هر آن چه که لازم است در مورد دیابت نوع 2 بدانید - پورتال رنگی

خون و دستگاه ایمنی 25 اسفند 1396 بدون دیدگاه

دیابت نوع 2

هر آن چه که لازم است در مورد دیابت نوع 2 بدانید

بیماری دیابت حالت قند خون بالاست. دیابت نوع 2 رایج ترین نوع آن است، که بر روی میلیون ها انسان تاثیر گذاشته است. در دیابت نوع 2، بدن در برابر مدیریت قند خون نا توان میشود، همچنین توسعه ی مقاومت توسط پانکراس جهت تولید انسولین طبیعی در نتیجه گلوکز بالای خون، منجر به بروز نشانه ها و عوارض بیماری می شود.

عوامل خطر

اگر چه همیشه دیابت نوع 2 به دلیل چاقی ایجاد نمی شود، اما اضافه وزن یکی از عوامل خطر جهت توسعه ی این بیماری ست.

1-چاقی

2-رژیم غذایی ضعیف

3-شیوه ی زندگی کم تحرک

4-افزایش سن- 21% از افراد بیش از 60 سالگی مبتلا به دیابت هستند

5-سابقه ی خانوادگی- دیابت در خانواده ها شایع است

6-قومیت- دیابت بیشتر در میان جمعیت های آفریقایی- آمریکایی ، بومی های آمریکایی، لاتین ها، جزایر اقیانوس آرام و آسیایی- آمریکایی ها مرسوم است

7-تاریخچه ی سندروم متابولیک

8-تاریخچه ی دیابت بارداری

چگونه گلوکز خون بالا اتفاق می افتد

غذا در حین فرایند هضم به گلوکز شکسته می شود(تبدیل می شود). گلوکز درون خون آزاد می شود و فرایند هضم پانکراس را جهت آزاد سازی انسولین فعال می کند، که کمک می کند گلوکز وارد سلول های بدن شود جایی که این انرژی مصرف می شود. هنگامی که شخصی (بدن شخص) در برابر تاثیرات انسولیت مقاومت می کند، گلوکز درون خون به گردش ادامه می دهد و به سلول های بدن نمی رسد. این سبب می شود که بدن تلاش کند از شر گلوکز به روش های دیگر خلاص شود.

علایم

1-تکرر ادرار

2-افزایش عطش

3-کاهش وزن از قبل برنامه ریزی نشده

4-ضعف و خستگی

5-کم خونی یا سوزش در دست ها، پا ها و یا یکی از پا ها

6-تاری دید

7-خشکی و خارش پوست

8-عفونت های مکرر

9-بهبودی آهسته از صدمات و کبودی

چرا گلوکز بالا سبب عوارض جانبی می شود؟

گلوکز اضافی درون خون سبب مشکلات زیادی می شود. سلول ها نمی توانند گلوکز مورد نیاز خود را دریافت کنند، و زمانی که سطح گلوکز درون خون بسیار بالا می رود، سبب صدمه به اعصاب و رگ های خونی می شود، اغلب در پا، دست ها، کلیه ها، و چشم ها. دیگر عوارض جانبی ناشی از قند خون بالا و مقاومت انسولین شامل افزایش خطر بیماری های قلبی و سکته ی مغزی ست.

عوارض جانبی

1-نوروپاتی- صدمات عصبی، مخصوصا در اندام ها

2-نفروپاتی- صدمات کلیوی، نارسایی کلیوی

3-رتینوپاتی- مشکلات بینایی، کوری

4-بیماری قلبی و عروقی- بیماری قلبی و افزایش خطر سکته ی مغزی

5-اختلال نعوظ در مردان و کاهش میل جنسی در مردان و زنان

6-افسردگی

7-قطع عضو بدن

علایم و نشانه ها

دیابت نوع 2 اغلب هیچ گونه علایم قابل توجهی ندارد، و ممکن است شما ندانید که مبتلا به این بیماری هستید. آزمایش های منظم همراه با پزشک و تعدادی آزمایش خون کلی به شما کمک خواهد کرد که اگر مبتلا به این بیماری هستید زودتر متوجه شوید.

تشخیص زودهنگام به شما کمک می کند تا قندخون خود را کنترل کنید. اگر قند خون شما کنترل شود، سپس خطر عوارض جانبی آن کاهش پیدا می کند. تشخیص آن شامل آزمایش گلوکز خون ناشتا و آزمایش گلوکز دهانی.

درمان

دارو های تجویز شده معمولا در سبک زندگی تغییر به وجود می آوردند. دارو ها به روش های مختلف عمل می کنند اما تاثیر آن ها برای پایین آوردن گلوکز خون و کمک به بدن برای تولید انسولین خودی کار آمد تر می شود.اگر دارو های خوراکی کافی نباشند، ممکن است تزریق انسولین جهت کنترل سطح گلوکز استفاده شود.

دیابت نوع 2 بعضی اوقات میتواند با کاهش وزن، رژیم غذایی سالم، و ورزش دور شود. اگر دکتر شما این مورد را قبول کند، سپس تغییرات سبک زندگی مثبت به شما کمک می کند وزن اضافی را از دست بدهید، و تمرینات روزانه ی منظم ممکن است کافی باشد. همراه با دارو ها یا بدون آن ها، دیابت هنوز هم نیاز به رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی برای زندگی مطلوب دارد.

1-داروها- دارو های ضد هپرگلیسمی خوراکی، ضد هپرگلیسمی تزریقی، انسولین

2-نظارت بر گلوکز خون

3-نگه داشتن وزن اضافی

4-تغییرات غذایی- سبزیجات و میوه جات بیشتر، کربوهیدرات های پیچیده و دانه های کامل، بیش از حد فرآوری شده، چرب، نشاسته دار، انتخاب های شیرین

5-تمرین های روزانه

پیشگیری

پیشگیری ممکن است. اگر شما خطرات ناشی از توسعه ی دیابت نوع 2 را شامل هستید، این امکان وجود دارد از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید. خورد و خوراک سالم، نگه داشتن وزن نرمال و تمرینات روزانه تنها به احساس بهترین بودن  شما کمک نمی کند، اما ممکن است شانس مبتلا شدن به دیابت را کاهش دهد.

مقابله

اگر تشخیص داده شده که دیابت نوع 2 دارید، ممکن است احساس درهم شکستگی کنید. ممکن است به نظر برسد که همه چیز در مورد زندگی شما مجبور به تغییر است. این درست است که ابتلا به دیابت روش زندگی شما را تغییر می دهد، اما درطول زمان، می توانید تغییرات ضروری و ساخت یک سبک زندگی را باهم ترکیب کنید که شامل سلامتی و تندرستی در مرکز آن می شود. این مهم است به یاد داشته باشید که  میتوانید دیابت خود را کنترل کنید به جای آن که اجازه دهید او شما را کنترل کند.

منبع

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of