توصیه های ساده و موثر برای کاهش وزن و چربی سوزی - پورتال رنگی

چاقی و لاغری 27 اسفند 1396 بدون دیدگاه

توصیه های ساده و موثر برای کاهش وزن و چربی سوزی

توصیه های ساده و موثر برای کاهش وزن و چربی سوزی

غذا خوردن زودتر و صرف نظر از شام، عامل تسریع چربی سوزی، و سودمند در کنترل وزن

صرفنظر کردن از شام و یا  صرف آن قبل  از غروب، نقشی مهم در افزایش چربی سوزی شبانه، ایفا مینماید

همه این نصیحت قدیمی را شنیده ایم که از دست دادن یک وعده غذایی،  مطمئن ترین روش در به هم زدن رژیم لاغری و کاهش وزن است،  اما در  مطالعه ایی جدید که این هفته در گرد همایی عمومی سالانه انجمن چاقی درشهر  نیواورلآن آمریکا مطرح گردید، رژیم غذایی و چگونگی صرف آن مورد بازنگری قرار گرفت. بر طبق تحقیقات به عمل آمده، وعده های مکرر ولی کوچک غذایی در طول روز و صرفنظر نمودن از شام، می تواند اثراتی مثبت در سلامتی انسان داشته باشد.

نتیجه این مطالعه و تحقیق نشان می دهد، افراد دارای اضافه وزن، که طول روز خود را به صرف غذا گذرانده و از شام شب صرفنظر مینمایند، دفعات گرسنگی کمتری را  تجربه نموده و_ در طول شب_ چربی سوزی بیشتری دارند. در هر صورت و به هر حال، گرچه این رژیم غذایی به افزایش و تسریع چربی سوزی شبانه کمک می نماید ولی به نظر نمی رسد_ به صورتی کلی و جامع،  به افزایش و تسریع چربی سوزی عمومی کمکی بنماید. بر این اساس، در حال حاضر، هنوز امکان پذیری و چگونگی اثر بخشی این روش و رژیم غذایی در چربی سوزی عمومی وکلی مشخص نگریده است.

بنا بر اظهارات خانم دکتر کورتنی پیترسون،سرپرست تیم مطالعاتی و تحقیقاتی،  هنوز نمی توان از افزایش میزان عمومی چربی سوزی، توسط این رژیم غذایی، مطمئن بود و به زمان و مطالعه بیشتری _در تشخیص توانایی و یا عدم توانایی این روش، موسوم به تغذیه در  زمان محدود، در امکان  افزایش میزان چربی سوزی عمومی و کلی_  نیازمندیم.

با وجود اینکه هنوز نتایج حاصله، نشان دهنده ارتباطی واضح و مشخص بین کاهش وزن و عدم صرف غذای شبانگاهی،  نشان نمی دهند، جهان و علم تغذیه، اهمیت خاصی برای آن قائل هستند. بعنوان مثال، خانم دکتر پیترسون  شگفت زدگی خود را_  در عدم گرسنگی بیش از حد متوسط و معمول،  و حتی  فراتر از حد معمول_ تمامی  شرکت کنندگان در این تجربه علمی_ آن هم بعد از 18 ساعت  فقدان غذا، اظهار می دارد.

به عقیده دکتر پیترسون، باید ذاتا  این فکر و اعتقاد کنار گذارده شود که عدم تغذیه روزانه،  برای مدت های طولانی تر_ ( آن هم  وقتی همان مقدار کالری همیشگی_  در مجموع و در نهایت_  به بدن می رسد )_  باعث گرسنگی بیشتر می گردد.

با اینکه این آزمایشات و  مطالعات و تجارب حاصل از آن ها،  بر روی موشها پاسخ مناسبی داده است، هنوز تحقیقات بر روی انسان،  مراحل ابتدایی خود را می گذرانند. دکتر پیترسون اظهار می دارند که هنوز مدارک و شواهدی_ با پشتوانه محکم علمی_ در دست نیست تا قطعا به اظهار نظر در مورد بهبود امر کاهش وزن در انسان _از طریق رعایت رژیم_ تغذیه در مدت زمان محدود_  بپردازیم. اما هنوز دکتر پیترسون بر این باورند که، تمرین و فرا گیری چنین رفتار هایی در امر تغذیه، مسلما منافعی را برای انسان شامل می شوند، مانند کاهش  کلی، در میزان مصرف غذا. ایشان نتیجه می گیرند که این روش تغذیه، هم برای دراز مدت و هم کوتاه مدت،  قابل انتخاب و اجرا بوده بویژه اینکه تا کنون برای افراد بزرگسال مفید فایده واقع گردیده است( چون رژیمی سنگین و طاقت فرسا  نمی باشد )، گرچه بانوان باردار و کودکان باید از آن پرهیز نمایند.

medicaldaily

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of