29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند - پورتال رنگی

سرطان ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

29 مورد که باور دارید سبب ابتلا به سرطان می شوند، اما حقیقت ندارد.

روزانه مواردی را می شنوید که به نظر کشنده می آیند. امروز متوجه خواهید شد چیز هایی که قبلا فکر می کردید کشنده هستند، در واقع بی ضرر هستند.


بیشتر بخوانید:

چرا اچ پی وی باعث سرطان می شود؟

نقش مهم ویتامین C در پیشگیری از سرطان خون

روش جدید درمان سرطان با عوارض کمتر از شیمی درمانی و رادیوتراپی

سلول های سرطانی ریه چطور خودشان را از شیمی درمانی پنهان می کنند؟


1-بطری آب پلاستیکی

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

در سال 2000، شما ممکن است خوانده باشید که پلاستیک حاوی دی اتیل هگزیل آدیتات (DEHA)، یک عامل سرطان زا است. با توجه به گفته های انجمن سرطان آمریکا، DEHA همیشه در ساخت بطری های پلاستیکی مورد استفاده قرار نمیگیرد و حتی اگر این چنین باشد، اداره حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) می گوید: “منطقی نیست که DEHA  را سرطان زا تلقی کنیم”. بدین منظور، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) ،  DEHA را به عنوان یک سرطان زا توصیف نمی کند.

2-ظروف پلاستیکی مخصوص مایکروویو

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

از حدود سال 2002 به بعد، مردم دچار تصوری غلط درمورد ظروف پلاستیکی مایکروویو و بسته بندی های پلاستیکی شدند و باور دارند که این ظروف، مواد شیمیایی سرطان زا را وارد غذا می کند. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) غذاهایی با بسته بندی پلاستیکی  را به شدت کنترل می کند و مواردی را که “امن در مایکروویو” نامیده می شوند را تصویب می کند. این به این معنی است که پلاستیک عاری از DEHA و دیوکسین است.


بیشتر بخوانید:

5 بیماری خطرناک مایکروویو


3-پخت و پز با مایکروویو

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

به گفته ACS : برخی افراد هنوزهم به مایکروویو ها مشکوک هستند، آن ها معتقدند که روش پخت و پزبا مایکروویو  مواد غذایی  را رادیواکتیو می کند. این گروه توضیح می دهد: “اجاق های مایکروویو می توانند غذا بپزند، و ساختار شیمیایی یا مولکولی غذا ها را تغییر نمی دهند.”

شخصی که به این موضوع مشکوک است سوال می پرسد که آیا تابش مایکروویو، اشعه را منتشر نمی کند؟؟

جواب منفی است، در اصل اجاق های مایکروویو طوری طراحی شده اند که، اشعه ها تنها درون خود اجاق وجود دارند. و اگر با توجه به دستورالعمل ها از مایکروویو ها استفاده شود، دیگر خطری سلامتی افراد را تهدید نمی کند.


بیشتر بخوانید:

اشتباهات در استفاده از مایکروویو


4-دستمال مرطوب

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

دستمال مرطوب ها، لباس های شما را لطیف تر می کنند اما در عین حال شما را به سرطان مبتلا می کنند…یه لحظه، چی؟؟؟ البته که نه. دستمال های بدون بو بی ضرر هستند، اما نمونه های معطر آن ممکن است حاوی یک ماده سمی باشند. مشکل این است که کمیسیون تجارت فدرال مستلزم به شناسایی رایحه نیست. اگر در این مورد نگران هستید، از دستمال های بدون بو استفاده کنید، یا از برند هایی که عناصر رایحه را افشا می کنند استفاده کنید.به عنوان مثال،  برند “نسل هفتم” فقط از روغن های ضروری استفاده می کند.

5-شکر

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

شکر ضرر های زیادی به بدن شما می رساند، اما سرطان زا نیست. البته علیرغم تحقیقات، این موضوع درست است که سلول های سرطانی قند خون بیشتری را نسبت به سلول های طبیعی مصرف می کنند. طبق گفته Anton Bilchik، MD، رئیس تحقیقات پزشکی و تحقیقات گوارش در موسسه سرطان جان وین در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در واقع شما نیاز به مقداری قند در رژیم غذایی خود دارید، زیرا برای سیستم ایمنی بدن لازم است. زین پس به راحتی این افسانه درباره سرطان و به ویژه سرطان سینه را نادیده بگیرید.

6-شیرین کننده های مصنوعی

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

در حالی که برخی تحقیقات اولیه ارتباط بین شیرین کننده های مصنوعی و سرطان مثانه را در حیوانات آزمایشگاهی یافتند، موسسه ملی سرطان گزارش داد که تحقیقات بیشتر، این یافته ها را تکذیب می کند. با این حال، هر کس می تواند از خوردن مواد شیرین لذت ببرد: شیرین کننده های مصنوعی می توانند به سلامتی شما در رابطه با نارسایی متابولیسم، افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، فشار خون بالا و بیماری های قلبی آسیب برسانند.

