چگونه به زودی تسلیم نشویم و با انگیزه باشیم - پورتال رنگی

روانشناسی ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

چگونه با انگیزه باشیم و تسلیم نشویم؟

همه ما انها را احساس میکنیم. احساس شک، ترس، کمبود اعتماد به نفس و کمبود خودباوری. هر چیزی که هست، ما میخواهیم که در زندگی موفقیت کسب کنیم، مهم نیست که چقدر آن را میخواهیم، اما همیشه زمان هایی هست که به یک موقعیت چالش برانگیز برخورد میکنیم، انگیزه مان نابود میشود و احساس شکست میکنیم.

وقتی موقعیت های سخت شما را در جای خودتان نگه میدارد، به راهی نیاز دارید که در آن به پیش بروید، یاد بگیرید و بفهمید که در واقع چه چیزیست که شما را بی انگیزه میکند، ذهنیت شما چه چیزی راجع به طریقه برخورد شما با چالش ها میگوید و چگونه از انها یک فرد قوی و موفق بیرون بیایید.

در این مقاله یاد خواهید گرفت که گاهی اوقات زمان با انگیزه ترین افراد را هم به فکر تسلیم شدن وامیگذارد و این کاملا طبیعی است. لحظه ای که عمیقا میخواهیم تن به شکست بدهیم در واقع مهم ترین زمانیست که نباید شکست بخوریم.


بیشتر بخوانید:

تقویت انگیزه درونی با این روش ها


چه چیزی باعث میشود که به آسانی تسلیم شوید

درک کردن دلایل اینکه چرا تسلیم شدن بهترین راه به نظر می آید بسیار مهم است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا آدم ها میخواهند تسلیم شوند و هر کدام به سبب انگیزش های متفاوتی به وجود می آیند. اگرچه، در این زمینه تعدادی غریزه انسانی نقش دارند.

-عبرت را با شکست اشتباه گرفتن

قادر نبودن به دیدن موانع جاده برای درس گرفتن و به هر طریقی ادامه دادن

-مهم تر بودن درآمد از مسیر

تاکید بیشتری روی نتیجه نهایی قرار دادن و از دست دادن اهمیت اینکه چگونه به هدف نهایی میرسید و در طول مسیر رشد میکنید.

-دیدن شکست حتی قبل از اتفاق افتادنش

تخریب کردن خودتان به وسیله فکر کردن به اینکه موفقیت هرگز اتفاق نمی افتد. این پدیده معمولا به علت محدود بودن باور ها و کمبود اعتماد به نفس به وجود می اید.

-نداشتن نظم و انضباط

درک کردن اینکه رویاهایتان در عرض چند هفته به راحتی در آغوشتان نمی افتند در واقع کار سختی است و عزم جزم میخواهد.

-تطبیق نیافتن با تغییرات

نپذیرفتن تغییرات در طول مسیر، احساس نیاز رد کردن ایده ها، یا یافتن چیزهایی که قبلا تصور میکردید به طرز متفاوتی تکامل خواهند یافت، و آن را نشانه ای برای عملی نشدن تلقی کردن، همه شان نشان دهنده این هستند که پذیرای تغییرات و مسیر طبیعی تغییرات و حتی چیزی شگفت انگیز تر نیستید.

مردم اغلب میگویند که، لحظه ای که تقریبا تصمیم به شکست خوردن گرفتند، دقیقا لحظه ای بود که قبلش احساس شکست در درون را داشتند. اگرچه که بی انگیزگی، شکست و تسلیم شدن ناگوار احساس میشود، یک دلیلی برای آن هست: به این علت که عمیقا میدانید در برابر چیزی تسلیم میشوید که غیر ممکن نیست.

چرا باید دوبار در مورد تسلیم شدن فکر کنیم

قدرت با ذهنیت شما همسو میشود و به تناوب همراه کردن آنها، کلید نگه داشتن انگیزه ای است که هنگام سخت شدن ادامه دادن راه، به آن نیاز دارید. که به این دلیل مهم است که درک کنید چرا نباید منصرف و تسلیم شوید.

موفقیت آنی افسانه است

این یک حجم خشنودی لحظه ای است که این فریب را به وجود می آورد که هر کس هر آنچه را که میخواهد باید داشته باشد. مردم به دیگر افراد موفق نگاه میکنند و فرض میکنند که آنها یک شبه موفق شده اند، اما در حقیقت سخت کوشی و زمین خوردن بسیار برای رسیدن به جایگاهی که آنها رسیده اند، لازم است. مردم اغلب مسیر را نمیبینند و فقط مقصد را میبینند و عاشق این خیال و تصور میشوند که برای موفق شدن نیازی به سخت کوشی ندارند.

