نکات کلیدی برای کاهش وزن دائمی

چاقی و لاغری ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

نکات کلیدی برای کاهش وزن دائمی

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد کاهش وزن و تناسب اندام مطالبی را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید

نکات کلیدی برای کاهش وزن دائمی

چگونه کاهش وزن و لاغری دائمی داشته باشیم؟

میلیون ها نکته رژیمی به گوشتان خورده ولی هیچ گاه به دلتان نچسبیده است. دلیلش چیست؟ همه آن ها کوتاه مدت هستند. در اینجا حقایقی در مورد نحوه خوردن و تفکر در مورد خوراکی ها برایتان عنوان می کنیم تا بدنتان بتواند وزن سالمی را در طول زندگی حفظ کند.

۱٫ در مورد لبنیات وسواس به خرج ندهید

تحقیقات نشان می دهد که، لبنیات پرچرب در واقع می توانند برای دور کمر شما خوب باشند و این مسئله اخیرا توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. یک مطالعه سوئیسی ۱۲ ساله نشان داد، شرکت کنندگانی که محصولات لبنی پرچرب بیشتری مصرف می کرند، از قبیل کره، خامه و شیر پرچرب در واقع چربی شکم کمتری نسبت به همسالان خود که بیشتر لبنیات کم چرب مصرف می کردند، داشتند. ولی این مساله قطعی نیست.

به گفته کارن آنسل ( Karen Ansel) متخصص تغذیه، قبل از این که شیر کم چرب خود را با پرچرب جایگزین کنید باید بدانید که تحقیق روی لبنیات چرب یک مساله نوظهور است. بعضی از کارشناسان حتی پیشنهاد می دهند که مواد لبنی را کنار گذاشته و از شیرهای غیر لبنی استفاده کنید. شما از هر روشی که احساس بهتری به شما می دهد و بر شما موثر است، پیروی کنید، اما بدانید که ممکن است در آینده تغییر کند.

۲٫ هنگام گرسنگی اول به پروتئین فکر کنید

می دانیم که خوردن مقدار مناسبی پروتئین در روز اهمیت دارد، ولی بسیاری از ما علتش را نمی دانیم. دانستن علتش کمک می کند که مصرف پروتئین را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می دهد که، خوردن ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین در هر وعده غذایی می تواند به ساخت عضله در بدن شما کمک کند. از آن جایی که عضلات ما پروتئین ذخیره نمی کند، مصرف مداوم آن برای سنتز عضلانی مطلوب، مورد نیاز است، هر چه عضله بیشتری بسازید، کالری بیشتری می سوزانید، حتی هنگام استراحت. پس حتی موقعی که میان وعده می خورید سعی کنید پروتئین هم در آن بگنجانید. مثل چیزهایی که خوردنشان راحت است، تخم مرغ سفت.

۳٫ هر چه می خواهید بخورید ولی تا زمانی که سیر شوید

به گفته ملیا هالاس ( Melissa Halas) کارشناس تغذیه و سلامت، از آن جایی که مغز ۲۰ دقیقه طول می کشد تا فرایند سیری را پردازش کند، تا زمانی که ۸۰ درصد سیر شوید به خوردن ادامه دهید. اگر آهسته تر غذا بخورید، دست کشیدن از غذا هنگامی که ۸۰ درصد احساس سیری دارید ساده تر است و با عواقب تنبلی بعد از پرخوری غیر عمدی غذا روبرو نخواهید شد. حداقل برای ما اینطور به نظر می رسد که، وقتی مقدار کمتری می خورید در نهایت لذت بیشتری از آن خوراکی خواهید برد.

۴٫ مواد غذایی را خوب بجوید

مطالعه ای که اخیرا در مجله آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی منتشر شده نشان می دهد، کسانی که ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر نسبت به حالت معمول شان غذایشان را جویدند، اشتهایشان ۹٫۵ تا ۱۴٫۸ درصد کاهش پیدا کرد.

۵٫ ناهار را زودتر بخورید

به جای این که تا زمان رسیدن وقت ناهار صبر کنید، زمانی که اولین نشانه های احساس گرسنگی را حس کردید، چیزی برای خوردن بردارید. اگر زمان ناهار خوردن را تا آخرین لحظه ممکن به تعویق بیندازید، زمان خوردن که برسد احساس گرسنگی کاملی دارید که احتمال انتخاب چیزی که سریعتر خورده شود را بیشتر می کند، خوراکی که اغلب دارای حداقل سلامتی است و اگر آماده گاز زدن هر چیزی که جلوی چشمتان است باشید، معمولا بیشتر از آنچه قرار بود یک ساعت قبل بخورید، غذا خواهید خورد.

