ارتباط بین تعهد و سلامت

روانشناسی ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

تعهد و سلامت چه رابطه ای با هم دارند ؟

ارتباط بین تعهد و سلامت

دو دلیل این که شریک شما ممکن است بیش از حد به شما قول دهد و از زیر آن شانه خالی کند

هنگامی که شریک شما با شما همکاری نمی کند، چکار باید بکنید؟

اکثر مردم حس می کنند که پاداش هایشان منعکس کننده تلاش هایشان است و تلاش های آن ها با مقادیر برابر پاداش حاصل می شود. این به این معنی است که در محل کار، سطح شغلی شما، آموزش و تجربه شما را نشان می دهد و این که در عوضِ کار سخت تر، پاداش بیشتر به شما پرداخت می شود. با در نظر گرفتن رابطه بین پاداش و تلاش، طبق این منطق، سطوح بالایی از رضایت و سطوح پایینی از استرس  تولید می شود. روانشناسان حرفه ای، عدم تعادل بین تلاش و پاداش، و یا ERI (عدم تعادل در تلاش و پاداش)، به عنوان یکی از مهم ترین فرم های بدبختی در محل کار را در نظر می گیرند.

با این حال، پدیده تعهد بیش از حد شما به چیزی نیز به روابط مربوط می شود. نظریه عدالت اجتماعی پیشنهاد می کند که زوج هایی بیشتر راضی هستند که، به طور مساوی در رابطه همکاری کنند، هرچند شاید این همکاری  در اشکال مختلف باشد. تمایل به تلاش بیشتری نسبت به استفاده از پاداش ها ممکن است به یک ویژگی شخصیت عمومی مربوط باشد که در آن سطوح غافلگیرانه از وجدان ، شاید با احساس گناه و نیاز شدید به اطمینان، مرتبط باشد. در این صورت، شما فقط می توانید با یکی از کسانی که متاسفانه تمایل به داشتن رابطه ای نا برابر دارند، ارتباط برقرار کنید.

حتی ممکن است که شریک شما معنی این را به خوبی بداند اما متاسفانه همیشه از نقشه هایی که به گمراهی منتهی می شوند پیروی کند. هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهید فکر کنید این وضعیت در خانه، متفاوت از محل کار است. با در نظر داشتن این موضوع، یک متا آنالیز اخیر از ۲۲ مقاله منتشر شده شامل حدود ۹۴۰۰۰ شرکت کننده نشان داد که علاوه بر خطرات ارتباطی که  با نابرابر بودن وجود دارد، برای سلامتی شما نیز خطرناک است. پنتنی ادی و همکارانش (۲۰۱۷) دانشگاه لا ترب (استرالیا) با استفاده از دستگاه آماری در حالی که نقش گرایش بیش از حد به کار را بررسی می کردند، نتایج یافته های آزمایش های کنترل شده را که ERI را به بیماری های قلبی عروقی مرتبط کردند.

برای درک یافته های این مطالعه، مهم است که بین دو جزء تعهد حائز شود. اول، جزء ذاتی است که نزدیک به یک ویژگی شخصیتی است که در آن شما به طور مداوم به اشتباه فکر میکنید که چقدر شما قادر به پاسخگویی به خواسته هایتان هستید، و از این رو انتظار دارید بیش از هر زمان دیگری بتوانید به آن ها تحقق بخشید. شاید شریک شما همیشه ضرب العجلی قرار دهد که به نظر عالی می آید ولی در اصل این گونه نیست. شما موافقت میکنید هر شب در ساعت ۷:۳۰ هردو با هم به باشگاه بروید و بنابراین برنامه خود را مطابق با آن تنظیم  می کنید. با این حال، شریک شما همیشه از این مسئولیت شانه خالی می کند. و قرار های دیدار را به تعویق می اندازد. یک یا چند بار تکرار شدن این وضعیت، طبیعی است، اما اگر همیشه اتفاق می افتد، شریک شما باید بداند که برای خود در زندگی اولیت بندی کند. در غیر این صورت،  یک یا هر دوی شما، همیشه آزار دهنده خواهید شد و خون شما به جوش می آید.

تعهد  بیش از حد نیز می تواند عملکرد خواسته های ظاهری باشد که در آن مردم مایل به انجام تعهدات خود هستند، اما با وجود بهترین نیت ها نمی توانند انجام دهند. ممکن است شریک زندگی شما، معنیِ سر وقت به خانه آمدن، یا با شما به باشگاه آمدن را بفهمد و بداند، اما نتواند به موقع از سر کار خود خارج شود. ممکن است هر روز از زبان مردم بشنوید که از شریک عاطفی خود می پرسند: “بی درنگ به سوالم جواب بده” .

در مدل ERI به عنوان کار بر روی ،  تعهد بیش از حد ممکن است “تجربه های استرس زا را تحت تاثیر قرار دهد که در نتیجه هزینه های بالا / کم در کار باعث تلاش های بیش از اندازه برای کسب پاداش های بیشتر می شود.” به عبارت دیگر، اگر شما در یک محیط کاری هستید که در آن تعهد بیش از حد شما با پاداش های متناسب با تلاشتان منطبق است، مطمئنا مشغول خواهید شد، اما نمی خواهید که در این راه حق شما پایمال شود. این در شرایطی است که تعهد بیش از حد، تاثیرات منفی خود را بر سلامت روحی و جسمی شما می گذارد.

در مطالعاتی که محققان استرالیایی در متاآنالیز گنجانده بودند، در تعهد بیش از حد اعمال شده با موارد مرتبط با شغل بیشتر این جملات شنیده می شود:  “به محض خوردن صبحانه من شروع به فکر کردن درباره مشکلات کاری می کنم”، و “افراد نزدیک به من می گویند که من قربانی کار بیش از حد می شوم”. “ادی و همکارانش  از مفهوم ERI را به طور خاص “تحت تاثیر معامله به مثل اجتماعی قرار گرفتند” دریافتند  و پاداش کافی (پول، عزت و چشم انداز ارتقای شغلی) باید در عوض خواسته های فیزیکی، احساسی و روانی باشد. کسانی که با این کیفیت نمی توانند عمل کند تلاش های خود را در برابر پاداش های کمتری کاهش دهند.

این مطالعات برای تجزیه و تحلیل تمام اقدامات مربوط به سلامت قلب و عروق به عنوان پیش بینی کننده نتایج ERI و تعهد بیش از حد انتخاب شده است. اندازه گیری های قلبی عروقی شامل آترواسکلروز (ضخیم شدن شریان ها)، فشار خون بالا، میزان انعقاد خون بالا (لخته شدن) و تغییرات شدید ضربان قلب است. به طور کلی در هر دو ERI و تعهد بیش از حد،  مربوط به اندازه گیری های مختلف ،خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را بالا می برد. هرچه بیشتر کار کنید و به کار خود تعهد بیش از حد داشته باشید، بیش تر سلامتی خود را به خطر می اندازید.

بازگشت به موقعیت خود را با شریک بیش از حد وفادار. از خودتان بپرسید که آیا تقاضاهای شریک شما از ته قلب است یا ظاهری است؟ وضعیت با درخواست های از صمیم قلبِ بیشتر قابل حل است، زیرا شما می توانید به شریک زندگی خود کمک کنید که فقط یک تعهد به شما بدهد. اگر تقاضای شریک زندگی خود را از نوع ظاهری باشد، هر دو شما می توانید از شناخت واقعیت وضعیت و پیدا کردن راه هایی برای کاهش سطح استرس خود بهره مند شوید. رابطه شما در طولانی مدت خیلی بهتر خواهد شد، و سلامتی شما تضمین می شود.

psychologytoday

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of