چرا بدن ما نیاز به آب کافی دارد ؟ (نحوه رساندن آب به بدن) - پورتال رنگی

زندگی سالم ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

مزایای آب: 5 اثبات علمی نیاز بدن به آب کافی

ممکن است در حال حاضر شما بدانید که بدنتان روزانه به مقداری آب نیاز دارد، ولی علت این نیاز چیست؟ بله، این درست است که شما نمی توانید برای مدت طولانی بدون آب آشامیدنی بمانید. اما نگهداری خوب و هیدراته کردن بدن نیز برای سلامتی و رفاه روزمره ضروری است.

این مقاله مزایای آب را به شما ارائه می دهد. در پایان این مقاله، شما دلایل زیادی برای هیدراته شدن خواهید آموخت.

ارزش تغذیه ای آب

از نظر تغذیه، آب ساده حاوی صفر کالری انرژی است. این دلیل بزرگی برای مصرف بیشتر آن است.

برخلاف هر نوع مواد مصرفی دیگر، آب خالی از هرگونه کربوهیدرات، پروتئین یا چربی می باشد. تنها عملکرد آب این است که به راحتی قابل هضم است و شما می توانید مقدار زیادی از آن را بدون نگرانی در مورد افزایش وزن بنوشید.

5 مزیت علمی آب

آب دارای مزایای فراوانی برای سلامت شما است که ممکن است همه آنها را در این مقاله نباشد. با این حال، در اینجا 5 مزیت علمی از آب آورده شده است که لزوم مصرف آب برای سلامتی و هیدراته کردن بدن را برای شما می گوید.

1. آب آشامیدنی عملکرد فیزیکی شما را افزایش می دهد.

فعالیت بدنی شما به شدت تحت تاثیر مصرف آب قرار دارد، اگر آب به اندازه کافی مصرف نکنید فعالیت فیزیکی روزمره خود را به خوبی نمی توانید انجام دهید، هنگامی که شما 2% از آب بدن خود را از دست بدهید آنگاه ممکن است که زود خسته شوید و یا قدرت کنترل دمای بدنتان را از دست می دهید و انرژی کم تری برای انجام تمرینها دارید و… همچنین کمبود آب می تواند بر فعالیت ذهنی شما نیز تاثیر بگذارد.

از سوی دیگر، مطالعات نشان می دهد که هیدراته کردن بدن می تواند از این اتفاقات جلوگیری کند و همچنین باعث کاهش استرس و افزایش عملکرد فعالیت های بدن می شود. این مورد را هم در نظر داشته باشید که ۸۰ درصد از ماهیچه های بدن از آب تشکیل شده، بنابراین برای اینکه بتوانید عملکرد فیزیکی بهتری داشته باشید آب مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

2. آب بر عملکرد مغز تاثیر مثبت می گذارد.

سطح هیدراتاسیون کردن بدنتان تأثیر زیادی بر عملکرد مغز شما دارد. مطالعات نشان می دهد که حتی کاهش مقدار کمی آب بدنتان (حتی ۱_۲ %) می تواند عملکرد مغز را مختل کند. این نتیجه در آزمایشاتی که بر روی زنان جوان دانشگاه کانکتیکات انجام شده است، بدست آمده است. این تحقیق نشان می دهد که زنانی که به فقدان ۳۶/۱ % مایع دچار هستند، دچار اختلال در تمرکز سر درد شدیدی می شوند.

مطالعه مشابهی که شامل مردان جوان نیز می شود نشان می دهد که از دست دادن ۵۹/۱ درصد از مایع بدن، موجب احساس خستگی، اضطراب و کاهش حافظه کاری می شود.

3. آب آشامیدنی می تواند به جلوگیری از سردرد و درمان آن کمک کند.

این مورد می تواند نتیجه نظر قبلی باشد که بیان کرد آب برای عملکرد بهتر مغز مهم است.

این از نقطه نظر قبلی است که نشان می دهد که عملکرد آب بر کارکرد مغز مهم است. اغلب علت اصلی میگرن در بسیاری از افراد کم شدن آب بدن است. با این حال، مطالعات جدید نشان می دهد که آب آشامیدنی می تواند یک راه موثر برای درمان و حتی جلوگیری از سردرد باشد.

