چرا برخی افراد چپ دست هستند؟ - پورتال رنگی

اعصاب و روان ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

چرا برخی افراد چپ دست هستند؟

چرا برخی افراد چپ دست هستند؟

حدود 10% از جمعیت جهان را، افراد چپ دست تشکیل می دهند.

آیا مغز مسئول تعیین دست چپ و یا راست دست، برای انجام فعالیتهای روزانه ایی، مثل نوشتن و غذا خوردن است؟ پاسخ این سئوال، میتواند تعجب برانگیز باشد.

سالیانی است، نظریه های متفاوتی در زمینه درک علت و دلیل “عادت به استفاده از یک دست، بیش از دست دیگر”، و یا ارجحیت و کارایی بیشتر، یک دست، نسبت به دیگری، و در موارد نادری، کارایی مشابه هر دو دست، مطرح گشته اند. در دهه 80 میلادی، برای اولین بار، از طریق اسکن های فراصوتی (اولتراسونیک)، به این موضوع پی بردند که، ارجحیت در کاربرد دستها، در 8 هفته اول بارداری، از زمانی که نوزاد در رحم مادر است، شروع می گردد. مکیدن انگشت شست راست یا چپ، از هفته سیزدهم آغاز می شود.

تیمی متشکل از دانشمندان هلندی، بریتانیایی و چینی، اقدام به مطالعه ایی موسوم به، “چگونگی عملکرد ژن نخاعی و تاثیر آن بر عدم تقارن دو نیمکره مغز”، نمودند.

یافته های حاصل از این مطالعه نشان می دهند، بر خلاف نظریه های قبلی، مبتنی بر نقش تعیین کننده مغز، در چپ دستی و یا راست دستی،  ارجحیت استفاده از هر کدام از دستها، در نخاع تعیین میگردد.  بر اساس این مطالعه:

(کنترل دوران جنینی این افراد، نشاندهنده  عدم تقارن قابل توجه در حرکت دستها،  قبل از اتصال بخش خودکار کورتکس مغز، به نخاع می باشد، که این امر، احتمال دخالت ژنهای نخاعی را به عنوان دلیل اصلی، در ارجحیت کاربرد هر کدام از دستها،  فزونی می بخشد.)

بخش خودکار کورتکس مغز ما، علائمی به نخاع  ارسال مینماید که باعث حرکت دستها و پاها می گردند. اما مشاهده رشد و نمو جنین، در رحم، نشاندهنده تصمیم اولیه ایی، در ارجحیت استفاده از دستها، حتی قبل از اتصال بخش خودکار کورتکس به  نخاع می باشد. این مشاهدات، در هفته هشتم بارداری، نشاندهنده اختلاف تعداد، در  ژن های بکار گرفته شده در بخشهای راست و چپ نخاع، میباشد.

بنابر اظهارات خانم کارولین دو کوول، سرپرست تیم مطالعاتی،  و محقق انستیتو ماکس پلانک در زمینه روانشناسی زبان:

(حدود 85% از مردم راست دست هستند، که به نظر، استانداردی در خلقت و رشد و نمو انسان هاست. اما مسائل ژنتیکی و عوامل محیطی، انواع دیگری از انسانها را به وجود آورده  و شکل میدهند، که یا چپ دست بوده و یا قادر به کار، با کیفیت و توانی مشابه،  با هر دو دست میباشند.) همچنین ایشان در ادامه اظهارات خود چنین می افزایند:

(عوامل محیطی،  باعث اتصال آنزیم هایی، از خانواده متیل ها، به  دی ان ای، گردیده که می تواند باعث، کمترین میزان خواندن اطلاعات ژنها گردد. این نتایج، اساسا، درک و دانش ما از دلیل،  عدم تقارن دو نیمکره مغز را تغییر می دهند.)

برای مدتهایی مدید، چپ دستی، نشانی از شرور و شیطانی بودن، محسوب میشد. حتی کلمه (سینیستر)، برگرفته از کلمه لاتین (سینیسترا)، در اصل  به معنای (چپ)، میباشد.

گرچه، امروزه جوامع نباید آنقدر سخت گیر و خشن باشند، هنوز در برخی از نقاط جهان، داشتن خال و حتی ایجاد مصنوعی آن،  به چشم می خورد،  بعلاوه،  امروزه متخصصان به دعوت بیشتر از افراد چپ دست، در امور علمی و تحقیقاتی، ترغیب میگردند.

medicaldaily

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x