خواب آگاهانه و رویای شفاف/لوسید دریمینگ/آموزش و تمرینات رویای شفاف و خواب آگاهانه - پورتال رنگی

روانشناسی ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

خواب آگاهانه و رویای شفاف/لوسید دیریمینگ/آموزش و تمرینات رویای شفاف و خواب آگاهانه/رویابینی آگاهانه

3 تکنیک برای دیدن خواب آگاهانه و رویای شفاف – چگونه خواب آگاهانه و رویای شفاف ببینیم ؟

خواب آگاهانه و رویای شفاف، خواب بسیار دلچسبی برای فردیست که خواب می بیند. رویای شفاف زمانی اتفاق می افتد که یک فرد در وسط یک خواب طبیعی ست و ناگهان متوجه می شود که این صحنه فقط یک رویاست. رویای شفاف تا زمانی که شما متوجه آن نشوید، از بین نمی رود. اگر دوست دارید همواره این نوع خواب و رویا را تجربه کنید، پس با پورتال رنگی همراه شوید. به هر حال، بیشتر افراد تمایل دارند که هر روز به جای خواب های گنگ و بی معنی، رویاهای شفاف را تجربه کنند. بهتر است با ما همراه باشید تا با 3 تکنیک جدید و جذاب، یاد بگیرید چگونه به آسانی می توانید هر روز، رویای شفاف خود را ببینید.

– استفاده از تکنیک آگاهی از خواب

دیدن خواب و رویای شفاف

1- خواب مورد نظر خود را یادداشت کنید

دفترچه و خودکار مخصوص خود را هر شب، قبل از خواب در کنار خود و یا کنار تخت خود قرار دهید. هر فردی معمولا در شب به صورت طبیعی یا به هر دلیلی، از خواب برای مدتی بیدار می شود. بلافاصله که از خواب بیدار شدید، به سراغ قلم و دفتر خود رفته و هر آنچه که در خواب دیده اید را با ذکر جزئیات یادداشت کنید. اگر خوابی ندیده بودید، همان احساسات خود را به هنگام بیدار شدن بنویسید. این تکنیک به شما کمک خواهد کرد که خواب های خود را از این به بعد بهتر به یاد بیاورید که یک نکته مهم برای مشاهده و دیدن خواب های شفاف است.

 • اگر علاقه ای به یاداشت ندارید، می تواند با موبایل یا هر وسیله دیگری، صدای خود را ضبط کرده و تمام اتفاقات و یا احساسات خود در بیداری و خواب را بیاد آورید.
 • شاید قبل از شروع به نوشتن یا ضبط صدا بهتر باشد ابتدا به خواب خود، خوب فکر کرده و سعی کنید همه جزئیات را به خاطر بیاورید و سپس شروع به یادداشت کنید.

دیدن خواب و رویای شفاف

2- مدام چک کنید که بیدار هستید

در طی روز چک کنید آیا بیدار هستید یا خیر. از خودتان بپرسید که آیا در حال خواب دیدن هستم یا بیدارم. شاید کمی این مورد خنده دار باشد ولی یک تمرین بسیار خوب برای کنترل خواب است. تمرین هایی که برای بیداری می توانید استفاده کنید، به صورت زیر است.

 • به ساعت خود نگاه بیندازید و مدتی بعد مجددا ساعت خود را چک کنید. در خواب معمولا زمان ها به صورت غیر شفاف هستند و یا هر بار یک عدد و ساعت را نشان می دهند. همچنین جالب است بدانید چک کردن ساعت در خواب کمی دشوار است.
 • نوک بینی خود را بفشارید و یا دهان خود را باز و بسته کنید و شرایط تنفس خود را چک کنید.
 • به دست و پای خود نگاه کنید. اگر در رویا و خواب، اگر از زاویه نزدیک به دست و پا نگاه کنید، کمی انحنا و خمیدگی دارند. شما همچنین می توانید کف دست چپ خود را با انگشت اشاره فشار دهید. در رویا، این کار باعث رد شدن انگشت از دست می شود.

دیدن خواب و رویای شفاف

3- تکرار عبارت “من از خواب خود آگاه هستم” زمانی که در حال به خواب رفتن هستید

شب ها و زمانی که تقریبا در حال به خواب رفتن هستید، عبارت “من از خواب خود آگاه هستم” را تکرار کنید. این تکنیک با عنوان Mnemonic Induction یا MILD شناخته می شود. شما با این ترفند از حافظه خود برای یاداوری خواب و رویاها کمی بیشتر از معمول استفاده می کنید.