4. آب مواد مغذی را به بدن شما می رساند

اگرچه آب خالص هیچگونه مواد مغذی را در خود ندارد، ولی می تواند برخی از مواد معدنی را جذب کند و آن را به بدن شما منتقل کند. به عنوان مثال، یک بطری آب معدنی می تواند گاهی حاوی مواد معدنی سالم مانند سدیم، منیزیم و کلسیم باشد که بدن به این مواد نیاز دارد. فقط برای اطمینان بیشتر برچسب بطری آب معدنی را مطالعه کنید تا از محتوای دقیق آن مطلع شوید.

همچنین بخوانید:  نکات مهم در افزایش طول عمر زنان

5. آب دمای بدن شما را تنظیم می کند

آب در جذب و انتقال گرما در بدن بسیار موثر است. در واقع، این روش اولیه ای است که بدن انسان قادر به تنظیم دما با استفاده از این روش است. آب دارای ظرفیت گرما نسبتا بالایی است، این به این معنی است که آب در هر سلول بدن شما می تواند به عنوان یک سپر در برابر تغییرات دمای ناگهانی عمل کند. به همین دلیل است که همواره توصیه می شود در محیط های گرم مقدار زیادی آب بنوشید.

چه مقدار آب باید در یک روز مصرف شود؟

حالا که متوجه شدید چرا باید آب بیشتری بخورید، سوال بعدی این است که چه مقدار آب باید مصرف کنیم؟ اینترنت پر از پاسخ های دروغین به این سوال است. با این حال، اکثر دانشمندان و متخصصان سلامت بر این باورند که با توجه به جنسیت، وزن، سطح فعالیت بدنی و آب و هوا باید مقدار آبی که در هر روز می نوشید معلوم شود.

چگونه آب بیشتری مصرف کنیم؟

ممکن است در پایان روز متوجه شوید که آبی که مصرف کردید برای بدن شما کافی نبوده باشد، در این صورت باید راه های جدیدی برای به دست آوردن آب بیشتر در هر روز پیدا کنید. به عنوان مثال، می توانید میوه های غنی از آب مانند هندوانه ها را بخورید و عادت های هیدراتاسیون جدیدی را مانند نوشیدن یک فنجان آب قبل از هر وعده غذا پیدا کنید.

دو راه حل زیر می تواند شما را در مصرف آب بیشتر کمک کند:

• چگونه می توان آب بیشتری مصرف کرد
• 3 نرم افزار برای کمک به مصرف بیشتر آب

3 نرم افزار برای کمک به مصرف بیشتر آب

آب عنصر اصلی برای زندگی روی زمین است. هفتاد و پنج درصد بدن انسان را آب تشکیل داده است. بدن بزرگسال حدود ۴۲ لیتر آب دارد که با کاهش اندک، بدن با کمبود آب مواجه میشود که این کمبود آب منجر به کم آبی بدن، خستگی، سرگیجه و سر درد می شود.

هر کس که تا به حال دچار بیماری سنگ کلیه شده است هرگز آن را فراموش نخواهد کرد. سنگهای کلیه بدون که هیچ آسیبی برسانند ممکن است از بین بروند، اما به دلیل شرایط حساسی که ایجاد می کند بسیاری از افراد مبتلا باید به اورژانس مراجعه کنند. با توجه به افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه، این بیماری می تواند بر بزرگسالان بین ۲۰ تا ۵۰ سال تاثیر بگذارد. از اصلی ترین خطری که سنگ کلیه باعث می شود این است که بدن آب کافی برای آزاد کردن مواد شیمیایی موجود در بدن را ندارد‌.

در اینجا سه برنامه اصلی برای هماهنگ کردن میزان آب مصرفی بدن وجود دارد:

۱. برنامه پرورش دهنده گیاهی

برنامه پرورش دهنده گیاهی به عنوان بهترین برنامه در فروشگاهApp رتبه بندی شده و شامل بیش از بیش از یک میلیون دانلود است. این به نسخه ای از iOS 7.0 یا بالاتر نیاز دارد و با iPhone، iPad و iPod touch سازگار است.

پرورش دهنده گیاهی دارای انواع گیاهان کمی نابی است که بر روی گوشی شما قرار دارند. شما می توانید گل های منحصر به فردی را که می خواهید انتخاب کنید. انتخاب گسترده ای از گیاهان معمولی در ظرفیت های مختلف در اختیار شماست.

مزایای آب : 5 اثبات علمی نیاز بدن به هیدراته شدن (رساندن آبی کافی به بدن)

با مصرف آب روزانه، گیاه شما در مراقبت شما رشد می کند و شما می توانید گلدان های جدید و گیاهان بیشتری را باز کنید.