همچنین بخوانید:  9 علامت خطرناک سرطان مغز استخوان

7-مارشمالوو های لاکی چارمز

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

لاکی چارمز ها دارای لیست جالب از مواد تشکیل دهنده، از جمله trisodium فسفات (aka tribasic sodium phosphate، TSP) است. این  مواد در بسیاری از اقلام غذایی یافت می شوند و همچنین در تمیز کننده محصولات و رنگ نوشیدنی ها. TSP یک عامل نیتروژن شبیه به سودا است. مقادیر مواد تشکیل دهنده لاکی چارمز ها (و سایر غذاها) بسیار کم است و تهدیدی برای سرطان وجود ندارد.

8- آب نبات چوبی ها

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

ممکن است شنیده باشید که رگه های آبنبات حاوی دی اکسید تیتانیومِ خطرناک است – اما این فقط یک رنگدانه است که باعث می شود آب نبات (و همچنین کرم ضد آفتاب و خمیر دندان) درخشان باشند. دی اکسید تیتانیوم سرطان زا نیست.

9-نوتلا

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

هرگاه که والدین اخباری در مورد سرطان زا بودن نوتلا می شنوند (چه در مورد استفاده برای فرزندان شان و چه خودشان، فرقی نمی کند) دچار وحشت و هراس می شوند. همگی یک نفس عمیق بکشید، نوتلا حاوی روغن نخل است که هنگام گرم شدن در حدود 400 درجه فارنهایت می تواند سرطانی باشد. همچنین سازندگان نوتلا به صراحت اعلام کرده اند که آن ها هرگز محصولات خود را به آن درجه گرم نمی کنند، با این حال نوتلا آن طور که فکر می کنید هم سالم نیست.

10- موم روی سیب

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

شما اغلب می بینید که سیب با موم پوشیده شده است – این به منظور افزایش عمر مفید و جذاب کردن میوه ها می باشد. اگر چه بعضی ها ادعا می کنند که موم سرطان زا است، اما مطمئنا این گونه نیست. در حالی که برخی از نگرانی های معتبر در مورد آفت کش های سرطان زا وجود دارد که ممکن است در زیر موم به دام افتاده باشند، شما می توانید با شستن میوه ها با آب و از بین بردن  آنها با یک برس نرم، به این مشکل غلبه کنید. و یا  این که سیب های ارغوانی را انتخاب کنید که کمتر احتمال دارد با سموم شیمیایی  درگیر شده باشند.

11- چاپ استیک های یک بار مصرف

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

در حدود سال 2005، یک شایعه اینترنتی شروع به گردش کرد که چاپ استیک های یکبار مصرف حاوی مواد سرطان زا از جمله دی اکسید گوگرد هستند. باید بدانید که: دی اکسید گوگرد سرطان زا نیست. اما اگر خودتان نمی خواهید که دی اکسید گوگرد مصرف کنید (مثلا به آن حساسیت دارید) می توانید از چاپ استیک های قابل استفاده مجدد یا چنگال استفاده کنید.

12-آب یخ

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

یک شایعه بزرگ دیگر این بود که: نوشیدن آب یخ پس از هر وعده غذایی سبب ابتلا به سرطان می شود، در حالی که این گونه نیست. یک ایمیل ادعا می کند که: آب سرد فرآیند هضم را مختل می کند و… به نوعی سبب سرطان می شود. گاهی اوقات بهتر است کلید حذف را بزنید. هیچ تحقیقی در این زمینه وجود ندارد که این ادعای احمقانه را تایید کند.مسئله بزرگ تر این است که مردم آب کافی ندارند.

13-بیش از حد جوشیدن آب

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

ظاهرا اگر آب به مدت طولانی بجوشد، ترکیبات شیمیایی سرطان زایی  از جمله آرسنیک به وجود می آورد. واقعیت این است که با جوشش بیشتر آب، این خطر رفع می شود.

14- روشن کردن تهویه هوا (کولر) در ماشین

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

ادعا می شود که، روشن کردن تهویه کننده هوا بعد از این که ماشین خود را روشن کرده اید، بنزین، یک عامل سرطان زا را وارد فضا می کند، در حالی که این گونه نیست، در اصل هیچ گونه تحقیقاتی در این زمینه وجود ندارد که ثابت کند ماشین ها بنزین را وارد سیستم تهویه کننده هوا می کنند.