همچنین بخوانید:  معرفی 20 ویژگی دوست بد

دیدن خواب و رویای شفاف

4- مشخصه های خواب های خود را تشخیص دهید

رویاهای شما معمولا مشخصه هایی دارد که به صورت مرتب در خواب های شما دیده می شود. به مرحله یک بازگشته و خواب هایی که یادداشت کرده اید را بازخواینی کنید و سعی بر پیدا کردن این مشخصه ها کنید. هر چند که شما برخی موارد را معمولا خودتان می توانید تشخیص دهید. برای مثال محل خاصی که در خواب های شما تکرار می شوند و یا به همراه داشتن وسیله ای خاص و یا وجود فردی خاص در خواب های شما و …

 • این مورد بدین دلیل است که شما به هنگام خواب بودن و با مشاهده این موارد، متوجه خواب بودن خود شوید.
 • بهتر است بدانید اتفاقاتی که به صورت معمول در خواب اتفاق می افتند شامل: فرار کردن از دست یک فرد و یا یک حیوان عظیم الجثه و خطرناک، از دست دادن یا شکستن و افتادن دندان ها، حضور در محل های عمومی با لباس های نامناسب، احساس پرواز و حس های مشابه و … هستند.

دیدن خواب و رویای شفاف

5- سعی کنید بعد از بیدار شدن دوباره به خواب بروید

زمانی که بیدار می شوید و خواب خود را به خاطر دارید، در اولین اقدام شروع به یادداشت آن کنید و در مرحله بعد اگر خوابتان می آید، سعی کنید با چشمان بسته به خواب خود فکر کنید و به فکر کردن به آن ادامه دهید تا کم کم به خواب بروید. با این کار احتمال وارد شدن به یک خواب شفاف و یا آگاهانه بسیار بالاست.

 • خواب های شفاف و آگاهانه معمولا در شرایطی اتفاق می افتند که شما در خواب عمیق هستید و ۲۵ درصد خواب های شفاف از طریق همین کار، آغاز می شوند.

دیدن خواب و رویای شفاف

6- استفاده از چراغ های بیداری به جای ساعت هشدار برای بیدار شدن

بهتر است برای بیدار شدن از خواب از چراغ هایی که به صورت زمانی قابل تنظیم هستند به جای زنگ هشدار بیداری استفاده کنید و این چراغ ها را برای 4.5، 6 یا 7 ساعت پس از خواب، یا در صورت امکان، روشن شدن چراغ هر ساعت 1 بار تنظیم کنید. بدین صورت شما به جای صدا و یا موارد دیگر با نور مستقیم چراغ بیدار خواهید شد. استفاده از صدای زنگ، لمس و یا هر روش دیگری برای بیدار شدن، باعث آگاهی فرد از خواب خود می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که بهترین وسیله برای بیدار شدن از خواب، نور و روشنایی می باشد.

 • در خقیقت شما نباید از خواب بیدار شوید (چون شما می خواهید از خواب بودن خود آگاه شوید). چراغ خواب را در فاصله دوری از خود قرار داده و در صورت روشنایی بیش از حد چراغ، از وسیله ای برای پوشناندن آن استفاده کنید.

– تکنیک بازگشت به تخت و خواب

دیدن خواب و رویای شفاف

1- بدانید رویاهای شفاف چه زمانی بیشتر اتفاق می افتند

همانطور که در مطالب فوق متذکر شدیم، معمولا رویاهای شفاف و آگاهانه زمانی اتفاق می افتند که شما در خواب عمیق یا اصلاحا در فاز (Rapid Eye Movement) REM هستید. این زمان چیزی حدود ۹۰ دقیقه پس از وقتی ست که خواب شما شروع شده است. شما باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که در عمق خواب و زمانی که در حال خواب دیدن هستید، بیدار شوید و مجددا به خواب بروید تا بتوانید خواب خود را این بار کنترل شده و آگاهانه ادامه دهید.

 • پیش بینی کردن زمان دقیق خواب عمیق شما بسیار سخت است، مگر اینکه توسط یک آزمایشگاه خواب بررسی شوید و یا یک برنامه خواب بسیار منظم داشته باشید. با گذشت زمان و تمرین این زمان را حدودی به دست خواهید آورد. حتما روش های زیر را به دقت انجام دهید تا این زمان به درستی بدست آید.

دیدن خواب و رویای شفاف

2- بدن خود را به خواب عمیق تشویق کنید

راه های بسیاری برای افزایش مدت زمان خواب عمیق وجود دارد. یکی از موثرترین و کاربردی ترین روش برای داشتن خواب عمیق در یک بازه زمانی مشخص، استراحت و خواب کافی در طول روز است. داشتن خواب کافی با بیدار شدن متوالی در حین خواب منافات داشته و این کار را برای شما سخت می کند. (مخصوصا این کار برای افرادی که مشکل خواب دارند، سخت تر می باشد). اگر مشکلی با روش های فوق دارید، می توانید روش دیگری را امتحان کنید.

