چگونه دوباره شاد شویم: 13 راه ساده برای دور ریختن ناراحتی ها - پورتال رنگی

مهارت های زندگی ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

چگونه دوباره شاد شویم : 13 راه ساده برای دور ریختن ناراحتی ها

وقتی به زندگیتان نگاه میکنید، شاید به این فکر کنید که چقدر زمان سریع گذشته و ندانید که چگونه به جایگاهی که الان در آن هستید رسیده اید. شاید احساس ناراحتی کنید چون بسیار از جایگاهی که در گذشته میخواستید به آن برسید دور افتاده اید. زندگی از آن چه انتظارش را داشتید سخت تر بوده پس سر جای خودتان مانده و تصمیم گرفتید که بپذیرید زندگی همین گونه است. تسلیم شدید و حالا هدفتان را از دست داده اید.

اگر چه، میتواند اینگونه نباشد. ترویج خوشبختی در زندگی تان به شدت حقیقی و امکان پذیر است. فقط باید کمی تلاش کنید.

در اینجا 13 روش اثبات شده برای دور ریختن ناراحتی ها و دوباره احساس شادی کردن وجود دارد.


بیشتر بخوانید:

چطور شادتر باشیم ؟

چند قانون طلایی به منظور شاد زیستن

چهار رمز شاد زیستن از نظر خوزه سیلوا

داشتن روابط شاد در زندگی زناشویی؛ چگونه؟


1-کاری را انجام بده که به تو معنا میدهد

همه ما در آن موقعیت بوده ایم. احساس کسالت و بی حرکت بودن در زندگیمان و ندانستن اینکه چه کاری باید انجام دهیم، به جای تلاش برای یافتن سوالات مهمی مانند، “هدف من در زندگی چیست؟ ” اینکار بسیار آسان تر از تلویزیون تماشا کردن و روز ها را پشت سر هم گذراندن است

وقتی شخصی نمیتواند عمیقا احساس معنی دار بودن داشته باشد، حواس خودش را به لذت های زود گذر پرت میکند. ویکتور فرانکلن

دولت مردان بسیاری احساس خوشبختی نمیکنند. اهمیتی ندارد که چقدر پول احترام و شهرت دارند زیرا: در عاقبت کار احساس خوشبخت نبودنمان ریشه در احساس بی معنا بودن دارد.

فرانکلن نظریه ای به نام معنا جویی را بنا نهاده تا به مردم کمک کند که به زندگیشان معنای بیشتری بدهند. فرانکلن مسئول ساختمان سلامت روان بیمارستان ونیز شد زیرا آن ها در حال از دست دادن تعداد زیادی از بیماران بر اثر خودکشی بودند. تمرینات فرانکل مانع از خودکشی ده ها هزار نفر از بیماران شد. او این کار را بر اثر القا کردن حس ارزشمندی به زندگی آنها انجام داد.

هم اکنون چه کاری میتوانید انجام دهید

هم اکنون که در حال کش مکش با ناکامی های زندگیتان هستید میتوانید نظریه معناجویی فراکلن را از طریق انجام دادن کار هایی که در ادامه آمده شروع کنید:

بر روی پروژه ای کار کنید که به مهارت وتوانایی های شما نیاز دارد

اگر با کار کردن روی پروژه ای مشکل دارید، دنبال کار دیگری بگردید که برای دیگران هم مفید باشد.

خودتان را تماما در تجربه هایتان غرق کنید

تجربه هایتان را با کسانی در میان بگذارید که عمیقا شما را دوست دارند و قضاوتتان نمیکنند.

