پیش دیابت چیست؟ - پورتال رنگی

خون و دستگاه ایمنی ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

پیش دیابت چیست؟

پیش دیابت چیست؟

پیش دیابت یک علامت هشدار بزرگ است. به این معنا که قند خون شما بالاست، اما هنوز به اندازه ی کافی بالا نیست که به عنوان دیابت تشخیص داده شود.

شنیدن این تشخیص می تواند ترسناک باشد؛ این برای آینده ی شما به چه معناست؟؟ اگر به شما گفته شد که شما مبتلا به پیش دیابت هستید، مهم است که بدانید شما از لحاظ سلامتی در نقطه ی اساسی هستید- چیزی که می تواند تاثیر بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد. شما می توانید از توسعه ی دیابت جلوگیری کنید یا با تغییر در تمرینات بیشتر، کاهش وزن، و خورد و خوراک سالم تر آن را به تاخیر بیندازید.

اگر بر روی تغییرات این سبک زندگی سرمایه گذاری نشود، نه تنها، به دیابت منجر می شود، بلکه منجر به بیماری های قلبی و سکته ی مغزی می شود.

بدن شما انسولین تولید میکند تا به شما اجازه دهد  گلوکز (از قند به کربوهیدرات) تبدیل به انرژی برای نگهداری سطح قند در محدوده ی سلامتی شود.

پیش دیابت معمولا به این علت شروع می شود که بدن شما در برابر تبدیل شدن به انسولین مقاومت نشان می دهد، اغلب به خاطر اضافه وزن، به خصوص در ناحیه ی شکم.

دکتر شما ممکن است از تعریف رسمی پیش دیابت زمانیکه برای شما توصیف می کند استفاده کند، آنچه که اختلال گلوکز ناشتا یا اختلال تحمل گلوکز نام دارد. به این معنا که قند خون شما در حالت ناشتا در حدود 100 میلی گرم / دسیلیتر تا 125  میلی گرم/ دسیلیتر( مقدار نرمال کمتر از صد) و/ یا هموگلوبین ای وان سی ( میانگین سه ماهه ی قند خون شما)  در محدودع ی 5.7 تا 6.4 درصد ( مقدار نرمال کمتر از 5.7).

چه کسی در معرض خطر پیش دیابت است؟

تعدادی از عوامل خطر هستند که شما می توانید آن را کنترل کنید و بقیه ی آن را نمی توانید کنترل کنید:

افزایش سن:  با پا به سن گذاشتن، پانکراس شما اساسا خسته می شود و می تواند مقدار کمتری انسولین تولید کند و خطر توسعه ی دیابت را افزایش می دهد.

سابقه خانوادگی: اگر شما سابقه خانوادگی دیابت هستید، شما نه تنها در معرض افزایش خطر توسعه ی دیابت هستید همچنین در معرض توسعه ی دیابت کامل نیز هستید. خطرات زمانی افزایش پیدا میکنند که شما عوامل سبک زندگی را دارا باشید، مثل خورد و خوراک ضعیف، عدم فعالیت فیزیکی، استعمال دخانیات، فشار خون بالا، و غیره.

همچنین بخوانید:  آیا اهدای خون باعث افزایش طول عمر می‌شود؟

قومیت: قومیت های خاصی در معرض خطر بالاتری در برابر توسعه ی دیابت و پیش دیابت هستند. شامل لاتین ها، سرخپوست های آمریکایی، جزایر اقیانوس آرام، آسیایی آمریکایی ها و سیاه پوست های غیر اسپانیایی.

سابقه دیابت بارداری: اگر شما دیابت بارداری دارید( دیابتی که در زمان بارداری رخ می دهد) این موضوع می تواند خطر ابتلا به توسعه دیابت را افزایش دهد.

چربی شکم و یا چاقی: اگر مقدار زیادی از وزن خود را در شکم حمل میکنید، شما در معرض خطر افزایش توسعه ی پیش دیابت هستید. دلیلش این است که چربی شکم به عنوان “چربی احشابی” معرفی شده است که سبب افزایش آزاد سازی اسید های چرب میشود، که میتواند سبب افزایش مقاومت انسولین شود. به علاوه، چربی شکم همچنین میتواند سبب افزایش خطر بیماری های قلبی شود، همچنین کلسترول، فشار خون و تریگلیسیرید را بالا میبرد. چاقی یکی از عوامل عمده خطر جهت توسعه ی دیابت است.

