جواب رد دادن به درخواست های دیگران؛ چگونه؟ - پورتال رنگی

مهارت های زندگی ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

جواب رد دادن به درخواست های دیگران؛ چگونه؟

چگونه راحت تر از همیشه به درخواست دیگران جواب رد بدهیم؟

وقتی از کسی کمک می خواهید، ممکن است برای شما سخت باشد که کلمه “نه” را بشنوید. این دو حرف کوچک ممکن است بر نفس شما آسیب وارد کند. ممکن است به این موضوع قکر کنیم که آیا شخص دیگری به ما اهمیت می دهد یا خیر، و ممکن است که احساس خجالت کنیم از این که از دیگران درخواست کمک کنیم. از آنجا که می دانیم گفتن کلمه “نه” چقدر می تواند به شخص صدمه وارد کند، ممکن است مجبور شویم به جای “نه” از کلمه “بله” استفاده کنیم، صرفا جهت این که به احساسات دیگری آسیب نزنیم.

به عنوان مثال، تصور کنید در اداره یک روز پر مشغله دارید و به یک باره شخصی در اتاق شما را می زند و وارد می شود، و او یکی از همکاران شما می باشد که که به کمک شخصی احتیاج دارد که تا بعد از ظهر یک گزارش فوری را آماده کند. او می پرسد که “آیا به من کمک می کنی؟” و شما هم واقعا وقت ندارید. اما چون می دانید که او واقعا به کمک نیاز دارد و هنوز کسی پیدا نشده که به او کمک کند، پس اجبارا به او “بله” می گویید.


بیشتر بخوانید:

مهارت نه گفتن و اصول آن

آموزش روش ساده نه گفتن به کودک


چرا اینقدر سخت است که “نه” بگویید؟

حتی مستقل ترین انسان ها نیز نیاز به پذیرفته شدن دارند. این غریزه منجر به زنده ماندن ما می شود.در اوایل تاریخ تکامل انسان، این موضوع که هر کسی در گروه، به هم گروهی خود کمک کند بسیار مهم بود. از این رو بهتر بود که مردم بگویند “بله، من به شما کمک خواهم کرد” یا “بله، من از شما دفاع خواهم کرد!” این عادت به “بله” گفتن  به بقای فرد و گروه کمک کرد.

همچنین بخوانید:  شخصیت قوی داشته باشیم

امروز می توانیم زندگی مستقل تری داشته باشیم، اما این غریزه قدیمی هنوزهم  قوی است. علاوه بر این، ما تمایل به زندگی اجتماعی و تعلق داریم.ما همگی به گونه ایی به دیگران متصل هستیم، و اغلب می خواهیم برای به دست آوردن عشق و محبت آن ها، در برابر خواسته هایشان به آن ها “بله” بگوییم.

و هنگامی که شما از کلمه “نه” در برابر خواسته های آن ها استفاده می کنید، آن شخص نسبت به آن موضوع (و همچنین نسبت به شما) احساس بدی پیدا می کند، و مسلما این چیزی نیس که شما خواهان آن هستید.

جواب رد دادن به درخواست های دیگران ؛ چگونه؟

یک روش که “نه” گفتن را آسان تر می کند

بنابراین چه کاری می توانید در چنین شرایطی انجام دهید؟ شما نمی خواهید “نه” بگوید، در عین حال نیز  نمی خواهید احساسات دیگران را از بین ببرید.

بسیار ساده است، زمانی که کسی از شما برای کمک درخواست می کند، از جمله  “چگونه میتوانم به تو کمک کنم” استفاده کنید.

در برابر کلمه “نه” این جمله کمتر به شخص آسیب می زند، و نفس آن ها را تخریب نمی کند. و شخص را وادار می کند دقیقا همان چیزی که نیا