بررسی دیابت نوع 2 و علائم و عوارض آن - پورتال رنگی

خون و دستگاه ایمنی 25 اسفند 1396 بدون دیدگاه

بررسی دیابت نوع 2 و علائم و عوارض آن

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 بیماری پیشرفته و مزمن است و مرتبط با چالش بدن شماست که با تنظیم قند خون همراه است. این بیماری اغلب با التهاب تعمیم یافته همراه است. پانکراس شما انسولین هورمون را برای تبدیل قند به انرژی تولید می کند که شما هم از آن استفاده می کنید و یا  آنرا ذخیره می کنید. با دیابت نوع 2، شما قادر به استفاده از آن انسولین موثر نیستید. اگر چه بدن شما هورمون تولید می کند،؛این هورمن یا کافی نیست که مقدار گلوکز را در سیستم خود نگه دارید، یا اینکه انسولین تولید نمی کند، بلکه باید آن را استفاده کرد، که در هر دو نوع باعث بالا رفتن سطح قند خون میشود.

دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2 شایع ترین بیماری برای افرادی است که از نظر ژنتیکی مستعد هستند و دارای اضافه وزن هستند، سبک زندگی بیحوصله، فشار خون بالا و / یا مقاومت به انسولین به علت اضافه وزن دارند. افرادی که قومیت های خاصی دارند بیشتر احتمال ابتلا به دیابت را نیز دارند. این افراد عبارتند از: آمریکایی های آفریقایی، آمریکایی مکزیکی، سرخپوستان آمریکایی، هاوایی های بومی، ساکنان جزیره اقیانوس آرام و آمریکایی های آسیایی. این جمعیت به احتمال زیاد دارای اضافه وزن و فشار خون بالا هستند که خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

همین الان در همین سن که هستید، شما در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید.در حالی که این بیماری می تواند انواع مختلف عوارض را تولید کند، تلاش های کنترل قند خون خوب می تواند به جلوگیری از آنها کمک کند. این کار به شدت به تغییرات شیوه زندگی مانند کاهش وزن، تغذیه، ورزش و در برخی موارد داروها بستگی دارد. اما، بسته به سن، وزن، سطح قند خون و مدت زمانی که دیابت دارید، بستگی دارد. درمان باید برای شما مناسب باشد و اگرچه پیدا کردن ترکیب مناسب ممکن است کمی زمان گیر باشد، می تواند به شما در زندگی سالم و طبیعی زندگی با دیابت کمک کند.یک رژیم غذایی ضعیف و سیگار کشیدن نیز می تواند خطر شما را تحت تاثیر قرار دهد.

عوارض دیابت نوع 2 چیست؟

عوارض زیادی از دیابت وجود دارد. دانستن و درک علائم این عوارض مهم است. اگر به زود گرفتار شدید، برخی از این عوارض را می توان درمان کرد و از بدتر شدن جلوگیری کرد. بهترین راه برای جلوگیری از عوارض دیابت، حفظ قند خون شما و کنترل خوب آن است. سطوح بالای گلوکز تغییرات در رگ های خونی خود و همچنین در سلول های خون (عمدتا اریتروسیت ها) ایجاد می شود که باعث کاهش جریان خون در اندام های مختلف می شود.

عوارض دیابت به دو دسته تقسیم می شوند: میکرو مغناطیسی (آسیب به عروق خونی کوچک) و مغز و اعصاب (آسیب به عروق خونی بزرگ). آنها عبارتند از:

بیماری کلیوی (نفروپاتی)،آسیب عصبی (نوروپاتی)، که بیشتر در پاها و دست ها رایج است، اما همچنین می تواند باعث اختلال در عملکرد نعوظ بیماری چشم (رتینوپاتی)و بیماری شریانی محیطی (بیماری ای که روی عروق در اندام های پایین و بالا قرار می گیرد) شود.