همچنین بخوانید:  افزایش طول عمر تا ۳ سال با دویدن !

مزایای آب : 5 اثبات علمی نیاز بدن به هیدراته شدن (رساندن آبی کافی به بدن)

شما می توانید با یک دکمه تمام گیاهان را تغذیه کنید. پرستار گیاه به شما یادآوری می کند که آب مقطر بنوشید. این برنامه رکورد روزانه شما در عادت های سالمی که در مصرف آب دارید را ثبت می کند.

۲. برنامه Waterlogged

این برنامه ظروف مختلفی را برای شما انتخاب می کند تا میزان مصرف آب خود را در آن ثبت کند، که باعث می شود خیلی راحت تر باشید. علاوه بر این از یادآورها و نمودارهایی تشکیل شده است که کمک می کند تا روزانه میزان مصرف آب خود را بهبود ببخشید. این برنامه در iOS 9.0 و بالاتر کاربرد دارد و با iPod touch ،iPad و iPhone سازگار است.

مزایای آب : 5 اثبات علمی نیاز بدن به هیدراته شدن (رساندن آبی کافی به بدن)

۳. برنامه روزانه آب

مزایای آب : 5 اثبات علمی نیاز بدن به هیدراته شدن (رساندن آبی کافی به بدن)

برای استفاده از این برنامه شما به IOS 8.0 یا بالاتر نیاز دارید و این برنامه سازگار با iPad، iPhone وiPod touch است. در باید این برنامه هدف خود را از نوشیدن آب تعیین کنید.

برنامه آب روزانه در تعیین مقدار آب مصرفی به طور منظم کمک می کند این نوع برنامه به یک نسخه از Android 4.2 و بالاتر نیاز دارد.

مزایای آب : 5 اثبات علمی نیاز بدن به هیدراته شدن (رساندن آبی کافی به بدن)

شما با وارد کردن آب مصرف شده با توجه به ظرف های موجود شروع می کنید. می توانید برای تلفن های موبایل تان هشداری تنظیم کنید تا به شما یادآوری کنند با توجه به برنامه ای که نصب کرده اید باید آب بنوشید. علاوه بر این، نمودار هایی را برای شما فراهم می کند تا پیشرفت خود را در یک دوره زمانی بررسی کنید!

مزایای آب : 5 اثبات علمی نیاز بدن به هیدراته شدن (رساندن آبی کافی به بدن)

چگونه می توان آب بیشتری مصرف کرد (و چرا باید آب بیشتری مصرف کرد)؟

“آب نیروی محرکه طبیعت است” – لئوناردو داوینچی

آیا شما یک راه واقعاً ساده برای بهبود سلامت و بهره وری بیشتر خود را می خواهید؟ در اینجا یک راه آسان برای سالم نگه داشتن خودتان وجود دارد که با توجه به برنامه ها، سالن های ورزشی و یا رژیم های غذایی انجام می شود.

آب بیشتری بنوشید

آنها می گویند بدن ما از 70٪ آب تشکیل شده است، بنابراین ما باید برای حفظ تعادل و سالم ماندن، مقدار آب لازم را در روز بنوشیم. اکثر ما می دانیم که باید آب بیشتری بنوشیم، ولی دلایل آن را نمی دانیم؟ در اینجا به شما برخی از مزایای مصرف آب را یادآوری می کنیم و راه های موجود برای مصرف بیشتر آب را بیان می کنیم.

بهره وری

اگر بدن خشک شود از بین می رود، این بدان معنی است که هر سلول دچار خشکی می شود و نمی تواند وظیفه مطلوبش را به درستی انجام دهد. از دست دادن آب بدن باعث خستگی می شود، که تأثیر مستقیم بر میزان انرژی و عملکرد شما خواهد داشت. در این حالت فقط سلول های بدن نیست که تحت تاثیر قرار می گیرند بلکه کمبود آب بدن بر مغز انسان نیز تاثیر می گذارد. از دست دادن آب بدن نیز می تواند موجب سردرد شود، که این یک عارضه معمول برای کارکنان اداری در هنگام بعد از ظهر می باشد. اگر شما سردرد زیادی دارید سعی کنید آب بیشتری بخورید، که این عمل به رفع سر درد های شما کمک می کند. اگر در یک روز آب لازم بدن را مصرف نکنید به مرور زمان دچار فرسودگی ذهنی می شوید. هیدراته کردن بدن می تواند به تمرکز بیشتر شما تاثیر بگذارد.

