لیست سوالات برای تشخیص بیمار روانی

روانشناسی ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ۳ دیدگاه

لیست سوالات برای تشخیص بیمار روانی

اگر در پوست خود نمی گنجید تا بفهمید درست فکر می کردید و شخص خاصی (شاید همسر سابقتان) یک بیمار روانیست، ابزار آن دست ماست. در زیر فهرستی از نشانه های ابتلا به بیماری های روانی آورده شده است که از آن به عنوان بهترین تشخیص دهنده ی احتمال رفتار خشونت آمیز موجود نام برده می شود. این لیست در دهه ی هفتاد میلادی توسط روانشناسی از کانادا به نام “رابرت هیر” طراحی شده است.

قبل از اینکه روی لیست شیرجه بزنید، توجه داشته باشید، به هیچ وجه به ضمانت این لیست به کسی برچسب نزنید، نه خودتان و نه دیگران (ای کاش میشد).


بیشتر بخوانید:

تفاوت بین سلامت روانی و بیماری روانی

برای سلامت روان و شاد بودن چه کنیم؟

بیماری روانی در افراد باهوش را بشناسید

چرا سفر کردن برای سلامت روان خوب است؟


خواهشمندیم این لیست را فقط به عنوان سرگرمی مطالعه کنید. نحوه ی انجام تست اینگونه است، برای هر سؤال سه گزینه وجود دارد، صفر امتیاز برای هرگز، یک امتیاز برای گاهی اوقات و دو امتیاز برای همواره. مجموع این امتیازات عددی مابین ۰ تا ۴۰ خواهد بود و کسی که امتیازش سی به بالا باشد، احتمالا یک بیمار روانیست.

لیست سوالات برای تشخیص بیمار روانی

این شما و این هم فهرست دلخواهتان

۱. آیا به چرب زبانی افراطی و ادا و اطوارهای تخیلی عادت دارید؟
۲. حرمت نفستان ماوراء الطبیعیست؟
۳. برای انجام کارهایتان نیاز به یادآوری انگیزه هایتان دارید؟
۴. بی دلیل دروغ می گویید؟
۵. اهل کلاهبرداری و فریب هستید؟
۶. دچار پشیمانی و احساس گناه پس از انجام کار اشتباه نمی شوید؟
۷. دچار احساسات و عواطف زودگذر می شوید؟

۸. سنگدلید؟ یا احساس دلسوزی از دلتان رخت بربسته است؟
۹. انگل جامعه هستید؟
۱۰. کنترلی روی رفتارتان ندارید؟

۱۱. دچار بی بند و باری جنسی هستید؟
۱۲. در کودکی مشکلات رفتاری داشتید؟
۱۳. اهداف بلند و واقع گرایانه ندارید؟
۱۴. غالبا بدون فکر عمل می کنید؟
۱۵. وظیفه شناس نیستید؟
۱۶. مسئولیت اعمال و رفتارتان را نمی پذیرید؟
۱۷. روابط عاشقانه ی کوتاه مدت بسیار زیادی داشته اید؟
۱۸. در نوجوانی اعمال مجرمانه مرتکب شده اید؟
۱۹. از خود مهارتهای مجرمانه بروز می دهید؟
۲۰. خدای نکرده پس از آزادی از زندان به اعمال مجرمانه ی خود ادامه داده اید؟

چه ربطی دارد، گاهی اوقات یک سال آزگار از رابطه تان با یک شخص می گذرد و تازه می فهمید که وی تمام ویژگیهای بالا را با خود به همراه دارد، دانستن نشانه های بیماری روانی برای تصمیم گیری در مورد روابط بین فردی اهمیت بسیار بالایی دارد. در یک مطالعه هم به دونالد ترامپ و هم به هیلاری کلینتون امتیاز بسیار بالایی در این آزمون نسبت داده شد. البته این موضوع با اینکه در مورد عادی ترسناک به نظر می رسد، شاید برای یک رئیس چیز بدی نباشد. توجه داشته باشید که این فهرست برای استفاده ی روانکاوان و روانشناسان و مشاوران طراحی شده است، و استفاده ی شخصی از آن و خدای نکرده دریافت نتایج گمراه کننده می تواند صدمات جبران ناپذیری به زندگی شخصیتان وارد کند.

به چه کسی بیمار روانی می گویند؟

بیماری روانی به گروهی از بیماریها گفته می‌شود که با تأثیر بر تفکر و رفتار باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا یا ایجاد ناتوانی در وی می‌شوند. علت بیماری‌های روانی به خوبی شناخته نشده است ولی آنچه مسلم است این است که عوامل ژنتیک، استرس‌های مختلف و نوع تعامل فرد با دیگران در ایجاد یا بروز آنها مؤثر است. افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا از جمله این اختلالات هستند.

زنگی رنگی با پورتال رنگی

3
دیدگاه بگذارید

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
غزاله

سلام به نظر بنده شخصی که این لیست و تهیه کرده بهتر است در اولین فرصت خودش را به یک روانشناس نشان دهد چرا که تمامی پرسشها به صورت کاملا منفی پرسیده شده به طوری که اگر به سوال شماره ۱۵ نگاه کنید شما هر جوابی به سوال بدهید همان منفی می باشد …… وظیفه شناس نیستید ؟ جواب ها = همواره وظیفه شناس نیستم – هرگز وظیفه شناس نیستم – گاهی اوقات وظیفه شناس نیستم …..

آلین

خیلی از آدم ها درجات کمی از اختلال دارند ولی چون شدید نیست نه دستگیر میشن ، نه دکتر اونها رو ویزیت می‌کنه. اما زندگی با اونها واقعاً سخته. حتی در محیط کار هم نمیشه تحملشون کرد. یکدفعه شاد میشن و میخندن. گاهی ناراحتن، بعضی اوقات بی دلیل گریه میکنن. من روان شناس نیستم ، اما اگر خانواده ها مرتب با مشاورین روان شناس مشورت کنند میتونن بچه های شادتر و سالم تری تربیت کنند.از مشاور هر سوالی میشه پرسید و راهنمایی خواست.

لیلا

دقیقا موافقم ما هم از این همکارهای دوقطبی داریم وااااقعا عذاب آورند