خواب و سلامتی بدن: روزتان را با 15 دقیقه کمبود خواب خراب نکنید - پورتال رنگی

زندگی سالم 02 فروردین 1397 بدون دیدگاه

خواب و سلامتی بدن

خواب و سلامتی بدن : روزتان را با 15 دقیقه کسر خواب خراب نکنید

روزتان را با 15 دقیقه کسر خواب، خراب نکنید

یک شخص بسیار پرکار و گرفتار، فردی است که، به نحوی خستگی ناپذیر کارمی کند، چه شب و چه روز، تا به اهدافش برسد. برخی از این افراد حتی بابت این امر، گرسنگی را تحمل کرده و به موقع غذا نمی خورند، شبها تا دیر وقت کار می کنند، تنها فکرشان، عملی کردن و رسیدن به اهدافشان می باشد و مقادیر بسیار زیادی قهوه مصرف می نمایند. این نوع روش زندگی، بسیار خطرناک ومخرب می باشد. کار منهای خواب و یا کار به همراه عدم داشتن خواب کافی، به طور کلی اثری منفی بر روی تمرکز، نحوه عملکرد و سلامتی شما می گذارد.

در سال 1999 میلادی، پرواز شماره 1420 خطوط هوایی آمریکا، بر اثر برخورد به باند فرودگاه ( لیتل راک )، دچار سانحه گردید. بررسی های بعد از سانحه، هیچ امر غیر عادی، یا وقوع اتفاق خاصی را نشان نداد. چنین پرواز های بین ایالتی،  بسیار رایج و عمومی می باشند. هواپیما کاملا سالم بوده و تمامی فرامین آن به درستی عمل می کردند. این سانحه 11 کشته شامل خلبان و بیش از 100 مصدوم از خود بجا گذارد. تحقیقات بیشتر، حاکی از خستگی بسیار زیاد خلبان بوده که باعث عدم توجه و دقت وی به شرایط اطراف، و عدم فعال سازی سیستم  نمایشگر وضعیت و سطح  پروازی، گردیده است. این سیستم، ابزاری در جهت کمک به فرود هواپیما میباشد.

خواب و سلامتی بدن : روزتان را با 15 دقیقه کسر خواب خراب نکنید

چرا امروزه کمتر می خوابیم؟

مثل انسان های اولیه، شبانه روز در گیر فعالیت های مر بوط به دنیای اطراف خود می باشیم. برای قرنها، شرایط حاصل از کاهش نور، یادآور زمان خواب بود. هرچند، بعد از اختراع سیستم های روشنایی الکتریکی و بخصوص الکترو نیکی، محیطی را به وجود آورده ایم، که می توانیم دائما در شرایط نوری بسیار روشن قرار بگیریم، حال چه نیمه شب و یا میانه روز باشد. بدتر آنکه، یافته های محققان دال بر کاهش سرعت و حتی توقف ترشح ملاتونین، یا همان هورمون خواب در مغز می باشد. ملاتونین  هورمونی است که ما را قادر به خوابیدن مینماید. می توان به این نتیجه رسید،  علت بی خوابی و یا کم خوابی ما، هرچه می خواهد باشد، _چه بواسطه نوع عادات خواب،  یا بوسیله ابزار هایی که،  به نحوی آگاهانه و یا غیر آگاهانه بکار می گیریم_  میزان خوابی کمتر از حد لازم، برای داشتن عملکردی مناسب، داریم.

خواب و سلامتی بدن : روزتان را با 15 دقیقه کسر خواب خراب نکنید

ما چقدر میخوابیم؟

مطالعات بی شماری بر روی فقدان و یا محرومیت از خواب کافی به عمل آمده اند، که تمامی   آنها، نقش مخرب بی خوابی و یا کم خوابی را نشان داده و ثابت مینمایند. علائم کمبود خواب کافی،  بسیار متنوع و گسترده بوده  و  مشکلات تمرکز، افزایش خطر بیماری های قلبی، انواع دیابت و فشار خون بالا را شامل می شوند.  اگر خود را در شرایط عدم داشتن خواب کافی قرار دهیم،  خطرات بسیار زیادی را تجربه خواهیم نمود.

خطرات، فقط مربوط به سلامتی نمی باشند. کسر خوابی، ولو بسیار اندک می تواند اثر بسیار مخرب و زیان باری بر بهره وری شما داشته باشد. کمبود خوابی به اندازه 90 دقیقه، میزان هشیاری شما را به 3/1 کاهش می دهد. اگر در محیطی شلوغ و پر تنش کار میکنید، و مرتبا مورد درخواست و مراجعه قرار میگیرید، کمبود خواب اثری بسیار زیان باری بر روی بهره وری شما خواهد گذارد. لازم به ذکر است که تازه پس از 4 ساعت خواب، مغز و ذهن شما در وضعیتی مشابه با مستی ناشی از مصرف مجاز الکل، قرار می گیرند.

خواب و سلامتی بدن : روزتان را با 15 دقیقه کسر خواب خراب نکنید

نمودار چگونگی اثر بی خوابی بر میزان کاهش بهره وری

بجز افرادی که دارای مشکلات خاص مغزی هستند،  هشت ساعت خواب کامل، در انسان ، باعث تمرکز کامل ذهنی و مغزی در تمامی مدت روز میگردد.

همه این مشکلات با یک تنظیم کوچک برطرف می گردند

افزایش تدریجی 15 تا 30 دقیقه ایی،  به مدت زمان خواب، تفاوتی آشکار در میزان سطح توانایی و انرژی شما، ایجاد می نماید. سعی کنید به تدریج و در مراحل 15 دقیقه ایی، مدت زمان خواب خود را افزایش دهید. ادامه این روش، تا رسیدن به مدت زمان استراحت کامل، باعث می شود، صبح روز بعد، کاملا سرحال بوده و به میزان دقیق مدت استراحت و خواب خود آگاهی یافته و همواره آن را رعایت نمایید.

می توانید کار های زیادی، جهت بهبود وضع خواب خود  انجام دهید.

متعجب خواهید شد که چگونه یک تنظیم ساده و کوچک، در الگوی خواب شما، دارای این همه تاثیر مثبت می باشد. رسیدن به الگوی خوابی درست و سالم، به میزان هشیاری شما افزوده و متضمن عملکرد و بهره وری  بالا، در تمامی طول روز خواهد بود.

منبع

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of