همچنین بخوانید:  لیست رفتارهای ارثی از پدر و مادر

متوجه شوید که این یک افسانه است، نترسید، چون در واقع مسیر جاییست که جادو در آن به کار خواهد افتاد و حتی هدف نهاییتان را شیرین تر میکند.

شاید راهبرد جدیدی لازم است

مردم خودشان را به طرز ناگواری قضاوت میکنند و گمان میکنند که لایق به دست آوردن چیزی که میخواهند نیستند. این مسئله به راحتی از طریق امتحان کردن راهبردهای دیگر قابل حل است. اغلب روی هدف نهایی تمرکز میکنند و گمان میکنند که تنها یک یا دو راه برای رسیدن به آن وجود دارد. در حقیقت بیش از صد راه برای رسیدن به آن وجود دارد که ذهن آنها به آن باز نشده. چشم اندازتان را وسیع کنید و تغییر دهید. راه دیگری هست که بتوانید از طریق آن به خواسته تان برسید و احساس بهتری کنید؟

همیشه از خودتان  پرسید ” اگر که”

احساس پشیمانی میتواند به سختی به شما ضربه بزند. “اگر به آن پایبند بودم چه؟ تا حالا توانسته بودم به دست بیاورم. اگر تسلیم نشده بودم چطور؟ زندگیم چقدر متفاوت می بود؟”

حال آنکه پشیمانی اولین چیزیست که نباید وقتتان را برایش تلف کنید، قبل از اینکه رویاهایتان را رها کنید، تصور کنید که چقدر زندگیتان میتواند تغییر کند و در طول یک، دو یا پنج سال میتوانید به کجا برسید.

اجازه ندهید که آینده شخصیتان بخاطر یک تصمیمی که در حال حاضر میگیرید، تاسف وار شود.

ممکن است درست قبل ازلحظه موفقیتتان دست از تلاش بکشید

اکثر اوقات، زمانیکه افراد تسلیم میشوند، دقیقا یک قدم با موفقیت فاصله دارند مانند این:

چرا تسلیم شدن اختیاری نیست؟ و چگونه با انگیزه باشیم؟

سخت ترین زمان ها یک پیشبرد برای شکست های بزرگ درونی هستند. اینگونه آن را تصور کنید که یک امتحان است برای اینکه مطمئن شوید دقیقا چه چیزی میخواهید.

بله تصمیم گرفتن، من همچنان آن را بیش از پیش میخواهم. شما احتمالا الان میگویید بله آن را به من واگذار کن که لایق آن هستم. بخاطر تمام کارهایی که تا به حال انجام داده ام و این زمانیست که تقریبا به وقوع میپیوندد. ادامه بده! تمام این به اعتمادی بستگی دارد که قرار است اثر کند.

دوباره و دوباره اتفاق می افتد

تابحال دیده اید که در مسیرهای بسیاری متوقف می شوید؟ به طور عادی، ذهنیت همیشگی و الگوهای فکریتان مکررا در سراسر زندگیتان ایستادگی میکنند تا وقتی که انها را شناسایی کرده و تغییر دهید. فکر نکنید که یک فرصت حرکت دیگر دارید، چون شما به احتمال زیاد همین الگو را دوباره تکرار خواهید کرد.

مهم است که با خودتان بنشینید، فکر کنید و انگیزه تسلیم شدنتان را کشف کنید. شاید ناخوشایند به نظر بیاید و احساس مقاومت در برابر این تمرین را داشته باشید. اما در واقع زمانیکه در راستای محدودیت های اعتقاداتتان تلاش میکنید، آنها واقعا به سرعت از ذهنتان خارج میشوند و اینکار باعث میشود موانع ذهنی را از ذهنتان خارج کنید، که نمیدانستید کجا در حال متوقف کردن شما هستند.

تقلا کردن مساوی با شکست نیست

ما مکررا به سمتی سوق داده شده ایم که باور کنیم تقلا و کوشش کردن چیزیست که باید از آن خجالت بکشیم. این یک جورایی یک اثر منفی از درون شخصیت ما، و توانایی حرکت در دنیا است. من اینجا هستم که به شما بگویم اینطور نیست. هیچ وقت راجع به اوقات سخت، به عنوان شکست فکر نکنید. در واقع، فقط کلمه شکست را از دایره لغاتتان حذف کنید. راجع به اینکه دیگران چه فکری میکنند دیگر اهمیت ندهید و فقط این را بدانید و باور کنید که شما لایق برنده بیرون آمدن از آن در پایان هستید.