سلامتی

آب آشامیدنی از بسیاری جهات به سلامت ما کمک می کند. آب به دفع سموم و مواد زائد بدن ما کمک می کند. همچنین آب می تواند به هضم راحت تر غذا کمک کند. شنیده ها حاکی از آن است که مصرف آب می تواند خطر ابتلا به حملات قلبی و سرطان را کاهش دهد. آب آشامیدنی از کم آبی جلوگیری می کند، که می تواند سلول های منفی را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد. شما نمیتوانید انکار کنید که هر بار که یک لیوان آب مصرف میکنید، احساس شاد تر و سالم تری دارید.

همچنین بخوانید:  اگر شما نیز همیشه خسته اید، حتما این مطلب را بخوانید

زیبایی

مصرف آب فقط بر سلامتی و بهره وری بدن تاثیر نمی گذارد، می توانید جور دیگری به مصرف آب نگاه کنید. مصرف آب آشامیدنی به کاهش وزن کمک می کند. آب می تواند با بهبود سیستم گوارش شما، چربی ها را از بدن به طور موثر تر از بین می روند. همچنین اشتها را کاهش می دهد و تشنگی را که گاهی می تواند با گرسنگی اشتباه گرفته شود را از بین می برد. آب همچنین می تواند به زیبایی پوست و کاهش علائم پیری کمک کند.

اما مشکل ما این نیست که فواید صرف آب را به رسمیت نمی شناسیم، مشکل این است که یادمان نمی ماند که هر روز باید آب کافی بنوشیم. در اینجا چند راهنمایی برای ایجاد عادت آب آشامیدنی وجود دارد. توجه داشته باشید مقدار آب که هر فرد باید روزانه بخورید بستگی به سلامت جسمی، میزان تمرینات روزانه آنها دارد، چه در شرایط آب و هوایی گرم و یا در هوای سرد و چه در سایر عوامل (مانند حاملگی). لطفاً از یک متخصص پزشکی کمک بگیرید تا دریابید که روزانه چه مقدار آب باید بخورید.

1. یک هدف مشخص کن.

هدف خود را برای نوشیدن X مقدار آب در روز بنویسید. دلایل خود را بنویسید، البته شما همه مزایا مصرف آب را می خواهید اما انگیزه اصلی شما چیست؟ داشتن انگیزه یک راه عالی است وقتی که یک انگیزه دارید شور و شوق خودتان را حفظ می کنید.

2. تنظیم یادآورها

یادآوری ها را در تلفن یا تقویم خود بگذارید تا میزان مصرف آب روزانه تان را به شما یادآوری کند. شما نباید به یک باره مقدار زیادی آب بنوشید.

3. آن را طعم دار کنید.

بسیاری از مردم آب را بدون طعم می نوشند اما شما می توانید با اضافه کردن لیمو یا میوه های مرکب دیگر به آب طعم خوشایند تری بدهید.

4. پیگیری مصرف آب. اگر شما هر روز 8 لیوان آب بنوشید،

هر بار که یک لیوان بنوشید، یک نمودار ایجاد کنید. این ممکن است کودکانه باشد اما کارآمد است. شما باید یک نمودار۳۰ روزه برای مصرف آب آشامیدنی خود تهیه کنید و این کار را در روال روزمره خود قرار دهید.

5. یک بطری آب را همیشه همراه داشته باشید.

بهتر است همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید که در هر زمان نیاز به مصرف آب داشتید به راحتی آب بنوشید.

حالا که انگیزه لازم را دارید و فواید مصرف آب را می دانید برای مصرف آب لازم اراده کنید تا نتیجه سودآوری را به دست آورید!

شما حتی می توانید آب مورد نیاز خود را از این میوه های زیر تامین کنید:

21 منبع برای تامین آب مورد نیاز بدن

21 منبع برای تامین آب مورد نیاز بدن

نتیجه

آب برای به درستی کار کردن بدن لازم است. شما باید سعی خود را بکنید که بدنتان را به خوبی هیدراته نگه دارید. آب کافی و هیدراته کردن بدن می تواند به عملکرد فیزیکی بدن شما کمک کند و همچنین می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد و از سر درد جلوگیری کند و دمای بدن را به خوبی تنظیم کند.

اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی آب می نوشید تا از مزایای شگفت انگیز بهداشتی که آب می تواند داشته باشد لذت ببرید.

lifehack

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x