علائم دیابت نوع 2 چیست؟

اغلب مردم نشانه های دیابت را تجربه نمی کنند تا زمانی که قند خونشان بسیار بالا باشد. علائم دیابت عبارتند از: افزایش تشنگی، افزایش ادرار، افزایش گرسنگی، خستگی شدید، بی حسی و سوزن شدن در اندام ها (دست ها و پاها)، برش ها و زخم هایی که به آرامی بهبود می یابند و چشم را تیره می کنند. بعضی از افراد نیز علائم کمتری از جمله کاهش وزن، خشکی خارش پوست، افزایش عفونت های مخمر، اختلال نعوظ و آکنتوز nigricans (ضایعات ضخیم و “سفت کننده” در چین و چروک های پوستی مانند گردن، نشان دهنده ی بیماری از مقاومت انسولین)دارند.

اگر در معرض هر کدام از این علائم هستید، آنها را نادیده نگیرید. قرار ملاقات برای دیدن دکتر خود بگذارید. دیابت پیش از مداخله احتمال بیشتری دارد شما می توانید از این عوارض پیشگیری کنید.

دیابت نوع 2 چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص دیابت می تواند با استفاده از انواع آزمایش های خون انجام شود.

اگر شما در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید، علائم دیابت دارید یا قبل از دیابتی (یک نشانه هشدار دهنده مهم برای دیابت)، پزشک خود را ملاقات کنید که آیا دیابت دارید یا نه. پزشک شما همچنین می توانید ببینید که آیا شما بیش از 45 سال سن داشته اید، آیا سابقه خانوادگی این بیماری را دارید، یا دارای اضافه وزن هستید یا اگر به علت دیگری دچار افزایش خطر ابتلا به این بیماری هستید. آزمایشات مورد استفاده برای بررسی دیابت، همان آزمایشاتی است که برای بررسی پیش از دیابت استفاده می شود.

تست قندخون ناشتا: این تست قند خون خود را هنگامی که حداقل هشت ساعت طول کشید، کنترل می کند. قند خون ناشتا بالای 126 می تواند نشانگر دیابت باشد. دکتر شما این را مجددا بررسی می کند تا تعیین کنید که آیا دیابت دارید.

تست تحمل گلوکز: این یک آزمایش است که چگونگی پاسخ به شکر را بررسی می کند. یک نمونه شکر (75 گرم در طی دو ساعت) داده می شود. اگر قند خون شما بعد از آن بالاتر از هدف باشد، ممکن است دچار دیابت شوید.

هموگلوبین A1c: این آزمایش قند خون خود را طی سه ماهه بررسی می کنند.

اگر قند خون شما بیش از 6.5 درصد باشد، شما امکان ابتلا به دیابت را در نظر داشته باشید.

آزمایش قند خون تصادفی: دکتر شما می توانید این آزمایش را انجام دهید اگر علائم دیابت را تجربه می کنید ( افزایش تشنگی، خستگی، افزایش ادرار) اگر قند خون شما بالاتر از 200mg / dL باشد، ممکن است شما دچار دیابت باشید.

اگر هیچ نشانه ای ندارید و هر یک از این آزمایش ها مثبت است، انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که یک نمونه خون جدید برای تأیید تشخیص استفاده شود.

چگونه می توانم از دیابت نوع 2 اجتناب کنم؟

در حالی که شما نمیتوانید از پیرتر شدن جلوگیری کنید، سابقه خانوادگی یا قومیت خود را تغییر دهید، می توانید راههای کاهش وزن و دور کمر خود را شروع کرده و فعالیت خود را افزایش دهید و فشار خون خود را کاهش دهید.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل که غنی از فیبر، سبزیجات غیر نشاسته ای، پروتئین ناب، و چربی های سالم است می تواند به وزن شما کمک کند و میزان کمر و شاخص توده بدنی (BMI) خود را کاهش دهد. کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین (آب میوه، سودا) ساده ترین راه برای از دست دادن وزن و کاهش قند خون است. اگر فردی هستید که دارای فشار خون بالا و حساس به نمک هستید، قصد کاهش سدیم خود را دارید. نمک را به مواد غذایی اضافه نکنید، برچسبهای بسته برای سدیم اضافه کنید، و مصرف غذای سریع خود را کاهش دهید و از آن خارج شوید. در رژیم غذایی نامناسب نباشید در عوض یک روش سالم برای خوردن را انطباق دهید، یکی که برای مدت طولانی از آن لذت ببرید.