۶٫ از غذایتان واقعا لذت ببرید

خوردن یکی از بزرگ ترین لذت های زندگی است و بسیاری از ما با عجله و انجام چند کار حین غذا این لذت را از دست می دهیم. به حواس پرتی های حین غذا خوردن که منجر به پرخوری و نارضایتی می شوند، نه، بگویید و به جای فکر کردن به این که چه چیزهایی را باید از رژیم غذایی تان حذف کنید، به این فکر کنید که چه چیزی را باید بیشتر بخورید. حذف مفهوم غذای بد عادات شما را به صورت مثبتی تغییر می دهید. همه ما وقتی غذاهای کامل بیشتری می خوریم احساس خوشایند تری داریم.

۷٫ ازین که کربوهیدرات را دشمن خودتان بدانید دست بکشید

کربوهیدرات نه تنها منبع اصلی تامین انرژی مغز شما است، بلکه خوردن کربوهیدرات نشاسته دار یا شیرین، سطح سروتونین بدنتان را افزایش می دهد که به طور طبیعی اشتهای شما را کاهش داده و احساسات شما را بهبود می بخشد.

از نظر علمی، ترشح سروتونین ( انتقال دهنده عصبی که باعث ایجاد شادی می شود ) به ترشح انسولین بستگی دارد که در نتیجه مصرف کربوهیدرات است. کربوهیدرات های سرشار از فیبر را انتخاب کنید. مثل غلات کامل، میوه ها یا لوبیا. از آنجایی که فیبر بالایی دارند، هضمشان مدت زمان بیشتری طول می کشد، بنابراین مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه می دارند.

۸٫ اگر گرسنه نیستید، خودتان را مجبور به خوردن نکنید

اگر اغلب وقتی واقعا گرسنه هستید غذای کاملی بخورید، بدنتان به طور مستقیم به تعادل می رسد. این کار حساب شده تر از چیزی است که فکرش را بکنید: در این صورت بدن می داند دقیقا چه نوع مواد غذایی ای نیاز دارید، چقدر و چگونه. وقتی مقدار زیادی غذاهای تصفیه شده با قند بالا، آرد سفید، چربی های ناسالم و نمک مصرف می کنید، درک شما از تنظیم خارج خواهد شد. سعی کنید مجددا خودتان را به حالت اعتماد به راهنمای داخلی بدنتان بازگردانید. اگر سبک غذا خوردنتان را بر اساس بدنتان تنظیم کنید، خیلی بهتر از این است که بر اساس زمان تنظیم شود.

۹٫ برای کاهش وزن زیاد، آن را به تکه های کوچک تر تقسیم کنید

آهسته وزن کم کردن می تواند این کار را به جای داشتن رژیم غذایی به تغییر سبک زندگی شما بدل کند. هنگامی که وزن از دست می دهید، همزمان هم چربی و هم عضله از دست داده اید. با این حال زمانی که یک رژیم شدید به پایان می رسد، دوباره وزن اضافه می کنید و احتمالا چربی بیشتری اضافه خواهید کرد. در نتیجه بدنتان درصد چربی را اضافه کرده و توده عضلانی بدون چربی را کاهش می دهد. برای مقابله با این احتمال شما را به تقویت توده عضلانی و ورزش حداقل دو بار در هفته توصیه می کنیم و یادآوری می کنیم که این روند را آهسته و پیوسته طی کنید تا به موفقیت برسید. بهتر است به جای کم کردن کالری از رژیم روزانه، روی مصرف غذاهای سالم تمرکز کنید.

