آیا رها کردن بهتر از ادامه دادن است؟

روانشناسی 27 فروردین 1397 بدون دیدگاه

یک سوال برای تصمیم گیری – آیا رها کردن بهتر از ادامه دادن است؟

چیزی که تقریبا جهان به دید منفی به آن نگاه می کنند، ترک کردن و تسلیم شدن است. مطمئنا، زمان هایی وجود دارد که ترک کردن می تواند خوب باشد، مثلا ترک سیگار. اما به طور کلی، ترک چیزی به عنوان یک ضرر به حساب می آید. حتی در چیزی که ما از آن سودی دریافت نمی کنیم، یا چیزی که از آن لذت نمی بریم، باز هم ترک کردن آن، می تواند به عنوان یک عقب نشینی شخصی به حساب بیابد. اما گاهی اوقات، ترک چیزی می تواند اولین قدم به سمت موفقیت باشد.

در سال 2016 نیل شت کار خود را ترک کرد. برای ده سال او یک بانکدار و سرمایه گذاری موفق در Goldman Sachs در لندن بود، اما او بیشتر می خواست. بنابراین او در کنار تمرکز بر بازاریابی دیجیتال،  یک کسب و کار راه اندازی کرد. او به این نتیجه رسید که نمی تواند آن طور که باید، بر روی کار هایش تمرکز کند، سپس تصمیم گرفت که از شغل خود استعفاء دهد. در عرض چند ماه، او نه تنها وقت آزاد خود را تأمین کرد، بلکه شروع به درآمد قابل توجهی کرد.


بیشتر بخوانید:

انواع جدایی و دلایل آن ها

آموزش روشهای درمان افسردگی پس از جدایی

جدا شدن از یک رابطه با کمترین سختی در سه گام اساسی


یا بر روی سارا گروو مثال بزنیم، کسی که شغل خود را به عنوان یک کیتبوردر ترک کرد تا کسب و کار موفق مجله آنلاین غذاهای سالم رو شروع کند، یا کاترین وود، کسی که شغل خود را به عنوان یک اقتصادان دولت ترک کرد تا به یک مربی سبک زندگی تبدیل شود. و در سال 2004، مارک زاکربرگ از تحصیل در دانشگاه هاروارد انصراف داد تا بر روی وبسایت خود تمرکز کند.سایتی که فیسبوک نام داشت. هر سه شغل خود را ترک کردند و الان خوشحال تر و موفق تر هستند.


بیشتر بخوانید:

31 حقیقت شغلی ناخوشایند

13 اشتباهی که به هنگام درخواست شغل مرتکب شوید

10 شغل با تاثیرات نامطلوب بر شخصیت ما و چگونگی اجتناب از این تاثیرات


1 سوال برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا رها کردن بهتر از ادامه دادن است؟

سوالی که باید از خود بپرسید:

البته که ترک کردن چیزی و تسلیم شدن، برای همه نیست. و حتی گاهی اوقات سخت است که بفهمیم آیا ترک کردن چیزی، بهترین تصمیم است یا خیر؟ برای کمک به تعیین این که آیا ترک چیزی مفید خواهد بود، مهم است که خودتان این سوال قاطعانه را از خود بپرسید:

” آیا آن چه انجام می دهم به من کمک می کند تا آن چه را که بیشتر می خواهم به دست آورم؟ “

زمان، در نهایت، محدود است. بنابراین، اگر چیزی دارید که درحال تلاش برای رسیدن به آن هستید یا چیزی که رویای انجام یا داشتن آن را دارید، ریسک این موضوع وجود دارد که شغل فعلی شما، مزاحم رسیدن به آن روند و دستیابی به زمان اضافه است.

به گفته  شما، ترک آن لازم نیست به همان اندازه دشوار باشد که به نظر می رسد، و تنها لازم است متوجه شوید که چگونه تغییر مسیر دهید.


بیشتر بخوانید:

ترفندی برای ترک کردن عادات بد

کارهای مهم بعد از ترک کردن سیگار

روشهای آسان برای ترک کردن سیگار


اهمیت این سوال:

زندگی و جهان پر از حواس پرتی است.  اگر شما به طور کامل در مورد هدف خود متمرکز نیستید،  خواهید فهمید که  از دست دادن مسیر یا از دست رفتن زمان برای رسیدن به اهداف خود در زندگی  بسیار راحت است. آیا تا به حال چیزی را که پیش بینی کرده اید لغو کرده اید صرفا بخاطر این که کاری پیش پای شما افتاده؟

1 سوال برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا رها کردن بهتر از ادامه دادن است؟

ممکن است حتی چیزی را که از آن لذت می بردید را رها کنید، زیرا شما قبلا زمان زیادی را صرف چیزی کرده اید که از آن لذت نمی بردید، اما نمی خواستید زمان را تلف کنید. این یک نمونه از باور های غلط است، که چیزی ارزش چسبیدن و بودن با آن را دارد صرفا بخاطر این که مدت زیادی را صرف آن کرده اید. روابط بد، احساسات صدمه دیده، و خواندن کتاب های بد.

1 سوال برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا رها کردن بهتر از ادامه دادن است؟

اگر از شغلی که در حال حاظر در آن مشغول هستید، راضی نیستید؛ ترک کردن آن می تواند یک انتظار ترسناک باشد، چون شما وقت زیادی را صرف آن کرده اید. شما باید بدانید که علاوه بر این که وقت خود را صرف این شغل می کنید، در اصل این شغل، شما را به هدفتان نمی رساند. و سپس هزینه های غلط زیادی صرف می شود، برای توقف این موضوع، باید همان سوال را از خود بپرسید.

مزایای پرسیدن آن سوال:

سوال فوق به شما امکان می دهد یک گام به عقب بازگردید و به طور کامل آن چه  که انجام می دهید را ارزیابی کنید. در پرسیدن این سوال شما نیز از خودتان پرسیدید:

چرا من این کار را انجام می دهم؟

آیا انجام این کار به زندگی من معنا می بخشد؟

1 سوال برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا رها کردن بهتر از ادامه دادن است؟

این باعث می شود که خودتان از خودتان سوال کنید که هدف شما چیست و اینکه چه کاری انجام برای دستیابی به این هدف باید انجام دهید.

اگر پاسخی نباشد، شاید شما باید از خودتان بپرسید چه کاری انجام می دهید اگر میخواهید به هدف خود برسید.

نظریه بسیار مورد بحث قرار گرفته است که نشان می دهد 10000 ساعت طول می کشد تا چیزی به طور واقعی عملی شود. اگر این درست باشد (بعضی ها می گویند که کمتر طول می کشد)، اگر هدف شما، برای مثال یک زبان یا ابزار جدید باشد، از دست دادن مقدار زیادی از آن زمان انجام می تواند زیان آور باشد.


بیشتر بخوانید:

تمرین 10 هدف برای موفقیت

هدف مالی: قبل از دویدن راه بروید

رهنمودهای عملی برای رسیدن به هدف


این سوال به شما در مورد هدف واقعی شما یادآوری می کند، هرچند که ممکن است نیاز به تمرکز داشته باشد، و هنگامی که این کار را می کیند، شما قادر خواهید بود که بهتر متوجه شوید که چگونه به آن دست پیدا کنید.

lifehack

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of