آموزش حذف دائمی موهای زائد صورت توسط الکترولیز - پورتال رنگی

پوست و مو ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

حذف موهای زائد صورت با الکترولیز

اگر موهای ناخواسته ایی بر روی صورت شما وجود دارند، مسلما بارها به فکر رفع دائمی آنها افتاده اید و انواع روشها، شامل استفاده از کرم های متعدد و متنوع، لیزر درمانی و سایر روشها را امتحان کرده اید، که متاسفانه، ناموفق و غیر دائمی بوده اند. تنها روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا، موسوم به (اف، دی، ای) روش (الکترولیز) جهت رفع دائمی موها، می باشد. در این روش با  استفاده از امواج رادیویی موج کوتاه (فرکانس بالا. مترجم)، به از بین بردن ریشه و پیاز مو، اقدام میگردد. حتی با استفاده از روش الکترولیز، هنوز امکان رویش مجدد موهای ناخواسته، پس از چند سال، وجود دارد. اگر خواستار استفاده از این روش هستید، قبل از هرگونه اقدامی با چند متخصص در زمینه الکترولیز، (که به ایشان، الکترولوژیست گفته می شود)  مشورت نموده، از سلامت پوست خود قبل و بعد از استفاده از این روش درمانی، مطمئن گردید.


بیشتر بخوانید:

راهکارهای رفع موهای زائد زیر چانه

معرفی انواع روشهای رفع موهای زائد

ترفندی جالب برای از بین بردن موهای زائد

دانستنیهای مفید درباره رفع موهای زائد با لیزر

نکات مفید درباره اپیلاسیون و رفع موهای زائد بدن

روش های از بین بردن موهای زائد پشت لب و پیشانی

طرز تهیه موبر طبیعی با شکر برای از بین بردن موهای زائد


بخش اول. انتخاب الکترولوژیست

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

1- از طریق اینترنت، اقدام به پیدا نمودن الکترولوژیست، در محدوده خود نمایید.

الکترولوژیست، شخصی است که، جهت انجام صحیح عمل الکترولیز، دوره خاص آن را گذرانده باشد.

 • به جستجوی الکترولوژیستی با حداقل 5 سال سابقه کار مفید و موثر، در حوالی محل سکونت یا کار خود بپردازید. الکترولوژیست مورد نظر باید از نظر کسانی که توسط او درمان شده اند مورد تایید قرار گرفته باشد و علاوه بر آن، سایت او به طرزی حرفه ایی طراحی شده باشد.
 • بسیاری از جراحان زیبایی و متخصصین پوست نیز به ارائه خدمات الکترولیز، در دفتر و مطب خویش اقدام می نمایند. جستجو و تحقیق راجع به این افراد نیز خالی از فایده نمی باشد.
 • راجع به یک فرد متخصص از فامیل و یا دوستان خود نیز سوال نمایید.
 • مطالعه گزارشات و سوابق کاری الکترولوژیست ها بر روی وب سایت ها، در انتخاب متخصص مناسب و مورد نظر، بسیار حائز اهمیت می باشند.

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

2- مدارک علمی و اعتبار نامه الکترولوژیست ها را در فهرست خود بررسی نمایید.

در برخی ایالت های آمریکا، الکترولوژیست ها باید دارای مجوز یا تاییدیه ایی دال بر گذراندن دوره الکترولوژی باشند. هنگام مراجعه به مطب اینگونه الکترولوژیست ها، دقت کنید که آیا این تاییدیه در جایی نصب شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است یا نه.  اگر در ایالتی زندگی می کنید که به چنین تاییدیه و یا مجوزی نیازی نمی باشد، الکترولوژیستی را انتخاب نمایید که دارای مدرک پایان دوره از یک آموزشگاه و یا مدرسه الکترولوژی باشد.

 • حتی با دارا بودن مدرک و مجوز، قبل از هر کاری، از ثبت شده بودن نام ایشان در یک سازمان رسمی و حرفه ایی مثل اتحادیه الکترولوژی آمریکا (AEA ) اطمینان حاصل نمایید. این امر نشان دهنده گذراندن دوره تخصصی توسط الکترولوژیست می باشد.
 • هرگز توسط افراد دوره ندیده اقدام به عمل الکترولیز ننمایید.

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

3- قبل از هر اقدامی چندین جلسه مشاور داشته باشید.

از قبل تمامی سوالات خود را یادداشت نموده تا در طی جلسات مشاوره، مطلبی را نپرسیده باقی نگذارید و از اینکه به سوالات شما پاسخ های کامل و دقیقی داده می شوند اطمینان حاصل نمایید. از الکترولوژیست سوال کنید که آیا از تنها روش مورد تایید FDA و اتحادیه پزشکی آمریکا (AMA ) یعنی روش استفاده از سوزن، استفاده خواهد شد یا نه.

 • برخی از سوالات شما می توانند شامل مدت زمان هر جلسه، چگونگی مشخص شدن تعداد جلسات مورد نیاز شما توسط الکترولوژیست، و هزینه هر جلسه باشند. علاوه بر آن شاید بخواهید از مدت افتتاح آن کلینیک پوست و حسی که در هنگام الکترولیز به شما دست می دهد نیز سوال نمایید.
 • از میزان قطعیت و موفقیت آمیز بودن نتایجی که در پی به دست آوردن آنها هستید، مطمئن شوید. نشان دادن محل (های) رویش مو های زائد روی صورت، به هر چه موفقیت آمیزتر بودن نتایج کمک می نماید.

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

4- در مورد میزان بهداشتی بودن روند الکترولیز سوال بپرسید.

از آنجا که الکترولیز پوست، آن را آسیب پذیر ساخته،  مستعد ابتلاء به عفونت می نماید، از متخصص الکترولیز راجع به میزان بهداشتی بودن کار، سوال کنید، که مثلا از دستکش استفاده می نمایند؟ از روش های مناسب و تجهیزات استریل شده استفاده می کنند؟ و آیا برای هر بیمار، سوزنی جداگانه به کار می برند؟

 • هنگامی که در مطب و یا دفتر متخصص الکترولیز حضور دارید، به میزان تمیزی و نظافت اتاقهای انتظار و معاینه دقت نمایید. آیا تکنسین ها و کارکنان آن مطب عملا از روش های بهداشتی استفاده می نمایند؟ دقت کنید که آیا تکنسین، قبل از معاینه پوست شما، اقدام به شستن دستهای خود می نماید؟ از همه مهمتر از خود بپرسید که آیا احساس رضایت و اطمینان خاطر دارید؟ اگر جواب شما منفی بود، مراقب اوضاع باشید.

بخش دوم. آماده شدن برای الکترولیز

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

1- برای دفعات و جلسات متعدد درمانی آماده باشید.

جلسه درمانی هر کدام از بیماران و مراجعین از چند دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد، که این مدت زمان بر اساس نوع فولیکول هر مراجعه کننده متفاوت می باشد. اما در هر صورت عمل الکترولیز، جهت حصول به نتیجه مطلوب و مورد نظر، اغلب به 10 الی 12 جلسه درمانی، در طول مدت چند ماه، نیاز دارد. نوبت های درمانی نباید فاصله زمانی کمتر از 1 الی 2 هفته داشته باشند تا پوست فرصت باز سازی و ترمیم خود را داشته باشد.

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

2- به مدت 3 روز قبل از درمان، از اصلاح و کشیدن موهای صورت، خودداری نمایید.

تکنسین الکترولیز باید بتواند موهای صورت شما را با پنس گرفته و عمل الکترولیز را، به نحوی موثر، به انجام رساند.از اصلاح یا کندن مو ها قبل از عمل الکترولیز خودداری نمایید تا آمادگی کامل برای آن داشته باشید.


بیشتر بخوانید:

انواع روش های اصلاح کردن صورت مردان

این اشتباهات در اصلاح موی بدن، به پوست شما آسیب می رساند


آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

3- روز قبل از الکترولیز، 8 لیوان آب میل نمایید.

پوست خشک و کم آب را به سختی می توان تحت درمان الکترولیز قرار داد، بنابر این روز قبل از الکترولیز، 8 لیوان آب میل نمایید. مرطوب شدن پوست به بهبودی آن سرعت می بخشد.  بنابر این بعد از الکترولیز هم به نوشیدن آب و مرطوب نگاه داشتن پوست ادامه دهید.

 • از نوشیدن مایعات و نوشابه های حاوی کافئین، در روز عمل الکترولیز، خودداری نمایید زیرا باعث افزایش حساسیت پوست می گردند.

بیشتر بخوانید:

چه مقدار آب در طول روز باید نوشید؟


آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

4- قبل از الکترولیز، صورت خود را با شوینده ایی قوی و موثر، بشویید.

الکترولیز باعث مستعدتر شدن پوست نسبت به عفونتها و دیگر عوامل بیماری زا می گردد، به همین خاطر باید صورت خود را قبل از الکترولیز با شوینده ایی قوی و موثر، به طور کامل شسته، سپس توسط ماده ایی مرطوب کننده، به طور ملایم مرطوب نمایید.

 • از درمانهای سخت و خشن پوست، مثل لایه برداری از پوست با مواد شیمیایی (Chemical Peeling)، واکس نمودن پوست و دیگر درمانهای پوستی که باعث حساس شدن آن می گردند و موجب ایجاد واکنش ناراحت کننده ایی به عمل الکترولیز خواهند شد، به شدت خودداری نمایید بنابر این، یک هفته قبل از آغاز اولین الکترولیز، این درمانها را متوقف نمایید. از آنجایی که قرار بعدی الکترولیز، 1 الی 2 هفته بعد می باشد، تا تکمیل عمل الکترولیز، از ادامه دیگر درمانهای پوستی خودداری نمایید.