همه افراد مبتلا به دیابت همچنین باید توسط چشم پزشک دیده شوند پس از تشخیص دیابت ممکن است قبل از اینکه حتی تشخیص داده شود، روی چشم تاثیر می گذارد. پس از جلسه اولیه، اگر هر مشکلی وجود نداشته باشد، یا اگر بیشتر باشد، افراد باید هر دو سال یک بار به چشم پزشک مراجعه کنند.

علاوه بر این، افرادی که مبتلا به دیابت هستند، باید بعد از تشخیص و یا در معرض مسائلی مانند سوزش پاها، درد، زخم انگشتان دست و پا، پوست خشک ضخیم، و یا ناخن های قارچی، آزمون جامع پا را با یک متخصص اطفال داشته باشند. متخصص تغذیه و / یا تایید آموزشگر دیابت شما را در نحوه غذا خوردن برای دیابت راهنمایی کند و شما ابزار نیاز به ارائه آموزش خود به خود مدیریت دیابت خود را داشته باشید. بعضی از پزشکانی که ممکن است بخواهند یا باید به لیست خود اضافه کنند، به عنوان پیشرفته بیماری که شامل یک متخصص قلب و عروق می شوند

(برای اطمینان از اینکه قلب شما کارآمد است و شما در معرض انسداد در شریان ها نیستید)، یک پزشک عروقی (یک متخصص در رگ ها و موارد گردش خون) و یک درمانگر به شما کمک می کند با تشخیص خود کنار بیایید.

از دست دادن وزن: اگر اضافه وزن دارید، از دست دادن وزن می تواند به بدن کمک کند که از انسولین استفاده کنید. در واقع، انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که افراد مبتلا به دیابت حدود 7 درصد وزن بدن خود را از دست بدهند، که باید بدن را از انسولین استفاده کند و مقاومت به انسولین را کاهش دهد. علاوه بر این، کاهش وزن می تواند به کاهش فشار خون، کاهش درد مفاصل، افزایش انرژی و کاهش آپنه خواب و کلسترول کمک کند. همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های دیگر، از جمله بیماری های قلبی را کاهش دهد.

آنچه شما می خورید نقش مهمی در کنترل دیابت شما و وزن شما دارد. خوردن یک رژیم غذایی متعادل که غنی از سبزیجات غیر پرچرب ، پروتئین و چربی های سالم می تواند به بهبود تغذیه، کاهش وزن و کاهش قند خون کمک کند.

کاهش مصرف کربوهیدرات شما: یکی از مهمترین اجزای موجود در رژیم غذایی دیابت شناخت چگونگی مصرف یک رژیم غذایی کربوهیدرات تغییر یافته است. کربوهیدرات مواد مغذی هستند که بیشترین تاثیرات قند خون را دارند . کربوهیدرات ها در نشاسته، میوه، سبزیجات مانند سیب زمینی، شیرینی و غلات یافت می شوند. خوردن انواع کربوهیدرات مناسب در مقادیر مناسبمی تواند به کاهش وزن و قند خون کمک کند. دانستن چگونگی شناسایی و شمارش کربوهیدرات ها در مدیریت دیابت بسیار مهم است. خوردن یک رژیم غذایی مناسب کربوهیدرات دار ایده آل است زیرا می تواند به شما کمک کند که بدن قند خون را تنظیم کند.

ورزش: ما همه می دانیم که فعالیت بدنی بخش مهمی از حفظ یک شیوه زندگی سالم است، اما ورزش در کنترل قند خون و جلوگیری از عوارض دیابت نیز اهمیت دارد. و البته، این بخش مهمی از تلاش برای کاهش وزن شماست.

