از کمربند طبی استفاده کنیم یا نه؟ - پورتال رنگی

استخوان و مفاصل ۰۱ خرداد ۱۳۹۶ ۶ دیدگاه

از کمربند طبی استفاده کنیم یا نه؟

درد کمر یکی از مشکلات شایعی است که برای هر فردی ممکن است پیش بیاید. برخی اوقات کمردردها مقطعی هستند و برخی زمانها نیز بنا به دلایل ارثی این کمردرد ممکن است طولانی شود و برای کم کردن درد ممکن است از کمربند طبی استفاده شود.

چگونه یک کمربند می تواند کمک کننده باشد؟

ک کمربند می‌تواند با ارائه یک تکیه‌گاه اضافی برای ستون فقرات و عضلات به شما کمک کند. همچنین با نگه داشتن بدن شما در یک وضعیت صحیح و با دور کردن فشار وارده به عصب‌های نخاعی می‌تواند به شما کمک کند. به همین دلیل است که درهنگامی که شما در حال درد کشیدن هستید، کمربند می‌تواند به کاهش دردتان کمک کند.

استفاده از یک تکیه‌گاه برای کمر همچنین می‌تواند به شما کمک کند همه‌ی فعالیت‌های منظم و روزانه خود را بدون استفاده نادرست و بیش از حد از کمر یا بدون اینکه باعث کمردرد شود، انجام دهید. اگر به طور مکرر خم یا بلند می‌شوید یا کمردرد شما دوباره عود کرده و با کار کردن ناگهان درد گرفته است، خم شدن و بلند کردن به صورت صحیح و پوشیدن یک کمربند می‌تواند در جلوگیری از وارد آمدن صدمه به کمر و کاهش کمردرد ناگهانی کمک بخش باشد.

از کمربند طبی استفاده کنیم یا نه؟

چگونه از کمربند طبی استفاده کنیم؟

رامین کردی در مورد تأثیر بستن کمر در افراد مبتلا به کمردرد اظهارداشت: این مسئله برای همه افراد مبتلا به کمردرد مناسب نیست، اگر فرد به تجربه دریافت که بستن کمر موقع درد باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند برای مدتی که حمله شدید کمردرد دارد کمر خود را ببندد.

همچنین بخوانید:  دلایل درد قسمت پایین کمر + روش های درمان

وی افزود: اما به این نکته مهم توجه کنید که مدت بستن کمر هنگام درد نباید بیشتر از چند روز باشد. چون اگر به مدت طولانی فرد کمر را با کمربندهای طبی ببندد عضلات کمر ضعیف می‌شود و چون این عضلات کمر هستند که ستون فقرات را حفظ می‌کنند، ضعف آنها سبب می‌شود فرد به دفعات بیشتری دچار کمردرد شود.

این متخصص پزشکی ورزشی اضافه کرد: در صورتی که شدت درد در هر حمله کمردرد بیشتر باشد، بستن کمر بیش از یک ماه به علت ایجاد ضعف در عضلات می‌تواند مضر باشد.

به گفته وی در کمردرد حاملگی بستن کمربند مخصوص مفید است. همچنین وقتی‌ فرد می‌خواهد کاری انجام دهد که به کمر فشار وارد می‌کند مثلاً روزی که کارها شدید است و لازم است وسایلی را جابه‌جا کنید خوب است که کمرتان را ببندید مثل وزنه‌برداران که کمر خود را هنگام بلند کردن وزنه می‌بندند.

از کمربند طبی استفاده کنیم یا نه؟

کردی بیان داشت:کارگرانی که در طی کار وسایلی با جابه‌جا می‌کنند در زمان کار اگر کمر خود را ببندند می‌تواند تا حدودی از آسیب به کمرشان جلوگیری کند.

این متخصص پزشکی ورزشی در مورد اینکه آیا گرم کردن کمر با کیسه آب گرم یا دستگاه‌های گرم‌کننده برای کاهش درد کمر مؤثر است؟ گفت:2 تا 3 روز بعد از شروع کمر درد می‌توانید برای کاهش درد خود از گرما به صورت کیسه آب گرم یا هر وسیله دیگری که کمر را گرم کند استفاده کنید. این گرما می‌تواند به روش‌های متعدد مانند کیسه آب گرم، لامپ‌های گرم‌کننده، تشک‌ها و سایر وسایل برقی گرم‌کننده اعمال شود.

وی افزود: هیچ کدام از این وسایل برتری‌ نسبت به دیگری ندارد. روش استفاده این وسایل را نیز از روی بروشور مربوطه بخوانید که دچار عوارض مانند سوختگی نشوید.

همچنین بخوانید:  سالمندان بخوانند: پیشگیری از شکستگی استخوان لگن

کردی ادامه داد: کیسه آب گرم یا وسیله گرم کننده را در محل درد به مدت 30-20 دقیقه قرار دهید و این کار را چند بار در روز تکرار کنید. گرم کردن می‌تواند گرفتگی عضلات را که باعث ایجاد درد می‌شود کاهش دهد.