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

5- نفسی عمیق کشیده و برای آرامش به موسیقی گوش فرا دهید.

جهت حفظ آرامش در طول روند درمان، نفسی عمیق کشیده و به نتایج مورد انتظار خود پس از درمان بیندیشید. می توانید هدفون خود را به همراه برده و به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید.

 • در طی روند درمان، الکترولوژیست سوزنی بسیار باریک را در ریشه موهای شما فرو برده، سپس توسط پنس مو را در می آورد. مدت زمان این کار برای هر ریشه مو حدود 15 ثانیه می باشد. به بیمار کرم های بیحس کننده موضعی و در برخی موارد بیحسی عمومی داده می شود.

بیشتر بخوانید:

رژیم نفس عمیق ژاپنی میکی ریوسوک


بخش سوم. مراقبت های بعد از درمان

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

1- بعد از هر نوبت الکترولیز، پوست خود را مرطوب نمایید.

بهترین راه رسیدگی به پوست، بعد از هر نوبت الکترولیز، استفاده از لوسیونی سبک، جهت حصول اطمینان از حفظ رطوبت پوست می باشد. همان کاری که در موارد آفتاب سوختگی ملایم انجام می دهید. این کار، به بهبودی هر چه سریعتر، و جلوگیری از پوسته پوسته شدن، و برطرف نمودن حس ناخوشایند بعد از الکترولیز پوست، کمک می نماید.

آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

2- پس از درمان به پوست خود دست نزده و آن را خارش ندهید.

ریشه های مو، مدت کوتاهی بعد از الکترولیز، در مجاورت عوامل بیرونی و خارج از پوست قرار می گیرند. لمس کردن و یا خاراندن پوست حساس و مستعد، باعث ابتلای آن به انواع باکتری ها و عفونت ها می گردد. سعی کنید، 1 یا 2 روز بعد از الکترولیز به پوست صورت خود دست نزنید، و در صورت لزوم واضطرار، ابتدا دستهای خود را بشویید.

 • در صورت بروز پوسته پوسته شدن، اجازه دهید تا خود بخود برطرف گردند. کندن آنها موجب میشود جای آنها باقی بماند.

بیشتر بخوانید:

خشکی پوست و خارش آن در زمستان

پوست چطور با تغییرات فصلی تحت تاثیر قرار می گیرد؟


آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

3- تا یکی دو روز بعد از الکترولیز، آرایش نکنید.

بجز استفاده از پودر های مات کننده، یکی دو روز از دیگر انواع آرایش استفاده نکنید. چون مواد آرایشی وارد ریشه مو شده، ایجاد خارش و احتمالا عفونت می نمایند. اجازه دهید برای یکی دو روز پوست شما فرصت بهبودی و ترمیم پیدا نماید.


بیشتر بخوانید:

آرایش روزانه، پیری پوست را تسریع می‌ کند


آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

4- اگر محل زندگی شما آفتابگیر است، از کلاه و کرم ضد آفتاب SPF 15 استفاده نمایید.

بعد از عمل الکترولیز از عدم مجاورت پوست صورت خود با اشعه های ماوراء بنفش UVA و UVB مطمئن شوید. در صورتی که پوست تازه درمان شده در مجاورت اشعه افتاب قرار گیرد،  مبتلا به تیرگی بر اثر ازدیاد تولید رنگدانه های پوست می گردد. به همین خاطر همیشه از کلاه های بزرگ و لبه دار و کرم ضد آفتاب با خاصیت SPF حداقل 15 استفاده نمایید. رعایت این امر، به ویژه تا 1 الی 2 روز بعد از الکترولیز  بسیار مهم می باشد.


بیشتر بخوانید:

از چه سنی ضد آفتاب لازم است؟

تاثیر کرم ضد آفتاب در دوران بارداری

کرم ضد آفتاب و بهترین کرم ضد آفتاب

انتخاب کرم ضد آفتاب با توجه به میزان SPF آن


آموزش رفع دائمی موهای زائد صورت

5- از ورزش های شدید و سخت تا یکی دو روز خودداری نمایید.

عرق کردن به فاصله زمانی کمی پس از درمان با الکترولیز، باعث ایجاد خارش در پوست و گرفتگی منافذ آن شده و موجب عفونت می گردد. برای حصول به بهترین نتیجه، یکی دو روز ورزش (سنگین) را کنار بگذارید.


بیشتر بخوانید:

در بین تمام ورزشها پیاده روی را انتخاب کنید

ورزش برای سالمندان؛ ورزش های آسان و مفید

شنا قدرتی: آسان ترین و موثرترین ورزش موجود

ورزش وزنه برداری برای کودکان خوب است یا بد؟

چه ورزشی، در چه سنی برای کودکان مناسب است ؟


wikihow

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of