علائم اولیه آرتریت را بشناسید

استخوان و مفاصل ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

علائم اولیه آرتریت

علائم اولیه ای که برای تشخیص آرتریت باید مراقب بود

آرتریت یکی از شایع ترین علل درد مفصلی است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد، اما اکثر آنها با علائم مشابه شروع می شوند. این علائم می تواند در طول زمان بدتر شود. در حالی که گام هایی برای جلوگیری از پیشرفت آرتریت وجود دارد، باید بدانید که این آرتریت است که باعث درد شما می شود. حواستان به نشانه های اولیه آرتریت باشد و اگر فکر میکنید در حال ابتلا به ارتریت می باشید اجازه دهید پزشکتان مطلع شود.

درد مفصلی

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

شایعترین علامت آرتریت درد مفصلی است و این دلیلى است که اکثر مردم به دنبال مراقبت های پزشکی برای آرتریتشان هستند. نوع درد می تواند بسته به نوع آرتریت و شدت بیماری متفاوت باشد. اکثر افراد مبتلا به آرتریت درد دردناکی در مفصل را  توصیف می کنند که از طریق فعالیت بدتر شده و با استراحت بهبود می یابد. مقدار درد مفاصل معمولا با میزان فعالیت مرتبط است. سایر علائم رایج که افراد ممکن است توصیف کنند عبارتند از بدتر شدن درد با فعالیت، بدتر شدن حالت و تغییرات در معرض هوا.

ورم مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

ورم مفصل می تواند با بسیاری از شرایط رخ دهد، اما شایع ترین علت ورم مفصلی آرتریت است. دومین علت رایج ورم آسیب به مفصل است. بنابراین اگر هیچ آسیبی رخ نداد، احتمال دارد که ورم ناشی از آرتریت باشد. گاهی اوقات تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی خود مایع مفصلی می تواند به تعیین اینکه آیا آرتریت وجود دارد یا یکی دیگر از علل تورم مفصلی مانند عفونت و نقرس کمک کند. برخی از آزمایشات آزمایشگاهی می تواند با بررسی خون شما انجام شود، در حالی که مابقی نیاز به نمونه ای از مایع مفصلی متورم دارند که با قرار دادن یک سوزن در مفصل متورم به دست می آیند.

سفتی در مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

افرادی که آرتریت دارند تقریبا همیشه در مفاصلشان احساس سفتی دارند. شما می توانید تحرک مفصل خود را در مقایسه با مفصل طرف دیگر بررسی کنید. سفتی معمولا در صبح یا بعد از نشستن طولانی مدت در یک موقعیت بدتر است.  زمانیکه مفصل با فعالیت حرکت می کند، معمولا این سفتی کمی کاهش می یابد. راه های دیگر برای از بین بردن سفتی مفصل استفاده از حرارت و داروهای ضد التهاب است.

تغییر شکل مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

زمانی که غضروف مفصلی توسط آرتریت پاره می شود، ممکن است اندام شکل و حالت غیر طبیعی به خود بگیرد. درست مثل اینکه لاستیک ماشینتان با تگرگ پاره شود، اگر پارگی غضروف مفصلی زیاد باشد، ممکن است مفصل ظاهر کجی به خود بگیرد. این حالت اغلب در دست ها به شکل انگشتان کج ظاهر می شود. آرتروز زانویى، زانوهاى صدا دار و یا پاهای  کمانى شکل را ایجاد میکند.

احساس ساییدگی

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

زمانی که غضروف مفصلی پاره می شود، لایه صاف و مسطحی که استخوان را می پوشاند، از بین می رود. زمانی که استخوان نمایان می شود ممکن است مفصل به نرمی حرکت نکند. شما ممکن است در این حالت حس ساییدگی داشته باشید و یا صدایی مانند ساییده شدن  بشنوید. هنگامی که دست خود را به سمت عقب و جلو خم می کنید، دستتان را روی مفصل قرار دهید و احساس ساییدگی در مفصل را حس کنید.

گره و برآمدگی ها در اطراف مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

آرتروز می تواند باعث جابجایی کیسه های آب (کیست های مخاطی) یا اسپورهای استخوانی شود. اینها به صورت برآمدگی های گره دار در اطراف مفصل حس می شوند که ممکن است در مقابل لمس کردن حساس باشند و یا نباشند اما ظاهر برآمده ای به مفصل می دهند. اکثر مردم این حالت را در مفصل انگشتان می بینند، گرچه می توانند در سراسر بدن اتفاق بیوفتند.

حساسیت مفصلی

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

مفاصل مبتلا به آرتروز نسبت به لمس حساس هستند. اگر یک سمت مفصل از سمت دیگر بیشتر درگیر آرتروز باشد، سمت درگیرتر معمولا حساس تر است. فشار دادن اطراف مفصل و درد ناشی از آن نشانه قانع کننده ای است برای یک مفصل متورم و اینکه ممکن است دارای آرتروز مضمن باشد.

مفاصل گرم و قرمز

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

التهاب مفاصل می تواند منجر به علائمی چون سرخی و حرارت در مفاصل شود که باید توسط دکتر ارزیابی شود چون این علائم می توانند همچنین بر عفونت مفصلی دلالت کنند. به هر صورت، در التهاب مرتبط با آرتروز این امر غیر طبیعی نیست که باعث سرخی و حرارت در مفاصل شود.

سخن آخر

اگر متوجه شدید که در حال محدود کردن فعالیت های خود هستید و یا از اداره علائم آرتروز ناراضی هستید، باید با پزشک مشورت کنید. ملاقات یک جراح ارتوپدی بدین معنا نیست که عمل جراحی در پیش خواهید داشت، در واقع اکثریت قریب به اتفاق بیماران که جراح ارتوپدی را می بینند نیازی به عمل جراحی برای درمانشان ندارند. پزشک ارتوپد شما می تواند در راهنمایی بهترین روش درمانی قابل دسترس برای علائم آرتروز کمکتان کند.

verywell


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of