سبک زندگی بی تحرک: تمرین کردن به بدن شما کمک می کند که انسولین بیشتری بسازد. انسولین هرمونی است که  گلوکز را از خون به سلول ها برای استفاده ی انرژی است. سبک زندگی بی تحرک می تواند انسولین را در جهت مقاومت رهبری کند.

چاقی دقیقا چگونه منجر به پیش دیابت می شود؟

چاقی نقش عمده ایی در توسعه ی پیش دیابت و دیابت اجرا می کند اما چربی اضافه می تواند انسولین  را در جهت مقاومت رهبری کند.

مقاومت انسولین یک اختلال در سلول هایی است که در درجه ی اول در عضلات، کبد، و بافت چربی به درستی از انسولین استفاده نمی کنند. کسانی که دیابت و پیش دیابت دارند هنوز هم توانایی تولید انسولین را دارند، اما آن ها نمی توانند انسولین را در جهتی که بدن نیاز دارد استفاده کنند. در نتیجه، بدن به تولید بیشتر انسولین ادامه می دهد، و فکر می کند که به آن نیاز دارد.

پانکراس بیش از حد کار می کند و  اضافه کاری، سبب از دست دادن توانایی تولید انسولین به همان مقدار می شود.

سلول ها در برابر آن چه که انسولین تولید می کند مقاومت می کنند. و اگر هیچ تغییری ایجاد نشود- اگر شخصی وزنش کاهش نیابد، مصرف کربوهیدراتش کاهش یابد، یا ورزش بیشتر- قند خون بالا تر می رود، نتیجه تشخیص دیابت است.

آیا علایم هشدار دهنده پیش دیابت وجود دارند؟

اغلب، علایم هشدار دهنده ی پیش دیابت وجود ندارد.ممکن است احساس خستگی کنید یا تکرر ادرار بیشتر داشته باشید، اما معمولا هیچ حس متفاوتی ندارید و با وجود خستگی خوب نمی خوابید یا فعالیت ندارید. به خاطر داشته باشید، اگرچه: با انجام این کار ها- کاهش وزن، خورد و خوراک و رژیم سالم تر، می توانید ابتلا به دیابت را به تاخیر بیاندازید یا پیشگیری کنید.

همچنین بخوانید:  در این جاها خطر انتقال هپاتیت C وجود دارد

چه کسی باید برای پیش دیابت باید نمایش داده شود؟؟ چگونه تشخیص داده می شود؟

با توجه به اتحادیه ی دیابت آمریکا، هر شخصی با معیار های زیر باید آزمایش دیابت انجام بدهد.

تمامی بزرگسالانی که افزایش وزن با شاخص توده ی بدنی  >25 کیلوگرم/ متر مربع دارند، شاخص توده ی بدنی برای آسیایی آمریکایی ها پایین تر است (23 کیلوگرم بر متر مربع).

وجود عوامل خطر فرعی مانند اولین-  درجه ی نسبی با دیابت؛ قومیت/نژاد پر- خطر؛ A1c 5.7%: اختلال تحمل گلوکز یا اختلال گلوکز ناشتا؛ سطح پایین فعالیت بدنی ؛ بیماری فشار خون با فشار خون بیشتر یا مساوی با (90/140) اچ دی ال پایین تر از 35 یا سطح تریگلیسیرید 250 میلی گرم/دسیلیتر: دیابت بارداری؛ سندروم پلی کیستیک تخمدان؛ یا سایر شرایط بالینی مرتبط با مقاومت انسولین (چاقی مفرط، اکنتوز نیگریکانس، سابقه ی بیماری قلبی عروقی).

کودکان و نوجوانان کسانی که اضافه وزن دارند و دو یا بیشتر از عوامل خطر فرعی را دارا هستند.

هرکسی که 45 سال به بالاست: اگر نتایج نرمال است، آزمایش ها حداقل به فاصه ی سه- سال باید تکرار شود، با در نظر گرفتن آزمایش های مکرر نسبت به نتایج اولیه (به عنوان مثال کسانی که پیش دیابت دارند باید سالانه آزمایش دهند).