چشم اندازی خوشایند در میان مصیبت هایتان پیدا کنید

زندگیمان زمانی معنا پیدا میکند که دیدمان را نسبت به سختی ها و مشقت های زندگیمان تغییر دهیم اینگونه که آن ها باعث پیشرفت زندگی میشوند نه شکست آن. برای مثال، من یکبار در تایلند با زنی ملاقات کردم که پرورشگاه حامل کودکان مبتلا به ویروس ایدز را اداره میکرد. او همچنین از بیماری سرطان رنج میبرد، اما به جای اینکه به سرطان به عنوان مسئله ای که در حال نابود کردن زندگی اش است نگاه کند، به من گفت که این مثل حکم مرگ است زمانی که دکتر به من میگوید حامل ویروس ایدز هستم و سرطان دارم و این مسئله، توانایی همدردی کردن با کودکانی را میدهد که مبتلا به ایدز هستند. پس من بخاطر سرطان هم قطعا خشنود هستم.

2-انتخاب هایتان را محدود کنید و بدانید که واقعا چه چیزی میخواهید

انتخاب های زیاد ما را خسته و ناخشنود میکند و باعث میشود از تصمیم گیری سرباز زنیم. ” به خودت حق انتخاب بده” نصیحتی است که شاید اغلب اوقات بشنوید. اما اگر زیادی به خودتان حق انتخاب دهید، فقط خودتان را ناراضی تر، مضطرب تر و درمانده از انتخاب کردن میان چیزهای زیادی کرده اید.

وقتی انتخاب های زیادی دارید، شروع به انتخاب کردن ضعیف ترین آن ها در تمام طول روز میکنید. این چیزیست که به عنوان” فرسودگی در انتخاب” شناخته شده است.

مهم ترین کار برای افزایش میزان خوشحالیتان، این است که میزان انتخاب های غیر ضروری در طول روز را به طرز موثری کاهش دهید.

هم اکنون چه کاری میتوانید انجام دهید

ترتیبی ببینید که باعث شود موارد زیر را انجام دهید:

مهم ترین تصمیمات را صبح زود که هنوز ذهنتان با نشاط است اتخاذ کنید

سعی کنید برنامه فردایتان را شب قبل هر موقع که ممکن بود آماده کنید

برای وعده غذاییتان از قبل تصمیم بگیرید

اگر مجبورید که تصمیم مهمی اتخاذ کنید اما گرسنه هستید، اول غذا بخورید

وقتی انتخاب های بسیار زیادی دارید، سعی کنید آن ها را محدود کنید تا از میان تعداد کمی انتخاب کنید

زندگیتان را تا حدی از طریق راه اندازی برنامه های اوتومات پرداخت قبض ها خودکار کنید.

3-مکان دنجی برای یافتن خود واقعی تان بدون احساس خجالت پیدا کنید

ما دائما با نظریه این که برای موفق و خوشحال بودن باید از الگوی خاصی پیروی کنیم بمباران میشویم.

یک فرد عادی روزانه بیش از ده هزار خبر دریافت میکند که اکثر آنها پوچ و بی معنی هستند.

تمام این وعده وعید های غلطی که روزانه دریافت میکنیم باعث میشود خود را به طریقی که دیگران دوست دارند تصور کنیم. قسمت غم انگیز اینجاست که بسیاری از ما به دنبال روشی هستیم که بتوانیم آن ها را روی خودمان پیاده کنیم و هیچ وقت احساس تعلق داشتن به خودمان را نداریم.

وقتی خود واقعی مان را دوست نداریم و درک نمیکنیم به هیچ طریقی نمیتوانیم شاد باشیم. احساس شرم، علت بی میلی ما نسبت به خود واقعی مان بودن است.

از بعضی جنبه ها در زندگی مان، احساس خجالت میکنیم و این تصور برای ما به وجود می آید که حتما مشکلی داریم. مسئله چه مورد آزار و اذیت قرار گرفتن در مدرسه باشد، چه برآورده نشدن انتظارات والدین مان از خودمان، یا توسط یک دوست به شدت مورد قضاوت قرار گرفتن. شرم باعث پنهان کردن خود واقعی مان و ماسک بر صورت نهادن میشود.