همیشه یک رژیم ورزشی ساده نیست، اما هنگامی که شما در یک شیار قرار می گیرید، ممکن است از میزان استفاده از آن لذت ببرید. راه را برای تناسب فعالیت با روال روزانه خود پیدا کنید. حتی چند دقیقه در یک روز طول می کشد راه طولانی. انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که بزرگسالان مبتلا به دیابت باید حداقل 150 دقیقه فعالیت فیزیکی هوازی متوسط را در هفته انجام دهند (حداقل طی سه روز بدون بیش از دو روز متوالی بدون ورزش). با این وجود شما مجبور نیستید از این کار شروع کنید. با هر پنج تا 10 دقیقه در روز شروع کنید و از آنجا بروید. برای ماندن در انگیزه، پیدا کردن یک دوست، گرفتن یک ردیاب تناسب اندام ، یا استفاده از یک ابزار اندازه گیری دیگر که می تواند به پیشرفت شما کمک کند.آزمایش قند خون شما: آزمایش قند خون بخش مهمی از کمک به مدیریت دیابت است. این که آیا شما تصمیم به انجام آزمایش قند خون انتخابی یا آزمایش قند خون خود را در همان زمان روزانه، آزمایش قند خون به شما می دهد بخش دیگری از اطلاعات و می تواند به شما کمک کند رژیم غذایی خود را تغییر دهید و روال تناسب اندام خود و یا دارو را تنظیم کنید. نگه داشتن قند خون شما است که به کاهش عوارض دیابت کمک می کند.

انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که قند خون قبل از غذا 80mg / dL-130mg / dl باشد و دو ساعت بعد از غذا کمتر از 180mg / dl باشد. اهداف قند خون براساس عوامل مختلفی از قبیل سن، طول تشخيص، مسائل مربوط به سلامت ديگر و غيره صورت ميگيرد. به عنوان مثال، اگر فرد سالمند هستید، اهداف شما ممکن است کمی بالاتر از شخص دیگری باشد. از پزشک خود بپرسید که اهداف شما مناسب است دانستن شماره های خود: دانستن ABCs-A1c، فشار خون و کلسترول در کاهش خطر ابتلا به دیابت و حفظ کنترل دیابت شما مهم است. اگر فردی مبتلا به دیابت هستید که فشار خون یا کلسترول را بالا می برد، خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهید. پزشک شما به شما A1c ، فشار خون و اهداف کلسترول را می دهد. اطمینان حاصل کنید که به آنها توجه کنید و آنها را درک کنید و به همین دلیل مهم هستند.دانستن داروهای شما: اگر دچار دیابت هستید، مهم است بدانید که چه داروهایی را مصرف می کنید . این می تواند به کنترل قند خون و جلوگیری از قند کم و زیاد خون کمک کند. بعضی از داروها باید با غذا مصرف شوند یا قند خون خود را کاهش دهند. بسیاری از داروهای دیابت وجود دارد.مدافع خود شما می تواند به شما کمک کند. اطمینان حاصل کنید که اگر داروهای شما بیش از حد گران هستندیا اگر باعث ایجاد عوارض جانبی شوند، به پزشک خود بگویید . اگر رژیم دارویی شما برای شما کار نمی کند، احتمال دارد دکتر شما بتواند دارو جدیدی پیدا کند که ممکن است بهتر کار کند.تشخیص علائم و نشانه های شكم و قند خون پایین: قند خون بالا یا پایین برای دیابت مفید است. در بعضی موارد،قند خون بسیار بالا یا بسیار پایین می تواند وضعیت اضطراری را به وجود آورد . بسیار مهم است که علائم، علائم و درمان قند بالا و پایین خون را درک کنید.

راهنمایی های فوق برای شما مهم هستند. اما مهم است که وقت خود را برای مقابله با تشخیص آماده کنید و متعهد به ایجاد تغییرات شیوه زندگی باشید که برای همیشه به شما کمک خواهد کرد. خبر خوب این است که دیابت یک بیماری قابل کنترل است. بخش سخت افزاری این است که شما باید هر روز در مورد آن فکر کنید. در نظر گرفتن حمایت – کسی که می توانید درمورد مبارزات خود صحبت کنید، این است که یک دوست، یک فرد دیابتی یا یکی از عزیزان. این ممکن است به نظر بی اهمیت، اما واقعا می تواند به شما کمک کند که کنترل دیابت را کنترل کنید تا شما را کنترل نکنند. برخی از مراحل بعدی که ممکن است به شما کمک کند تا در این مرحله اولیه سفر خود در مسیر درست حرکت کنید:

تغييرات شيوه زندگي براي خودت و تمام خانواده، قطع غذا، خوردن سالاد و سبزیجات سخت است، زمانی که هر کس دیگری در میز غذای شما پیتزا را بخورد. تصميم بگيريد که اين تشخيص مي تواند به سلامت کل خانواده کمک کند . خانواده خود را در مورد مزایای خوردن رژیم غذایی سالم آموزش دهید. بچه ها را با مواد غذایی خود پیش ببرید. روش بشقاب را تمرین کنید: هدف خوردن سبزیجات غیر نشاسته ای نیمی از این رژیم است؛ یک چهارم پروتئین لاغر؛ و یک چهارم دانه و یا سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی شیرین. بخشی از برنامه روزمره خود را شامل می شود و شامل خانواده شما نیز می شود.پیاده روی را بعد از شام بروید و در آخر هفته به استخر بروید و یا در یک کلاس ورزشی ثبت نام کنید. اگر فرزندان ندارید، هدف را برای پیدا کردن دیگران با دیابت یا دوستان که می توانند به عنوان همکاران تمرینی شما عمل کنند.اگر شما قبلا نتوانسته اید با دانشیار دیابت آشنا شوید،الان میتوانید این آموزش را ببینید. یک مربی گواهینامه دیابت می تواند شما را به آموزش خودمورد دیابت بفرستد. آنها در معرض دیابت هستند و می توانند به شما چیزهای پیچیده یا ساده تر یاد بدهند.  به عنوان مثال، آنها می توانند به شما در تنظیم گلوکز متر خود کمک کنند، به شما در مورد چگونگی استفاده از داروهایتان کمک کنند یا به شما کمک کنید که برنامه غذا را کنار بگذارید. شما می توانید با آنها به صورت تنها یا گروهی ملاقات کنید .زندگی آسان

دیابت می تواند به اندازه کافی سخت باشد، بنابراین آنچه شما می توانید برای مقابله با آن انجام دهید پیچیده تر است. به عنوان مثال، شما مجبور نیستید یک سرآشپز استاد باشید تا یک وعده غذایی سالم داشته باشید. شما می توانید از مواد تشکیل دهنده ای که در خانه شما است درست استفاده کنید . اگر شما رژیم دارویی خود را بیش از حد پیچیده و یا بیش از حد گران، پیدا کنید، درخواست پزشک را تغییر دهید. همچنان فراموش نکنید که داروهای خود را مصرف کنید ، روش های ساده ای برای کمک به آنها را می گیرید، مانند تنظیم یک یادآوری روی تلفن همراه خود.l

دیابت یک بیماری مزمن است که باید روزانه اداره می شود، اما این بیماری قابل کنترل است. اگر یک زندگی سالم را تطبیق دهید، می توانید یک زمان طولانی و سالم با دیابت زندگی کنید. با انتخاب رژیم غذایی سالم، تمرین منظم و ترک سیگار ، و مراجعه منظم به پزشکانتان، انرژی خود را افزایش دهید، احساس خوبی داشته باشید.

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت همچنین شرایط دیگری مانند آپنه خواب ، کلسترول بالا و فشار خون بالا دارند. هنگامی که آنها شیوه زندگی خود را تغییر می دهند، بسیاری از این علائم دیگر بهبود می یابند یا از بین می روند. شما در صندلی راننده هستید. شما توانایی کنترل دیابت را دارید.

و به خودتان برسید: گاهی اوقات شما می توانید همه چیز را کاملا انجام دهید و قند خون خود را شروع به خزش کنید. از آنجا که دیابت یک بیماری پیشرونده است، بدن شما به آرامی تزریق انسولین را در طول زمان متوقف می کند. اگر دچار دیابت هستید، سعی نکنید که اگر پزشک شما داروی خود را افزایش داده یا انسولین را با شما در میان بگذارد، نگران شوید. همچنان به انجام آنچه که می توانید به بهبود سلامت شما کمک کند بپردازید.

verywell

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of