تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه با آزمایش خون - پورتال رنگی

اعصاب و روان ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه با آزمایش خون

تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه با آزمایش خون

با آزمایشات خون برای آلزایمر به تشخیص زود هنگام آن نزدیک شده ایم

انتظار می رود سرعت بیماری الزایمر در آینده با جمعیت افراد مسن رشد کند.

همانطور که در خیلی امراض مثل سرطان و بیماری های قلبی تشخیص و کشف زود هنگام می تواند در ایجاد برنامه درمانی بهتر برای توقف آسیب ها کمک کند ، آلزایمر هم از این قاعده مستثنا نیست. در این لحظه امکان تشخیص مریضی قبل از بروز نشانه ها و علائم عمده مثل اختلال حافظه وجود ندارد . اما دانشمندان بر روی یک آزمایش خون تلاش هایی انجام داده اند که امکان تشخیص زود هنگام فراهم آمده است. و حالا بر این باوریم که روشی که می تواند دقیق باشد را خلق کرده اند.

این روش سلول های سفید خونی  که همچنین به عنوان لکوسیت شناخته می شوند را مورد ازمایش قرار می دهد و به دنبال قدری از دی ان ای که مختص به الزایمر میباشد می گردند. در ازمایشات ، این روش با موفقیت و به درستی دی ان ای مختص به الزایمر و پارکینسون و دی ان ای های سالم را از هم تشخیص داد. اما انتظار نداشته باشید که این ازمایش به زودی قابل دسترس باشد چون این تحقیق بر اساس یک خبر منتشر شده در دیلی ساینس هنوز در مرحله امتحان است .

معیار نشان این بیماری شامل گیجی، مشکلات حافظه و دیگر تعلل های شناختی می باشد. به گزارش تایم بیماران ممکن است از این بیماری بیشتر از 18 سال قبل از شروع تجربه این علائم رنج ببرند. این همان سال های با ارزش مغز اسیب دیده است که توسط بیماری قبل از اینکه قابل تشخیص بوده باشد ایجاد شده که باعث می شود درمان به سختی انجام شود.

پاول کلمن یکی از محققان این پروژه در مرکز تحقیقات بیماری های تخریب سلول های عصبی در این نشریه توضیح می دهد: کاری که ما در این تحقیق کرده ایم تکرار چندین باره این تحقیق بر روی مردم مختلف و همچنین استفاده از تکنولوژی های مختلف ، بوده است. همچنین اطلاعاتی ارائه داده ایم که توانایی کشف اشخاصی که در اینده احتمال تشخیص بیماری الزایمر در آنها وجود دارد را نشان می دهد.

این تحقیق هم اکنون به صورت انلاین در Neurobiology of Aging منتشر شده است.

بر اساس انجمن الزایمر حدود پنج میلیون ازجمعیت امریکا در حال حاضر با این بیماری زندگی می کنند ، و انتظار می رود این تعداد به طور قابل توجهی به عنوان جمعیت در دوره بعد افزایش یابد. این انجمن همچنین یادداشت می کند که این بیماری در حال پیشرفت است. اگرچه ممکن است مشکلات شناختی در ابتدا خیلی جدی به نظر  نرسند اما در طول زمان می توانند پیشروی کنند و حل و انجام کارهای روزانه را مشکل میسازد.

برای بیماریی به گستردگی آلزایمر حق انتخاب و گزینه های کمی برای تشخیص بیماری و کاهش سرعت پیشرفت آن داریم.

محققان امیدوارند زمانی که این ازمایش قابل دسترس شد ، این بیماری را در شخص قبل از اینکه اسیب های زیادی برجای بگذارد شناسایی کند. احتمالا ایت ازمایش در اختیار همه بیماران قرار نخواهد گرفت چون اشخاص با زمینه ژنتیکی و سابقه خانوادگی بیشترین احتمال ابتلا را دارند.

منبع

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x