همچنین بخوانید:  چرا برخی افراد علاقه و میل شدیدی به خوردن شیرینی دارند؟

همچنین تقلا کردن باعث ساخت شخصیت میشود. تقلا کردن وجود دارد که به شما خدمت کند. کمک کند چیز جدیدی یاد بگیرید تا در آینده از آن استفاده کنید. تصور نکنید که تقلا کردن امری منفیست، به آن به چشم یک موهبت در طول مسیرتان نگاه کنید تا به موفقیت برسید.

چگونه با انگیزه بمانیم؟

چیزی که مردم در زمان تسلیم شدن میخواهند فراموش کنند این است که شکست هیچ چیزی را درست نمیکند. شاید برای یک لحظه تسلیم شدن باعث احساس راحتی در شما شود، چون دیگر مجبور نیستید با آن چالش روبه رو شوید. اما رضایت زودگذر خواهد بود.

چه درحال ترک کردن سیگار باشید، چه در حال ترک کردن نوشیدنی ها یا هر عادت بد دیگری، یا اگر در حال کسب هدفتان هستید، بدبختی که در حال تجربه کردنش بوده اید، برخواهد گشت، به هر طریقی، اگر در حساس ترین لحظه انتخاب کنید که تسلیم شوید.

چالش واقعی که در این لحظه احساس میکنید ضعف خودتان است که به شکل فیزیکی ظاهر میشود. وقتی میپذیرید که ارزشمند، یا به اندازه کافی خوب نیستید، ذهنیتی است که نگه خواهید داشت.

مهم نیست که در حال مواجه با چه چالشی هستید (کار باشد یا یک نقش)، اما شما با حفظ مثبت اندیشی و فداکاریتان و قدرت خواهید یافت و درگیر خواهید شد، چون شما مشکل اصلی را نشان نداده اید: خودتان.

چالش اصلی را یک صخره بزرگ در مقابلتان تصور کنید.

چرا تسلیم شدن اختیاری نیست؟ و چگونه با انگیزه باشیم؟

اگر تصمیم بگیرید که تسلیم شوید اطراف سنگ تلاش میکنید تا فقط آن را دور بزنید.

چرا تسلیم شدن اختیاری نیست؟ و چگونه با انگیزه باشیم؟

ولی سریع ترین راه برای غلبه بر آن، شکستن و مستقیم از داخلش رد شدن است.

چرا تسلیم شدن اختیاری نیست؟ و چگونه با انگیزه باشیم؟

ضعف هایتان هم همینگونه هستند. میتوانید به تنظیم کردن زندگیتان برای دربرداشتن ترس هایتان ادامه دهید. (به عنوان مثال دنبال شغل گشتن، دیگر دنبال کار نمیگردید چون پذیرفته اید که هیچ وقت موفق نمیشوید.) یا میتوانید به درخواست نامه فرستادن ادامه دهید و برای پیگیری و برنامه ریزی کردن برای مصاحبه ها تماس بگیرید.

مهم نیست که چالش چقدر بزرگ است، از پا درآوردن آن اجباریست.

برای بدرستی با انگیزه ماندن، مهم نیست که چالش چقدر بزرگ است، شما یاد گرفته اید که چگونه آن را نابود کنید

چرا تسلیم شدن اختیاری نیست؟ و چگونه با انگیزه باشیم؟

برای به خوبی غلبه کردن بر ضعف هایتان، نیاز دارید که آنها را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و قطعه به قطعه با آنها مواجه شوید.

چرا تسلیم شدن اختیاری نیست؟ و چگونه با انگیزه باشیم؟

هم اکنون شاید غیر ممکن به نظر بیاید. شاید اینگونه به نظر برسد که سخت ترین چیزیست که باید با آن مواجه شوید. اما به یاد داشته باشید که هر چند وقت یکبار آستانه تحملتان تغییر میکند.

در قسمت پایین تعدادی عنوان هست که میتواند در زمینه برداشتن اولین قدم ها برای بالا نگه داشتن سرتان و انتخاب بهترین ها کمک کند.

1-کمبود هایتان را کشف کنید.

