» آیا بازی های رایانه ای باعث پرخاشگری و تجاوز می شوند؟

زندگی سالم ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

تاثیر بازی های رایانه ای بر خشونت، پرخاشگری و تجاوز

آیا بازی های ویدیویی باعث پرخاشگری و تجاوز می شوند؟

بازی های ویدیویی خشونت بار به پرخاشگری بلند مدت در بزرگسالان مرتبط نیست

تحقیقات علمی  به شدت به این موضوع تقسیم شده است که آیا بازی های ویدیویی خشن عامل کلیدی در افزایش خشونت انسان هستند یا خیر.

تاثیر طولانی مدت بازی های ویدیویی بر روی مردم همواره موضوع بحث بوده است. یک تحقیق جدید که توسط موسسه ماکس پلانک برای توسعه انسانی و کلینیک دانشگاه هامبورگ Ettenderf در آلمان انجام شد نشان داد که بازی ویدیویی خشن برای دوره های طولانی مدت باعث پرخاشگری بزرگسالان نمی شود.

این مقاله که در نشریه روان پزشکی مولکولی چاپ شد اولین مطالعه ای است که برای بررسی اثرات بلند مدت این بازی های ویدیویی انجام شده است. این مقاله نگرانی فزاینده جامعه آمریکایی را تایید می کند که چنین سرگرمی هایی ممکن است تجاوز را ترویج کرده یا همدلی را در بازیکنان خود کاهش دهد. و با توجه به محبوبیت این بازی ها تاثیر روان شناختی آنها یک مساله فوری برای جامعه بزرگ است.

برای این مطالعه 77 شرکت کننده انتخاب شدند و به سه گروه تقسیم شدند . گروه خشن 25 بازی ویدیویی از بازی Grand Theft v را به مدت دو ماه در یک کنسول بازی پلی استیشن 3 بازی کرد. در حالی که تیم کنترل فعال، 24 بازی در بازی شبیه سازی بدون خشونت سیمز3، در یک کنسول مشابه بازی کرد. یک گروه کنترل غیر فعال، 28 بازی ویدیویی را به مدت دو ماه انجام داد. به گروه ها دستور داده شد که این بازی ها را حداقل 30 دقیقه در روز انجام دهند.

همچنین بخوانید:  علت عرق کردن در خواب را بشناسید

سطوح اضطراب، حالت پرخاشگری، همدلی شایستگی های بین فردی و تکانشگری (کسی که بدون فکر قبلی عمل کند) در شرکت کنندگان قبل و بعد از دو ماه با کمک پرسشنامه ها و ارزیابی رفتاری کامپیوتری اندازه گیری شدند.

پس از بررسی، محققان قادر به یافتن هر گونه اثر منفی مرتبط با متغیرهای ارزیابی نشدند. تنها 3 تست از 208 آزمایش آماری انجام شد. اما این رقم به عنوان حداقل 10 اثر قابل توجه صرفا به صورت شانس پیش بینی شده بود.

نویسنده اصلی سیمون کوهن می گوید : “ما اثرات منفی مرتبط در واکنش به بازی های ویدیویی خشن پیدا نکردیم. حقیقت این است که ما دامنه های چندگانه را مورد ارزیابی قرار دادیم و تاثیری در هیچ کدام از آنها پیدا نکردیم. این مطالعه کامل ترین روش در این زمینه است.”

دو ماه پس از اینکه شرکت کنندگان بازی های ویدیویی روزانه را متوقف کردند هنوز هیچ تفاوتی در سطح پرخاشگری  با هر کدام از دیگر متغیرها وجود نداشت.

تفاوت در چگونگی انجام تحقیقات در این زمینه ممکن است مشهود باشد. این مطالعه استدلال می کند که تحلیل های تجربی کوتاه مدت دیگر نتوانست نتایج ثابت را تکرار کند. همچنین اشاره کرد که اگر بازی های ویدیویی باعث پرخاشگری می شود اغلب کوتاه است و نه نماینده جامعه.

کوهن اضافه کرد: “انجمن روانشناسان آمریکا اخیرا یافته های قبلی را در مورد بازی های ویدیویی خشن خلاصه کرده است که نشان می دهد که آنها عامل خطر برای نتایج نامطلوب از جمله افزایش پرخاشگری و کاهش همدلی هستند”.

کوهن همچنین گفت: “مطالعات مشابهی باید در آینده با استفاده از کودکان به عنوان شرکت کننده انجام شود”.

همچنین بخوانید:  آیا به اندازه کافی آب می نوشید ؟

medicaldaily

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x