برای حفظ رابطه چه چیزهایی باید به شریک زندگی تان بگویید

روانشناسی 28 فروردین 1397 بدون دیدگاه

برای حفظ رابطه چه چیزهایی باید به شریک زندگی تان بگویید

برای حفظ رابطه چه چیزهایی باید به شریک زندگی تان بگویید

یکی از بدترین چیزهایی که می توانیم سلامتی یک رابطه را به خطر بیندازد این است که وانمود کنیم که می دانیم چه کارهایی را برای صمیمی تر شدن باید انجام دهیم. تحت این توهم، ما احتمالا نتیجه گیری می کنیم که شرکای احساسی ما نمی توانند یا نمی خواهند که رابطه مان صمیمی تر شود. این توهم ممکن است که بر اساس یک سری رفتار و افکار بیهوده به وجود بیاید. برخی از رفتار های ما ممکن است باعث تحریک احساسات شریک مان شود درست مانند زمانی که یک آبنبات چوبی را از یک کودک سه سال می گیرید.

در واقع، هیچ راهی وجود ندارد که هر یک از ما بتوانیم که بفهمیم چگونه روابط مان را صمیمی تر کنیم. در فرهنگ ما محیطی برای رشد چالش های عشقی آماده نیست. این وضعیت تقریبا ناامید کننده است. سالهاست که نقشها و هنجارهای سوسیالیستی تقریبا به طور کامل شکسته شده است. روانشناسان، بر راهکار های ساده یا ” تکنیک های ارتباطی ” که خیلی پیچیده نیستند تاکید دارند که برای از بین بردن مشکلات رابطه تان از این راه حل ها استفاده کنید.

بیایید زمانی را برای دوست داشتن صرف کنید و خود را از بار ناخوشایند مشکلاتی که غیر قابل انعطاف می باشند، دوری کنید. با صدای بلند، حداقل سه بار، یا تا زمانی که تمایل دارید تکرار کنید.

“من نمی دانم چه کارهایی باید انجام می دهم تا به ساختن یک رابطه احساسی و صمیمی تر شدن کمک کند.”

اکنون که دیگر نیازی به دفاع از تصورات متعصّبانه خود ندارید، شما آزاد هستید که یاد بگیرید چگونه هر شخصیتی را که می خواهید او را شریک زندگی خود کنید، دوست داشته باشید. دوست داشتنی ترین چیزی که می توانید به شریک زندگی خود بگوئید این است که:

“به من یاد بده که چگونه به تو عشق بورزم، و به تو می آموزم که چگونه مرا دوست داشته باشی”.

بیشتر بخوانید:

آموزش آغاز یک رابطه شکست خورده

اصول رابطه پایدار در زندگی زناشویی

بایدها و نباید های ازخودگذشتگی در رابطه بین همسران

 

فرمول ساده زیر قطعا ارتباط شما را بهبود خواهد بخشید.

از شرکای زندگی خود بپرسید: چه کاری انجام دهم تا تو احساس بهتری داشته باشی؟ پاسخ را بنویسید. (به عنوان مثال: می گوید من را با خرید گل شگفت زده کن.)

معمولا شریک زندگی شما پاسخی می دهد و کاری را می خواهند که شما از پس انجام دادن آن بر می آیید، می گویند: عمل به پاسخ این پرسش باعث می شود من احساس بهتری در رابطه داشته باشم. (به عنوان مثال: از آن پس در هر دیدار به او گل دهید.) در واقع در ابتدای هر رابطه، برای افراد سخت است که یکدیگر را واقعاً دوست داشته باشند و ممکن است با یکدیگر لج کنند درست مانند یک کودک نوپا، برای اینکه رابطه تان به عشق ختم شود لازم است که اخلاق و خلق و خوی مناسبی داشته باشید که ممکن است این کار در ابتدا برای شما سخت باشد.

کامپایل یک لیست از چیزهایی است که شریک زندگی تان، آنها را دوست دارند و شما می توانید با انجام دادن بخ این کار ها به او (شریک زندگیتان) احساس خوبی دهید. برای اینکه شریک زندگیتان را با خود همراه کنید یکی از آسان ترین کار ها، عمل به لیست کارهای دوست داشتنی او می باشد.

به شریک زندگی خود بگویید: با او آرامش می گیرید و او را دوست دارید… (به عنوان مثال: بگویید هنگامی که من به خانه می آیم با آغوش تو آرام می شوم.) و بپرسید چگونه می توانم به او (شریک زندگی تان) آرامش دهید؟ پاسخ شریک خود را بنویسید. (به عنوان مثال: گاهی بهتر است که از کارهای او قدردانی کنید). یک لیست از چیزهایی که شریک زندگی تان دوست دارند که شما انجام دهید و همچنین آنچه که شما می توانید انجام دهید، آماده کنید.

اگر رابطه شما مانند رابطه کودکان نو پا می باشد (جایی که تمام استدلال های شما بی پاسخ می ماند)، سطح واکنش خود را پایین نیاورید. از هر زمانی که می خواهید می توانید تقریبا شش هفته تمرین برای ایجاد عادت های مثبت برای بهبود و تقویت رابطه تان، زمان لازم است

بهترین زمان برای شروع یا ادامه رابطه هنگامی است که هر دو شما تغییراتی را در خود ایجاد کنید و معتقد به تغییر یک طرفه نباشید. زمانی که شما در حال ایجاد عادت های جدید مثبتی در خودتان هستید، این امکان برای شما وجود دارد که رابطه تان بهبود یابید. قطعنامه ای (لیست تغییراتی که می خواهید در خود ایجاد کنید) تهیه کنید و آن را با صدای بلند با خود تکرار کنید. برای مثال جملات زیر را با خود تکرار کنید (تقریبا شش هفته این کار را با خودتان تکرار کنید)

 • تلاش کنید که او را ببینید و بشنوید
 • تلاش کنید تا به او کمک کنید.
 • اهمیت مشارکت با یکدیگر در انجام کارها
 • توجه به خواسته ها و نیاز های او
 • او را محترم بشمارید و به نظرش احترام بگذارید
 • تلاش های خود را برای بهبود بخشیدن به رابطه انجام دهید
 • انجام کارهایی برای خوشحال کردن او
 • اگر در رابطه تبدیل به یک کودک شوم (لجبازی کنم و‌.‌..)، به سختی می توانید رابطه خود را بهبود ببخشید.
 • هنگامی که به کودکی نو پا تبدیل می شوید، حداقل سعی کنید که اصل مهربانی را حفظ کنید.
 • سعی کنید احساس راحتی بیشتری در شریک احساسی تان ایجاد کنید.
 • سعی کنید خودتان نیز احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

وعده طلایی

اگر شما 30 روز به طور مرتب این کارها را انجام می دهید، به احتمال زیاد به یک عشق قدرتمند بر اساس ارزش ها و خواسته های خود، دست خواهید یافت.

psychologytoday

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of