هیپوگلیسمی واکنش پذیر: قند خون پایین بعد از غذا - پورتال رنگی

خون و دستگاه ایمنی 25 اسفند 1396 بدون دیدگاه

هیپوگلیسمی واکنش پذیر: قند خون پایین بعد از غذا

هیپوگلیسمی واکنش پذیر: قند خون پایین بعد از غذا

پدیده ای است که نیاز به ارزیابی پزشکی برای جستجوی بیمار دارد.

هنگامی که اکثر مردم واژه ” قند خون پایین ” را می شنوند ، آنها بلافاصله آن را به دیابت متصل می کنند . با این حال، در حالی که قند خون پایین نامیده می شود (hypoglycemia) در میان افراد مبتلا به دیابت نیز رایج است و می تواند در افراد مبتلا به دیابت وجود داشته باشد.

به طور خاص، قند خون پایین ممکن است در عرض چند ساعت پس از خوردن غذا رخ دهد، و یا یک پدیده به نام هیپوگلیسمی واکنشی یا هیپوگلیسمی پس از قاعدگی.

علائم هیپوگلیسمی واکنش پذیر

علائم هیپوگلیسمی واکنشی است که از شدت خستگی و ناراحتی (مثلا احساس اضطراب، عرق، تکان دهنده و یا گرسنه) و یا به طور جدی (به عنوان مثال، ایجاد یک دید تیز و / یا خستگی) را در بر می گیرد.

با این حال، تجربه یک یا چند مورد از این علائم لزوما به این معنی نیست که قند خون پایین دارید. این علائم ممکن است مشکل کاملا متفاوت، مانند یک مشکل قلب یا عصبی را نشان دهند. به همین دلیل است که ارزیابی یک متخصص مراقبت های بهداشتی ضروری است.

تشخیص هیپوگلیسمی واکنش پذیر

به منظور بررسی هیپوگلیسمی واکنشی، دکتر شما قند خون خود را (به نام سطح قند خون خود) در عرض چهار تا پنج ساعت پس از خوردن غذا، هنگامی که شما در معرض علائم انسداد هیپوگلیسمی هستید، دریافت خواهید کرد.او به احتمال زیاد قند خون خود را با جمع آوری خون از ورید (به نام venipuncture)به دست می آورد. این دقیق تر از به دست آوردن سطح قند خون خود را از یک مانیتور گلوکز است.

اگر شما متوجه شدید که میزان قند خون پایین (معمولا کمتر از 60 میلی گرم / دسیلیتر) است و هنگامی که قند خونتان افزایش می یابد، علائم شما کاهش می یابد، پزشک شما می خواهد علت این بیماری را در پشت هیپوگلیسمی جستجو کند و این جایی است که آزمون غذا مخلوط به بازی می آید.

تست غذا مخلوط

در طول آزمون غذای مخلوط، فرد غذا می خورد و سپس تا پنج ساعت مشاهده می شود. قبل از غذا خوردن و سپس هر 30 دقیقه (تا پنج ساعت)، یک آزمایش خون برای بررسی سطوح زیر انجام می شود:

  • قند خون (گلوکز)
  • انسولین
  • پپتید C
  • پروینسولین

در طی یک وعده غذایی، پانکراس شما انسولین را آزاد می کند، که جذب و استفاده از شکری را که از غذا گرفته اید، تنظیم می کند.

پروینسولین چیزی است که از پانکراس جدا می شود تا یک مولکول پپتید C و یک مولکول انسولین ایجاد کند. به نظر می رسد مانند پیش دارنده انسولین است.

تفسیر این مقادیر آزمون به پزشکان کمک می کند “چرایی” که در پشت هیپوگلیسمی پس از پیوندتان را پیدا کنند.

مهم است که توجه داشته باشید، گاهی اوقات تشخیص قطعی در مورد اینکه چرا یک فرد در معرض قند خون خود پس از خوردن غذا را تجربه می کند وجود ندارد. به عبارت دیگر، یک ارزیابی پزشکی نشان دهنده هیچ بیماری نیست. در این مورد، استراتژی های تغذیه ای برای جلوگیری و درمان موارد حاد مغزی توصیه می شود.