مهم نیست چالشی که با آن مواجه میشوید چیست، اما دلیلی وجود دارد که آن را برایتان چالش برانگیز کرده است. اگر مسئله کار است، به چه دلیل استخدام نمیشوید؟ به لیست شغل ها و توانایی هایی که لازم است برگردید و نقطه اشتراکی را پیدا کنید که در تجربه هایتان وجود ندارد. لیست شده نیست چون این کار را انجام نداده اید؟ اگر اینکار را نکرده اید، روی چیزی کار کنید که این مهارت را به شما بدهد. چه یک دوره آموزشی آنلاین یا یک پروژه داوطلبی باشد، کاری را انجام دهید که شما را به سمت کاندید مناسب شدن سوق دهد.

همچنین بخوانید:  گاهی علت پرخوری روانی است

2-صبور باشید

هیچ کس یک شبه مدیر عامل نشده است. اگر رویاهای بزرگی دارید، کار های بزرگی در راه دارید که برای رسیدن به رویاهایتان مجبورید انجام دهید. وقت گذاشتن برای اجرا کردن بهترین حرکت خوب است، اما از کنار آن گذشتن، چون چالش برانگیز است خوب نیست.


بیشتر بخوانید:

تضمین موفقیت با صبر کردن


3-برای هر موفقیت کوچکی به خودتان افتخار کنید.

تابحال متوجه شده اید که یک شکست کوچک، میتواند برای چند روز احساس سنگینی بدهد؟ چه خودمان را یک فرد دراماتیک به حساب بیاوریم یا نیاوریم، اهمیتی ندارد وقتی خودمان را مجرم میدانیم. اما وقتی قدم های کوچکی در راه کسب هدفمان برمیداریم، به نظر نمیاید که به خودمان احترام زیادی بگذاریم.

وقتی نمیتوانیم برای موفقیت های کوچک به خودمان محبت کنیم، انگیزه مان کاهش میابد و به دست آوردن هدف هایمان به شدت سخت تر میشود.

به یاد داشته باشید که شما اولین نفری نیستید که این احساس را دارید

وقتی در زندگیمان به انتخاب ها و موقعیت های سخت برخورد میکنیم، فراموش میکنیم که اولین و آخرین و تنها فردی نیستیم که این احساس را داریم. همه به موقعیت های سخت برخورد میکنیم. چه تصمیم گرفتن برای پایان یک رابطه باشد، تغییر شغل باشد، به یک مکان جدید نقل مکان کردن باشد، یا پشت سر گذاشتن دوستانمان باشد، همه با آنها مواجه میشویم. پس خالت نکشید که احساساتتان را با صدای بلند به خانواده و دوستانتان بگویید. شاید آنها قادر باشند توصیه هایی را به شما پیشنهاد دهند که تابحال به آنها فکر نکرده اید.

5-به یاد داشته باشید که به عنوان یک انسان فقط زمانی پیشرفت میکنید که با مشکلات مواجه شوید.

ما شخصیتمان را در موقعیت های سخت میسازیم. جمله زیبای “چیزی که مرا نکشد قوی ترم خواهد ساخت” حقیقت دارد. وقتی با موقعیتی چالش برانگیز مواجه میشویم، از آن چیزی یاد میگیریم. صرف نظر از نتیجه، فرصت ها را برای یادگیری و پیشرفت شخصی دریابید.

6-به یاد داشته باشید که حق انتخاب دارید.

مهم نیست چالشی که با آن مواجه میشوید ممکن است چقدر سخت باشد، یکی از بهترین چیزهایی که میتوانید روی آن تمرکز کنید این است که میدانید انتخاب دارید. فقط شما میتوانید تصمیم بگیرید که چگونه یک موقعیت را کنترل کنید و قدم بردارید. همچنین فقط شما میتوانید تصمیم بگیرید که قدم بعدی را چگونه بردارید. شما قدرت این را دارید که در راه خودتان بمانید و از مخمصه خارج شوید. به خودتان اجازه دهید که با انگیزه بمانید، به وسیله انتخاب کردن با انگیزه ماندن. خودتان انتخاب کنید که به موانع به چشم درس، نگاه کنید. از خودتان بپرسید، این مسئله سعی دارد چه چیزی را به من نشان دهد. چه چیزی برای من خواهد آورد. در بیشتر موارد، آنها مسیری به شما نشان میدهند که تابحال آن را به حساب نیاورده اید.

به آن اعتماد کن و به رفتن ادامه بده.

lifehack


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of