علائم اولیه آرتریت را بشناسید - پورتال رنگی

استخوان و مفاصل ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

علائم اولیه آرتریت

علائم اوليه اي كه براي تشخيص آرتريت بايد مراقب بود

آرتریت یکی از شایع ترین علل درد مفصلی است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد، اما اکثر آنها با علائم مشابه شروع می شوند. این علائم می تواند در طول زمان بدتر شود. در حالی که گام هایی برای جلوگیری از پیشرفت آرتریت وجود دارد، باید بدانید که این آرتریت است که باعث درد شما می شود. حواستان به نشانه های اولیه آرتریت باشد و اگر فكر ميكنيد در حال ابتلا به ارتريت مي باشيد اجازه دهيد پزشكتان مطلع شود.

درد مفصلي

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

شایعترین علامت آرتریت درد مفصلي است و این دلیلى است که اکثر مردم به دنبال مراقبت های پزشکی برای آرتریتشان هستند. نوع درد می تواند بسته به نوع آرتریت و شدت بیماری متفاوت باشد. اکثر افراد مبتلا به آرتریت درد دردناكي در مفصل را  توصيف مي كنند که از طریق فعالیت بدتر شده و با استراحت بهبود می یابد. مقدار درد مفاصل معمولا با میزان فعالیت مرتبط است. سایر علائم رایج که افراد ممکن است توصیف کنند عبارتند از بدتر شدن درد با فعالیت، بدتر شدن حالت و تغییرات در معرض هوا.

ورم مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

ورم مفصل می تواند با بسیاری از شرایط رخ دهد، اما شایع ترین علت ورم مفصلی آرتریت است. دومین علت رایج ورم آسیب به مفصل است. بنابراین اگر هیچ آسیبی رخ نداد، احتمال دارد که ورم ناشی از آرتریت باشد. گاهی اوقات تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی خود مایع مفصلي می تواند به تعیین اینکه آیا آرتريت وجود دارد یا یکی دیگر از علل تورم مفصلی مانند عفونت و نقرس كمك كند. برخی از آزمایشات آزمایشگاهی می تواند با بررسی خون شما انجام شود، در حالی که مابقي نیاز به نمونه ای از مایع مفصلی متورم دارند که با قرار دادن یک سوزن در مفصل متورم به دست می آیند.

همچنین بخوانید:  6 روش برای درمان درد پا و زانو و لگن

سفتي در مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

افرادی که آرتریت دارند تقریبا همیشه در مفاصلشان احساس سفتي دارند. شما می توانید تحرك مفصل خود را در مقایسه با مفصل طرف ديگر بررسی کنید. سفتی معمولا در صبح یا بعد از نشستن طولاني مدت در یک موقعیت بدتر است.  زمانيكه مفصل با فعالیت حركت مي كند، معمولا اين سفتي کمی کاهش می یابد. راه های دیگر برای از بین بردن سفتي مفصل استفاده از حرارت و داروهای ضد التهاب است.

تغيير شكل مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

زماني كه غضروف مفصلی توسط آرتریت پاره می شود، ممكن است اندام شكل و حالت غير طبيعي به خود بگيرد. درست مثل اينكه لاستیک ماشینتان با تگرگ پاره شود، اگر پارگي غضروف مفصلی زياد باشد، ممکن است مفصل ظاهر كجي به خود بگيرد. این حالت اغلب در دست ها به شكل انگشتان كج ظاهر می شود. آرتروز زانويى، زانوهاى صدا دار و يا پاهاي  كمانى شكل را ايجاد ميكند.

احساس ساييدگي

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

زماني كه غضروف مفصلي پاره مي شود، لايه صاف و مسطحي كه استخوان را مي پوشاند، از بين مي رود. زماني كه استخوان نمايان مي شود ممكن است مفصل به نرمي حركت نكند. شما ممكن است در اين حالت حس ساييدگي داشته باشيد و يا صدايي مانند ساييده شدن  بشنويد. هنگامي كه دست خود را به سمت عقب و جلو خم مي كنيد، دستتان را روي مفصل قرار دهيد و احساس ساييدگي در مفصل را حس كنيد.

گره و برآمدگي ها در اطراف مفاصل

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

آرتروز مي تواند باعث جابجايي كيسه هاي آب (كيست هاي مخاطي) يا اسپورهاي استخواني شود. اينها به صورت برآمدگي هاي گره دار در اطراف مفصل حس مي شوند كه ممكن است در مقابل لمس كردن حساس باشند و يا نباشند اما ظاهر برآمده اي به مفصل مي دهند. اكثر مردم اين حالت را در مفصل انگشتان مي بينند، گرچه مي توانند در سراسر بدن اتفاق بيوفتند.

همچنین بخوانید:  دلایل درد مداوم کف پا + روش درمان

حساسيت مفصلي

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

مفاصل مبتلا به آرتروز نسبت به لمس حساس هستند. اگر يك سمت مفصل از سمت ديگر بيشتر درگير آرتروز باشد، سمت درگيرتر معمولا حساس تر است. فشار دادن اطراف مفصل و درد ناشي از آن نشانه قانع كننده اي است براي يك مفصل متورم و اينكه ممكن است داراي آرتروز مضمن باشد.

مفاصل گرم و قرمز

علائم اولیه آرتریت را بشناسید

التهاب مفاصل مي تواند منجر به علائمي چون سرخي و حرارت در مفاصل شود كه بايد توسط دكتر ارزيابي شود چون اين علائم مي توانند همچنين بر عفونت مفصلي دلالت كنند. به هر صورت، در التهاب مرتبط با آرتروز اين امر غير طبيعي نيست كه باعث سرخي و حرارت در مفاصل شود.

سخن آخر

اگر متوجه شديد كه در حال محدود كردن فعاليت هاي خود هستيد و يا از اداره علائم آرتروز ناراضي هستيد، بايد با پزشك مشورت كنيد. ملاقات يك جراح ارتوپدي بدين معنا نيست كه عمل جراحي در پيش خواهيد داشت، در واقع اكثريت قريب به اتفاق بيماران كه جراح ارتوپدي را مي بينند نيازي به عمل جراحي براي درمانشان ندارند. پزشك ارتوپد شما مي تواند در راهنمايي بهترين روش درماني قابل دسترس براي علائم آرتروز كمكتان كند.

verywell

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x