اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟ - پورتال رنگی

زندگی سالم ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟

آیا هذیان گفتن و یا داشتن توهمی که در آن احساس کنید بخشی از یک فیلم ترسناک هستید، سرگرم‌کننده است؟ این چیزی است که واقعا می تواند با کمبود خواب اتفاق بیافتد. مقاله زیر، گام به گام به شما توضیح می‌دهد که با وجود کمبود خواب چه اتفاقاتی در انتظار شماست.

برای یک لحظه تصور کنید اگر خواب را کاهش دهیم چقدر کار بیشتری می‌توانیم انجام دهیم. با تمام این زمان اضافی، ما می‌توانیم به سوپرمن‌ تبدیل شویم. همیشه تعجب می‌کنید که آیا فرصتی برای تمرین مغز ما وجود دارد تا به خواب کمتر برسد یا شاید هم خواب نداشته باشد؟

ما در “پورتال رنگی” برخی حقایق در مورد اثرات محرومیت شدید خواب را جمع آوری کرده‌ایم، شاید بخواهید آن را امتحان کنید.


بیشتر بخوانید:

از عوارض بی خوابی چه می دانید؟

بهترین ساعات برای خوابیدن را می دانید؟!

آموزش 10 ترفند سریع برای رفع بی خوابی

تاثیر فست فود بر خواب آلودگی و شاخص توده بدن (BMI)


6 ساعت بعد، پس از یک شب بیخوابی

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟

پس از یک شب بی‌خوابی و مجبور شدن بدن به مقابله با استرس، بدن شما شروع به تولید بیش از حد هورمون کورتیزول می‌کند. کورتیزول بیش از حد باعث تحریک‌پذیری و اضطراب ما می‌شود که منجر به تنش و سردرگمی می‌شود.

12 ساعت بعد

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟

مغز شما شروع به خاموش کردن عملکردهای ذهنی غیر ضروری، مانند زمان واکنش و تصمیم‌گیری می‌کند. احساس خستگی شدید می‌کنید، اما هنوز قادر به انجام کارهای روزانه هستید.

همچنین بخوانید:  رفع ورم پا با نسخه های خانگی

24 ساعت بعد

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟

تضادی با این واقعیت آغاز می‌شود که به جای احساس خستگی، انرژی ناگهانی را تجربه می‌کنید و ممکن است حتی بیشتر از آنچه که معمول است، احساس فعال بودن داشته باشید. تمام حس‌های شما تیزتر می‌شود و جهان و مردم اطرافتان، جذاب به نظر می رسند. همه این‌ اتفاقات به این دلیل است که مغز شما تلاش می‌کند با افزایش سطح دوپامین، کمبود خواب را جبران کند. این خبر خوبی است، زیرا اگر بدون این شرایط بیدار بمانید، با عواقب ناراحت‌کننده‌ای روبرو خواهید شد.

36 ساعت بعد

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟

همانطور که مغز شما همچنان برای صرفه‌جویی در انرژی به کار خود ادامه می‌دهد، حافظه شما شروع به ضعیف شدن می‌کند و زمان واکنش شما کاهش می‌یابد. اگر موفق شوید که یک شب دیگر هم نخوابید، از این به بعد همه چیز شروع به بدتر شدن خواهد کرد. بدن شما شروع به توقف برخی از عملکردهای فیزیکی خاص می‌کند. مثلا سیستم ایمنی، متابولیسم شما را کاهش می‌دهد که این امر منجر به خستگی شدیدتر می‌شود.

48 ساعت بعد

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟

در این زمان، همه چیز ترسناک می‌شود، و ممکن است شروع به توهم زدن کنید. فقدان مواد شیمیایی حیاتی و مواد مغذی موجب واکنش بیش از اندازه در مغز شما شده و ایجاد توهم می‌کند. ممکن است چیزهایی را مشاهده کنید یا بشنوید که واقعی نیستند، مانند صدای زمزمه، صداهای عجیب و غریب و تصاویر توهمی. شما ممکن است شروع کنید به از دست دادن زمان و چیزهای اساسی مانند نام خود و یا نحوه غذا خوردن را فراموش کنید.

3 تا 11 روز بعد

اگر خوابیدن را ترک کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟

تقریبا هیچ‌کس در طول تاریخ موفق به بیدار ماندن بیش از 11 روز نشده است. تنها رکورد رسمی متعلق به رندی گاردنر، دانش آموز 17 ساله‌ای از سن دیگو است که در سال 1964 آزمایشی برای یک پروژه علمی انجام داد. او توانست به مدت 264 ساعت که برابر است با 11 روز، بیدار بماند.

همچنین بخوانید:  انتخاب روغن برای سرخ کردن ماهی

بیشتر بخوانید:

کارهای ممنوع قبل از خواب شبانه

خواب راحت با داروهای خواب آور گیاهی

چطور خوابی آرام و لذت بخش داشته باشید ؟

خواب و سلامتی بدن: روزتان را با 15 دقیقه کسر خواب خراب نکنید


آیا این به این معنی است که مغز ما پتانسیل این را دارد که بیش از 11 روز، بدون آسیب جدی بیدار بماند؟ شاید، اما به چه هزینه‌ای؟ دفعه بعد، بیشتر به عواقب بی‌خوابی فکر کنید و خواب را انتخاب کنید تا به زامبی تبدیل نشوید!

brightside


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of