اختلال خلقی فصلی چیست؟ - پورتال رنگی

روانشناسی 02 فروردین 1397 بدون دیدگاه

اختلال خلقی فصلی چیست؟

اختلال خلقی فصلی چیست؟

اختلال خلقی فصلی : تحقیقات نشان میدهد که شادابی افراد و نور خورشید به هم مرتبط هستند.

مطالعات جدید نشان داده است که میزان زمان بین طلوع و غروب خورشید بر خلق و خو و حوصله افراد تاثیر میگذارد.

آیا نور افتاب واقعا شمارا خوشحال میکند؟ مطالعه ای جدید در دانشگاه بریگهام یانگ نشان داد که میزان زمان بین طلوع و غروب خورشید، حتی بیشتر از عواملی مانند دما، الودگی و  باران خلق و خو افراد را تحت تاثیر قرار میدهد.

محققان متوجه شدند که چگونه خلق و خو یک فرد به اب و هوا و عوامل مرتبط با ان وابسته است. بر اساس یک بیانیه خبری از BYU ، این تیم متوجه شد که وقتی روز ها کوتاه تر و نور افتاب کمتر بود، مردم بیشتر دچار پریشانی ذهنی (افسردگی) میشدند. نتایج نشان داد که مدت زمان روشنی روز در تاثیر گذاشتن روی  خلق و خو افراد موثرتر از میزان نوری ست که واقعا جذب میکنند.

این نتایج پس از بررسی داده های هواشناسی ایستگاه هواشناسی دانشگاه فیزیک و نجوم و داده های الودگی اژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده بدست امد. آنها همچنین وضعیت اب و هوا را با سلامت روانی بیماران در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بریگهام یانگ مقایسه کردند.

نویسنده مارک بیکر در انتشارات مطبوعات گفت:  “این یکی از قسمت های شگفت انگیز تحقیق ما است. ” در یک روز بارانی، یا یک روز آلوده تر، مردم تصور می کنند که دچار اضطراب بیشتری خواهند شد. اما اینطور نیست. ما به تابش خورشید یا میزان نور خورشید که در واقع به زمین میرسد،  نگاه کردیم. و سعی کردیم در روزهای ابری و  روزهای بارانی، میزان آلودگی را حساب کنیم …. یکی از چیزهایی که واقعا قابل توجه بود مقدار زمان بین طلوع و غروب خورشید بود.”

به تازگی، چندین مطالعه دیگر به دنبال تأثیر آب و هوا بر خلق و خو بوده است، اما بسیاری از آنها با نتایج متفاوتی همراه بوده اند.

منبع

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of