روانشناسی قتل در محل کار – یوتیوب

روانشناسی 29 فروردین 1397 بدون دیدگاه

روانشناسی قتل در محل کار

حمله یوتیوب : روانشناسی شلیک در محل کار

روانشناسی شلیک در محل کار

نسیم اقدم به عنوان مظنون مسئول تیراندازی ستاد یوتیوب نامگذاری شده است که یک مرد و دو زن را  زخمی کرده است، سپس مهاجم خودش را کشت.

پلیس می گوید که هنوز در حال تحقیق و بررسی در مورد انگیزه هستند، اما تحقیقات روانشناختی در مورد این نوع تیراندازی جمعی نشان می دهد که سرنخ هایی در مورد انگیزه های احتمالی وجود دارد.

گزارش شده است که اقدم عصبانی شده بود که یوتیوب درآمدش را از ویدیوهای آنلاین خود محدود کرده است.

در حقیقت، آن چه که ما تا کنون در مورد تیراندازی ستاد یوتیوب میدانیم،  الگوی تیراندازی سنتی محیط کار را به طرز قابل توجهی توجیه می کند.

این دقیقا نشان می دهد که چرا در یک اداره، کارمندان و رئیس باید با یک دیگر رابطه ای صمیمانه داشته باشند.

اوبر، یک شرکت در ایالات متحده، ادعا می کند که رانندگان بر اساس برنامه خود، خود اشتغالی دارند و بنابراین تصمیم اخیر دادگاه تجدید نظر در استخدام انگلستان درخواست می کند که رانندگان در واقع کارگرانی با حداقل دستمزد هستند.

آدام لانکفورد، یک محقق مطالعه قاتلان در دانشگاه آلاباما، تجزیه و تحلیل کرده  است که چگونه تیراندازان انفجاری که در محل کار حمله می کنند، از لحاظ روان شناختی از تروریست های انتحاری، تیراندازان مدرسه و افرادی که به عنوان قاتلان شگفت انگیز توصیف شده اند و قصد کشتن مردم را در فضاهای عمومی دارند، متفاوت هستند.

مطالعه ای که در مجله علمی «مطالعات خشونت آمیز» منتشر شد، دریافت که تیراندازی در محل کار که شامل تلاش های خودکشی بودند، دو برابر شایعتر از شکنجه و تیراندازی مدرسه بود، اما تقریبا نیمی از آن ها کشنده بودند.

همه این ها منطبق با آن چه که ما تا کنون در مورد حمله ستاد یوتیوب می دانیم می باشد.

آدام لانکفورد همچنین دریافت که  افرادی که در اداره کار می کنند بیشتر به وقایع بحرانی خاص منتهی می شوند که اغلب در معرض تعلیق، سرقت و یا اخراج توسط کارفرمای خود قرار می گیرند. و کمتر احتمال دارد که یک یادداشت خودکشی یا یک توضیح کتبی دیگر ملاحظه کنید.

آن ها به احتمال زیاد بیشتر از تروریست های انتحاری، تیراندازان شگفت انگیز یا تیراندازان مدرسه وحشتناک تر به نظر می رسند، هدف اصلی این افراد معمولا سرپرستان و کارفرمایان بودند، هرچند گاهی اوقات همکارانشان را مورد هدف قرار می دهند.

در بسیاری از موارد، مجرمان نیز به دنبال شلیک از طرف مقابل بودند.

پیوند یوتیوب در این حادثه تیراندازی جمعی نیز ممکن است به تمایل به شهرت و رسوایی، که یکی از انگیزه های کلیدی در شمار زیادی از تیراندازی های جمعی است، باشد.

نسیم اقدم تعدادی کانال یوتیوب و یک وبسایت ایجاد کرد. علت این که او این تیر اندازی را انجام داد، سرخوردگی و از دست دادن بخشی از منبع درآمدش بود.

آدام لانکفورد همچنین یک مطالعه به نام “مشاهیر ابتدایی و پیش بینی های تجربی” منتشر کرده است که در آن استدلال می کند که نمونه های اخیر قابل توجه از تیراندازان مشهور که شهرت خود را دنبال کرده اند عبارتند از: اریک هریس، 1999 بازیگر مدرسه کلمبین و دیلن کیلبولد، 2007 نبراسکا تیرانداز بازار رابرت هاوکینز و 2007 تیرانداز دانشگاه ویرجینیا تانگ سونگ هوی چو.

او همچنین در مطالعه خود که در مجله منتشر شده است می گوید:  از تجاوز و رفتار خشونت آمیز استدلال می کند که در آمریکا به نظر می رسد تعداد افراد زیادی از این نامساعدی و از این بدبختی به دنبال آن جنایت های تیر اندازی، رنج می برد، شاید بخشی از آن که به طور فزاینده ای در آمریکا است،بیش از هر کشور دیگری در جهان باشد.

نظرسنجی ها نشان می دهند که 51 درصد آمریکایی ها در سن 18 تا 25 سالگی می گویند که “مشهور شدن” یکی از مهم ترین اهداف نسل بشر در زندگی است.

آدم لانکفورد می گوید که ایالات متحده حدود 31 درصد قاتلان عظیم جهان را تشکیل می دهد، اما تقریبا 75 درصد از این مجرمان به طور صریح به دنبال شهرت هستند.

او متوجه شد که قاتلان مشهور همیشه به دنبال یادداشت های خودکشی، مانیفست ها یا فیلم هایی که به نظر عجیب و غریب می آیند، نمی روند، چرا که زمانی که اعمال ترسناک آن ها باعث توجه جهان می شود، فرصتی برای ارتباط با یک مخاطب برای ایجاد جرم پیدا نمی کنند.

لنفورد استدلال می کند که در برخی موارد، ممکن است تیراندازان محرک را با ایجاد انگیزه ای برای مردم و رسانه ها برای مبارزه با آن، محکوم کنند.

لنفورد استدلال می کند که در برخی موارد، ممکن است داد و بیداد کردن تیراندازان صرف برای ایجاد رعب و وحشت میان مردم و عقب نشینی آن ها باشد.

به نظر می رسد لانزا از این استراتژی مشابه برای شهرت استفاده کرده است: او عمدا کامپیوتر خود را نابود کرده و بسیاری از پست های آنلاین خود را حذف کرده و سپس پس از حمله خودکشی کرد

در نتیجه، آدم لانکفورد ادعا می کند، تا به حال از حدس و گمان های عمومی و رسانه ای در مورد انگیزه های وی وجود داشته است و بیان شده است که برخی ممکن است سرنخ باشند.

psychologytoday

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of