آیا صدای زانوها از علائم آرتروز است؟

استخوان و مفاصل ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

علائم آرتروز چیست؟

آیا صدای زانو ها از علائم آرتروز است؟

ایا زانوهای صدا دار به این معنی هستند که شما دچار ارتریت و ورم مفاصل خواهید شد؟

غژغژ کردن و صدای خردشدگی چه معنایی میتواند داشته باشد؟

خیلی از مردم زانوهای صدا داری دارند. صدای غژغژ کردن ، خردشدگی   و ترکیدن در  مفاصل زانو معمول هستند. اغلب این صداها خیلی معنا دار نیستند اما گاهی هم معنا دارند.

ایا باید در مورد صداهایی که از زانو شنیده می شوند نگران بود؟

من از خیلی اشخاص شنیده ام که می گویند این صداها اهمیتی ندارند یا گاهی شنیده ام که مهم هستند. اما این شواهد در واقع چه چیزی را در مورد زانوهای پر صدا نشان می دهد؟

مفصل زانو

مفصل زانو محلی ست که سه استخوان به هم می رسند: استخوان قلم پا به نام تیبیا، استخوان ران یا همان فمور، و کشکک زانو یا پاتلا

استخوان دیگری به نام فیبولا یا ساق کوچک ، نزدیک مفصل قرار دارد اما اتصالات غضروفی که در پیشرفت ارتریت خیلی مهم هستند، ندارد. سطح همه این سه استخوان پوشیده شده از یک لایه بافت نرم و بالشتی که غضروف مفصلی نامیده می شود.

علاوه بر این ، نوع دیگری از غضروف که منیسکاز یا هلالی نامیده میشود، بین استخوان ران و ساق قرار میگیرد و مانند یک ضربه گیر عمل میکند.

غضروف های زانویی، هم مفصلی و هم هلالی ، هر دو در پیشرفت اماس مفاصل  ساختار بحرانی دارند.

وقتی مردم دچار اماس مفاصل میشوند در واقع آسیب هر دو غضروف مفصلی و هلالی را تحمل میکنند که اغلب ارتریت  فرسایش و گسیخته نامیده میشود.

اماس مفاصل موجب گسستن غضروف مفصلی و فرسوده شدن غضروف هلالی میشود. در حالی که مراحل انحطاط در حال پیشرفت هست، سطح غصروف خشن شده و از حالت یکنواختی در می اید، و استخوان زیر غضروف اشکار میشود.

زمانی که مفصل زانوئی عقب و جلو می رود، این سطح سخت و خشن می تواند موجب رخ دادن صدایی شود.

صداهای زانو

تجربه ی بیشترین صداهای شنیده شده از مفاصل کریپتوس یا همان خش خش نامیده میشود. کریپتوس یک حس خشن و ساییدنی ست که می تواند احساس شود و از زانوها به گوش برسد. اغلب با قرار دادن کف پا روی کاسه ی  زانو  و خم کردن زانو به سمت عقب و جلو نمایان می شود و صدایی مانند ساییدن کاغذ سنباده در مفصل زانویی شنیده و حس میشود.

کریپتوس میتواند نتیجه ساییده شدن سطح سخت غضروف روی یکدیگر باشد یا می تواند نتیجه التهاب هایی در مفصل زانو باشد که موجب حرکتهایی در مفصل برای ساییده شدن میشود. گاهی در طول آماس  پیشرفته ی مفاصل، زائده استخوانی، برآمدگی کوچک از یک فرم غیرعادی استخوانی، میتواند موجب وخیم تر شدن ساییدگی شود.

صداهای دیگر شامل انفجار ( ترکیدن) و بشکن( شکستن) شود. این صداها عموما خیلی بیشتر از کریپتوس یا خش خش به گوش می رسد. صدای ترکیدگی یا بشکن به ندرت پیش می آید و ممکن است با موقعیت و حرکت خاصی از مفصل دریافت شده باشد و نه با همه حرکات و حالت ها.

صداهای ترکیدن و شکستن می توانند معمول باشند و زمانی اتفاق می افتد که تاندون ناگهان بر روی استخوان مفصل ضربه بزند. یا می تواند نشانی از آسیب غضروف درون مفصل باشد.

پزشکان معمولا زمانی اعلام نگرانی میکنند که این صداها با دردهلی قابل توجهی و یا دیگر علائم همراه باشد و نه شواهد مجزا.

علائم

صداهای ایجاد شده از زانوها تا چه حد می تواند به شما امکان ابتلا به ارتریت و ورم مفاصل را اخطار دهد.

