4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت - پورتال رنگی

روانشناسی ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

همانطور که قبلا می دانید، مردم تبت صبور و عاقل هستند و نگاه منحصر به فرد خود را در تمام جنبه های زندگی انسانی دارند. بنابراین، هنگامی که بحث پرورش فرزندان مطرح می شود، “دیدگاه تبت” ویژه ای وجود دارد. این امر به آنها کمک می کند که یک فرد خودکفا پرورش دهند که متفکرانه تصمیم مي گيرد و به والدین خود احترام مي گذارد.

با توجه به حکمت تبت، 4 مرحله موقت رشد فرزندان را مطرح می کنيم.


بیشتر بخوانید:

تربیت صحیح کودکان و قوانین مهم آن

آموزش برخورد با رفتارهای جنسی کودکان

ورزش وزنه برداری برای کودکان خوب است یا بد؟


مرحله اول: قبل از 5 سالگي

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

بر اساس سیستم تربیتی تبت، در طول این دوره، والدین باید با کودک  مانند “پادشاه یا ملکه” صحبت کنند. آنها نباید هیچ کاری را ممنوع یا کودک  را مجازات کنند. در این سن بچه ها کنجکاو و فعال هستند و آماده هستند تا جهان را کشف کنند. اما آنها تجربه ای برای یادگیری ندارند و هنوز نمی توانند نتیجه های منطقی به دست آورند. بنابراین اگر آنها كار اشتباه یا خطرناکي انجام دهند، باید با نگاه و عملتان زهره چشم گرفته و سعی کنید توجه خود را به چیز دیگری تغییر دهید. احساسات زباني است كه بچه ها در این دوره بسیار خوب درک می کنند.

  • اگر بیش از حد از فرزندتان محافظت كنيد و آنها را از انجام بسیاری از امور منع کنيد، در این صورت تيز هوشي آنها را سرکوب می کنيد و به آنها ياد مي دهيد كه بدون تفكر پيروي كنند.
همچنین بخوانید:  با دقت در چشم ها افسردگی را تشخیص دهید

مرحله دوم: از 5 تا 10 سالگي

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

در طول این دوره، والدین باید با فرزندان خود مانند “برده” صحبت کنند، اما توجه داشته باشید که نباید بی رحمانه باشید. در این دوره از زندگیشان، هوش و تفکر منطقی در حال توسعه است و پایه شخصیت آینده آنها شکل می گیرد.

در حال حاضر اينکه اهداف مختلفی را برای فرزندتان تعیین کنید اهميت دارد، کنترل کنید که چگونه به اهدافشان دست یابند و به فرزندتان آموزش دهيد تا آمادگي مواجه شدن با عواقب ناشی از نرسيدن به اهدافشان را داشته باشند. بنابراین، کودک باید یاد بگیرد که مسئولیت اعمالش را داشته باشد. از محول كردن انجام وظايف زياد در اين دوره به فرزندانتان نگران نباشيد، آنها می توانند آن را اداره کنند و آماده یادگیری باشند.

  • اگر در این دوره از “پادشاه” به “برده” تغییری نکنید، فرزندانتان كودك وار خواهند شد و قادر نخواهند بود که مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیرند.

مرحله سوم: از 10 تا 15 سالگي

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

از 10 تا 15 سالگی، مهم است که با کودک صحبت کنید، به شرط اینکه با هم برابر باشید. شما می دانید که تجربه زندگی و دانش بیشتری دارید، اما کودک باید بتواند به شما بگوید که چه فکري می کند و نظرات خود را به اشتراک بگذارد.

اينگونه به آنها کمک کنید: از آنها براي استقلال مشورت و تشویق درخواست كنيد. اينكه نصيحت كنيد و نه منع كنيد و دستور دهيد اهميت دارد، زيرا اكنون زمان شكل گيري استقلال فكري است.

  • اگر چیزهای زیادی را ممنوع کنید، روابطتان را بدتر می کنید و فرزندتان ممکن است خود را در وضعیت خطرناکي قرار دهند. و اگر بیش از حد از آنها محافظت کنید، آنها سست و وابسته به نظر دیگران بزرگ خواهند شد.
همچنین بخوانید:  ساعات مناسب برای گفتگو با مردان

مرحله چهارم: از سن 15 سالگي به بعد

4 مرحله پرورش کودکان بر اساس دانش و حکمت تبت

تا اين سن، شخصیت کودک کاملا شکل گرفته است. حالا مهم اين است كه محترم شمرده شوند. می توانید مشاوره دهيد، اما براي آموزش بسيار دير است. و شما نتایج فعالیت های خود را مشاهده خواهید کرد: کودک مستقل و خودکفاست، و به پدر و مادر و دیگران احترام می گذارند.

شما در مورد این حکمت تبت چه فکر میکنید؟  در بخش نظرات زیر به ما بگویید.

brightside

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x