با این حال، در اینجا سه نمونه از شرایط پزشکی است که ممکن است منجر به هیپوگلیسمی پس از قاعدگی شود:

انسولینوما

انسولینوما یک تومور نادر و غیرانسانی است که انسولین را در بدن غیرقابل کنترل آزاد می کند. اگر یک انسولینوما  مقصر باشد، یک آزمون غذا مخلوط، سطح بالای انسولین، پپتید C و پروینسولین (زمانی که قند خون کم است) را نشان می دهد.

تزریق انسولین بیش از حد و یا فاسد

اگر فرد بیش از حد انسولین مصرف می کند (بگوئید که آنها مبتلا به دیابت هستند و یا انسولین را بطور مصنوعی مصرف می کنند)، سطح انسولین بسیار بالا خواهد بود، اما سطح پروتئین سولین و پپتید C پایین خواهد بود (زیرا انسولین از خارج وارد بدن می شود ، نه پانکراس.)

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده همچنین می تواند باعث ایجاد هیپوگلیسمی واکنشی شود، زیرا غذا ممکن است از طریق دستگاه گوارش عبور کند و تمام آن هضم و جذب گلوکز به جریان خون شود. در این مثال، مثل یک انسولینوما، تمام سطوح (انسولین، پپتید C، پروینسولین) معمولا افزایش می یابد.

مدیریت هیپوگلیسمی واکنش پذیر

اگر به شما گفته شد که هیپوگلیسمی واکنشی دارید، پزشک با توجه به علت اصلی آن را درمان می کند. به عنوان مثال، اگر پزشکان مشکوک به انسولینوما هستند، برای عمل جراحی جهت برداشتن آن،اقدام میکنند.

اگر هیپوگلیسمی پس از ریزش موی شما یک علت شناخته یا ناشناخته است، در اینجا چند استراتژی برای پیشگیری از کم شدن قند خون پس از غذا باید اتخاذ کنید:

محدود کردن غذاها با شاخص گلیسمی بالا، به ویژه در معده خالی به عنوان مثال، خوردن یک دونات در صبح، ممکن است یک قسمت هیپوگلیسمی ایجاد کند.

خوردن  وعده های غذایی کوچک و تنقلات که شامل فیبر و پروتئین است.

خوردن یک رژیم غذایی متنوع و دارای فیبر زیاد با پروتئین کافی، کلسیم و سبزیجات، میوه ها و غذاهای لبنی.

اگر شما در حال تجربه یک قسمت هیپوگلیسمی حاد هستید، این مراحل می تواند میزان قند شما را افزایش دهد:

15 گرم کربوهیدرات را بجوشانید و از آن بنوشید، مانند چهار اونس آب پرتقال، 6 اونس نوشابه معمولی شیرین، یک قاشق غذاخوری شکر یا عسل یا دو قاشق غذاخوری کشمش. این باید علائم را ظرف 15 دقیقه تسکین دهد. اگر گلوکز خون شما همچنان کم باشد، ممکن است نیاز به تکرار مراحل فوق باشد.

اطمینان حاصل کنید که یک وعده غذای متعادل و یا میان وعده را بعد از اینکه علائم از بین رفته اند، بخورید. به عنوان مثال، یک سیب با کره بادام زمینی یا یک ساندویچ بوقلمون با نان  این باعث می شود که فشار قند خون کاهش یابد .

در حالی که تجربه کاهش قند خون پس از خوردن می تواند ناراحت کننده باشد، راه های خوبی برای درمان آن وجود دارد. شاید یک متخصص تغذیه بتواند به شما کمک کند تا رژیم غذایی کم و شاخص های گلیسمی کم را تنظیم کنید و تعادل شکر را بهینه کنید.

در نهایت، با این حال، ایمن باشید و اول به پزشک مراجعه کنید.

منبع

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of