در این تحقیق از اشخاص درخواست شده تا سطح و درجه صداهای زانو را رتبه بندی کنند.

و اینکه متوجه از چه اندازه صدای خش خش میشوند و در طول زمان تحقیق پیگیری میشوند.

اشخاصی که زانوهایشان بیشتر صدا می دهد احتمال بیشتری برای ابتلا به ارتریت نسبت به افرادی زانوهایشان کمتر صدا

تولید میکند، دارند.

پزشکان معتقدند که خش خش زانو اغلب یک نشان و علامت زود هنگام برای یک مشکل جدی تر در مفصل زانو است. در حالیکه نمی تواند عاملی برای احتیاج به جراحی تعویض زانو باشد، بلکه می تواند یک نشان زود هنگام برای ورم مفصل باشد.

به بیان خوش بینانه، صداهای زانو لزوما به این معنا نیستند که شما مبتلا به آرتریت پیشرفته شده اید و نیاز به درمان های تهاجمی دارید. بلکه این تحقیق به سادگی نشان می دهد که اشخاصی که زانوهای پر صدایی دارند احتمال بیشتری برای ابتلا به ارتریت دارند.

در حقیقت افرادی که به هیچ صدای غیر عادی در مفاصل توجه نمیکنند هم ورم مفاصل را پیشرفت می دهند.

این صداها به سادگی این معنا را داشتند که که این اشخاص احتمال بیشتری برای ابتلا به ورم در مفاصل زانویی را محتمل   بودند.

راهکار

بنابراین شما زانویی پر سرو صدا دارید و حالا  در مورد اینکه به ورم مفاصل دچار می شوید نگرانید، پس چه کاری باید انجام داد؟

اقداماتی برای کمک به جلوگیری از روند ارتریت وجود دارد.

مراقبت خوب از مفاصل از اهمیت زیادی برخوردار است.  وزن خود را پایین و ماهیچه ها را قوی نگه دارید. از انجام ورزش های منظم اطمینان حاصل کنید. بعضی افراد نگرانند که مبادا ورزش به فرسودن غضروف ها سرعت ببخشد. عموما این باور اشتباهی است ، ورزش وزن شما را پایین می آورد و از مفاصل شما حمایت می کند و به انها قوت میبخشد.

ورزشهای خیلی فشرده ممکن است در افراد با عارضه ی ارتریت مشکل ساز باشد، اما ورزش ها ی سبک مانند دوچرخه، شنا ویوگا وجود دازند که قابل تحمل اند و می توانند برای مفاصل مفید باشند.

قدم دیگری که می توانید برای داشتن غضروف های سالم بردارید شامل رعایت رژیم غذایی و منع مصرف دخانیات میباشد.

مکمل های غضروفی مانتد گلوکزامین و کاندرایتین، اینطور نشان نداده اند که از روند ارتریت جلوگیری کنند، اما این مکمل ها خیلی سالم و بی خطر هستند و خیلی اشخاص برای کمکبه مفاصلشان از انها کمک میگیرند.

روش های درمانی ضد التهاب و طبیعی دیگری به خوبی داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی، می توانندبه کنترل و مهار ورم در مفاصل زانو کمک کند.

زمانی که این ارتریت فرسایش و گسیختن به مراحل وخیم خودش پیشروی کرد، گاهی روش های جراحی برای حل مشکل وجود دارد. یک راه معمول برای جراحی این ارتریت پیشرفته است که غضروف و استخوان اسیب دیده را برداشته و با یک پیوند مصنوعی از جنس فلز و پلاستیک تعویض کنند. همانطور که گفته شد ، این روش درمانی به طور کلی برای مراحل پیشرفته ی ارتریت ، زمانی که غضروف کاملا از مفصل جداشده،در نظر گرفته شده است .

کلامی از “وری ول”

کلام اخر: اگر شما زانوهای پر صدایی دارید احتمال بیشتری برای ابتلا به ارتریت مفاصل دارید نسبت به اشخاصی که زانوهای بی صدایی دارند.

به هرحال ، همه اشخاصکه زانویشات صدایی ایجاد میکند به علائم ارتریت دچار نمیشوند و نباید برای پیدا کردن روش هاى خاص درمانى ، فقط به این خاطر که صدایی شنیده اند نگران باشند.

در هر صورت، داشتن زانوی صدادار یک دلیل عمده هست  که اقدامات ساده ای را برای جلوگیری از پیشرفت ارتریت طی کنید، به همین دلیل شما می توانید زانوهایتان را برای مدت طولانی سالم و فعال نگه دارید.

منبع

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of