علائم شخصی و خاص هر فرد دارد.

تست هایی که اغلب برای تشخیص لکه های سیاه بر روی پوست بیضه ها انجام می شود عبارتند از:

 • آزمایش و چکاپ کامل خون
 • آزمایشاتی برای بررسی عملکرد کبد و کلیه
 • غربالگری برای STI ها، مانند اچ آی وی و هپاتیت B و C
 • آزمون میزان رسوب دهی اریتروسیت، که می تواند میزان التهاب را نشان دهد
 • نمونه برداری که شامل نمونه گرفتن از پوست برای آزمایش است
 • سونوگرافی شکم و ناحیه تناسلی

روش های درمان

بسته به علت، طیف وسیعی از روش ها، داروها و درمان های خانگی می تواند لکه های سیاه پوست بیضه ها کاهش دهد.

کبودی ها

اکثر کبودی ها با قرار دادن یک بسته یخ یا  کیسه آب گرم خفیف روی آن نقطه، به خوبی بهبود می یابند. برخی از کرم های قابل خرید بدون نسخه هم ممکن است درد و التهاب را کاهش دهند.

فولیکول های تیره و یا زیر پوستی مو

هیچ نیاز پزشکی به درمان فولیکول های تیره مو وجود ندارد، هرچند برخی ممکن است تصمیم به رفع تیرگی آنها برای اهداف آرایشی و زیبایی داشته باشند.

موهای زیر پوستی معمولا با لایه برداری حذف می شوند. لایه برداری معمولا لایه بالایی سلول های مرده پوست را حذف می کند و و به رشد مو و جلوگیری از تکان نخوردن مو در زیر پوست کمک می کند.

جوش های معمولی و سر سیاه

بهترین روش برای درمان اکثر جوش ها این است که سطح پوسته را با لایه بر داری، تمیز و خشک نگه داشتن حفظ کنید.

جوش های بزرگتر ممکن است با کمپرس آب گرم نیزدرمان شوند. آب گرم به آرامی باعث افزایش جریان خون در این منطقه شده، که می تواند به ترکیدن و باز شدن سر جوش ها و درمان آن ها کمک کند.

لک شدگی یا تیره شدن پوست( هایپر پیگمنتاسیون Hyperpigmentation )

در بیشتر موارد، نیازی به درمان این لک ها نیست.

یک فرد ممکن است ضایعات برجسته ای مانند خال های گوشتی بزرگ یا نامنظم داشته باشد که اگر آن ها باعث ناراحتی  شوند با جراحی برداشته  می شوند.

اگر این خال های گوشتی در مرز های نامنظم یا به سرعت رشد می کند، حتما به پزشک مراجعه کنید، زیرا این مسئله می تواند سرطان را نشان دهد.

آنژیوکراتوم

از آنجا که آنها معمولا بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان ضایعات آنژیوکراتوم نیست. اما اگر محل و یا سایز این اختلال باعث ناراحتی فرد شود یا او به دنبال دلایل زیبایی  و آرایشی باشد، ممکن است آنها را جراحی کند.

دکتر اغلب یک نمونه برداری از یک ضایعه به خصوص در مواردی که فرد میخواهد آن ها را از بین ببرد، انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که سرطانی نیستند.

تکنیک هایی که معمولا برای از بین بردن ضایعات آنژیوکراتوم استفاده می شود عبارتند از: لیزر درمانی و برداشتن یا بریدن آنها که معمولا با یک اسکنپل( چاقو جراحی ) انجام می شود. یک فرد هم چنین ممکن است برای از بین بردن این ضایعات آن ها را به وسیله جریان الکتریکی بسوزاند یا خشک کند.

التهاب پوستی بیضه ها

بهترین روش برای درمان این التهاب، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها و یا حساسیت آور هایی است که باعث التهاب های پوستی می شوند.

برای کاهش این علائم، چندین بار در روز آن ها را به آرامی با صابون ملایم و آب آشامیدنی شستشو دهید. همچنین ممکن است حمام طولانی با نمک های Epsom یا بلغور جو دوسر نیز تاثیر خوبی برای درمان داشته باشند.

اگر التهاب شدید یا ماندگار باشد، پزشک ممکن است یک کرم استروئید تجویز کند تا خارش را کاهش دهد.

زگیل ناحیه تناسلی

درمان این STI معمولا به اندازه، مقدار و محل  این ضایعات و همچنین میزان نگرانی فرد بستگی دارد.

درمان بدون نسخه پزشک برای درمان زگیل های تناسلی قابل استفاده  ومناسب نیست.

در حالی که در حال حاضر هیچ درمان برای زگیل های تناسلی وجود ندارد، فرد ممکن است تصمیم بگیرد که آنها را از بین ببرد.

روش های معمول برداشتن زگیل تناسلی عبارتند از:

 • خشک کردن آن ها
 • سوزاندن آن ها با دستگاه های لیزر
 • برش دادن یا برداشتن آن ها با چاقو جراحی
 • استفاده از کرم های تجویزی و داروهای شیمیایی طراحی شده برای جدا کردن زگیل ها از پوست

برداشتن زگیل ها معمولا می تواند علائم و خطر ابتلا شریک جنسی را کاهش دهد.

واکسن Gardasil می تواند ایمنی را در برابر دو نوع ویروس HPV افزایش دهد که در مجموع 90 درصد موارد زگیل تناسلی در ایالت متحده به وسیله آن ها ایجاد می شود.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

لکه های سیاه روی پوست بیضه ها به چه دلیل است؟

اگر لکه های سیاه روی بیضه ها باعث نگرانی، درد و یا ناراحتی شما می شوند، با پزشک یا پرستار صحبت کنید. همچنین در صورتی که ظاهر این لکه ها بدون هیچ علتی تغییر می کند، به دنبال مشاوره از پزشک باشید.

برای اغلب علل این لکه های سیاه، درمان های ساده می توانند علائم را کاهش دهند یا از بین ببرند.

با این که نقاط سیاه روی بیضه ها به ندرت  نشانه سرطان یا اچ آی وی است، پزشک متخصص باید هرگونه ارتباط احتمالی را با شرایط شدیدی که این بیماری به وجود می آورد، در نظر بگیرد.

نتیجه گیری

در اغلب موارد، لکه های سیاه بر روی بیضه ها بی ضرر هستند، و هر گونه ناراحتی ناشی از آن ها خفیف است.

در صورتی که این لکه ها  بدون دلیل تغییر می کنند، یا منجر به درد یا ناراحتی درازمدت می شوند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

medicalnewstoday

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of