همچنین بخوانید:  برای حفظ رابطه چه چیزهایی باید به شریک زندگی تان بگویید

دیدن خواب و رویای شفاف

3- نصف شب از خواب بیدار شوید

یک زنگ هشدار برای 4.5، 6 یا 7 ساعت بعد از خواب تنظیم کنید. شما در این ساعات از خواب، به احتمال زیاد در خواب عمیق هستید. البته باید ذکر کنیم که جلوگیری از خواب عمیق بسیار سخت می باشد. داشتن خواب عمیق، یکی از بهترین راه های ماندن در رویای شفاف یا خواب آگاهانه است.

دیدن خواب و رویای شفاف

4- برای مدتی از خواب بیدار شوید.

اگر خوابی دیده اید، یادداشت کنید. برای خودتان یک اسنک خوشمزه درست کرده و یا برای مدتی در اتاقتان راه بروید. هدف شما، فعال کردن ذهن هوشیار و هشداری شما، برای زمانیست که بدن شما هنوز پر از هورمون های خواب است.

 • مطالعات جدید نشان می دهد بیدار ماندن به مدت 30 تا 60 دقیقه، شانس رویای شفاف یا خواب آگاهانه را افزایش می دهد.

دیدن خواب و رویای شفاف

5- بر روی خواب خود تمرکز کرده و به خواب بروید

چشمان خود را بسته و دوباره به خواب بروید. به خواب قبلی خود فکر کنید و سعی کنید جزئیات را به خاطر آورده و دوباره بخوابید. خود را در حال ادامه دادن خواب قبلی تصور کنید. حتی اگر این کار برای شما دشوار باشد، با این کار تغییرات مطلوبی را در رویای شفاف یا خواب آگاهانه مشاهده خواهید کرد.

دیدن خواب و رویای شفاف

6- از تکنیک های دیگری برای تمرکز کردن استفاده کنید.

اگر نتوانستید دوباره خواب قبلی را بعد از بیدار شدن ببینید و یا بعد از بیدار شدن، خواب خود را بیاد نداشتید، بجای آن سعی کنید به حرکت انگشتان خود تمرکز کنید. از الگوی حرکت کوتاه انگشتان استفاده کنید. به عنوان مثال قبل از خواب مجدد، انگشت کوچک خود را پایین و انگشت میانه خود را بالا ببرید. سپس انگشت میانه خود را پایین و انگشت اشاره خود را بالا ببرید. این حرکت را تا زمانی که به خواب می روید، تکرار کنید. (برای اطلاعات بیشتر می توانید به عکس بالای متن توجه کنید)

– استفاده از تکنیک های پیشرفته برای رویای شفاف

دیدن خواب و رویای شفاف

1- مدیتیشن

قبل از خواب، در یک اتاق تاریک و ساکت مدیتیشن کنید. استفاده از کلاس های آموزش مدیتیشن، ممکن است نتیجه بهتری داشته باشد. برای شروع کافیست به نحوه تنفس کردن خود تمرکز کنید. یا تصور کنید در حالا بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها هستید. هدف از این کار، وارد شدن به یک حالت روحی آرام و راحت، متوقف کردن تفکر و بعد از آن مشاهده و دیدن رویای شفاف می باشد.

 • در نظر داشته باشید که “wake induced lucid dream” و یا به عبارتی تکنیک آگاه بودن ذهن زمانی که بدن شما در خواب است، نادر و بسیار سخت تر از رویای شفاف در خواب می باشد.
 • ویدئوهای آموزشی بسیاری برای آموزش مدیتیشن وجود دارد که هدف آنها کمک به داشتن رویای شفاف یا خواب آگاهانه است. شما می توانید به یک جستجوی ساده از این ویدئوها استفاده کنید.

استفاده از تکنیک های پیشرفته برای رویای شفاف

 2- زمان رویای شفاف یا خواب آگاهانه را تا محو شدن آن، افزایش دهید.