چگونه دوباره شاد شویم : 13 راه ساده برای دور ریختن ناراحتی ها

آموختن شجاعت برای خود واقعی مان بودن یکی از کلید های خوشبختی ابدی است.

همچنین بخوانید:  چگونه زود با همسر خود آشتی کنیم ؟

دکتر برن براون محقق آسیب شناسی در برنامه تلویزیونی” سخنرانی های تد” توضیح میدهد که در یک نظر سنجی در شبکه های اجتماعی از مردم میپرسد” آسیب را چگونه تعریف میکنید؟ چه چیزی باعث میشود احساس آسیب پذیر بودن داشته باشید؟ “

در طول یک و نیم ساعت او حدود 150 پاسخ دریافت کرد که در اینجا تعدادی از آنها را میبینیم:

– مجبور بودن برای کمک خواستن از همسرم زیرا من بیمار هستم و ما به تازگی ازدواج کرده ایم.

– پیش قدم شدن برای رابطه جنسی با همسرم

– احساس پذیرفته نشدن

– از دیگران کمک خواستن

– منتظر پاسخ دکتر ماندن

– به خدمت خاتمه دادن

– متوقف کردن مردم

موقعیت های آسیب زننده همانند این موارد زمان هایی هستند که بیشتر ازهمیشه مستعد خجالت زده شدن هستیم. آموختن کنترل این ترس ما را قادر میسازد تا به سلامت از این مخمصه نجات یابیم.

کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید

برای پذیرفتن آسیب ها تمرین کنید

با هر روز صبح نگاه کردن خودتان در آینه شروع کنید و به خودتان بگویید” من کامل نیستم ولی آن را میپذیرم”

وقتی احساس شرم میکنید توصیه های ساده دکتر برن را به کار گیرید. طوری با خودتان صحبت کنید که انگار در حال حرف زن با کسی که دوستش دارید هستید. با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید و قصه تان را برایش توضیح دهید.

4-حس کنجکاوی تان را برای پیشرفت شخصی تان ترغیب کنید

بعضی از اعجاب انگیز ترین چیز هایی که در دنیایمان وجود دارند حاصل کنجکاوی شخصی هستند. به همین دلیل افرادی مثل استیو جابز، توماس ادیسون و هنری فورد ابداعی ترین محصولات تاریخ را ساختند.

ارضا کردن حس کنجکاوی باعث ترشح هورمون دوپامین در مغز میشود. به همین دلیل مجبوریم که یک فیلم فوق العاده را تا آخر تماشا کنیم. میخواهیم بدانیم که در انتها چه اتفاقی خواهد افتاد و وقتی این کار را میکنید باعث ترشح دوپامین و احساس سرخوشی میشوید. در مورد عادت هایی که داریم هم همین اتفاق می افتد. مثل چک کردن شبکه های اجتماعی و ایمیل.

اگرچه این موارد احساس رضایت کوتاه مدتی به ما میدهد، اما مواردی از حس کنجکاوی هست که خوشحالی با دوام تری به ما میدهند. دکتر تاد کشدن در خصوص” کنجکاو جستجوگر” بودن توضیح میدهد که:

” کنجکاو های جستجوگر در خصوص مقابله با چالش های جدید احساس راحتی میکنند. به جای نا امیدانه تلاش کردن برای کنترل دنیا، به عنوان یک فرد کنجکاو جستجوگر ناشناخته ها را بپذیریم و به زندگی مان به عنوان یک جستجوی دلچسب برای کشف کردن، یادگیری و رشد نگاه کنیم.

به وسیله استفاده از حس کنجکاوی تان برای بهتر شدن در کاری، باهوش تر شدن یا دیدن چیزی از بعدی جدید، زندگی را لذت بخش تر خواهید یافت.