پزشکان با همان روش هایی که دیابت تشخیص داده میشود می توانند پیش دیابت را تشخیص بدهند: با استفاده از آزمایش قند خون ناشتا ( که در آن در طول 8 ساعت چیزی نخورده باشید)، آزمایش دوساعته ی گلوکز پلاسمای خون،  یا یک آزمایش خون که مقیاس A1c را نشان می دهد(  برای این آزمایش لازم نیست ناشتا باشید).

آیا می توانید از پیش دیابت جلوگیری کنید؟

اگر شما شخصی هستید که سابقه ی خانوادگی دیابت دارید، هیچ جواب قطعی برای این که آیا از پیش دیابت می توانید جلوگیری کنید وجود ندارد. اگر شما با استقاده از تمرین؛ رژیم غذایی متعادل کننده غنی از سبزیجات، پروتئین اندک، چربی های سالم، و غنی از فیبر و کربوهیدرات وزن متناسب خود را حفظ کنید، مطمئنا می تواند ابتلا به پیش دیابت را به تعویق بیاندازید یا از آن جلوگیری کنید. همانطور که احتمالا قبلا متوجه شده اید، تغییرات سبک زندگی نقش بزرگی در پیشگیری ایجاد می کند.

همچنین بخوانید:  داروهای گیاهی درمان فشار خون

چه کاری می توانید انجام دهید هنگامی که به شما گفته شده مبتلا به پیش دیابت هستید؟

کاهش وزن: مطالعات نشان می دهد که حتی کاهش وزن ساده- 5 الی 7 درصد وزن بدن شما- می تواند پروسه ی ابتلا به دیابت را به تاخیر بیاندازد یا پیشگیری کند. مثلا، اگر کسی هستید که 200 پوند وزن دارد، تنها کاهش 10 پوند می تواند خطر توسعه ی دیابت را کاهش دهد.

کاهش مصرف کربوهیدرات:  کربوهیدرات ها مواد مغذی هستند که اغلب بر قند خون تاثیر می گذارند. شما می توانید قند خون خود را با کاهش وزن و مصرف کمتر کربوهیدرات ها کاهش دهید. از کربوهیدرات های تصفیه شده دوری کنید، مانند نان سفید، پاستا، برنج، و غذاهای ناسالم. حذف آب میوه و سایر نوشیدنی های شیرین، و افزایش مصرف سبزیجات بدون نشاسته.

رژیم غذایی مدیترانه ایی: رژیم غذایی مدیترانه ایی رژیمی ست که سرشار از میوه ها، سبزیجات، و از همه مهم تر، چربی های سالم، مانند مغزجات، دانه ها، و روغن زیتون. بعضی از مطالعات پیشنهاد می کند که کیفیت چربی که می خورید از کمیت کلی آن مهم تر است. شاید به همین علت است که بعضی از مطالعات میان رژیم غذایی مدیترانه ایی و جلوگیری از دیابت نوع 2 ارتباط نشان داده اند.

تمرین: فعالیت فیزیکی نه تنها می تواند کمک کند وزن خود را کنترل کنید، بلکه کمک می کند بتوانید بهتر از انسولین استفاده کنید. انسولین به سلول ها اجازه می دهد از قند(گلوکز) استفاده کنند. که از ساخته شدن درون جریان خون جلوگیری می کند. افزایش فعالیت های بدنی تان قطعا می تواند کمک کند که خطر ابتلا به دیابت را به نصف برسانید.

تشخیص پیش دیابت بدون شک مرتبط با آن است، اما ما شما را تشویق می کنیم از این موضوع به عنوام الهامی برای تغییر هر جنبه ای از سبک زندگیتان که ممکن بود سلامتی تان را تخریب کند استفاده کنید.خورد و خوراک سالم تر، کاهش وزن، و تمرینات بیشتر نه تنها شما را با پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری ها  سالم تر می کند، بلکه سطح انرژی شما را افزایش می دهد، به شما کمک می کند راحت تر بخوابید، و حال شما را بهبود می بخشد و می توانید زندگی خود را در جهت بهتر تغییر دهید.

منبع

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of