تاثیر زمان خواب بر طول زندگی افراد - پورتال رنگی

زندگی سالم ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

کدامیک زندگی طولانی تری دارند؟ زود خوابیدن یا دیر خوابیدن؟

کدامیک زندگی طولانی تری دارند؟ زود خوابیدن یا دیر خوابیدن؟

کدامیک زندگی طولانی تری دارند؟ کسانی که دیر هنگام می خوابند یا کسانی که زود هنگام می خوابند؟

یکشنبه، 12  آوریل ، 2018 (HealthDay News) – یک مطالعه جدید گزارش می دهد که کسانی که شب ها “دیر هنگام” می خوابند، بهایی را در مورد طول عمر و سلامتی خود می پردازند.

محقق سرشناس کریستین ناتسون (Christin Knutson)، محقق ارشد،  می گوید افرادی که دیر می خوابند و در صبح روز بعد با تقلا کردن بیدار می شوند، خطر مرگ 10 درصد بیشتر از آن افرادی که دارند که شب زود به رختخواب می روند و صبح زود بیدار می شوند.

ناتسون گفت: “این مهم است که افرادی که دیر می خوابند یاد بگیرند ممکن است پیامدهای سلامتی وجود داشته باشند، اما ممکن است چیزهایی باشد که آن ها می توانند برای کمک به غلبه بر این مشکلات انجام دهند.” “امید وجود دارد، اما باید تلاش کنند.”

این یافته بر اساس مطالعه بر روی بیش از 433000 تن از بزرگسال بریتانیا است. به عنوان بخشی از مطالعه، از آن ها خواسته شد خود را در یکی از این چهار دسته قرار دهند:  نوع صبحگاهی یا شبانه مفرط، و نوع صبحگاهی یا شبانه معتدل.

ناتسون گفت: “برای نوع های صبح زود، ساعت تنظیم شده که در آن روز همه چیز “زود” اتفاق بیافتد. زود به رختخواب رفتن، زود بیدار شدن، زود غذا خوردن. و البته عکس آن، برای کسانی که شب دیر هنگام می خوابند، همه این موارد معکوس است.

حدود یک چهارم افراد، اعلام کردند که صبح زود بیدار می شوندو حدود 9% از آن ها گفتند که شب دیر هنگام می خوابند.

همچنین بخوانید:  آموزش 10 ترفند سریع برای رفع بی خوابی

بیشتر بخوانید:

خطرات و عوارض خوابیدن به پشت

از عوارض بی خوابی چه می دانید؟

بهترین ساعات برای خوابیدن را می دانید؟!

آموزش 10 ترفند سریع برای رفع بی خوابی

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟


محققان سپس سلامت همه شرکت کنندگان را برای 6.5 سال ردیابی کردند تا ببینند آیا الگوهای خواب با افزایش خطر مرگ و بیماری مرتبط بودند یا خیر؟

ناتسون گفت: کسانی که دیر هنگام می خوابند در قبال کسانی که صبح ها زود از خواب بیدار می شوند، کمی بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

همچنین دیر خوابیدن سبب بروز مشکلاتی سلامتی زیادی می شود- مانند دو برابر خطر ابتلا به اختلالات روانی، 30 درصد بیشترین خطر ابتلا به دیابت، 25 درصد افزایش خطر ابتلا به عصب شناسی، 23 درصد بیشتر از اختلالات دستگاه گوارش و 22 درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی.

ممکن است دیر خوابیدن به افراد فرصتی برای مشارکت در رفتارهای نا سالم  مانند نوشیدن، سیگار کشیدن، سیگار کشیدن یا مصرف داروها بدهد.

اما یک نظریه جالبتر نشان میدهد که سلامت این افراد نشان دهنده این واقعیت است که ساعت داخلی بدن  آن ها با سایر نقاط جهان اختلاف دارد.

ناتسون گفت: “مشکل ممکن است این باشد که افرادی که دیر می خوابند در حال تلاش برای زندگی در یک دنیای شاد و سرحال هستند.”  آن ها باید زود تر بیدار شوند تا به سر کار بروند، و زود تر از زمان بیولوژیکی بدن خود باید با دوستان و خانواده ملاقات کنند.

او افزود: “ممکن است این اختلال بین ساعت داخلی بدن  و رفتار و محیط آنها وجود داشته باشد و ممکن است در بلندمدت به مشکلات منجر شود.”

همچنین بخوانید:  نشانه های اولیه قند خون بالا را می شناسید؟

دکتر اندرو ورگا، استادیار پزشکی خواب  درمانی در شهر نیویورک، از مطالعات قبلی این نظریه پشتیبانی می کند.

ما افرادی را می شناسیم که سرِ شیف شبانه خود بودند و شب ها در تاریکی بیدار بوده و روز ها در روشنایی می خوابند، این افراد در معرض خطر های وحشتناکی مانند: مرگ و میر و و خطر بیماری های قلبی عروقی، قرار دارند.

ریتم های بدن نیز از راه های دیگر نیز تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، زمان خوردن و خوابیدن می تواند بر میزان انسولین که در پاسخ به مصرف غذا تثبیت شده است تاثیر بگذارد و به طور بالقوه بر روی خطر ابتلای فرد به دیابت اثر می گذارد.

ناتسون گفت: تنها کاری که افرادی که دیر می خوابند می توانند انجام دهند، وفق دادن خود با زود بیدار شدن از خواب و زود خوابیدن با زیتم عادی جهانی است.

به تدریج سعی کنید در به  رختخواب خود پیشروی کنید، بدین معنی که هرشب چند دقیقه زودتر به رخت خواب بروید تا بدن شما از این حالت شب زنده داری بیرون بیاید. مهم این است که این کار را به تدریج انجام دهید، اگر بخواهید 2-3 زودتر به رختخواب بروید، بدن شما وفق پیدا نمیکند و شما از این کار دست می کشید.

هنگامی که توانستید به طور تدریجی زمان خواب خود را تنظیم کنید، باید برنامه های منظم خواب شبانه را دنبال کنید و از عادت های قدیم در رابطه با دیر خوابیدن دست بکشید. در غیر این صورت دوباره سر جای اول خود باز میگردید.

همچنین بخوانید:  در هفته چند بار با همسر خود رابطه داشته باشیم ؟

برای افرادی که شب ها دیر می خوابند، چه به خواست خود و یا چه به اجبار- توصیه می شود که تمرکز  خود را بر انتخاب های دیگر شیوه زندگی که می تواند بر سلامت آن ها تاثیر داردد، قرار دهند. این موارد عبارتند از  خوب غذا خوردن، تمرین و داشتن مقدار مناسب خواب (خوابیدن حدود 8-9 ساعت برای بزرگسالان)

ناتسون گفت: “این ممکن است به بهبود هر گونه مشکلات بالقوه سلامت کمک کند.


بیشتر بخوانید:

کارهای ممنوع قبل از خواب شبانه

خواب راحت با داروهای خواب آور گیاهی

چطور خوابی آرام و لذت بخش داشته باشید ؟

خواب و سلامتی بدن: روزتان را با 15 دقیقه کسر خواب خراب نکنید


این مطالعه جدید در 12 آوریل در مجله Chronobiology International منتشر شد.

webmd

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x