هم اکنون چه کاری میتوانید انجام دهید

توصیه های دکتر تاد کشدن در مورد” کنجکاو جستجو گر” شدن در مقاله کری هنلی به طریق زیر خلاصه شده است:

برای فهمیدن جزئیات کوچک زندگی تان که تا به حال متوجه نشده اید تلاش کنید.

هنگام صحبت کردن با مردم سعی کنید بدون قضاوت کردن و عکس العمل نشان دادن پذیرای هر آن چه که پیش می آید باشید.

بگذارید چیز های نو آشکار شوند و برای کنترل کردن مسیر تلاش نکنید.

به تدریج اجازه دهید که توجه تان جلب نشانه ها، صدا ها و یا بو هایی گردد که در مسیرتان قرار میگیرد.

5- از طریق کمک کردن به دیگران به خودتان کمک کنید

خوشحال ترین افراد کسانی هستند که روی دیگران اثر مثبت میگذارند.

” هیچ مرد یا زنی مثل یک جزیره یکه و تنها نیست. نمیتوانید به تنهایی برای خودتان زندگی کنید. زمانی میتوانید به بیشترین حد رضایت برسید که خودتان را مرتبط به هدف بزرگ تری بدانید، چیزی شگفت انگیز تر از خودتان. ” دنیس وایتلی

هر شخصی چیزی برای شریک شدن با دنیا دارد. سخت ترین قسمت کشف آن است. در حقیقت تا زمانی که برای پیدا کردنش تلاش نکنیم آن را نمیابیم.

علم یافته هایی را ثابت کرده که بخشیدن راهی قوی برای خوشحالی دراز مدت است. که اگر این کار به درستی انجام شود میتواند باعث احساسی فوق العاده و ترقی وضعیتتان شود.

” خوشبختی تنها زمانی واقعیست که با دنیا تقسیم شود”  کریستوفر مک کندلس

هم اکنون چه کاری میتوانید انجام دهید

عمدا شروع به همکاری در کاری یا کمک کردن به دیگران کنید

6- برای دوباره راه اندازی شدن مغزتان از منطقه امن تان خارج شوید

حتما به خاطر زندگی عادی روزانه خوشحال نیستید. ساده است که از این بابت کسل شده اید اما ممکن است نسبت به امتحان کردن چیزهای جدید هم ترسو باشید. یا، در یک مثال شدید تر، ممکن است از شغلتان متنفر باشید اما جرئت انصراف از آن را نداشته باشید زیرا میترسید که شکست بخورید و شغل بهتری نیابید.

چگونه دوباره شاد شویم : 13 راه ساده برای دور ریختن ناراحتی ها

مسئله هر چیزی که باشد، بیرون کشیدن خودتان از منطقه امنتان تا جایی که امکان دارد، میتواند باعث به وجود آمدن یک زندگی بسیار لذت بخش شود.

دانشمندان مدارکی در این مورد یافته اند که ثابت میکند اگر فردی قدم از منطقه امن خود بیرون بگذارد، میتواند باعث ازدیاد اندورفین در مغزش شود که منجر به احساس رضایت در فرد میگردد.

کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید

تجربه های بیشتری در زندگیتان بسازید که قادر نیستید دوباره آنها را داشته باشید. به هدفی در زندگیتان فکر کنید که همیشه میخواستید آن را داشته باشید، سپس موقعیتی را تدارک ببینید که شما را از منطقه امن تان بیرون بکشد تا مسیرتان به سمت هدف را ادامه دهید.

بیشتر سفر کنید. علم عصب شناسی ثابت کرده است که تجربه های جدید باعث ساخت مسیر های عصبی جدید در مغز بشود که نتیجه آن افزایش سلامت ذهنی است. در سفر کردن لذتی وجود دارد که فرقی نمیکند چه در حال سفر کردن در یک کشور خارجی یا یک شهر نزدیک باشید، یا حتی یک رستوران نزدیک محلی، کشف و تجربه کردن چیز های جدید کار خودش را میکند.

7- مادی گرایی را کنار بگذارید و روی تجارب سرمایه گذاری کنید

تعداد دفعاتی که برای خرید یک اسباب بازی، بازی کامپیوتر یا چیزی مربوط به تکنولوژی هیجان زده بودم را به یاد نمی آورم ولی فقط اندک مدتی بعد نسبت به آن بی حوصله شدم. این نشان میدهد که چیز های مادی در بهترین حالت فقط شادی موقتی به دنبال می آورد که دوام زیادی ندارد.

همچنین بخوانید:  چگونه فرد ایده آل خود را بیابید !

تجربه های خوب به عنوان خاطرات خوش همیشه ماندگار هستند.

اگرچه مالکیت اشیا مادی میتواند خوشایند باشد، اما اشیا نمیتوانند همانند تجربه های خوشایند بخشی از شما باشند. به همین دلیل است که بیشتر باید روی تجارب سرمایه گذاری کنید بجای اشیا.

” بخشی از ما باور دارد که ماشین نو بهتر است زیرا دوام بیشتری دارد. اما در حقیقت این بدترین چیز راجع به ماشین نو است. او میگوید زمانیکه مسافرت به اروپا تمام میشود ماشین شما آن بیرون میماند تا شما را نا امید کند. بر باد میرود. سفر کردن حس خوبیست و به شما چیزی جز یک خاطره خوب نمیدهد” دن گیلبرت

کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید:

بجای پول خرج کردن برای خرید یک شی مادی که همیشه میخواستید، موارد زیر را امتحان کنید:

در کلاسی که همیشه دوست داشتید شرکت کنید

برای مکانی که همیشه دوست داشتید از آن دیدن کنید بلیط رزرو کنید

برای نمایش محبوبی که شاید دوست داشته باشد بلیط تهیه کنید

8- هر روز مدیتیشن انجام دهید

خودشناسی منافع زیادی دارد و از طریق تفکر و مدیتیشن مرتب به دست می آید.

زمان گذاشتن برای رها کردن خودمان از تمام اندیشه های نا مرتب و احساساتی که تجربه کرده ایم شاید تنها چیزی باشد که میتواند ما را شاد تر کند. مدیتیشن ماده خاکستری هیپوکامپ مغز را افزایش میدهد. هیپوکامپ بخش مهمی از مغز است که نقش مهمی در یادگیری، حافظه و احساسات دارد. همچنین باعث کاهش ماده خاکستری آمیگالا ها میشوند. آمیگالا بخشی از مغز است که به استرس و اضطراب مرتبط است.


بیشتر بخوانید:

خودشناسی و تاثیر آن بر زندگی شاد و موفق تر


کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید

برنامه های مدیتیشن را دانلود کنید. تنها چیزی که نیاز دارید ده دقیقه زمان و یک صندلی راحت است. اگر فکر میکنید که ده دقیقه زمان ندارید، اجازه دهید که حقیقت این جمله آنتونی رابینز جایگزین شود.

” اگر ده دقیقه زمان برای خودتان ندارید در اصل زندگی نمیکنید”

9- طرز فکرتان را نسبت به سپاس گزاری تغییر دهید

این جمله ایست که آن را زیاد میشنوید، اما حقیقت دارد.

مجله خوشبختی مطالعه ای را منتشر کرد که در آن 219 مرد و زن شرکت کننده در طول سه هفته باید سه نامه در مورد سپاس گزاری مینوشتند. نتیجه نشان داد که نوشتن کلمات سپاس گزاری باعث افزایش خوشحالی و رضایت و کاهش علائم افسردگی شرکت کنندگان شد.

مغزمان نمیتواند هم زمان روی نقاط مثبت و منفی تمرکز کند. به همین دلیل، با تمرین سپاس گزاری میتوانید به شما کمک کند که تمرکزتان را از سمت اندوه نداشته هایتان، به سمت خوشحالی داشته هایتان انتقال دهید.

وقتی با خودتان عهد میبندید که سپاس گزار باشید، باعث افزایش تولید دوپامین و سراتونین میشوید. این هورمون ها بخشی از مغز که مربوط به احساس خوشبختی است را فعال میکنند و مانند دارو های ضد افسردگی عمل میکنند پس میتوانند با سپاس گذاری از افسردگی جلو گیری کنید.

کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید

عادت کنید که روزانه سه مورد از چیز هایی که در زندگیتان برای آنها سپاس گزار هستید را یادداشت کنید

مرتبا برای کسانی که قدرشان را میدانید یا اخیرا کاری برایتان انجام داده اند کارت تقدیر بفرستید

به جای استفاده از کلمات منفی ، به گفت و گو های روزانه تان چیز هایی را که برایشان سپاس گزار هستید را اضافه کنید.

10- عادت های بهتری برای خودتان بسازید

یکی از بزرگ ترین تفاوت ها بین افراد خوشحال و غمگین عادت های آنهاست. بیش از 40%  انتخاب های هر روز مان نتیجه تصمیمات هوشیار و فعال نیستند و بر اثر عادت هایمان شکل میگیرند.

علت دشواری کنار گذاشتن روال روزانه ساده است، این یک عادت روزانه است. آدمیزاد مخلوق عادت هاست. چارلز باهیج نوسنده کتاب” قدرت باور ها” توضیح میدهد که ساختار ساده عادت ها از یک راهنمایی کننده، روال روزانه و پاداش به وجود آمده است.

به عنوان مثال، استرس میتواند هدایت کننده شما برای افزودن سیگار به روال روزانه تان باشد که جایزه آن برای شما موجی از نیکوتین برای کاهش استرس می باشد. دکتر باهیج توضیح میدهد که کلید تبدیل کردن عادت های بد  به عادت های خوب این است که کشف کنیم چگونه روال روزانه را تغییر دهیم. میتوانید به جای سیگار کشیدن از یک پیاده روی خوب یا مدیتیشن برای کاهش استرس استفاده کنیم.

اگر عادت هایتان شما را سالم و خوشحال تر نمیکند، به این معناست که روزانه به طور خودکار کار هایی را انجام میدهید که شما را غمگین میکند.

کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید

تغییر دادن عادت ها در حرف ساده است نه در عمل. به همین دلیل لازم است که محیط اطرافتان را تا حد ممکن در جهت موفق شدنتان تغییر دهید. بعد از این کار سعی کنید روال روزانه ای را اتخاذ کنید که باعث تغییر عادت های بد به عادت های خوب شود.

چگونه دوباره شاد شویم : 13 راه ساده برای دور ریختن ناراحتی ها

11- یاد بگیرید که خوشبختی را به طرز درستی پیش بینی کنید

در زندگی چیز های زیادی وجود دارند که به اندازه ای که تصور میکردیم خوشایند نیستند.

شاید شما همیشه آرزوی داشتن ماشین گران قیمتی را داشتید اما حال که آن را دارید نگران خط و خراش های جدید هستید و بخاطر تمام هزینه های گزاف پیش بینی نشده برای خوب نگه داشتن خودرو آزرده هستید.

شاید همیشه میخواستید که ازدواج کنید، اما حال که متاهل هستید نمیتوانید درک کنید که نگه داشتن یک رابطه عاطفی چقدر سخت  است.

دن گیلبرت، پروفسور روان شناسی دنشگاه هاروارد، یکی از دلایل نا خشنودی هایمان را پیش بینی کردن غلط چیز هایی که فکر میکنیم ما را خوشبخت میکند میداند.

” اگر بخواهم بدانم که آینده چگونه است، دنبال کسی میگردم که قبلا درآن زندگی کرده. اگر بخواهم بدانم که قاضی شدن یا با یک مجری پر مشغله ازدواج کردن یا در یک رستوران مشهور غذا خوردن چگونه است، بزرگ ترین شرطم یافتن کسانی که قبلا در این موقعیت ها بوده اند است و دانستن اینکه چقدر خوشحال هستند. چیزی که ما از مطالعات دریافت کردیم باعث افزایش صحت پیش بینی ها میشود که البته هیچ کس نمیخواهد این کار را انجام دهد.

همچنین بخوانید:  هفت نکته مفید در برقراری ارتباط با فرزندان

ساده است که گذاشتن وقت و انرژی برای بیشتر شناختن چیز هایی که به خودمان القا میکنیم میتواند شانس قرار گرفتنمان در یک موقعیت شاد تر را افزایش دهد.

کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید:

با کسانی ارتباط برقرار کنید که با سبک زندگی دلخواه شما زندگی میکنند یا دارای چیزی هستند که شما میخواهید داشته باشید. با آنها تماس بگیرید یا آنها را به یک فنجان قهوه دعوت کنید. راجع به تجربه های خوب و بدشان سوال کنید و مشاهده کنید که چه چیزی آن ها را خوشحال تر کرده و تصمیم بگیرید که آیا داشتنش شما را هم خوشحال میکند؟

صحبت کردن با دوستی که صاحب قسمت جدیدی از تکنولوژی دلخواه شما است، یا به تازگی در شغلی که شما خواهانش بودید استخدام شده است کار آسانیست. اما اگر فرد مورد نظر یک شخص مشهور یا بسیار محترم باشد ارتباط برقرار کردن با آنها بسیار سخت میشود. در این مورد به دنبال اطلاعات عمومی آن ها مثل مقالات، مصاحبه ها و پست های شبکه های اجتماعی آن ها بگردید تا آن ها را بشناسید و بدانید که زندگی که آن ها دارند آیا زندگی دلخواه شما هست یا خیر.

12- با خودتان به دلسوزی رفتار کنید تا حس عزت نفستان افزایش یابد

تصور کنید که در یک کافه نشسته اید و در حال شنیدن گفت و گوی دو دختر میز کناری هستید… ” خیلی چاق تر شده ای افتضاح است…” ” احساس بدی نداری؟”  ” با آن پاهای چاق و باسن اسب مانند؟”

خوشبختانه این گفت و گو توسط شرکت داو به نمایش گذاشته ولی در حقیقت این گفت وگو بین آدم ها و خودشان پیش می آید. نمایش نامه بازیگر زن از روی گفت و گو های واقعی درونی زنانی نوشته شده که قصد دارند اندیشه هایشان نسبت به خودشان را ثابت کنند.

شرکت داو این کمپین را برای شرح دادن این مطلب راه اندازی کرد: اگر با دیگران به این روش صحبت نمیکنیم، چرا با خودمان اینگونه صحبت میکنیم.

کسانی که تمرین میکنند با خودشان مهربان باشند روابط اجتماعی، هوش هیجانی و خوش حالی و از همه مهم تر رضایت بیشتری از زندگی دارند. پس دفعه بعدی که احساس بی ارزش بودن داشتید و شروع کردید به ایراد گرفتن از خودتان، به خودتان پناه ببرید و آن افکار را متوقف کنید.

کاری که هم اکنون میتوانید انجام دهید

در اینجا میتوانید راه های آموزش خود دلسوزی را مطالعه کنید:

طوری که با بچه تان رفتار میکنید با خودتان رفتار کنید

تلاش کنید که مغزتان را از قضاوت های دیگران خالی کنید( مثل یوگا و مدیتیشن) برای آرام کردن انتقادات درونتان

به خودتان یاد آوری کنید که تنها نیستید

به خودتان حق کامل نبودن بدهید

اگر با دلسوزی به خودتان یا کمک گرفتن از دیگران مشکل دارید، به فکر کمک گرفتن از یک مربی یا مشاور حمایت کننده باشید

13- برای حزن و اندوه به خودتان زمان دهید

اکثر اوقات مردم سعی میکنند که مانع احساسات منفی شوند زیرا از درد و اندوهی که ممکن است دچارش شوند و یا آسیب هایی که به همراه دارد میترسند. اما تا زمانیکه اشک هایتان میتوانند سرازیر شوند نمیتوانید از احساساتتان خلاص شوید. آن ها به وجود شما چسبیده اند.

