آیا پرش عضلات از نشانه های ام اس است؟ - پورتال رنگی

اعصاب و روان ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

آیا پرش عضلات از نشانه های ام اس است؟

آیا پرش عضلات از نشانه های ام اس است؟

نشانه های MS چیست؟

تحریک عضلانی هنگامی رخ می دهد که اعصاب بر عضلات شما تاثیر بگذارد. تحریک عضلانی می توانند در افراد سالم نیز اتفاق بیفتند و به ندرت نشانه ای از وجود یک بیماری است.

با این حال، اگر شما مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) هستید و تحریک شدن عضلات را تجربه کردید، ممکن است تعجب کنید که آیا گرفتگی عضلات نشانه ای از بیماری شماست.

پاسخ به این سوال کمی پیچیده است، بیایید دقیق تر به فشاری (معمولا به MS شما مربوط نمی شود) و spasticity یا کلونوس (احتمالا مربوط به MS شما) نگاه کنیم.

نورونهای حرکتی سیگنال های عصبی را از نخاع به عضلات شما منتقل میکنند. هنگامی که اختلالی در این سیگنال های عصبی رخ دهد، ضعف عضلانی و تکان خوردن غیر قابل کنترل عضلات اتفاق می افتد (فیشیکولاسیون نامیده می شود).

Fasiculations علائم مشخصی از بیماری هایی هستند که نورون های حرکتی را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند اسکلروز جانبی آمیوتروپیک، که بیشتر به نام ALS یا Lou Gehig شناخته می شود.

دیگر بیماری هایی که در اثر اختلال در کار نورون های حرکتی ایجاد میشوند؛ عبارتند از: سندرم پس از فلج اطفال، آتروفی عضلانی نخاعی و آتروفی عضلانی پیشرفته.

مولتیپل اسکلروزیس نیز گاهی به دلیل اختلال در کار نورون های حرکتی ایجاد میشود. با این حال، در افرادی که مبتلا به MS پیشرفته هستند گاهی اوقات در نورون حرکتی اشکالی ایجاد میشود، که می تواند منجر به تکان خوردن عضله شود، گرچه، این امر نادر است.

تحریک عضلانی علاوه بر این که علایم بیماری ها عصبی می باشد همچنین ممکن است نشانه ای از بیماری ها و شرایط خاص خارج از سیستم عصبی نیز باشد، مانند:

• غده تیروئید بیش از حد فعال است
• غده پاراتیرویید بیش از حد فعال یا غیر فعال
• ناهنجاریهای الکترولیتی (به عنوان مثال، سطح فسفات پایین یا سطح بالای کلسیم)
• بیماری کلیوی شدید
• کمبود های غذایی مانند ویتامین D، ویتامین B12، منیزیم و پتاسیم

درک اسپاستیکیت و کلونوس

اسپاستیکیت همان گرفتگی عضلات و یا حرکت ناگهانی (مثل یک تکان خوردن بی اختیار، همانطور که توضیح داده شده است) می باشد.

اسپاستیسیت یک علامت رایج در MS است و اغلب بر روی یک یا هر دو پا تاثیر می گذارد. این علامت نتیجه قطع اتصال سیگنال ها نورون ها می باشد. به عبارت دیگر، انتقال پیام ها عصبی از مغز و نخاع به اعصابی که عضلات شما را کنترل می کند، دچار اختلال می شود. علاوه بر اسپاسم عضلانی و سفتی، کلونوس ممکن است درMS نیز رخ دهد.

کلونوس حرکات تکراری یا تکان خوردن عضلات را توصیف می کند. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به MS هستند ممکن است دچار رفلکس سریع یا در مواردی شدیدتر (برای مثال دچار رفلکس زانو شوند، یعنی عضله زانو غیرقابل کنترل شود) شوند.

درک عضلات خوش خیم

صرف نظر از spasticity و کلونوس، مهم است که گرفتگی عضلات را درک کنیم که احتمالا چیزی برای نگرانی وجود ندارد.

گرفتگی عضلات ممکن است نشانه بیماری نباشد و در اثر موارد زیر ایجاد شود:

• تمرین های ورزشی دشوار
• خستگی یا کمبود خواب
• مصرف بیش از حد کافئین یا الکل
• قرار گرفتن در معرض سردما شدید
• استرس یا اضطراب
• مصرف برخی از داروها، مانند قرص های آب یا داروهای استروئید

در این موارد، گرفتگی عضلانی خوش خیم و کوتاه مدت هستند، به این معنی می باشد که جای نگرانی نیست و این گرفتگی سریع رفع میشود.

دو بیماری غیر معمول به نام سندرم خوش خیم فاسیکولاسیون و سندرم فاسیکولاسیون سمعک باعث ایجاد تحریک عضلانی و گرفتگی عضلات در سندروم دوم می شود.

اعتقاد بر این است که این شرایط به علت مشکل عصبی به وجود می آید.

سخن آخر

هنگامی که با MS زندگی می کنید، اگر مشکلی عضلانی مکرر یا ناراحت کننده ای دارید، حتما به پزشک خود رامراجعه کنید زیرا ممکن است یک توضیح ساده و یا یک دستور العمل نسبتا آسان برای کنترل این علائم وجود داشته باشد. اگر پزشکان هیچ علتی را نتوانستن شناسایی کنند، حداقل اطمینان دارید که چیزی نیست شما را نگران کند.

verywell

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x