15-سیگارهای الکترونیکی

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

اگر چه چند سال پیش یک تحقیق در ژاپن نشان داد سیگار الکترونیک حاوی مواد سرطان زا بیشتر از سیگارهای دارای تنباکو است، اما نگران نباشید: به نظر می رسد این مطالعه کاملا ناقص بوده است. در فوریه سال 2017، سرویس سلامت ملی ایالات متحده آمریکا، یک مطالعه را مطرح کرد که نشان می دهد استفاده از سیگار الکترونیکی بسیار امن تر از مصرف سیگار حاوی تنباکو است.

همچنین بخوانید:  رابطه سرطان پوست با تعداد خال های بدن

اگر تصمیم بگیرید این جایگزین را برای سیگار کشیدن امتحان کنید، عوارض جانبی سیگار های الکترونیکی را در مد نظر بگیرید.

16-پر کردن دندان

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

هر حفره ای که تا به حال توسط دندان پزشک در دهان شما پر شده است احتمالا جیوه در آنها وجود داشته است. جیوه بیش از حد می تواند برای مغز شما بد باشد، اما این یک عامل  سرطان زا نیست؛ پر کننده های دیگر نیز شامل نقره، قلع و مس می شوند. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، ترکیبی از این فلزات به عنوان پرکننده،  باعث می شود آمالگام دندان به طور کامل ایمن باشد.

17-رنگ کردن مو

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

بعضی از مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض دائمی رنگها می تواند موجب افزایش سرطان مثانه، آرایشگران شود. این امر درست نیست. هیچ شواهد علمی وجود ندارد که رنگ مو -حتی به طور مرتب – خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.


بیشتر بخوانید:

از عوارض رنگ کردن مو کودکان چه می دانید؟


18-شامپو

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

گاهی اوقات این ایده مطرح می شود که شامپو سرطان ایجاد کند، زیرا حاوی سدیم لورث سولفات یا سدیم لوریل سولفات (SLS) است. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا: اگرچه شوینده های مو، صابون و محصولات تمیز کردن مختلف، حاوی SLS ممکن است به موهای شما آسیب برساند، اما صدمه ایی به ژن های شما نمی زند و قطعا این یک عامل سرطان زا نیست.

19-ضد تعریق ها

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

موسسه ملی سرطان درباره این موضوع به وضوح اعلام کرده است: این که ضد عرق ها (دئودرانت) سرطان زا هستند حقیقت ندارند. حتی بهترین و کامل ترین مطالعات نیز هیچ سرنخی در رابطه با این که ترکیبات موجود در دئودرانت ها و ضدتعریق ها سبب تغییر در بافت پستان می شوند، پیدا نکردند.

20-تلفن های همراه

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

مدت هاست که مردم به تلفن همراه مشکوک هستند در حالی که نیازی نیست. همانطور که انجمن سرطان آمریکا توضیح می دهد، سرطان از طریق جهش های ژنتیکی رشد می کند و تلفن های همراه نوعی از انرژی فرکانس پایین را تولید می کنند که قادر به آسیب رساندن DNA در داخل سلول ها نیست و اگر چه محققان همچنان این پیوند بالقوه را مطالعه می کنند، هنوز هم هیچ ارتباطی با تلفن همراه و خطر ابتلا به سرطان پیدا نکرده اند.

21-دکل های برق

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

دکل های برق، انرژی الکتریکی و مغناطیسی را منتشر می کنند، بنابراین آیا آنها باعث سرطان می شوند؟ طبق اطلاعات موجود در مؤسسه ملی سرطان در زمینه میدان های الکترومغناطیسی و سرطان، پاسخ منفی است. انرژی الکتریکی که توسط دکل برق تولید می شود، به راحتی توسط دیوارها و دیگر اشیا ها محافظت می شود یا ضعیف می شود.و انرژی مغناطیسی که توسط دکل برق تولید می شود، یک فرکانس کم تابش است که به ژن آسیب نمی رساند.


بیشتر بخوانید:

آسیب های برق گرفتگی انسان

چگونگی عبور جریان برق از بدن + تاثیر برق بر بدن انسان


22-اشعه ایکس

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

Sailaja Kamaraju، MD، MS، استادیار پزشکی در کالج پزشکی ویسکانسین می گوید:  بله، تابش بخشی از این روش است. اما میزان اشعه منتشر شده بسیار کم است. در حقیقت، دوز تابش از یک اشعه ایکس تنها کمتر از مقدار متوسط تابش پس زمینه ایی است که در طول یک سال به دفترتان می رسد. به عبارت دیگر، اشعه ایکس باعث ایجاد سرطان نمی شود.ادامه ندادن درمان با اشعه ایکس می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد، به این صورت که تومور رها می شود،  به سرعت رشد می کند و ممکن است مرگبار باشد.

