۴ مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

روانشناسی ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

۴ مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

همانطور که قبلا می دانید، مردم تبت صبور و عاقل هستند و نگاه منحصر به فرد خود را در تمام جنبه های زندگی انسانی دارند. بنابراین، هنگامی که بحث پرورش فرزندان مطرح می شود، “دیدگاه تبت” ویژه ای وجود دارد. این امر به آنها کمک می کند که یک فرد خودکفا پرورش دهند که متفکرانه تصمیم می گیرد و به والدین خود احترام می گذارد.

با توجه به حکمت تبت، ۴ مرحله موقت رشد فرزندان را مطرح می کنیم.


بیشتر بخوانید:

تربیت صحیح کودکان و قوانین مهم آن

آموزش برخورد با رفتارهای جنسی کودکان

ورزش وزنه برداری برای کودکان خوب است یا بد؟


مرحله اول: قبل از ۵ سالگی

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

بر اساس سیستم تربیتی تبت، در طول این دوره، والدین باید با کودک  مانند “پادشاه یا ملکه” صحبت کنند. آنها نباید هیچ کاری را ممنوع یا کودک  را مجازات کنند. در این سن بچه ها کنجکاو و فعال هستند و آماده هستند تا جهان را کشف کنند. اما آنها تجربه ای برای یادگیری ندارند و هنوز نمی توانند نتیجه های منطقی به دست آورند. بنابراین اگر آنها کار اشتباه یا خطرناکی انجام دهند، باید با نگاه و عملتان زهره چشم گرفته و سعی کنید توجه خود را به چیز دیگری تغییر دهید. احساسات زبانی است که بچه ها در این دوره بسیار خوب درک می کنند.

  • اگر بیش از حد از فرزندتان محافظت کنید و آنها را از انجام بسیاری از امور منع کنید، در این صورت تیز هوشی آنها را سرکوب می کنید و به آنها یاد می دهید که بدون تفکر پیروی کنند.

مرحله دوم: از ۵ تا ۱۰ سالگی

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

در طول این دوره، والدین باید با فرزندان خود مانند “برده” صحبت کنند، اما توجه داشته باشید که نباید بی رحمانه باشید. در این دوره از زندگیشان، هوش و تفکر منطقی در حال توسعه است و پایه شخصیت آینده آنها شکل می گیرد.

در حال حاضر اینکه اهداف مختلفی را برای فرزندتان تعیین کنید اهمیت دارد، کنترل کنید که چگونه به اهدافشان دست یابند و به فرزندتان آموزش دهید تا آمادگی مواجه شدن با عواقب ناشی از نرسیدن به اهدافشان را داشته باشند. بنابراین، کودک باید یاد بگیرد که مسئولیت اعمالش را داشته باشد. از محول کردن انجام وظایف زیاد در این دوره به فرزندانتان نگران نباشید، آنها می توانند آن را اداره کنند و آماده یادگیری باشند.

  • اگر در این دوره از “پادشاه” به “برده” تغییری نکنید، فرزندانتان کودک وار خواهند شد و قادر نخواهند بود که مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیرند.

مرحله سوم: از ۱۰ تا ۱۵ سالگی

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

از ۱۰ تا ۱۵ سالگی، مهم است که با کودک صحبت کنید، به شرط اینکه با هم برابر باشید. شما می دانید که تجربه زندگی و دانش بیشتری دارید، اما کودک باید بتواند به شما بگوید که چه فکری می کند و نظرات خود را به اشتراک بگذارد.

اینگونه به آنها کمک کنید: از آنها برای استقلال مشورت و تشویق درخواست کنید. اینکه نصیحت کنید و نه منع کنید و دستور دهید اهمیت دارد، زیرا اکنون زمان شکل گیری استقلال فکری است.

  • اگر چیزهای زیادی را ممنوع کنید، روابطتان را بدتر می کنید و فرزندتان ممکن است خود را در وضعیت خطرناکی قرار دهند. و اگر بیش از حد از آنها محافظت کنید، آنها سست و وابسته به نظر دیگران بزرگ خواهند شد.

مرحله چهارم: از سن ۱۵ سالگی به بعد

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

تا این سن، شخصیت کودک کاملا شکل گرفته است. حالا مهم این است که محترم شمرده شوند. می توانید مشاوره دهید، اما برای آموزش بسیار دیر است. و شما نتایج فعالیت های خود را مشاهده خواهید کرد: کودک مستقل و خودکفاست، و به پدر و مادر و دیگران احترام می گذارند.

شما در مورد این حکمت تبت چه فکر میکنید؟  در بخش نظرات زیر به ما بگویید.

brightside

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of