وی عنوان کرد:گرم کردن ناحیه کمر با دوش یا وان آب ولرم و جکوزی هم همین اثر را دارد و با ایجاد آرامش در عضلات ناحیه و کلیه عضلات بدن به آرام کردن فرد و کاهش درد کمر کمک می‌کند. این کار بهتر است روزی یک بار تکرار شود.

وی در ارتباط با اینکه سرد کردن کمر برای کاهش کمردرد مناسب است؟ گفت:اگر کمردرد شما تازه شروع شده، در دو روز اول شروع درد می‌توانید برای کاهش یک درد بسته حبوبات یخ زده و یا کیسه یخ را که داخل یک حوله تمیز قرار داده‌اید روی محل درد به مدت 20 دقیقه قرار دهید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

کردی اضافه کرد: وسایل فیزیوتراپی که جهت درمان کمردرد استفاده می‌شود شامل یک سری وسایل تولیدکننده گرما مثل لامپ‌های گرم‌کننده، اولتراسوند و دیاترمی بوده و با این وسایل در هنگام درد حاد و شدید با گرم کردن کمر می‌توانید درد بیمار را کاهش داد.

وی گفت: تنس وسیله دیگری است که با تولید جریان الکتریکی سطحی می‌تواند درد حاد را کاهش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که این وسایل بر درد مزمن و طول کشیده کمر اثر ندارد. همچنین این وسایل اثری در پیشگیری از کمردرد ندارند.

این متخصص پزشکی ورزشی خاطر نشان کرد: مطالعات اخیر نشان داده است استراحت در بستر بیشتر از یک تا دو روز برای کمردرد نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه مضر است. پس هر چه زودتر فعالیت را شروع کنید زودتر کمرتان بهتر می‌شود.

همچنین بخوانید:  اثر دویدن بر سلامت زانو

وی بیان داشت:علت اینکه استراحت طولانی‌مدت برای کمر شما مناسب نیست و می‌تواند مدت کمردردتان را طولانی کند این است که با بی‌حرکتی، کمر و قسمت‌های دیگر بدنتان خشک می‌شود، عضلات و استخوان‌هایتان ضعیف می‌شود، آمادگی جسمانی‌تان را از دست می‌دهید و افسرده می‌شوید.

کردی تصریح کرد:حساسیت شما به درد افزایش می‌یابد و در نتیجه درد را بیشتر احساس می‌کنید. هر چه مدت بی‌فعالیتی شما بیشتر شود بازگشت شما به وضعیت طبیعی سخت‌تر می‌شود.

وی افزود: شاید در ابتدای شروع حمله کمردرد، شما نتوانید فعالیت کنید و حتی مجبور باشید برای یک یا دو روز به بستر بروید، اما باید بدانید که استراحت در بستر درمان کمردرد شما نیست و باید هر چه سریعتر تحرک و فعالیت خود را شروع کنید.

این متخصص با اشاره به اینکه بیمار حتما باید به توصیه های پزشکی دقت داشته باشد، افزود: حتی وقتی شما کمردرد دارید می‌توانید فعالیت و ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی شنا، دوچرخه ثابت و اعضای فعالیت‌های روزمره و تفریحات را انجام دهید، بدون اینکه فشار بیش از حدی روی کمرتان بیاورید ولی با این وجود حتما با پزشک برای بهبودی بهتر مشورت کنید.

پورتال رنگی _ از کمربند طبی استفاده کنیم یا نه؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان – مرجع کامل بیماریهای اسکلتی عضلانی ایران

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
6 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
mahsa
خرداد ۲, ۱۳۹۶ ۱۰:۱۲ ق.ظ

mamnon kash mishod manam ba kamarband khob mishodam man kol soton fagharatam dard mikoneh va hamin alan gardanam spasm gherefteh va deraz keshidam ye dasti minevisam farda ham phisio daram hata nemitonam be poshtam deraz bekesham 2 ta dr badtaram kardan 2 ta behtar vali hanoz dard amonamo borideh

سارا
Reply to  mahsa
خرداد ۴, ۱۳۹۶ ۲:۱۶ ب.ظ

عزیزم کدوم شهری؟ اگه شیرازی برو پیش دکتر مستوفی

mahsa
Reply to  سارا
خرداد ۵, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۸ ق.ظ

Sara azizam mamnon az pishnahadet man Iran nistam

نیلوفر
خرداد ۱, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۴ ب.ظ

عالی بود. ممنون. مادر من هم از این کمربند ها داره. درد دیسک کمر را کم می‌کنه. راه دیگه کاهش درد خوابیدن به پشت کمر و بلند نکردن بارهای سنگین تر از یک کیلو هست. البته این گفته دکتره نه من

mahsa
Reply to  نیلوفر
خرداد ۵, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۹ ق.ظ

nilofar azizam omidvaram madaret zod khob beshe

نیلوفر
Reply to  mahsa
خرداد ۷, ۱۳۹۶ ۱۲:۱۵ ب.ظ

ممنون.منم امیدوارم

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x