یکی از اتفاقات متداول هنگام مشاهده و دیدن رویای شفاف یا خواب آگاهانه، بیدار شدن پس از آگاهی از رویا می باشد. معمولا در این هنگام، شما متوجه ناپایداری خواب و یا شروع به احساس کردن دنیای واقعی می کنید. تکنیک های زیر به شما کمک می کنند تا بتوانید رویای شفاف یا خواب آگاهانه طولانی تری داشته باشید:

 • بدن خیالی خود را در خواب بچرخانید و یا سعی کنید به پشت بیفتید. بعضی از افرادی که رویاهای شفاف را تجربه کرده اند، این کار را یکی از راه کارهای باقی ماندن در رویای شفاف می دانند. هنوز دلیلی منتقی برای این اتفاق گزارش نشده است.
 • در خواب، دستان خود را مالش دهید. این کار می تواند حواس شما را از دنیای و بدن واقعی تان پرت کند.
 • کارهایی را که قبل از ناپایداری رویای شفاف انجام میدادید را ادامه دهید. این کار از تکنیک های بالایی تاثیر کمتری دارد ولی باعث می شود که شما احساس کنید هنوز در رویای شفاف خود هستید.
همچنین بخوانید:  بایدها و نباید های ازخودگذشتگی در رابطه بین همسران

استفاده از تکنیک های پیشرفته برای رویای شفاف

به صداهای با ضرب آهنگ گوش کنید

در صورتی که به هر گوش تان، صداهایی با فرکانس های متفاوت بفرستید، مغز تفسیر متفاوتی از این صداها انجام می دهد. این کار باعث تغییر فعالیت الکتریکی مغز می شود. دانشمندان مطمئن نیستند که آیا این واقعا می تواند خواب آگاهانه یا رویای شفاف را تحریک کند یا نه. وبسایت های مختلفی این ضرب آهنگ ها را ارائه می دهند. کافیست کلمه binaural beats را در گوگل سرچ کنید. این کار نیز ارزش امتحان کردن را دارد. شما می توانید با این نوع آهنگ ها، امواج تتا مغزتان را تحریک کنید که در خواب های عمیق اتفاق می افتند. البته امکان دارد شما امواج آلفا یا گاما مغزتان را بجای تتا تحریک کنید.

استفاده از تکنیک های پیشرفته برای رویای شفاف

از بازی های رایانه ای استفاده کنید

افرادی که از بازی های رایانه ای استفاده می کنند، خواب آگاهانه یا رویای شفاف بیشتری را نسبت به افراد عادی تجربه می کنند. البته این اتفاق، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. امکان دارد استفاده چند ساعته از بازی های رایانه ای در هفته، شانس مشاهده و دیدن رویای شفاف یا خواب آگاهانه را افزایش دهد. نوع بازی تغییری در میزان دیدن خواب آگاهانه یا رویای شفاف ندارد.

استفاده از تکنیک های پیشرفته برای رویای شفاف

از گالاتامین استفاده کنید

گالاتامین، دارویی ست که از گیاه گل برفی “سرده” (نام علمی: Galanthus)  ساخته شده است. این دارو، شاید بهترین مورد برای تهییج خواب آگاهانه یا رویای شفاف باشد. برای داشتن بهترین نتیجه، 4 تا 8 میلی گرم از این دارو را در میانه شب مصرف کنید. بدلیل احتمالات و عوارض ذکر شده، استفاده از گالاتامین فقط به عنوان یک مکمل غیر مداوم توصیه می شود.

 • در صورتی که مشکل پزشکی دارید، حتما قبل از استفاده با یک پزشک مشورت کنید. از جمله عوارض گالاتامین، آسم یا مشکلات قلبی می باشد.
 • گالاتامین امکان فلج خوابی را نیز افزایش می دهد. فلج خوابی یکی از تجربیات وحشناک و مضرر برای بدن می باشد. هنگام فلج خوابی، بدن شما قادر به حرکت (چندین دقیقه) بعد از بیدار شدن از خواب نمی باشد.

استفاده از تکنیک های پیشرفته برای رویای شفاف

از مکمل های ویتامین B استفاده کنید.

مکمل های ویتامین B5 یا B6 می تواند باعث افزایش رویاهای زیبا، عجیب و به شدت عاطفی و در نتیجه رویای شفاف شوند. به هر حال، برای تاثیر گذاری بیشتر ویتامین B، قرص 100 میلی گرمی آن برای شما کافیست. این دوز از دارو، از میزان مورد نیاز بدن، بیشتر بوده و در صورت مصرف روزانه، ممکن است باعث عوارض ناخواسته آن شود. استفاده از این دارو به صورت متداول به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 • در صورت داشتن اختلالاتی از جمله، خونریزی، مشکلات معده، روده یا قلب، حتما قبل از مصرف، با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر از آلارم برای بیدار شدن استفاده می کنید، مصرف ویتامین ممکن است باعث بیدار شدن در طول شب شده و تداخل در خواب و بیداری شما شود.

wikihow

Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments