نکاتی برای یک سخنرانی عمومی و تاثیر گذار - پورتال رنگی

مهارت های زندگی ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

سخنرانی عمومی و تاثیر گذار

نکاتی برای یک سخنرانی عمومی و تاثیر گذار

نکاتی برای یک سخنرانی عمومی و تاثیر گذار

به گفته کارشناسان، سخنرانی کردن برای عموم افراد یکی از مهمترین و مفیدترین مجموعه مهارت های هر حرفه ای می باشد. خوب سخنرانی کردن موجب به افزایش اعتماد به نفس در شما و ایجاد ذهنیتی مثبت در دیگران در مورد شما و موضوع سخنرانی می شود.

با وجود این مزایا، به نظر میرسد بسیاری از مردم از سخنرانی عمومی هراس دارند. به گفته کارشناسان، تقریبا 80 درصد مردم به طور زیادی در هنگام صحبت در جمع عصبی هستند. بعضی از کارشناسان حتی به این نتیجه رسیده اند که در بعضی از سخنرانی ها ترسی که رقبای عمومی ایجاد می کنند ممکن است باعث مرگ شود.

با این حال، اکثر مردم حداقل یک بار در موقعیتی قرار می گیرند که انتظار می رود در برابر یک جمعیت صحبت کنند و این لحظات گاهی اوقات می توانند تعیین کننده آینده شغلی آنها باشد.

شما برای سخنرانی خود به طور خستگی ناپذیری تلاش کرده اید نگران نباشید، بهتر است قبل از سخنرانی خود مطالعاتی درباره چگونگی غلبه بر ترس در هنگام سخنرانی داشته باشید تا بتوانید مخاطبانتان را تحت تاثیر خود قرار دهید.

برای داشتن یک سخنرانی خوب نکات زیر را در نظر بگیرید:

1. برای ارائه مطلب خود به خوبی آماده شوید

بدترین نوع ترس سخنرانی این است که تماشاگران بی حوصله باشند یا برای سخنرانی ارزشی قائل نشوند. به همین دلیل است که آمادگی کامل شما برای سخنرانی بسیار حیاتی است.

در اینجا چند مرحله ساده برای آماده سازی برای ارائه شما وجود دارد:

شناسایی زمینه سخنرانی

به عنوان مثال، اگر در کنفرانس صنعت فناوری AI صحبت می کنید، می توانید مطمئن باشید که مخاطبان شما افراد دست اندر کار و تکنسین هایی در صنعت می باشند. مطالب کلی در مورد صنعت که آنها از قبل این موارد را می دانستند، به طور قطعی می تواند باعث بی توجهی آنها به سخنرانی شود.

در عوض، احتمال دارد که شما می خواهید ایده های بزرگ خود را معرفی کنید که صنعتی را که هم اکنون در آن در حال حرکت هستیم را به چالش بکشد.

برای مثال استیو جابز در کنفرانس توسعه دهندگان 2007 در سراسر جهان آیفون را به عنوان یک صنعت استاندارد در تلفن همراه معرفی کرد که توانست صنعت تلفن همراه را تغییر دهد.

برای شناسایی بهتر زمینه سخنرانی خود به نکات زیر توجه کنید:

تعداد افراد حاضر در سخنرانی را بدانید.

شما باید جمعیت افراد حاضر در سخنرانی خود را بدانید، زیرا تعیین کننده لحن و محتوای سخنرانی شما می باشد.

اگر با افراد خاصی صحبت می کنید، درمورد زمان هایی که با آنها سر و کار دارید صحبت کنید. به عنوان مثال: در هنگام صحبت کردن با اروپاییان، از آخرین اخبار مربوط به پیشرفت فن آوری و تکنولوژی اروپاییان (مانندSnapChat یاNetflix ) بیشتر صحبت کنید.

سازماندهی محتوای متن سخنرانی خود

شما می توانید بهترین ایده ها را داشته باشید. اما اگر آنها درست سازماندهی نشده باشند، شما اساسا به هیچ نتیجه ای نمی رسید.

اکثر متخصصان بر این باورند که باید در ارائه های مختلف علاوه بر موضوع و متن های مناسب باید طبق سه عمل روبرو سازماندهی شوند: شروع مناسب، طول دوره خوب، پایانی مناسب.

این ساختارها می توانند در همه انواع مشکلات سخنرانی مانند یک چاچوب یا راه حل عمل کنند. ما این را میدانیم که در این سخنرانی ها باید راهکار مواجه شدن با مشکلاتی که مخاطبان پیش بینی می کنند را نیز ارائه دهیم.

همچنین بخوانید:  تکنیک های سنجیده در دوران نامزدی

پس از انتخاب موضوع و ایده های مورد نظر، شروع به سازماندهی آنها در یک قالب خاص می کنیم که هر کلمه مخاطبان را به هدف مورد نظر هدایت می کند.

2. ایجاد یک سخنرانی که مخاطبان شما را جذب کند

انتخاب یک موضوع خوب و جذاب، نیمی از نبرد سخنرانی عمومی است. با در نظر گرفتن همه اینها می تواند سخنرانی را به خوبی پیش ببرد و مخاطبان شما را درگیر می کند، این چیزی است که یک سخنرانی پر هیجان را از یک گفت و گو بی تفاوت متمایز می کند.

شروع قوی

گفته شده است که 30 ثانیه اول ارائه شما تعیین می کند که آیا مخاطبان می خواهند به شما گوش دهند یا خیر.

در اینجا چند راه برای جلب توجه مخاطبان خود وجود دارد:

• با یک حکایت یا داستان شروع کنید. شما می توانید یک داستان مربوط به موضوع خود را بیان کنید. تعریف کردن یک داستان در رابطه با موضوع خود یک راه عالی برای جلب توجه مخاطبان خود می باشد.

• موضوع خود را به درستی آنالیز کنید. آنالیزها یک راه سرگرم کننده و جالب برای شروع ارائه شما هستند. مقایسه دو چیز به ظاهر غیر مرتبط می تواند به شما در نکات بعدی که می خواهید بگویید، کمک کنند. این راه نه تنها می تواند مفید باشد بلکه می تواند به مخاطبان شما کمک کند تا بعضی از متن های پیچیده ارائه شما را به راحتی درک کنند.

• از نقل قول های به یاد ماندنی استفاده کنید. شروع ارئه با یک نقل قول می تواند به افزایش اعتبار سخنرانی شما کمک کند، به ویژه اگر از شخصیت های قابل توجه و یا متخصصان مطرح زمان استفاده شود. همچنین می تواند ذهنیتی مثبت در مخاطبان ایجاد کند و سپس آنها را در مورد ایده شما کنجکاو کند. این باعث می شود آنها بیشتر با ارائه شما درگیر شوند (با یک تیر دو هدف را می توانید نشانه بگیرید).

از تکنیک های داستان سرایی استفاده کنید

سخنرانی ها تقریبا همیشه یک گفتگوی یک طرفه هستند. شما می خواهید اقدامات لازم را برای درگیر شدن مخاطبان با موضوع ارایه را فراهم کنید.

برای این کار نکات زیر را در نظر بگیرید:

سعی کنید در رابطه با ارائه خود، سوالاتی از مخاطب بپرسید. سوالاتی که در ارائه خود از مخاطب می پرسید؛ می تواند نشان دهد که بعضی از موارد را ارزش گذاری کرده اید (نظر مخاطب برای شما مهم است و او را درگیر ارائه خودتان کرده اید). در بعضی موارد، توانایی تجسم کردن مشکلات می توانند به طور مؤثرتری نسبت به نظر دادن مخاطبان اثر بگذارد.

بیل گیتس نمونه بارز استفاده از این روش است که واقعا می تواند پیامی را که می خواهد در طی سخنرانی خود برای ارتباط با مردم در کشور های سطح بالا بیان کند (مانند انتقال آلودگی مالاریا توسط یک توده پشه).

از وسایل بصری به طور موثر استفاده کنید

گاهی اوقات قرار دادن تمام اطلاعات در یک اسلاید ممکن است باعث بی توجهی مخاطب شود. برای جلوگیری از این مسئله، می توانید از تصاویر جذابی که کمک می کنند در ایجاد ذهنیت مناسب در مخاطبان، استفاده کنید تا بتوانید راحت تر منظور خود را به افراد برسانید.

3. غلبه بر استرس در هنگام سخنرانی

قبل از سخنرانی:

لحظات قبل از سخنرانی شما استرس شدیدی دارید و آنچه که قرار است اتفاق بیفتد را پیش بینی می کنید. شما پشت تریبون می روید و تمام چشم ها بر روی شماست. پیشانی شما از استرس عرق می کند و شما یخ می کنید، ممکن است قادر به بیان یک کلمه هم نباشید.

همچنین بخوانید:  زنان چگونه مجذوب مردان می شوند ؟

حتی در بعضی موارد بررسی شده است که استرس ناشی از سخنرانی می تواند باعث سکته و در بعضی موارد حتی مرگ شود! پس برای جلوگیری از این امر به نکات زیر توجه کنید:

کنترل کردن اضطراب خود

حقیقت این است که اکثر افراد در هنگام سخنرای مضطرب و عصبی هستند. همانطور که مارک تواین آن را به سادگی قرار داد:

“دو نوع سخنران وجود دارد: کسانی که عصبی هستند و کسانی که دروغگو هستند.”

یاد بگیرید که از انرژی خودتان به درستی استفاده کنید تا با مخاطبینتان به راحتی ارتباط برقرار کنید.

در صحبت کردن قابل اعتماد باشید (دروغگو نباشید)

در صحبت عمومی لازم نیست که متفاوت باشد. زمانی را تصور کنید در حال صحبت با مخاطبان خود هستید، در این هنگام متوجه می شوید که بهترین راه برای جذب افراد صادق بودن است.

ارائه دهندگان مانند Elon Musk گاهی اوقات سخنرانی خود را مانند استندآپ کمدی برگزار می کنند، اما همیشه معتبر هستند. آنها به طور مستقیم با مخاطبان و به زبانی که مخاطبان می توانند درک کنند، صحبت می کنند.

بر متن سخنرانی خود مسلط باشید.

تسلط بر متن سخنرانی خود، باعث کاهش اضطراب شما می شود، زیرا یک موضوع کم تر برای نگرانی وجود دارد. بنابراین یک راه برای تسلط بر متن این است که بارها و بارها قبل از سخنرانی واقعی خود متن را تمرین کنید. با این حال، لازم نیست که شما تمام متن خود را به صورت کلمه ای حفظ کنید. حفظ کردن کلمه به کلمه متن می تواند باعث ایجاد اضطراب هنگامی که کلمه ای را فراموش می کنید، در شما شود.

در عوض، معنی و مفهوم متن را به صورت کامل درک کنید، زیرا به شما کمک می کند به طور طبیعی صحبت کنید. این باعث می شود که شخصیت شما از بین نرود. صحبت کردن دقیقا از یک متن به صورت کاملا رسمی شما را به یک ربات در ذهن مخاطب تبدیل می کند.

با این حال، بهتر است که شما چکیده ای از مطالب خود را همراه داشته باشید تا در صورت فراموشی موضوعی نگاهی گذرا به متن بیاندازید.

سخنان و کلمات خود را در هنگام سخنرانی بکشید

روش دیگری که اکثر سخنرانان برای تزیین سخنرانی خود استفاده می کنند، این است که کلمات را کشیده ادعا می کنند.

نه تنها تمرین متن قبل از سخنرانی اصلی به حفظ کردن متن کمک می کند، بلکه باعث می شود شما به طور طبیعی تری در صحنه حاضر شوید.

4. ارائه دادن یک سخنرانی قابل توجه

آمادگی برای ارائه، راهی برای جذب مخاطبان خود به سخنرانی می باشد. همه اینها باقی مانده است که سخنران برای داشتن یک عملکرد چشمگیر در طول سخنرانی، چه کارهایی لازم است انجام دهد.

در اینجا برخی از مواردی بیان می شود که بیان می کند برای داشتن یک ارائه بهتر باید به چه نکاتی توجه کرد:

حرکات دست

حرکات دست یک راه عالی برای جلوگیری از یکنواختی و ایجاد بیحوصلگی در صحنه است. نکته کلیدی این است که دست های خود را همیشه در بالای کمرتان قرار دهید و به طور طبیعی هنگام صحبت کردن دستان خود را حرکت دهید. این باعث می شود که شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و همچنین با مخاطبان خوب ارتباط برقرار کنید.

زبان بدن

سخنرانان بزرگ چه کسانی هستند؟ چگونه اعتماد به نفس دارند؟ درست مثل هر انسانی دیگر که در سخنرانی وجود دارد، این افراد نیز قبل از هر سخنرانی، احساسات خود را بیان میکنند. حتی سخنرانان بزرگ مانند جان اف کندی ماه ها را برای سخنرانی خود تلاش کرد.

همچنین بخوانید:  ایده هایی کم خرج برای یک عروسی با شکوه

اکثر مردم برای داشتن اعتماد به نفس تلاش می کنند و این درست است. هر کسی نمی تواند با اطمینان صحبت کند مخصوصا در مقابل یک جمعیت بزرگ. اما گاهی اوقات، اعتماد به نفس به تنهایی کافی نیست بلکه زبان بدن شما نیز مهم است.

ایستادن با حالت مناسب و خوب (پاهای خود را اندازه عرض شانه باز کنید)، استفاده از حرکات دست کمک می کند برای عملکرد بهتر در سخنرانی خود.

بدن ما ذهن ما را تغییر می دهد و ذهن ما رفتارهای ما را تغییر می دهد و رفتار ما نتیجه ما را تغییر می دهد. ” روانشناس اجتماعی، امی کواد “

حرکات بدن در ارائه، تعیین می کند که مخاطبان شما چگونه در مورد شما فکر می کنند و احساس می کنند که آیا باید به ارائه شما گوش کنند یا نه. از این رو، مهم است که از زبان بدن خود به درستی استفاده کنید، زیرا این یک قدم برای این است که شما احساس کنید یا حداقل مطمئن شوید که ارائه خوبی دارید.

تن صدا

صدای شما نقش مهمی در موفقیت شما در هنگام سخنرانی دارد. بر اساس یک تحلیل از ظاهر رسانه ها توسط 120 خبرنگار برتر مالی، صدای بلندگو دو برابر در میزان پیام رسانی اثر دارد. حتی در یکی از مذاکرات به این نتیجه رسیدند که سخنان با تن صدا خوب 30.5٪ تاثیر گذار ترند.

در مورد چگونگی صدای خود در هنگام سخن گفتن بسیار تمرکز می کنند. بعضی از افراد هنگام استفاده از یک ایده باید انرژی بیشتری را برای بیانش صرف کنند.

خلاصه، این موضوع مربوط به تطبیق احساسات شما با ایده است. به عنوان مثال، اگر شما یک داستان غمگین را به اشتراک می گذارید، تنها منطقی است که این داستان را با صدا در تن و حجم پایین تری بیان کنید.

مکث و تاکید

مکث و تأکید یک ابزار قدرتمند در ارائه دهنده است. هنگامی در زمان ارئه به صورت هدفمندی در مطلبی مکث و یا تاکید می کنید، می تواند تاثیر مطلبی که بیان شده را بیشتر کند و مخاطبان را به سو موضوع سوق می دهد یا می تواند زمان را برای مخاطبان فراهم کند تا پیام را درک کند..

مدیریت زمان

پایان دادن خیلی زود یا خیلی دیر می تواند مشکلاتی را برای ارائه دهندگانی که از قبل زمانی برای سخنرانیشان تعیین شده، ایجاد کند. گاه برنامه های رویداد به تأخیر می افتند و زمان کمتری برای ارائه سخنرانی کامل خود را صرف می کنند.

نکته کلیدی برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات این است که شما بتوانید سخنرانی خود را در زمان های مختلف اجرا کنید.

جمع بندی

و در نهایت چهارم گام زیر به شما کمک می کند تا سخنرانی خوبی داشته باشید.

سعی کنید به طور کامل از فرصت ها استفاده کنید و از این راهنمایی های زیر نیز کمک بگیرید:

1. قبل از تهیه موضوع خود، بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند
2. متن سخنرانی خود را به صورت جذاب ارئه دهید
3. استرس و اعصاب خود مسلط باشید
4. به حرکات دست و بدن و تن صدای خود توجه کنید

lifehack

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x