نکات کلیدی برای کاهش وزن دائمی

انواع روشهای لاغری در ایران و انتخاب آنها

۱- درمانهای دارویی

الف) داروهای ادرار آور : این دارو باعث می شود که حجم زیادی از آب بدن در مدت کوتاهی به صورت ادرار از بدن خارج می شود . در این روش بسته به میزان مصرف ممکن است در عرض یک ساعت بدن ، ۲۱ لیتر آب از دست دهد، بدون آنکه تغییری در مقدار چربی داشته باشد . اکثر افرادی که اقدام به کاهش سریع وزن می کنند ، مانند کاهش وزن یک کیلو در یک ساعت از این نوع روش استفاده می شود .
ب) داروهای ضد اشتها : این نوع داروها باعث کاهش تمایل به غذاخوردن و کاهش موقتی وزن در افراد می شوند ولی بعد از قطع دارو ، اشتها به حالت اول برگشته و وزن نیز دوباره افزایش می یابد . از طرفی در این روش فرد دچار سو تغذیه و عوارضی مانند ریزش موضعف و افسردگی می گردد . این روش هم مانند روشهای دیگر درمان مناسبی نخواهد بود . چون مشکل چاقی با دارو کم خوردن حل نخواهد شد.
ج) پودرهای مکمل غذایی : این پودرها حاوی مواد مغذی و فیبر می باشد که می تواند جایگزین مواد مغذی مورد نیازبدن گردد . این روش هم درمان مناسبی نخواهد بود ، چون اولا فرد چاق نمی تواند همیشه از این پودرها استفاده کند و خسته خواهد شد . دوما هزینه سنگینی در پی خواهد داشت و بعد از مدتی کوتاهی فرد مجبور به ترک آن خواهد شد و عادات غذایی گذشته را ادامه خواهد داد .
د- داروهای جدید که باعث می شود چربی از طریق دستگاه گوارش جذب نشود (مانند زنیکال ) : این هم روش مناسبی برای درمان نمی باشد . اولا بیشتر مواد غذایی مصرفی درا یران قند و نشاسته می باشد و این دارو تاثیری در عدم جذب آنها نخواهد داشت . بنابراین تنها با کاهش جذب چربی نمی توان با چاقی مبارزه کرد و دوما هزینه سنگین آن باعث می شود مصرف آن خیلی کوتاه باشد .

۲- کاهش وزن از طریق انواع محلولهای لاغری ، ژل ، کرم ، صابون و …

این شیوه هم منجر به تعریق در مناطقی از بدن شده و در عمل تغییری ر مقدار چربی موجود در بدن در افراد چاق انجام نمی دهد و بعد از مدت کوتاهی وزن به حالت اول بر می گردد.

۳- سونا :

سونا یکی از روشهای شایع برای کاهش وزن در ایران است . گرمای زیاد موجود در سونا باعث افزایش دمای بدن و تعریق می گردد و در نتیجه در مدتی که فرد در داخل سونا قرار دارد مقدار زیادی آب ازراه تعریق از دست می دهد . بنا براین وزن زیادی را این مدت از دست می دهد . اما این کاهش وزن ، کاهش چربی ، کاهش چربی بدن نمی باشد ، بلکه کاهش وزن به شکل کاذب است و بعد از مدت کوتاهی با نوشیدن آب به حالت اول باز می گردد . برای اثبات این مدعا کافی است مقداری چربی حیوانی تهیه کرده و پس از وزن کردن آن را در سونا بگذارید . بعد از چند ساعت آن را از سونا خارج کنید و دوباره وزن کنید خواهید دید که در حجم و وزن چربی ایجاد نشده است .

۴- شکم بندهای لاغری و پوشش پلاستیکی :

این روش هم با فزایش حرارت بصورت موضعی باعث افزایش تعریق شده ، بنابراین آب بین سلولی و آب چربی شکم و اطراف آن از دست می رود . اما چربی شکم دست نخورده سر جای خود ش باقیست و بعد از مدت کوتاهی با مصرف آب دوباره وزن به حالت اول باز می گردد .

۵- تشکهای برقی ( ترمودرمی )

این روش هم درست مثل روش قبلی فقط باعث کاهش آب بدن و کاهش کاذب وزن می شود .

۶- دستگاه الکتریکی (فارادیک ) یا کمر بندهای ماهواره ای :

این روش جدیدتر از انواع دیگر است . این دستگاه دارای پدهایی مانند دستگاه نوار قلب است که به نقاطی دیگراز بدن وصل می شود و عضلات آن ناحیه را وادار به انقباض و فعالیت می کند که به این انقباض Passive غیر فعال می گویند که در مقابل انقباض Active یا فعال وجود دارد که فرد با اراده خود عضله را منقبض و آن را وادار به فعالیت می کند.
از این روش کسانی استفاده می کنند که تنبل هستند و حوصله تحرک و فعالیت ندارند و یا افرادی که تحرک فیزیکی آنها توسط پزشک منع گردیده است . این روش هم راه درمان مناسبی برای کاهش وزن نخواهد بود . زیرا لازمه تاثیر گذاری آن استفاده دائمی است که خسته کننده و پر هزینه است .

۷- طب سوزنی :

این روش از روشهای قدیمی است . در این روش با قرار دادن سوزنهایی در نقاط مختلف بدن باعث کاهش اشتها می شوند طب سوزنی رای درمان انواع بیماریها بسیار مفید وارزشمند است ، اما روش مناسبی برای کاهش و درمان چاقی نیست . چرا که اولا موجب سو تغذیه در افراد می شودواز طرف دیگر با برداشتن سوزن اشتهای افراد باز می گردد.

