درمان التهاب و خون ریزی لثه با روشهای خانگی - پورتال رنگی

دهان و دندان ۱۳ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

درمان التهاب و خون ریزی لثه با روشهای خانگی

التهاب و خون ریزی لثه: دهان و دندان یکی از مهمترین قسمتهای بدن هر فردی هستند که نیازمند مراقبتهای خاص هستند تا بتوان زندگی سالمی داشت. در بهداشت دهان و دندان، لثه یکی از مهمترین مباحث است که باید به نشانه های ان حساس بود تا از عوارض بعدی آن در امان بود.
یکی از مشکلات شایع لثه، التهاب است که در این مطلب روشهای سنتی و خانگی برای رفع این مشکل را برای شما در نظر گرفته ایم.

اولین راه درمان خانگی تورم لثه: روغن نعناع

مواد مورد نیاز:

  • چند قطره روغن نعناع
  • یک لیوان آب گرم

دستور تهیه:

چند قطره روغن نعناع را در یک لیوان آب گرم بریزید و دهان خود را با این محلول شستشو دهید. اگر از این درمانی خانگی هر روز استفاده کنید  عفونت و تورم لثه کاهش می یابد.

روشهای درمان التهاب لثه

دومین راه درمان خانگی تورم لثه: روغن گل میخک

مواد مورد نیاز:

  • روغن گل میخک

دستور انجام:

لثه تان را با روغن گل میخک ماساژ دهید، در حین انجام این کار ممکن است کمی احساس سوزش کنید.
اگر روغن گل میخک در دسترس تان نبود، می توانید ته گل میخک را بجوید، این کار همان خاصیت روغن را دارد.

سومین راه درمان خانگی تورم لثه: جوش شیرین

مواد مورد نیاز:

  • جوش شیرین
  • آب گرم

دستور انجام:
مقداری جوش شیرین را با آب گرم ترکیب کنید و بعد از مسواک زدن، لثه‌‌های خود را با این محلول ماساژ دهید. از این روش به مدت 6 تا 75 روز استفاده کنید و نه بیشتر.

اطلاعاتی مفید درباره سلامت لثه خانمها

تاثیر بارداری بر لثه

بر اساس مطالعات، زنان باید بیشتر از مردان مراقب دندان ها و لثه خود باشند. در طول دوره زندگی زنان از جمله دوران بلوغ، قاعدگی، بارداری و یائسگی تغییرات هورمونی بسیاری در بدن ایجاد می شود. مطالعات نشان می دهند که، نوسانات هورمونی زنان، شرایط و وضعیت محیط دهان را تغییر داده و منجر به رشد باکتری ها و بروز بیماری های لثه می شوند.برای پیشگیری از بیماری های لثه که به هورمون های زنانه وابسته اند، لازم است که هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمود. این کار به ویژه برای خانم های باردار و همچنین خانم های مبتلا به پوکی استخوان حیاتی است. پیروی از یک رژیم غذایی سالم، پرهیز از افراط در مصرف شیرینی جات، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده منظم و روزانه از مسواک و نخ دندان نیز ضروری می باشد.

تغییرات هورمونی در طی بارداری در اغلب زنان منجر به بروز مشکلات لثه می شود. بنابراین توصیه می شود، زنان قبل از اقدام به بارداری از سلامت لثه خود اطمینان حاصل کنند و در صورت وجود مشکل، قبل از شروع بارداری اقدام به درمان آن نمایند. لازم است بدانید که اختلالات جزیی لثه در دوران بارداری نیز قابل درمان هستند و تنها در موارد شدید که جراحی لازم باشد، این اقدام به بعد از زایمان موکول می شود.بیماری های لثه به دلیل تشکیل پلاک ها ی باکتریایی بر روی دندان ها و زیر لثه ها ایجاد می شوند و در صورت عدم درمان منجر به التهاب و آزاد شدن ترکیبات سمی و مخرب شده و سبب سایش و تحلیل دندان ها و استخوان های پایه دندان می گردند.

دلایل عجیب خونریزی لثه که نمی دانید!

یکی از مهمترین قسمتهای بدن که به مراقبتهای خاص نیاز دارد، دهان و دندان است که متاسفانه در کشور ما بنا به دلایلی از قبیل بالا بودن هزینه درمان در بخش دندانپزشکی، این امر در بین افراد جامعه مورد کم توجهی قرار می گیرد. شاید شما هم برای تان پیش آمده باشد که لثه تان ظاهرا بدون دلیل خونریزی کند و شاید مطالب تکراری زیادی در این مورد خواننده باشید، اما واقعیت آن است که یک سری دلیل برای خونریزی لثه وجود دارد که در ادامه می توانید مشاهده کنید.

دلایل عجیب خونریزی لثه که نمی دانید! (۱)

حتی وقتی که مراقب لثه تان هستید باز خونریزی می کنند!؟

اهمیت ندادن به‌سلامت دندان می‌تواند به خونریزی لثه منجر شود. اما در برخی موارد خون‌ریزی حتی در افرادی که از دندان‌هایشان خوب مراقبت می‌کنند نیز دیده می شود.

به گزارش پورتال رنگی به نقل از سلامت نیوز، خون‌ریزی لثه می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد.
به گزارش سایت هلث نیوز،به‌طورکلی اگر خون‌ریزی هنگام مسواک زدن رخ می‌دهد، احتمال بیماری لثه‌ای وجود دارد. عفونت باکتریایی نیز می‌تواند خون‌ریزی ایجاد کند.برخی بیماری‌های لثه می‌تواند دندان رابه‌طور کامل از بین ببرد و باعث افتادن دندان شود. تراکم باکتری روی کثیفی دندان می‌تواند باعث ناراحتی شود. تقریباً ۸۰ درصد مردم در مقطعی از زندگی دچار خون ریزی لثه می‌شوند.

اما چند علت عجیب:

*ناراحتی کبدی می‌تواند خون‌ریزی لثه ایجاد کند.افراد الکلی بااختلال در سوخت‌وساز بدن دچار خون ریزی لثه می‌شوند.
* مصرف برخی داروها مانندآسپرین و درمان‌هایی مانند شیمی‌درمانی می‌تواند خون‌ریزی ایجاد کند.
*تغییر هورمونی هنگام بلوغ،بارداری،یائسگی و مصرف قرص ضدبارداری در برخی موارد با خون‌ریزی لثه همراه است.
*در موارد نادر کمبود ویتامین K که عامل لختگی خون است، احتمال خون‌ریزی از قسمت‌های متعدد بدن ازجمله لثه را افزایش می دهد.
*کمبود ویتامین C می‌تواند ورم و درد لثه ایجاد کند.
*مسواک زدن محکم و با مسواک زبر، احتمال خون ریزی لثه را افزایش می دهد.
* رعایت نکردن بهداشت دهان به التهاب و خون‌ریزی منجر می شود.

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of