چرا سفر کردن برای سلامت روان خوب است؟ - پورتال رنگی

روانشناسی ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

چرا سفر کردن برای سلامت روان خوب است؟

چرا سفر کردن برای سلامت روان خوب است؟

فواید سفر برای سلامت روح و روان

سفر کردن راه عالی برای جوان سازی ذهنتان است. بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، به تنهایی به تور “یک هفته ای بودجه” اسکاندیناوی رفتم. شاید بتوان گفت که من در آن سفر بیشتر از 4 سال دانشگاه بالغ شدم و این بخاطر روبه رو شدن با افراد و موقعیت های نا آشنا صورت گرفت که از طریق مقابله با اضطراب اجتماعی که درگیر آن بودم کمک کرد. تور گروهی ما از همه کشورها بودند: استرالیا، نیوزلند، جنوب آفریقا، ژاپن و غیره.

بعنوان تور”بودجه” ما مجبور بودیم که در یک کابین و هتل های کوچک بخوابیم و گاهی با کمک یکدیگر وعده های غذایی مان را بپزیم و در بیرون ظرف هایمان را بشوییم. بدترین وقت زمانی بود که در قله ای در نروژ از شدت آنفولانزا معده درد شدم و مجبور شدم در نیمه شب تابستانی قطبی که خورشید در آسمان بود، چند صد متری پیاده برگردم، در حالی که بادهای سرد قطبی در میان صخره ها و تپه ها و دشت های پوشیده از گلسنگ می وزید، درد را تحمل کنم و در حمامی خارج از کابین کوچکم استفراغ کنم. با این حال، این تجربه مرا برای داشتن چیزهای کوچک سپاسگزار کرد؛ مثل داشتن حمام در داخل خانه یا قادر بودن به نگهداری از وعده غذای خودت.


بیشتر بخوانید:

آیا سفر در زمان امکان پذیر است؟

لیست داروهای مورد نیاز در سفر چیست؟


من همچنین هنرهای مجلل و شگفت انگیز معماری، منظره های دریایی و تاریخ را دیدم و خوردن تازه ترین غذاهای دریایی را تجربه کردم. هنوز سوپی که در مرز فنلاند خوردم را به یاد دارم که از گوشت گوزن شمالی بود، خوشمزه ترین سوپی بود که تاکنون خوردم. پس از آن بود که فهمیدم چرا برخی از استرالیایی ها سنت فرهنگی کار موقت را برای نصف سال انجام می دهند و پول پس انداز می کنند تا آن را صرف سفر کردن در نیمه دیگر سال کنند؛ (بعبارتی در سفر زندگی می کنند).

حال آنکه در عمل پول، سلامتی، شغل و تعهد خانوادگی اهمیت دارد و بر توانایی سفر کردن افراد اثر می گذارد. هر زمان که مقدور باشد سفر کردن با ارزش است. گاهی هدف زندگی روزانه ما نادیده گرفته می شود. شایعاتی درباره امریکایی ها هست که اغلب هر نوع تعطیلات در طول سال را کاهش می دهند و مایلند که کار بیشتری انجام دهند. مقالات و مطالعات زیادی اهمیت روانی سفر را بررسی کرده اند. سفر کردن کارایی های سودمند چندگانه ای دارد. سفر روزمرگی زندگیتان را بر هم می زند و چیز های تازه و نو را به مغز شما معرفی می کند که شناخت و بازسازی این مسیر را بهتر می کند. شما مجبورید که درباره نحوه ارتباط برقرار کردن با همسایه های جدیدتان، الگوهای جدید حمل و نقل،   سنت ها و قوانین جدید فکر کنید.

در وهله اول، این قبیل تغییرات می تواند استرس زا و کلافه کننده باشند، دقیقا مانند همه افرادی که با ناراحتی های جزیی مثل استفاده کردن از مستراح های مختلف و یا پس گرفتن پول خرد باقی مانده از یک اسکناس درشت، این ناراحتی را تجربه کرده اند. اما سرانجام ذهنتان اهمیت آن را درک خواهد کرد. طبق مقاله آتلانتیک “برنت کرن” درک و فهم قابل تغییر و منعطف، به اعصاب تحریک شده کمک می کند، و این قدرت خلاق همچنان ادامه میابد تا زمانی که فرد به خانه اش بازمیگردد ونیز به نوآوری  در محل کارش منجر می شود. سفر همچنین به رشد بین فردی،  افراد کمک می کند: دیدن و برخورد داشتن با افراد مختلف و فرهنگ هایشان چه از لحاظ فردی و چه بعنوان یک انسان شما را نسبت به راه های ناشناخته زندگی که با آن برخورد می کنید، بردبارتر و منعطف تر می کند. احساس یکدلی در شما افزایش پیدا می کند و با کمک آن احساس بهتری در بحث و گفتگو با اعضای خانواده خواهید داشت. همچنین شما یاد می گیرید که قدردان چیز هایی که در شرایط سخت بدست آوردید باشید و این لذت بردن را در خانه نیز ادامه دهید شبیه لذت بردن از خوردن یک غذای لذیذ و یا لذت بردن از یک سبک جدید موزیک.


بیشتر بخوانید:

تفاوت بین سلامت روانی و بیماری روانی

برای سلامت روان و شاد بودن چه کنیم؟

بیماری روانی در افراد باهوش را بشناسید

چرا سفر کردن برای سلامت روان خوب است؟


سفر می تواند باعث یک نوع رهایی از تنش ها در هنگام برگشت به خانه را بدنبال داشته باشد؛ تحت اللفظی می شود گفت فرار: جایی که شما می توانید بر روی شادیتان متمرکز شوید و خیلی سریع به کاهش دادن هورمون استرستان کمک کنید، و خودتان به این شیوه تغییر، خوش آمد بگویید.

حتی هنگامی که به محیط پر استرس خانه باز میگردید، خاطرات رمز گذاری شده از سفرکه در “فضای ذن” فضای استراحت و تفکر باقی می ماند و شما میتوانید هر زمان که نیاز دارید، آنها را مرور کنید. تکنیک های توجه و آگاهی اغلب پیشنهاد می شود به این صورت که به خاطرات زیبا یا آرام رجوع کنید این کار به شما کمک می کند که آرامش و تعادلتان را در هر جایی که هستید، بازیابید. بطور کلی سفر راهی است که هر چند موقت، زندگی را فقط به خاطر خودش زندگی می کنیم، به دور از کارها و مسولیت های پر زحمت روزانه و روتین.

سفر به رشد فردی کمک می کند و همینطور می تواند برای خلق و خوی، هوش و فهم نیز مفید باشد. اگر شما توانایی گنجاندن سفری در برنامه کاریتان دارید، پس به هر قیمتی که شده آن را انجام  دهید.

psychologytoday

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of