۷- ماساژ (ویبراتور یا جی فایو ) :

در این روش از طریق دست یا تسمه های لرزاننده ، منطقه مورد نظر بدن را ماساژ می دهند .این روش در رفع سلولیت می تواند موثر باشد اما در کاهش وزن و از بین بردن چربی نمی تواند روش مطمئنی باشد . این روش بخاطرحرکت دادن مایعات به طرف نقاط دیگر بدن باعث کاهش سایز می شود که کاذب و موقتی است .

۸- آب درمانی :

آب درمانی هم یکی از روشهای قدیمی است . در این روش بیمار فقط از آب و مایعات استفاده می کند . در روش آب درمانی هم به دلیل آن که بیمار برای مدتی از خوردن غذا محرومیت شدید غذایی اولا مبتلا به اختلالات گوارشی می شود و ثانیا حس خوردن غذا در او شدیدا بالا می رود و به وزن اول باز می گردد . استفاده از این شیوه فقط برای مدت کوتاهی می تواند برای بیمار قابل تحمل باشد.

۱۰ – کاهش وزن از طریق ورزش

ورزش یکی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده آل است . کاهش وزن فقط از طریق ورزش مشکل و دشوار است همانطور که قبلا اشاره شد مثلا برای از دست دادن یک کیلوگرم چربی بدن باید ۳۰ ساعت پیاده روی کرد ه از نظر زمان و امکانات لازم شاید برای ما مقدور نباشد .

۱۱- کاهش وزن از طریق رژیم غذایی

معمولا افراد برای کاهش وزن از این طریق به شیوه هایی روی می آورند که نه تنها تاثیر مثبتی در کاهش وزن آنها نمی گذارد ، بلکه آنها را دچار کاهش قندخون و کاهش کارایی روزانه و حتی ابتلا به پرخاشگری می شود ودر وعده های بعدی هم با پرخوری آن را جبران می کند ، ضمن آنکه د رروش کاهش میزان مصرف در وعده های غذایی ، فرد به اندازه کافی مواد مغذی مورد نیاز را مصرف نمی کند و دچار سو تغذیه می شود .
بهترین شیوه در این میان رژیم غذایی بر مبنای علمی است که در آن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تامین می شود . این برنامه غذایی توسط ، کارشناسان ، متخصصان و پزشکان پایه ریزی می شود .

۱۲- کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش :

این روش بهترین و اصولی ترین روش برای روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است . در این روش ازیک رژیم غذایی برنامه ریزی شده که در بالا به آن اشاره شد، همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده روی ) استفاده می شود.
در این روش از مواد مغذی مورد نیاز استفاده می شود و خطر سو تغذیه وجود ندارد و از طرفی با ورزش مناسب روند کاهش وزن تسریع می گردد .این روش سلامت جسم وروح را به ارمغان می آورد .و عوارضی مانند ریزش مو ، چروکیدگی پوست و .. را در پی نخواهد داشت . باید متوجه باشید در طی رژیم برنامه ریزی شده متخصصان تغذیه عادات غذایی گذشته را ترک گویید و به عادات غذایی جدید انس بگیرید، که این بهترین اصل در درمان چاقی است .
لازم به یاد آوری است که روشهای ذکر شده غیر از روش ۱۲ همگی دارای محاسن و معایب خاص خود می باشند . منظور از معرفی اینگونه روشها ، آشنایی خوانندگان عزیز از روشهای مرسوم و رایج در ایران می باشند اخیرا در کشورهای اروپایی با فرستادن بالن به داخل معده ایجاد سیری زود رس در فرد چاق می نمایند یا اخیراپزشکان فردی را که ۱۸۰ کیلوگرم وزن داشت را مورد جراحی قرار داده و مقداری از روده وحجم معده این فرد را کم کردند تا جذب مواد غذایی در این فرد کم گردد .
این تصمیمات خاص متخذه از طرف متخصصان بر این اساس است که ادامه زندگی فرد با وضعیت فعلی را قرین با مخاطراتی می بینند . از این رو اقدام به چنین اعمالی می نمایند . یا دستگاههای ذکر شده هر کدام موارد مورد استفاده پزشکی چه در ورزش و چه در فیزیوتراپی و ناراحتیهای ستون فقرات دارند منتها استفاده از آنها جهت کاهش وزن اگر توسط پزشک متخصص و معتبر تجویز گردد با رعایت وضعیت خاص بطمار تجویز گردیده و نباید در این رابطه با هر گونه چاقی بسط داد .

زندگی رنگی با پورتال رنگی

Be the First to Comment!