23-ماموگرافی

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

ماموگرافی یک اشعه ایکس از پستان است که می تواند در ابتدای ابتلا به سرطان پستان کمک کند. این روش شامل فشرده سازی سینه (که اغلب ناخوشایند است) می باشد و زنان است از ترس اینکه فشردگی پستان ممکن است باعث گسترش سرطان پستان شود، از آن دوری می کنند. عده ای معتقدند که تابش ماموگرافی باعث ایجاد سرطان سینه می شود. طبق گفته موسسه ملی سرطان، این امر درست نیست. کارشناسان آن ها خاطرنشان می کنند: ” ماموگرافی نیاز به مقدار بسیار کمی  اشعه دارد. خطر ابتلا به آسیب این تابش بسیار کم است.”

همچنین بخوانید:  افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان

بیشتر بخوانید:

لزوم انجام ماموگرافی زنان ۴۰ تا ۷۰ ساله برای تشخیص سرطان سینه


24-آسیب به پستان

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

این افسانه متعلق به سال ها پیش بوده است: آسیب به پستان، مانند سقوط یا ضربه در قفسه سینه، می تواند موجب سرطان سینه شود.

 در حالی که آسیب به پستان ممکن است باعث کبودی و تورم یا حتی ایجاد یک توده خوش خیم چربی شناخته شده به نام necrosis شود که سبب سرطان سینه نمی شوند.

25-سوتین

 

مدت مجاز پوشیدن سوتین در روز و رابطه آن با سرطان

دکتر Marisa Weiss، MD گفت: “واقعیت این است که سوتین ها باعث ایجاد سرطان سینه نمی شوند.” باید بدانید که او یعنی دکتر وایس افسر ارشد پزشکی و رئیس و بنیانگذار breastcancer.org است. اگر به تحقیقات علمی که در سال 2014 در زمینه ارتباط احتمالی میان سوتین و سرطان سینه زنان نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که هیچ تفاوتی میان زنانی که از سوتین استفاده می کنند و زنانی که استفاده نمی کنند در ابتلا به سرطان سینه، وجود ندارد.


بیشتر بخوانید:

از پوشیدن سوتین پرهیز نمایید!

مدت مجاز پوشیدن سوتین در روز

دانستنی های مهم در مورد استفاده از سینه بند یا سوتین


26-سقط جنین

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

این ادعا وجود دارد که سقط جنین و زایمان در زنان بالای 30 سال خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. اما واقعیت علمی این است که در رابطه با مبتلا شدن  به سرطان سینه، زنانی که سقط جنین کرده اند هم مانند زنانی که سقط جنین نکرده اند هستند.

27-برش تومور سبب گسترش آن می شود

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

در سال 2005، نزدیک به 41 درصد از افرادی که توسط انجمن سرطان آمریکایی مورد بررسی قرار گرفتند، معتقد بودند که جراحی برای حذف سرطان واقعا سرطان را گسترش می دهد و نیز13 از آن ها مطمئن نبودند. حدس بزنید چه شده است؟؟  برش توده سرطانی موجب گسترش آن نمی شود. اولا، جراحان از پروتکل های ویژه برای جلوگیری از مهاجرت سلول های سرطانی در طی مراحل جراحی استفاده می کنند. دوما ابتلای مجدد به سرطان و هجوم دوباره سلول های سرطانی به خود شخص بستگی دارد، و ربطی به اسکنر ها ندارد.

28- قرار گرفتن در معرض دستگاه هوا سبب گسترش سرطان می شود

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

در اینجا یکی دیگر از باور نادرست و بالقوه خطرناک در مورد سرطان وجود دارد: قرار گرفتن در معرض دستگاه هوا (از طریق جراحی یا غیره) باعث رشد و گسترش آن می شود. بلر مارشال، MD، جراح قفسه سینه، در oncolink.com می گوید: “هیچ اطلاعات علمی از این نظریه حمایت نمی کند.” دکتر مارشال می نویسد که این نظریه ناشی از شرایطی است که بیماران مبتلا به سرطان جراحی می کنند و بعد از آن سرطان متاستاتیک می میرند. دکتر مارشال می گوید: “در واقع، اگر بیمار هیچ جراحی نداشته باشد، هنوز هم بیماری گسترش پیدا می کند.”

29- نگرش منفی

29 دلیل ابتلا به سرطان که حقیقت ندارند

طبق گفته موسسه ملی سرطان، تا به امروز هیچ شواهد علمی قانع کننده ای وجود ندارد که ثابت کند “نگرش فرد” خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. “اگر سرطان دارید، طبیعی است که گاهی احساس گرسنگی، عصبانیت یا دلسردی کنید و در زمان دیگری مثبت یا خوش بین باشید.” اما به طور کلی، و هیچ یک از این ها علت سرطان نیست، و هیچ یک از آن ها به طور مستقیم بر پیشرفت بیماری تاثیر نخواهد گذاشت.

rd

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x