زمانیکه سعی میکنید احساساتتان را با رفتار های منفی مثل مصرف بی رویه قرص، بیش از حد نوشیدنی مصرف کردن و کارزیاد خنثی کنید، اوضاع حتی بد تر هم میشود. چیزی که هنگام مخفی کردن احساسات منفی تان از طریق رفتار های بد پیش می آید این است که رفتار های مثبتتان را هم از بین میبرید.

کامل حس کردن احساسات مثبت و منفی تان برای بهتر شدن خودتان مهم است.

با پرت کردن خودتان به درون این احساسات و اجازه غرق شدن در آن ها را به خودتان دادن، در تمام جهات حتی بالا تر از سرتان، احساساتتان را کاملا و عمیقا تجربه میکنید. میدانید که درد چیست میدانید که عشق چیست میدانید که اندوه چیست. و فقط آن زمان است که میتوانید بگویید که” بسیار خب، من آن ها را احساس کرده ام. آن ها را تشخیص داده ام. حال نیاز دارم که برای لحظه ای از آن احساسات جدا شوم. ” موری شوارتز- سه شنبه ها همراه موری”

کاری  که هم اکنون میتوانید انجام دهید

عادت کنید که احساساتتان را تشخیص دهید. برای مثال، وقتی احساس ناراحتی میکنید، صادقانه به خودتان بگویید” این احساس ناراحتیست” وقی احساساتتان را در غالب کلمات به خودتان یاداور میشوید، به یاد می آورید که این ها احساسات زود گذر هستند و شخصیت شما را تعریف نمیکنند. این روش ساده که شما را قادر میسازد تا احساساتتان را کنترل کنید و تاثیری روی رفتار شما نداشته باشند.

دفعه بعدی که احساس ناراحتی داشتید، به خودتان اجازه دهید که حسش کنید، اجازه ندهید که احساس ترس مانع بروز احساساستتان شود، درست مانند ترن هوایی که بعد از یک سقوط اولیه هیجان انگیز میشود. اجازه دهید که نا خوشایندی ناراحتی را حس کنید تا در زمان های بعد بهتر بتوانید از خوشی های زندگی لذت ببرید.

نکته مهم ناراحت بودن این است که نباید در این راه پیش روید و اجازه دهید که اندوه در شما ساکن شود و احساس قربانی بودن کنید. پس بگذارید که این احساسات بیایند و وقتی که قصد رفتن دارند اجازه دهید که بروند.


بیشتر بخوانیم:

خصوصیات افراد شاد را بشناسید

چگونه با افزایش سن، شادتر باشیم !

بوهای خوشی که شما را شادتر می کنند

ویژگی های افرادی که همیشه شاد هستند


خوشحالی مسیر دارد

چگونه دوباره شاد شویم : 13 راه ساده برای دور ریختن ناراحتی ها

برخلاف افسانه ها خوشحالی دائمی نیست. در عوض، شبیه گنج های گران بهاییست که در جای جای زمینی به نام زندگی دفن شده. مجبور هستید که برای یافتن آن ها در هر جنبه زندگی تان کاوش کنید.

در حین اینکه در حال ادامه دادن کار های روزانه تان هستید، تصمیم بگیرید که برای به کار بردن روش های بالا وقت و انرژی بگذارید و روح و روانتان را تعالی بخشید.

شما دوباره خوشحال خواهید بود شما میتوانید.

lifehack

5 2 votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x